LEYDSCHE COURANT N'. 1 BINNENBAN DSC SIK BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 30 DECEMBER. vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaai de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDKN, 26 December. Tol Tweeden Praeccptor aan bet Stedelijk Gymnasium alhier, is door den Ed. Achlb. Raad benoemd Dr. M. de Vries. Door deze benoeming is na liet getal der Onderwijzers aan het Stedelijk Gymnas u:n voltallig; bestaande uit de HH. W. H. D. Suringar, Dr. in de Letteren, Rector; W. Plnygers, Dr. in de LetterenConrector; A. 11 eek er Dr. in de Letteren, Eerste Praeccptor; SI. de Vries, Dr. in de Leiteren, Tweede Praeceplor; J. de Vlaam, Dr. in de Wis- en Natuurkunde, Eerste Onderwijzer in de Wiskunde; J. A. C. Oudemans, Cand. in de Wijsbegeerte, Tweede Onderwijzer in de Wiskunde; J. Groen, Dr. in de Letteren, Onderwijzer in de Fransche Taal; AV. Fleming, Lector aan de Hoogescliool alhier, in de En- gelsche, en C. A. X. G. Sicherer, Dr. in de Letteren, in de lloogduitsche Taal. Op den morgen van den 27sttu dezer om half negen ure, zagen wij op de Oude A'cst nabij de Scheistraat, hel zonderlinge afschuwelijke schouwspel van een hond die een menschenhoofd in den bek droeg, welke prooi hij, door ons opgejaagd, liet vallen, en nu bleek het een ontleed hoofd te zijn, van het welk de hersenpan was afgenomen en de onderlip was doorgesneden. Nu be gaven wij ons naar de poort van het Elizabetbs-Gaslhuis, keken door een ven ster en zagen daar liet ligchaam aan hetwelk waarschijnlijk het hoold zal be hoord hebben, liggen. Hoewel wij de ontleedkunde op hoogen prijs schatten, heeft zoo iels ons toch zeer verontwaardigd. Al heeft de ziel het ligchaam verlaten, en geneeskundigen hunne leeringen uit hetzelve getrokkenblijft het toch lietamclijk den rnensch aan de aarde weder te geven, in plaats van zijn lijk een prooi van honden te doen worden, en het tot afschuw van ieder wel denkende door de straten te zien roridslepen. De inzenders dezes stellen zich voor de waarheid van het voorgevallene ver antwoordelijk, zij vertrouwen dat nalatigheid de oorzaak van dit ongewoon voorval mag wezen, niet kunnende veronderstellen dat zulks zou geschied zijn met medeweten van de personen die tot dit Collegie in betrekking staan. Ingezonden Wij ontvingen dezer dagen een uitgebreide memorie van 15 landbou wers of grondeigenaars in de prov. Groningen tot hehoud van den graanwet gedagterkend 8 Fcbr. 1845, en nog eene, inhoudende bezwaren tegen de voor- gedragene wijzigingen in de thans bestaande graanwet, zonder dagteekening, maar waarvan uit een stuk in de Groninger Cour. van 25 dezer blijkt, dal dit nog ouder is en van het jaar 1844 dagteckent. De stellers beklagen zich over de wijze waarop in vele dagbladen van adres sen tegen <lc graanwet melding is gemaakt, en noodigen de voorstanders van vrijen graanhandel uit om die genoemde stukken te weerleggen. Wij betreuren het dat die landbouwers zoo zeer door kwalijk begrepen eigenbelang verblind zijn, dat ze na zoo langen tijd nog voor hun verkeerd stelsel willen te velde trekken. AA'at zou de mensch trachten zich af te sluiten, daar liet zoo overtuigend blijkt dat de Schepper juist door de verschillende voortbreng selcn over de aarde te verdeelcn, de verspreiding en verbroedering van het inenschdom over de geheele aarde ten doel heeft. Alle beginsel dat tot belemmering en afsluiting leidt, is noodwendig ver keerdwant de zedekundige grondslag deugt niet, en een staatkunde die te gen de Christelijke zedekunde strijdt, is op een zandgrond gebouwd; vroeg of laat zal ze bezwijken. Bekrompen eigenbelang dat het verstand benevelt en schijn voor wezen doet aannemen, zal verdwijnen voor liooger licht; en scha men zich voorname staatslieden niet van die dwaling terug te komen, dat elan de weinigen die nog ontroostbaren troost in beschermende wetten zoeken, die hersenschimmen laten vaien en liever leeren erkennen, dat de handel dan ■de meeste vruchten voor algemeene welvaart draagt, als dezelve wordt vrij gelaten en geene andere belastingen kent dan zeer matige bijdragen tot de ■onvermijdbare stijving van 's lands kas, cn dat nog wel onder de minst mo gelijke Ibrinaliteilen geen gering noodzakelijk kwaad bij heffing van region. Volgens de uitvoerige Stalen door den Baron Melvill van Carnbée opge maakt en in den Moniteur des hides geplaatstbeslaan onze overzeesclie bezittingen in Asia, Afrika en Amerika, eene oppervlakte van 26,509 gro- graphische mijlen, met eene bevolking 15,105,100 