v 12 December. Ofschoon de Tiber heden nog niet geheel binnen zijne oevers is terugge keerd, blijft echter hot water vallende. De verwoestingen door hetzelve aan- t gerigt zijn groot; de river voerde onderscheiden lijken van menschcn bene vens koeijen, schapen, huisraad en akkergereedschap zeewaarts heen. Hier i is slechts één mensch om het leven gekomen. Thans is de Commissie vergaderd tot het vervaardigen van een nieuw wetboek, waarbij het Code Napoleon tot grondslag zal liggen, rnet inachtne ming van de bijzondere behoeften des volks. NAPELS, 8 December. De gansche bezetting van deze stad trok heden volgens jaarlijkse!) gebruik naar het Campo om eene feestelijke dienst bij te wonen ter eere van de Maagd Maria, als Beschermvrouw van het leger. OOSTENBIJK. WEENEN, 20 December. De molen tot het malen van allerlei stoffen, eene uitvinding van den Ame rikaan Wolff, is in de Keizerlijke munt alhier door eene Commissie aan eene strenge proefneming onderworpen, en heeft uitkomsten opgeleverd, die de stoutste verwachtingen overtreffen. Een centenaar graauwe kwarts was in 5 minuten tot het fijnste meel gemalen, en nat gemaakte indigo was in éérie minuut als boter geworden een centenaar loodwit was in één uur ver brijzeld terwijl 20 stampers biertoe een geheelen dag noodig hebben, van verkalkte beenderen verwerkte de machine in één uur dezelfde hoeveelheid als waartoe 4 stampers 2 volle dagen werk hebben. De ijzergieterij van Prins Metternich te Plasz in Bohemen heeft, in overeenkomst met den gepatenteer- den uitvinder, de levering dezer molens op zich genomen, waaraan dus de bestellingen moeten gedaan worden. Door ecne algemcene invoering dezer machine zou de landbouwer niet meer afhankelijk zijn van den molenaar, en zou de mededinging in het ter markt brengen van meel zeer vermeerde ren daar ieder landman zijn koorn zelf zoude kunnen malen, hetgeen voorze ker slechts op het voordeel der verbrnikers Zoude uitloopen. PRtJISSEN. BERLIJN 24 December. Het gebrek en de nood klimmen hier dagelijks, en ten gevolge van dien', bet getal der misdaden legen het eigendomsregt en zelfs de gewelddadige be- roovingen. In de maand November zijn hier 400 diefstallen en inbraken en verscheiden rooverijen aangegeven geworden. De diergaarde wordt veiligheids halve 's avonds en 's nachts door talrijke militaire patrouilles doorkruist. Daar de gestrenge koude alle openbare werken heeft deen staken vermeerdert het getal broodelooze werklieden gedurig, cri men vreest, dat de openbare veilig heid nog meer bedreigd zal worden. BRESLAU, 16 December. De Vorst Bisschop, vroeger Officier in Pruissische dienst, heeft aan de Mon niken in zijn Bisdom verboden meubelen tot gemak of weelde te gebruiken, en de lijst hunner spijzen op een zeer mageren voet teruggebragt. Gisteren avond is op den spoorweg tusschen flaynau en Liegnitz een belangrijk ongeluk gebeurd, daar de van Frankfort komende trein tegen dien welke van hier kwam stiet. Beide machines zijn aanmerkelijk bescha digd. Eene coupé van de eerste klasse is vernietigd; hierin zaten tot aan bet laatste station ecne dame en haar echtgenoot. De eerste gevoelde eene groote bezorgdheid, en bad baren gemaal extra post te nemen. Dit geschiedde, en dus behielden beide reizigers bet leven! Twee beambten van den spoorweg hebben armen en bcen"n gebroken, een derde is van ren wagen in de sneeuw geworpenzonder dat hij eenig letsel ontving. Van de reizigers is er geen van belang gekwetst. Over de oorzaak zijn de gevoelens verschillend. Men zeide