LEYDSCHE 1846. MAANDAG, 28 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCHÊnSERIGTKN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, vit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het juut de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEiY, 26 December. Eergisteren beeft de Heer !\Ir. P. A. van Steenbergennieuw benoemd Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandenin handen des Konings den gevorderden eed als zoodanig afgelegd. Aanstaanden Dingsdag zal er eene algemeene en openbare vergadering van den Hoogen Raad worden gehouden, waarin het nieuw benoemde lid plegtig zal worden geïnstalleerd. Daar in de laatst verloopen jaren zeer algemeen is geklaagd, dat de Uitlo- zing van Delflandsch Boezemwater meer en meer belemmerd wordt, en dien ten gevolge vele Polders niet tijdig genoeg van het winterwater kunnen ont last worden, zoo beeft zulks aanleiding gegeven tot bet uitschrijven van de navolgende Prijsvraagen wordt mitsdien gevraagd Welke de oorzaken van deze belemmeringen kunnen zijn? en welke mid delen zullen kunnen worden in liet werk gesteld om daartegen op de minst kostbare wijze te voorzien en hoofdzakelijk te zorgendat de Boezem van Delfland, voornamelijk bij Wesle- en Noordwesle-winden, tot zoodanigen stand zal kunnen worden gebragt, dat de Watermolens der Polders derzelver over tollig water daarop zonder verhindering zullen kunnen uitmalen? met opgave tevens van de plaats waar de daartoe noodige werken zouden moeten woiden aangelegd en cene specifieke begrooting van kosten, zoo tot dezelver daarstcl- ling als tot jaarlijkscb onderhoud benoodigd. Voor het meest voldoend antwoord op deze Prijsvraaghetwelk bet eigen dom van het Hoogheemraadschap zal verblijven, wordt uitgeloofd eene Premie van 1000. Al de in te zenden antwoorden en daartoe behoorende stukken zullen vóór of uiterlijk op den lstcn October 1847 ter Secretarie van liet Hoogheemraad schap van Delfland te Delft franco moeten worden ingezonden en door eene andere hand dan die van den opsteller, in het 'Nederduitse!)duidelijk lees baar geschreven, zonder naam en alleen met eene spreuk onderteekend zijn, met bijvoeging van een verzegeld brietje, dezelfde spreuk en een kennelijk teeken ter eventuele terugvordering ten opschrift voerende, en van binnen den naam, qualitcit en woonplaats van den inzender vermeldende. De onbekroonde stukken zullen tegen opgave van het hiervoren vermeld kennelijk teeken op het Naambriefje, aan de Belanghebbenden worden terug gegeven. Bij de algemeene erkenning dat onze belastingen zeer ongelijk dragen den meer vermogenden veel minder bereikende dan den geringen burgerscheen ons de verdere verspreiding van het volgende stuk, door een Vriend des Va derlands in de Provinciale Friesche Courant van den 24dl'" dézer geplaatst allezins nuttig, en de bedenkingen daarin vervat ernstige overweging waardig: Aan de middelstanden van Nederland! Sedert ettelijke jaren boort men in onze kringen de gegronde klagte aanheffendat steeds duidelijker de strek king in het oog springt om twee standen, rijk en arm, in de maatschappij daar te stellen, en dat vooral in de laatste jarendit onheilspellend voortee ken zich door het afnemen der algemeene welvaart heeft kenbaar gemaakt. Eene der voorname oorzaken van dit kwaad ligt voor de band, en is, bij goeden wil, zeer wel uit den weg te ruimen; bet is te zoeken in den onge- lijkmatigen druk der lands- en andere belastingen. De belastingen, in ons, helaas zoo kwijnend vaderland, worden voor een groot gedeelte geheven van de vlijt der nijvere standen, die door hunnen wel- dadigen invloed als de ware steunpilaren van onzen maatschappelijken toestand, zijn aan te merkenen van de eerste levens-noodwendighedenwaarvan de onvermogenden zich volstrekt niet kunnen onthouden en welke voorwerpen van eerste behoefte door de rijken of in geringe mate, of door vervanging van onbelaste weelde-productenin het geheel niet verbruikt worden. Belastingen worden betaald voor bescherming van personen en eigendommen, en dus moet men schatpügtig zijn, naar mate de welgesteldheid der schatpligtigen die be scherming meer of minder wensehelijk maakthij tochdie niets heeft te