LEYDSCHE COURANT. 1840. N°. 15: MAANDAG, 21 DECEMBER. ,r fel*1'- De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt V s' ~.V De Prijs dor Courant is ƒ13 in het jaai de afzonderlijke nommers worden tegen 1D Centen afgegeven. BINNENLAJVDSCME BERIGTEN. Intrekking der Ou«le Munten. Bij besluit van den 10Jcn dezer heeft Z. M. bepaald dat met den 25s,cu eerstkomende de oude stukken van Een Gulden en Een Malve Gulden buiten koers zullen worden gestelden van den 21slen tot den 24stcn, en den 28sten en 29sten dezer maand kunnen verwisseld worden bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, te gen andere koers hebbende munten of tegen inunt-biljetlen, LEYDEN, 19 December. Naar wij vernemen, heeft hel Z. M. behaagdonzen stadgenoot, den Heer Dr. J. Hoffmann te benoemen tot Vertaler voor hel Japansch hij on/.e rege ring. Elk, die de verdiensten van den lieer Hoffmann kent; elk, die weet hoezeer het Recueil Asiatique de aandacht van Europa op de begaafdheden van den Heer Hoffmann heeft doen vestigen en daarbij belang stelt in den wetcnschappelijken roem en den vvetcnschappclijken toestand van ons Vader landzal onze hooge regering, voor die benoeming, eene hartelijke dank baarheid toedragen. Moge die benoeming het middel zijnom den eenigen man in Europa, die het Japansch meester is, voor het cenige land in Eu ropa te bewaren dat met Japan in betrekking staat. (Korist- en Letterb.) Wij hebben in ons Nornmer van den 28sten October, een verslag gegeven van een geschrift van Jhp. J. Mock, Oud-Officier der Genie en van den Gene raion Slaf, enz., over de Begrooting van Oorlog. De Ll.-Colonel Forstner de Darnhenoy is in een brief aan een der Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, geplaatst in liet Tijdschrift le MilitaireJournal mil. univ. éco- nomiquedaar tegen opgekomen, en nu heeft Jhr. Mock een naschrift uit gegeven, waarin hij dien brief wederlegt en onder anderen het hoofdstand punt herinnert, dat Nederland namelijk ten gevolge der gebeurtenissen van 1830 langzamerhand vervallen is tot den staat van een schip, hetwelk alleen door aanhoudend pompen boven water kan gehouden worden. De srhuhl is met 2 a 300 mill, vermeerderd, gedeeltelijk ten gevolge dier noodlottige omstan digheden en gedeeltelijk ten gevolge van liet ten uiterst volgehouden stelsel van volharding met het oog gerigt op het herkrijgen der B lgische Provinciën Noord-Nederland herinnert zich nog al te goed, dat het tijdens 1830, in weerwil van de welmeencnde pogingen der Regering, op .den weg was, om aan de zuidelijke broeders opgeofferd te worden en al zijn dan sedert de af scheiding honderde millioenen meerder schuld op hare schouders alleen koinen drukken, dan nog liever als kleine, maar zelfstandige natie, alleen dragen, dan weder, onder welke omstandigheden ook, met zulk eeneri ongelijksoorti- gen broeder aaneengekoppeld te worden De schrijver verklaart voorts op zeer aannemelijke gronden aan de voortdu ring van den vrede te blijven gelooven,en dat de houding van ons krijgswezen alleen verdedigend behoort te zijn. Hij verklaart zich te veel doordrongen van het gewigt van het kri|gswczen zelfs tot bestendiging van den vrede dan dat zijne bijdrage hij de Tweede Kamer niet uit een beter oogpunt zou wor den beschouwd. Hij heeft gemeendopmerkzaam te moeten maken op zaken en instellingendie vermindering behoorden te ondergaan op geldendie op onnoodige wijze besteed, de begrooting opvoeren; op corpsen die buiten ver band met het te verdedigen vaderland te kostbaar of te talrijk worden aange houden eindelijk op een zuiniger beheer en daardoor op een matiger cijfer in liet verschiet, met inachtneming van de belangen der daarin betrokkenen, wil de zaak eenigzins goede vruchten dragen. Hij herhaalt dat de staat der geldmiddelen zoodanig is, dat slechts met alle moeite en inspanning, de inkomsten de uitgaven dekken; bij den minsten te genval kan een aanmerkelijk te kort ontstaan, binnen een paar jaar aangroei- jen, en wij ons al weder bevinden in den toestand van tijdens de vrijwillige leening van 117 millioen. Wat men echter al verder zeggen of denken moge, zal de schrijver, zich zeiven van geerie onedele drijl'veeren bewust, en gesterkt door de goedkeuring en den handdruk van menigen onpartijdigen landgenoot, zonder verder vijandig te ijveren voor