dat het sein achterwege is gebleven, en daardoor de Liegnitzer trein vertrokken. Ook had een der locomotieven gcene lantaarn. Volgens brieven uit deze stad is de nood der wevers in Silezie tot eene schrikbarende hoogte geklommen, en doet voor de treurigste gevolgen vreezen. In dit jaar zijn de aardappelen, bet voornaamste voedsel dier liedenin Si lezie bijna geheel mislukt; de duurte van dezelve en van bet brood is groot, en bij de uiterste inspanningen kart de vader van een buisgezin ten hoogste vier zilvergroschen per dag verdienen. Dien ten gevolge bevinden zich duizen den in de droevigste omstandigheden en hebben te weinig om te leven, teveel om te sterven. De fabrieken voor den zeehandel hebhen nog het meest te doen en geven werk aan velen dier arnip menschendie dikwert 4 a 5 mijlen moe ten loopen om zich wekelijks garen tot het weven van een stuk te halen. Bijaldien de Staat geen onderstand verleent en de vorst aanhoudt, moet men gebeurtenissen te gernoet zien die voor de Iersche welligt niet zuilen wijken. ENGELAND. LOKDEN, 25 December. Volgens een bevelschrift der Koningin moet nu liet Parlement den 19dcn Januarij vergaderen tot bet afdoen van onderscheiden dnngende en gewigtige zaken. Het Ministerie beeft op een der aanzoeken van liet Zendelinggenoot schap, dat liet aan de inboorlingen van Otaheite, die Protestantsclie Chris tenen geworden waren, vrij zou staan om elders eene wijkplaats te zoe ken, geantwoord: dat de Regering aan die zaak de aandacht zou wijden die ze verdient. Meer dan 200.000 arbeiders zijn op dit oogenblik in Engeland werk zaam aan den aanleg van spoorwegen. Een Corksch blad meldt, dat twee Commissarissen van Dublin in die stad zijn aangekomenom onder de behoeftige bevolking van het Graafschap eene som van 5,000 uit. te deelen, welke de Lord-Luitenant, de voornaamste regeringsbeainhtcn en verscheidene inwoners van Dublin hebben gegeven. Eene talrijke vergadering van de voornaamste inwoners van Dublin beeft aldaar den 23sten plaats gehad, met het. doel om maatregelen te tref fen ter tegemoetkoming van de behoeftige klasse. Er is eene Commissie be noemd orri inschrijvingen tc verzamelen. Aan liet hoofd daarvan staan de Lórd-Kanselier, de Katbolijke cri Protestantsclre Aartsbisschoppen van Dublin, de Lord-Mayor, enz. Tegenwoordig leeft in bet Iersche Graafschap Tyrone een pachter, die 120 jaren oud is en zonder bril nog kan lezen. Zijne haren dragen nog de oorspronkelijke bruine kleur. Een zijner zonen die bij hein woont, heeft thans den ouderdom van 99 jaren bereikt. De Vrije Schotsche Kerk, die hoegenaamd geerie toelage uit de Staatskas trekt, en reeds zeer veel moeite heeft om hare kerken, geestelijken en scholen te onderhouden, heeft desniettegenstaande eene som van bijna 3,000 bijeen- gebragt, orn in de behoeften der noodlijdende bevolking van de Schotsche Hooglanden en eilanden te voorzien. FRMHEIJK. PARIJS, 27 December. De storm heeft hier eergisteren schoorslcenen neergeveld, ruilen vernield en vele daken van leijen ontbloot, zoodat er vrij wat schade aan gebouwen is veroorzaakt. In langen tijd beeft de spaarbank alhier zulke een ongunstig tijdperk niet gehad. In de laatste week zijn 489,498 frs. irigebragt en 1.528,211 frs. 21 c. teruggevorderd. Te Brest is in den avonds van 16 December aan boord van bet schip van de Kweekelingen voor de zeevaart een zoo verregaand oproer uitgebroken dat zij het schip ten naaste bij hebben afgeloopen en alleen de nacht iicn tot rust heeft gebragt. De Zeeprefect beeft den