zielen. Daarvan komen alleen op de O. I. bezittingen 25,872 geogr. mijlen met 15,007,000 inwoners. Onder deze opgaven is niet gerekend het gedeelte der kust van Nicuw-Guinca dat als Nederlandsch erkend is cn waarvan de bevolking op 200,000 zielen wordt berekend. AA'ij vonden in de tweede uitgave van het Alg. Handelsblad van Maan dag 11. hel onderstaande stuk van hetwelk het laatste gedeelte van hel op schrift ons aanspoorde ter overneming, daar wij er zoo veel in vonden dat van algemeene toepassing is en algemeene behartiging verdient: Wat te doen voor Armen te Amsterdam en elders? Bedelbrieven. A'cle zijn van bedelaars van professie, van dronkSards; enkele ook van waardige armen. In beide gevallen verdient het onderzoekom zoowel een braaf gezin te helpen, als een verwilderd huishouden tot welstand en deugd terug te brengen. Afschaffing-Genootschap. Ziet gij een beschonken vader door zijn vierjarig kind naar huis geleiden, zoo als ik zag, kent gij bij ondervinding die bron van armoede en ellende in de gezinnen, zoo wordt zelf lid, geef hel voorbeeld cri wek overtuiging (den éénigen waarborg tot voortdurende onthouding); als de verslaafde de vergadering bijwoont, de traktaatjes leest, die hij gratis ontvangt, zal hij zich niet onttrekken; de voorbeelden spreken luid. Hulp en Toespraak. AA'ij bedoelen hiermede de vereeniging van stoffelijke met zedelijke hulp, zoo als daartoe spijs, turf, khèren, dekking eensdeels en anderdeels de Beu-aarscliolen voor Armen dienen. Mogt men er eens eene bijv. te Amsterdam in de Nes, hel Fransche Pad, de Duivelshoek, fnz. oprig- tenVoorts diene daartoe naai-, leer-, avond-, Zondags- en herhalingscliolen ook leesbibliothekenof verzamelingen van geschriften dienstig ter ontwikke ling van godsdienst en zedelijkheid onder de armen. Ieder armen-patroon of patrones legge er zicli op toe. Men nadere ook zelf den arme in zijne woning, men zie cn oordeele hij dit bezoekenof het geen doel treft, als men de armoede ziet, om haar te kennen. AVcldadige Inrigtingen. Door deze te ondersteunen, doet men zeker goed, helpt tevens velen te gelijk cn doet men zijn voordeel, niet de ondervinding die deze instellingen zich hebben verschaft. Landverhuizers. Doet zich een landverhuizer hij u op, zoo verschaf hem werk bij de inrigting voor den Vlijtigen en Spaarzamen Ambachtsman, voor ƒ6.50 behoudt gij hem en zijn gezin; adresseer u hij den Heer de Boever, over het Stadhuis. liet is mij zóó gebeurd de reis naar Amerika is nu uit gesteld. Spaarbank. Zij bestaat alhier tot heden voor burgerlieden alleen hij de Doopsgezinde Diaconie. Moglen alle armbesturen ze bezitten voor hendie zomers nog iets te sparen hebben Zoo doende vóórkomt men veel gebrek en bezit metéén een goeden toetsof de wil goed zij. Lombard en Pandjeshuizen. Schenk iets, om na onderzoek, voor den door ziekte of ramp uitgeputten stadgenoot een nóódig kleedingstuk Ie lossen, of vraag op de verstane lomhardhriefjes het overschot van hetgeen het pand soms meer heeft opgebragtdan er op beleend was. Doe ze nazien hij de in brenging of aan de Groote Bank. Zieke Kinderen der Armen. Daarbij krimpt mij het hart. Stel het Gast huis door gift of legaat in staat, zoo als de voorvaderen deden, om nog rncér te doen ook in dit opzigt. A'erkoop geen oude Kleércnmaar schenk zeden armen Straal bedelaars. Zijn het kinderen, doe ze op een bewaarschool; denk nooit dal kan niet, niets is onmogelijk met opzien naar boven Eindelijk, uit geene meening, dat alle armen schuld hebben aan hunne ellende, en evenmin meen niet, dat men ooit de armoede geheel weg kan nemen. Beide hebben wij dikwerf hooien beweren, heide leidt tot een ou- gunstig resultaat: maar dat is zeker, dat, wat wij aan geld of goed bezitten, geleend goed is en dat er een deel van behoort aan den arme, hem loegebragt op eene doeltreffende wijze, met onbekrompenheid, liefde en zonder ver- ilaauwing. De Evangelische Kerkbode deelt, in haar laatste nommer eenige bij zonderheden mede wegens de handelingen van de Reünie der AA'aalsclio Ker ken in Augustus te Leeuwarden gehouden. Het Voorzitterschap werd bekleed dour den AVel Eerw. Heer Merkns, Predi kant te Amsterdam, en de Openingsrede gehouden door den AV'el Errw. Hoe van Goens, Predikant te Rotterdam, naar Ilebr. XIII vs. 8 Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde tol in eeuivigheid. Rij de telling der AVaalsche gemeenten is gebleken dal aan het einde des vorigen jaars 17 gemeenten uit 5,632 leden bestonden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1