zijne denkbeelden met kalmte afwachten of dezelve ingang vinden, en of er al dan niet eenig gevolg aan zal gegeven worden. NOORDWIJK, 19 December, liet heelt II. M.onze geëerbiedigde en geliefde Koningin goedgunstig ho haagd aan de Vrouwen-Vcreenigiiig van Weldadigheid alhier, bij vernieuwing te doen toekomen eene gift van f 50.waardoor het bestuur weder één der vele bewijzen mogt ontvangendat II. M. Hare vereerende goedkeuring aan zoodanige liefdadige instellingen wil blijven hechten. •sGRAVENHAGE, 19 December. Bij besluit van den 14<ten dezer heeft Z. M. vergunning verleend lot het aannemen en dragen der versierselen van de navolgende ridder-ordendoor Z. M. den Keizer aller Russen geschonken, als: Aan den Minister van Kuitenlandsehe Zakenden Luitenant-Generaal de la Sarrazvan de Keizerlijke Koninklijke Orde van den AVilten Adelaar. Aan den Staatsraad in buitengewone dienst Mr. J. Bueije, heiast hij het Departement van Fmantiën met het beheer der zaken van de afdeclingen in- en uitgaande regten en accijnsen, en aan den Legatie-Raad J. Z. Mazel, Secretaris-Generaal van het Departement van Buitcnlandsche Zaken, van de Orde van St. Wladimir 3de klasse. Aan den Heer Mr. J. Bakker Korff, Referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, van de orde van St. Anna 2dc klasse, in brillanten. Aan den Heer Mr. P. P. van Rosse, Referendaris hij liet Departement van Finantiën, en den Graaf C. M. G. E. van BylandtSecretaris bij het Gezant schap te Petersburg, van de Orde van St. Anna 2<le klasse. Aan Jhr. H. M. Mollerus, attaché bij evengemeld Gezantschap, van de Orde van St. Stanislas 3de klasse. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het provinciaal Geregtshof van Zeeland Mr. A. J. van Deinse, thans Substituut-Olfieicr hij de Arrondiss.- Regtbank te Goes, in deze laatste betrekking Mr. AV. G. de Knokke v. d. Meulen, thans Regter-Plaatsvervanger bij de Arrond. Regtbank te 's Herto genbosch; tot President bij die Regtbank le Maastricht, Mp. R. J. E. Capitaine, thans Officier bij dezelve; in deze betrekking Mp. A. Gordon, thans Officier hij de Arr,-Regtbank te Roermonde; tot Adv.-Generaal bij het Prov.-Geregtshof in Limburg, Mp. E. J. H. Borretthans Substituut-Officier hij de Arr. Regt bank te Maastricht en tot Officier hij de Arr.-Regtliank te Roermonde Mp. P. L. de Lom de Berg, thans Notaris en Burgemeester te A'enlo en Plaats vervanger van den Kanton-Regter aldaar. Door het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland is opgemaakt eene aan bevelingslijst die aan de Provinciale Staten zal worden opgezonden, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den Raadsheer Mp. M. J. Pauw, waarop geplaatst zijn de navolgende personen als: Mp. D. J. Bijlevcld President der Regtbank te 's GravenliageMr. L. Asser, Lid van gemelde Regtbank, Mp. J. H. v. d. Sande, Lid van de Regtbank te Leyden, Mp. AV. A. van AkenLid van de Regtbank te GorinchetnMp. J. A. M. Bichon van Ysselraonde, Lid van de Regtbank te Rotterdam en Mp. G. Delprat, Advocaat hij den Hoogen Raad. DELFT, 27 December. Zekere Ary van der Hoeven, 75 jaren oud, gepensioneerd werkman van 's Rijks magazijnen, die zich door overgrootc armelijkheid, zoo in levenswijze als klceding, onderscheidde, en geheel alleen, in een klein gehuurd huisje, in eene poort in het Achterom woondewaar de buren hein nu en danuit medelijden, van warme spijzen voorzagen, en waar hem vuur ter verwarming en eene goede legerstede ontbrak, is nu, door koude en ontbering, bezweken. Na twee nachten veel gerucht gemaakt, maar alle hulp afgewezen te hebben, werd hij des morgens, tusschen een kouden aschpot en een stoel, bijna leven loos op den grond gevonden, en was, voor dat hem geneeskundige hulp kon worden toegediend overleden. Verscheiden voorwerpen van waarde zijn bij hem gevonden, zoo als een zil veren horlogie, een paar dito schoengespen, een zilveren tabaksdoos met goud gevuld, een oude linnen zak met gerande drieguldenstukken, en andere bui ten koers gestelde muntten, die reeds lang in zijn bezit moeten geweest zijn. AA1STERDAM, 18 December. Met belangstelling verneemt men, dat in den toestand van den Gouverneur dezer provincie, welke sedert eenige dagen ernstig ongesteld is, aanvankelijk helerschap wordt waargenomen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1