volgenden dag de belhamels doeri vat ten en de zaak is aan den Minister van liet zeewezen opgezonden. Tc Rouaan is den 21sLen dezer een nieuw buis van vijf verdiepingen, aan hetwelk nog de laatste band werd gelegd, eensklaps ingestort. Twee timmer lieden zijn zwaar gewond, de verwersbaas is verpletterd, maar zijn knecht wonderbaarlijk gered. Naar dezen zoekende, vond men hein ten laatste aan zijn huis te bed liggende. Boven aan een ladder staande, vat bij in den val een looden pijp en wordt met deze op liet gebroken dak van bet naaste buis geworpen. Terstond klimt bij naar binnen, de trap af en naar zijne woning waar hij nog even de kracht overig hield zijn bed te bereiken. Men vleit zich dat de angst boe vreeselijk ook, in de gevolgen zijne gezondheid niet zal hebben benadeeld. Den 21dcn. is er weder een buis ingestort, dat nog onder banden was. Gelukkig 's nachts zoodat er niemand in was; een koopman in pleister bad liet gebouwd zonder eenige medewerking van een Architect. Zoo zijn er nu binnen 14 dagen drie nieuwe buizen als kaartenhuisjes in gestort. De wijze waarop men vele huizen bouwt, is niet alleen met de wel len in strijd, maar ook tegen alle regels van bouwkunde. Te Isigny is den 16den 1. 1. een Ilollindsch galjoot-schip de Vrouw Naatje op een der gevaarlijkste banken van de baai des Veys gestrand. Het kwam van Hamburg en was geladen mei 1200 mud. tarwe, bestemd naar Rouaan. De bemanning is gered en een gedeelte der lading, doeli meest beschadigd. - In liet zuiden Frankrijk is veel sneeuw gevallen cn de winter beersclit er met ongewone strengheid te Dragnigua (Dep. Var.) bet zuidelijkste depar tement is de tliermomcler Reamur tot 5° onder 0 gedaald, (20° Fahrenheit.) Den 23stcn is er te Parijs een groote schuit met Ainerikaansch meel uit Havre aangekomen. Men wacht te Havre nog vele ladingen graan cn ineel uit de Vcrcenigde Staten. De lieer Auguste Cherbonneaueen jong beoefenaar der Oostersche Letterkundevan groote verwachting, die de vertaling van de onuitgegeven: Duizend en één Naclit, door Galland begonnen, heelt voortgezet, is door den Minister van Oorlog lot Hoogleeraar te G'oiistanliiie in Algerië benoemd. Hij beeft zich reeds doen kennen door twee verschillende uitgaven van de Fa belen van Lokman, en door verscheiden letterkundige en geschiedkundige bij dragen uit bet Arabisch in liet Journal Asiatique. ISKILGÏE. BRUSSEL, 27 December. De Moniteur van beden maakt de wet bekend waarin de begrooting van wégen en middelen over 1847 op de soin van 114,673,650 frs. wordt geraamd. De bijzondere ontvangsten, voortvloeiende uit den verkoop van dornaniale goederen op de sont varr 500,000 cn de ontvangsten op 14.886,500 frs. Eene wet van dezelfde dagteckening bepaalt de brgrooting der uitgaven over 1847 op 14,880,500 l'r. Nog wordt de begrooting van de openbare schuld over 1847, door eene wet van dezelfde dagteekeningbepaald op 31,625,337 frs. Te Heyst, op den Berg bij Meclielen, is in den avond van den 22s,cn in liet huis van den landman Verborgt, die voor vrij bemiddeld gehouden werd, eene bende boosdoeners, die zich liet gelaat zwart hadden gemaakt, na de deur opengebroken te hebben, binnengedrongen, en beeft de zuster van de vrouw des landmaris, door baar bij ben baard te brengen cn te dreigen le vend te zullen verbranden, gedwongen de plaats aan te wijzen, waar geltl verborgen was. Zij hebben vervolgens de gehcele landhoeve uitgeplunderd. Twee dier misdadigers waren heden reeds gevat.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3