De Koning heeft, ten gevolge van de menigte landverhuizingen uit zijne Staten de domeinen in de provinciën Pruissen en Posen tot kolonisatie aangegeven. De kolonisten zullen 60 morgen in erfpacht bekomen, en 3, of indien de grond slecht is, 5 jaren van pacht vrij zijn. Zij zullen echter eene kleine borgstelling moeten betalen welke hun later zal terug gegeven wordenindien zij de goederen wèl besturen. Gedurende de laatste 10 jaren is het getal dieven alhier met 10 pCt. vermeerderd; men lelt hier bij eene bevolking van 400,000 inwoners, omtrent 35.000 gelukzoekers, eu dat zijn nog wel zulke die met de justitie in aan raking zijn geweest. Gisteren is te Munster door den Regeringsraad Krabbe, op de Apostel galerij van den Dom, aan de inwoners hekend gemaakt, dat het lid van het Dom-kapittelGeorg Kellerman, een grijsaard van 70 jaren, tot Bisschop verkozen was. Die keus heeft algemeen genoegen gegeven. EN GELMD, LONDEN12 December. De sterflijsten tooncn eene vermeerdering aan van 100 lijken in deze boven de vorige week. Het onderzoek ingesteld naar de onlangs plaats gehad hebbende gaz-ont- ploffing in de kolenmijn te Chorley, heeft doen zien, dat er zoowel daar als b elders vele vrouwen in manskleederen werkzaam zijn, daartoe aangespoord we gens het hooge dagloon. In eene bijeenkomst van de deelhebbers der Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, den 8ste° dezer in deze hoofdstad gehouden, is het dividend over het afgcloopen jaarsluitende met 30 September laatst leden, op 8 ten honderd bepaald. De maatschappij bezit thans 21 stoom schepen, welke de dienst waarnemen tusschen Southampton en Calcutta, Madras en Cry Ion. Men verwachtte dat in den loop des volgenden jaars de vaart tusschen Bombay en China zou geopend worden. De verbinding van Calcutta met de stoombootlinie naar China, over Singapore, en ook de ver lenging van die van Hong-Kong tot de noordelijke haven van Shanghai, was bij het bestuur der maatschappij in overweging. De reiskosten tusschen Sout hampton en Calcutta, door Egypte, volgens tarief dat met Maart 1847 in werking zal komen, en die tot hiertoe 143 bedroegen, zullen tot 127 j, dalen ook ten gevolge van beschikkingen van den Egyptischen Pacha. In de vergadering van het Duhlinsehe Genootschap voor intrekking der unie, van den 7llen December, heeft O'C'onnell het voorstel gedaan, om onderhande lingen met de leiders der partij van het jonge Ierland te openen ter verzoe ning. Hij heeft aan deze toegevendheid zekere kleur willen geven door te be weren dat hij thans overtuigd was gewordendat deze partij niet tot stoffe lijk gewild Izare toevlugt wilde nemen, om de afscheiding van Ierland lot stand te brengen. Zijn voorstel is aangenomenen in den ochtend van den 8sten zijn te Dublin geschriften aangeplakt, waarop het woord: verzoening, met groote letteren te lezen was. Dien avond zou verder over deze zaak wor den gehandeld. De meerderheid der leiders van het jonge Ierland scheen geneigd om de toe gereikte hand van O'Connell aan te nemen; doch anderen volharden in hun nen tegenstand. Te Dublin heeft het groote verbazing opgewekt, dat O'Connell, na door bet jeugdige Ierland in openbare volksvergaderingen zoo vinnig te zijn aange vallen, op eens omtrent die tegenstanders eenen bonigzoeten toon aanneemt. Onder de plannen die de volksleider thans te voorschijn brengt, behoort ook het sluiten eener geldleening van 80 millioen ponden of 360 millioen guldens om in den lieerschenden nood der Ieren te voorzien. De verbazende grootheid dier soiri en de omstandigheid, dat hij het leenen daarvan in verhand brengt met eene schuldvordering van 60 millioen ponden, die Ierland op Engeland zou hebben maken bet moeijelijk te gelooven dat bij bet met dit denkbeeld j ernstig meent. De hooggaande nood der Ieren is intussclicn maar al te wczentlijk. Niette genstaande de opofferingen der Engelsche regering om een deel der natie aan het werk te houden en de pogingen van de commission van onderstand, ster ven daar vele menschen van honger en gebrek. Op sommige plaatsen zoo als te Skibhereen, in liet graafschap Cork, heerseht eene ziekte, die de ge- neesbeeren de hongerkoorts noemen. Door die ziekte, zoowel als door den loop, liet gevolg van koude, ongemak en slecht voedsel, worden honderden aangetast en weggesleept. In geen der ellendige bulten, waarin de genees- heeren of andere menschenvriendcn bij deze treurige gelegenheid doordringen hebben de lijdende bewoners ander dekseldan de lompen, waarmede zij zich klecden. FKAÜfiKIJE. PARIJS, 9 December. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan do prefecten der departe menten ccne circulaire gerigt, in welke hij die beambten aanbeveelt, in de gasthuizen steeds naauwkeurig toezigt te doen houden dewijl bij de zieken herhaalde pogingen tot proselytcrimakerij zijn aangewend. BEL&IË. BRUSSEL, 13 December. In de Kamer van Vertegenwoordigers wordt thans beraadslaagd over de wet tot liet openen van eredictcn voor bet verleenen van onderstand aan de arme bevolking in Vlaanderen en elders. De Regering bad daartoe 1,200,000 fr. aangevraagd, maar de Vertegenwoordigers willen die som tot 2 millioen brengen, benevens nog 800,000 fr. voor bet aanmoedigen der vlas-nijverheid, ontginningen in liet Kemperiland enz. Deze beraadslagingen gaven aanleiding tot heftige vertoogen van tegenstan ders der Regering, die uitweidden over den beklagelijken toestand des lands en het ontoereikende der aangewende middelenom daarin verbetering te brengen. Zij hopen op eene verandering van liet Ministerie. SrFAlï§ BËRIGTE3S. KENNISGEVING* JITationatle-tffiilitie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Mililievan den 8ste" Januarij 1817, waar hij aan de manschappendienende bij de Nationale-Militiewordt toegestaan, nat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten iiebhen bekomen die bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedruktzij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contigent zij zijn uitgemarcheerd; Roepen hij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe derweduwe zijndeof door reglerlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een of meer broedersvoorgevallen na hunne inlij ving zijn geworden Eonige wettige zonen, tevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in reglen gesepareerd. Kostwinners van ou lerlooze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Omuiterlijk vóór of op den 5l!en Januarij 1847, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen, in te leveren op de Secretarie derer Stad, 's morgens van tien tot twaalf ure, en in de opgave almede ten dui delijkste te vermelden, bij welk Regiment of Batailion zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn; Zullende,'na opgemelden dag, geenc aanvrage ten fine voormeld meer kunritn worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede bij deze op, alle zoodanige Jongelingen, welke aan de loting voor de Nationale-Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen, welke niet zijn geboren binnen deze Stad en voor zoo verre dezelve niet mogten zijn voorzien van eene geboorte akte, om zich van lieden af tot en niet den 30stcn December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Staddes morgens van tien tot twaalf ure voorzien van eene juiste opgave van den tijd en plaats hunner geboorte, als wanneer van Regeringswege dezelve zal worden aangevraagd en alzoo bun belang ten deze bevorderd. Aldus gedaan cn gepubliceerd bij H. II. Burgemeester en Wet houders der Stad Leydenop den 14dc" December 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTRAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belasting is ontvangen bet Tweede Kwartaals Kohier Voor de Belasting op het Personeel, dienst 1846 en 1847, hetwelk op den 8sten dezer maand is executoir verklaard, en op beden aan den Ilccr Ontvanger verzonden. DU RIEU, Leyden15 December 1846. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTRAMMER. COIS-MESI* O NB» JE WTJE X, X. wil eene petitie aan de burgers en ingezetenen dezer stad hebben ge rigt tot afschaffing van twee gebruiken, het eerste, het groeten door afnemen van den hoed, als zijnde bij winterdag eene beleefdheid die buitengemeen ge schikt is om iemand een verkoudheid op den bals te halen en dat wel niemand zulk een eerbewijs van hoofdontblooting tot dien prijs van zijne medeburgers verlangen zal, terwijl bet ophouden van den hoed daarom nog geene burgerlijke beleefdheid behoeft uit te sluiten vermits ieder zich gaarne met een teeken van bereidwilligheid tot groeten zou vergenoegen, in den trant als zulks bij krijgslieden in gebruik is. Verder ijvert X. X. tegen liet opperdwaze gebruik van nieuwjaars kaartjes rond te brengen bij wil de burgerij ernstig vermaand hebben van toch die ceremonie, die geene waarde beeft en waaraan niemand eenige waarde hecht, na te laten. Algemeen schijnt men het over de bespottelijkheid van dit ge bruik eens te zijn waarom, het dan niet afgeschaft, of is de redelooze reden dat men het zoo vele jaren plagt te doen, geldig genoeg om eene algemeen erkende dwaasheid in stand te houden? Bijna niemand durft de eerste zijn om iets na te laten dat als een daad van beleefdheid hij de Maatschappij geijkt is, maar hij meent dat men nu gerust aan zijne uitnoodiging kan gehoor geven, oipdat men zou begrijpen dat hij die geen kaartjes meer gaf, zulks naliet ten gevolde dezer uitnoodiging; terwijl daarenboven reeds in sommige steden van ons vaderland in liet vorig jaar de Nieuwjaars-kaartjes zijn verbannen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3