LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 18 DECEMBER. B IN VEN L AN DSC HE BERIGTEN. Ce Courant wordt Maandag, Woensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het ja ai j - de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 December. Z. M. beeft benoemd Ier vervulling der vacaturen, welke door de gewone aftreding op den 2de[1 Januarij 1817 zullen ontslaan, bij vernieuwing tot Wet houder alhier, Mr. A. O. E. Graaf van Limburg Stirum en voor den Heer A. Uartevelt Jz.welke verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, Hlr. A. A. Dilliéthans Lid van den Raad. Bij het onweder dat 11. Maandag den 14dcn dezer, 's morgens omstreeks half 11 ure boven deze stad en omstreken in zware bliksemstralen uitbrak, zijn onder de gemeente Soeterwoude, achter de Weipoort, op den weg naar Benthuizen, in het veld 2 schaper1 doodgeslagen. Volgens berigten uit Arnhem van den 15dcn, was men toen aldaar bezig de schipbrug over den Rhijn weg te nemen, uit hoofde van het drijlijs, dat op die rivier begon af te komen. Hetzelfde was te Westervoort het geval, alwaar de overtogt met rijtuigen gestremd was. Ook op de Waal en de Maas begon zich drijfijs te vertoonen. De waterstand was over het algemeen val lende. De berigten van de boven-rivieren houden in, dat de Main, de Lahn en de Nalie reeds digtgevrozen zijn. De Minister van Finanliën in aanmerking nemende, dat er nog steeds Tan tijd tot tijd op 's Rijks Postkantoren navraag van de zijde der belangheb benden gedaan wordt naar brieven met geldswaarden, die men beweert, ver mist te zijn, doch waaromtrent niet met genoegzame vrucht kan worden onderzoek gedaanomdat de afzenders verzuimd hebben dezelve te doen aanteelsenenheeft liet algemeen herinnerd aan zijne vroegere advertentie van den 17dcn December des vorigen jaarsmet opzigt tot de geheelc wegruiming der bezwaren, waaraan bet middel van aanteekening vroeger onderworpen was, zoodat men thans tegen betaling van niet meer dan tien centsonver schillig welke de plaats van binnenlandschc bestemming of wat het gewigt der brieven ook zij en zonder verpligting om dezelve vooraf te frankeren zich eene voldoende zekerheid van de overkomst verschaffen kan weshalve een ieder, die geldswaarden aan Toonder te verzenden heeft, het aan zich zeiven zal te wijten hebben, indien de administratie zich, ten gevolge van het ver zuimen der bedoelde voorzorg, buiten staat mogt bevinden, in ieder geval de van haar verlangd wordende inlichtingen' te geven. Eenigen tijd geleden heeft bij G. 'i'. N. Suringar, te Leeuwarden, eene brochure het licht gezien, getiteld; ode Handwerksman en de Arme in zijne hulpvaardigheid en liefdadigheid jegens andere behoefligen," zijnde eene redevoering, uitgesproken in de algeineene vergadering der Vereeniging: Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoedete Amsterdam, op den 17dcn Februarij 1846,|door den edelen menschenvriendW. 11. Suringar. Deze rede ziet op verlangen het licht," zegt de redenaar, »in de ver wachting, dat de belangstelling in genoemde [nrigting bij vele Amsterdam mers zal worden opgewekt en versterkt, en dat men daar, waar zulke ver» cenigingen nog niet bestaan, het voorbeeld van Amsterdam zal volgen, en een Patronaat over behoeftigen invoeren;" want inderdaad veel goeds is door deze vereeniging bereids in het Vaderland gesticht; op vele plaatsen, ook te 'sGravenhage, volgde men het Amsterdamsche voorbeeld. Ook builen het Vaderland is door haar het denkbeeld van liet Patronaat verspreid en verhel derd: zelfs tot in een ander werelddeel is bet doorgedrongen. «Meer en meer" zegt Suringar, «vestigt zich het begrip, dat armen en rijken, die God beiden gemaakt heeft, elkander behooren te ontmoeten, om voor elkander wederzijdsche leermeesters ten goede te zijn. Door eene ver standige toenaderingwaarbij het onderscheid der standen ten volle bewaard blijftmoet bet voorbeeld van den hoogeren gunstig werken op den lageren en ook omgekeerd. O! dat elk die Christen heet, handen aan den ploeg sla, om den akker der menschenwereld van onkruid te zuiveren, en een goed zaad te strooijen. Klagen over al bet gebrekkige, zonder meer, brengt geen stap verder, 't Moet en 't zalmet Gods hulp, maar ook dóór Hem, met menschenhulp, anders en beter worden, 't Is Gods wil en welbehagen, dat het met den mensch en de menscliclijke maatschappij anders en beter worde. Wie zou geen lust hebben medearbeider van God te zijn." «Er is eene eerlijke en vlijtige armoede, het Hulpbetoon te Amsterdam le vert er de