ver liezen en met de zijnen een kommervol leven voortsleept kan een goed ge deelte dier bescherming ontbeerendat belastingen noodzakelijk zijn is eene erkende waarheid, en niemand mag zich zedelijker wijze aan derzelver vol doening onttrekken, maar ze moeten evenzeer op allen, naar ieders bijzonder vermogen om belastingen te kunnen dragen, drukken, wil men niet in strijd met de regtvaardigheid, (hetwelk toch wel door ieder eerlijk man zal ge wraakt worden) handelenieder kwaad beginsel moet op het einde tot kwade uitkomsten leidenen daarom brengt onevenredige druk in het stuk der be lastingen onevenredige kwijning in de middelen van bestaan te weeg, hetwelk ten slotte op het hoofd der bewerkers van onbillijkheid moet nederkomen want de kruik gaat zoo lang te waler, tot dal zij zinkt. Wil men nu het wezenlijke goede, het eeriig regtvaardige (en dus het eeni- ge waarop men zegen van den Allerhoogsten heeft te wachten) bevorderen dat men dan gematigd en met betamelijken eerbied voor de gestelde magten er éénparig naar streve, dat de bestaande lasten op de vlijt en op bet ver bruik der eerste levensbehoeften worden gewijzigden aangevuld worden door beffingen geëvenredigd naar de krachten der schatpligtigen, een stelsel ge huldigd door rijken als Groot-Brittanje en Pruissenen waardoor de oorzaak van veler achteruitgang, en van veler steeds luider wordende ontevredenheid, zal worden weggenomen. Als het geschikste middel om tot deze zegenrijke uitkomstzoo volstrekt noodig voor het lieve Vaderlandte geraken is vooral aan te bevelen eene algemeene te kennen geving van dit billijk verlangen aan de Staten-Generaal, bij de eerlange voordragt aan het tweejarig Budgetten einde de verte genwoordiging de waarachtige behoeften van het volke kennc, en daarnaar handel e. ZWOLLE, 24 December. Men verzekert dat de aanbevelings-lijstopgemaakt door het Provinciaal Geregtshof van Overrijsselter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van den Heer P. A. van Steenbergen tot Raadsheer in den Hoogen Raad, zamengcsteld is uit de volgende Heeren Mrs.D. H. Wicherlinck Advo- kaat-Generaal bij het Prov.-Gercgtshof van Overijssel, L. J. Rietberg, Regter in de Arond.-Reglbank te Zwolle, I. J. II. de Bruijn Griffier bij het Ge regtshof van Overijssel, Jhr. J. W. van Tliije Hannes, Ofieier van Justitie te Almelo, H. Kronenberg, Kantonregter te Vollenhoven en G. D. Ribbius, Subst.-Officier te Zwolle. GRONINGEN, 24 December. Voor eenigen tijd werd er in de dagbladen berigtdat er in Holland een gesticht voor krankzinnigen werd gebouwd, waarbij door de arbeiders geen sterke drank mogt worden gebruikt. Niet minder schijnt het de vermelding waardig, dat er in dezen zomer bij het hernieuwen van het Verlaat te Hooge- gezand, waaraan ongeveer zestig arbeiders gedurende meer dan twintig weken hebben gewerkt, evenmin sterke drank mogt worden gebruikt, en ieder die daarop, zelfs in den rusttijd, betrapt werd, werd weggezonden. Eere zij den aannemer, de Heer D. de Jong! Moge bet worden nagevolgd, en de ou dervinding meer en meer doen zien dat hel gebruik van sterken drank niet alleen niet noodzakelijk is, maar meest altijd verderfelijk. ASSEN, 21 December. Men verneemt, dat eenige ingezetenen zijn overeengekomen, om bij de ver- nieuwing van het jaar, geene kaartjes rond te zenden, en door het plaatsen hunner handteekening op eene lijst, tot dat einde in de groote sociëteit neer- jj gelegd, van dit voornemen hebben doen blijken. Men zal zich uit de dag- bladen herinneren, dat ook elders dit gebruik is afgeschaft. RFSLAÏJ0. PETERSBURG, 10 December. Door de troepen zijn in het laatst van October op Schamyl groote voordoo ien behaald. Er zijn 300 gevangenen gemaakt, en vele oorlogsbehoeften zijn in hunne handen gevallen. Het verlies des vijands wordt op 1200 dooden en verwonden geschat, dat der troepen op ruim 100. Deze overwinning besluit de krijgsbedrijven van dit jaar. De rust was in geheel Daghestan hersteld. F 11T U «3 A Ia. LISSABON, 14 December. De Colonel Lapa die in aantogt was naar Coïmbrais door den Generaal I Bomfin op de vlugt gejaagd. Geen der gevangenen die in de magt der troe-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1