bewijzen van «die het eigen sober brood tracht te winnen en van dat brood nog een goed deel voor auderen veil heeft. Er is hulpvaardig» heidliefdadigheid en mcnschenmin onder de geringere, zelfs in de bene denste klassen der maatschappij." Het Patronaat nu stelt het zich ten zede- lijken pligt, die eerlijke en vlijtige armoede op te sporen, en met raad en daad te ondersteunenom alzoo aan de eene zijde te verhoeden dat de ar moede tot onzedelijkheid leide, en aan den anderen kant, de behoeftigen uit dien vernederenden stand op te beuren en, zoo veel mogelijk, tot beleren toe stand te brengen. Door het Patronaat is inderdaad voor vele mensclieuvrien- den ccn edele werkkring geopend geworden. (Dagbl. v.s Grab.) 's GRAVENHAGE17 December. Wij hebben reeds vroeger medegedeelddat op 's Konings bepaald verlan gen aan de op Hoogstdeszelfs verjaardag van stadswege gegeveue illuminatie geene meerdere uitbreiding gegeven is, omdat Zijne Majesteit vermeende dat de daartoe noodige gelden tot meer nuttige einden konden worden aange wend in bet bijzonder voor de behoeftige klassethans kunnen wij er nog bijvoegen, dat Z. M. nu onlangs weder, aan godsdienstige gestichten bier ter stede, giften heeft doen uitreiken en dat, naar wij vernemen, uit zoodanige gift, in bet Diaconie Oude Vrouwen- en Kinderhuis der Nederduitsrh Her vormde Gemeente alhier, een feestmaal is bekostigd geworden. Men weet dat de bevolking van dit gesticht bet getal van 500 zielen te boven gaat. Wij vernemen, dat op gisteren den 14den dezer, de Holl. ijzeren spoor weg-maatschappij zich gesteld beeft in het bezit der vaste goederen welker onteigening ten baren behoeve en ten laste van den Heer W. Hoven te Delft, was uitgesproken bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te 's Gravenhage van den 3dcn November 11. Dit vonnis was voorloopig uitvoerbaar verklaard mits geconsigneerd werd de door den regter aan de onteigende partij toegekende schadeloosstelling en nog f 1000 daarenboven deze consignatie bad op den 21sleu November II. plaats gehad en was vervolgens aan den Heer Hoven bcteekendmet bevel krachtens bet vonnis, om zich niettegenstaande bet inmiddels ingesteld lioo- ger beroep, te onthouden van alle belemmering der maatschappij in de vrije beschikking over de onteigende goederen. Alhier zijn thans in bet licht verschenen de statuten eener zich alhier vestigende Vereeniging ter bevordering van de Ambachten onder de Israëli ten, even als ook reeds te Zwolle heeft plaats gehad, onder bestuur van de Hoeren: Jb. van Jb. Ferares, Opper-rabijnPresident; I. Belinfante, Vice- President; B. A. de Pinto, Thesaurier; S. H. Hertzfeld; A. B. Wolff; J. Sar- luisDl. Polak Daniels, Secretaris. Sedert langen tijd werd op vele plaatsen, vooral ten platten lande, in strijd met art. 45 van bet reglement voor het bestuur der stedenen art. 6 voor dat van het platte land en verscheidene Koninklijke besluiten de prak tijk der armen waargenomen door geneeskundigen, tevens leden van den raad of Burgemeester. Niettegenstaande reeds vroeger in de dagbladen hierop werd opmerkzaam gemaakt en door de Gouverneurs der provinciën aan de gemeente besturen hierover eene circulaire werd gerigt, bleef dit misbruik op sommige plaatsen, vooral in Noord-Brabandinet voorbijgang van andere gevestigde geneeskundigen, ja zelfs in weerwil hunner reclames, voortduren. Men ver noemt, dal thans bij ministeriële aanschrijving gelast is, dadelijk dit mis bruik te doen ophouden. ROTTERDAM, 15 December. Gisteren zijn aan den Haringvliet hier ter stede opmetingen en peilingen gedaan en de bakens gesteldvoor liet station van den Rhijn-spoorweg. AMSTERDAM, 16 December. Volgens ingekomen berigt, heeft liet H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin behaagd, ook wederom voor dit jaar aan Directeuren van de Gebroe- derschap: Tot dekking der armen, te doen uitreiken eene gift van honderd gulden. Men acht bet daarom niet ongepast, andermaal de aandacht van meer vermogende stadgenooten op deze allezins belangrijke instelling te vesti gen alzoo, door eene geringe bijdrage van ƒ1.56, alsnog ten huize van den Secretaris, op den Haarlemmerdijk, bij de Oranjestraat, N°. 253, de ge- leo-enlieid wordt aangeboden, om aan behoeftigen eenigen onderstand te kun nen verschaffen, bestaande in brandstoffen, kleeding- of ligging-stukken, waarvan de verdeeling bepaald is op 23 December aanstaandedes middags ten 12 ure, iu liet gebouw de Zwaan, op den Nieuwendijk, alhier.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1