5ÜFTE3NLAJNDSCHE liEKJGTEiN. iabiiefeant genoodzaakt wordt om invocrreglen op vreemde producten te doen leggen, hoe aldus het voor het algemeen zoo verderfelijke beschermend stelsel ontstaat, en hierdoor de handel ineer en meer verflaauwt; ook hier weder En geland als voorbeeld aanhalendewaar, door de invoerregteri op Duilsche granen en hout, de handel niet Duitschland meer en meer begon te verflaau- wen, omdat. Duitschland deze zijne producten dus niet meer even als vroeger aldaar kon afzetten. De beschermende graanwetten brengen zonder twjfel veel toe om landen met granen te doen beplanten, die anders, als daartoe minder geschikt, tot andere einden zouden zijn aangewend. Het is zeker een schoon gezigt, traaije graanvelden te aanschouwen, doch men gaat daarbij niet na, hoeveel zulks aan de natie wel kost, daar alleen door de kunstig hoog opgevoerde graan prijzen de grondeigenaar of landbouwer in staat wordt gesteld, om gronden voor graanteelt te bestemmen, die er minder voor geschikt zijn. Na betoogd te hebben dat eigenlijk de graanwetten niet zoo zeer de landbouwers als wel de grondeigenaars hevoordeelenonderzoekt de redenaar, hoe inen over die graanwetten te denken hehlte, en diaagt eenige redenen voor, waarom men, naar zijn oordeelover beschermende graanwetten niet gunstig kan denken. Men beschermt aldus eencn tak van nijverheid ten behoeve van eene be paalde klasse van ingezetenen en ten koste der natie. Men noemt die wetten tot bevordering van den landbouw, doch ten onregte: Het is alleen de graanteeltdie zij bevorderen. Graanwetten zijn voorts privilegiën, ten behoeve van eene klasse van inge zetenen, ten koste der natie. Zij verzekeren aan eene klasse van voortbren gers bepaalde inkomsten die aan anderen niet worden verzekerd. De beschermende graanwetten worden door sommigen aangeprezen als oor zaak zijnde, dat een land geheel alleen in zijne eigene behoeften voorzien kan; doeh immers de voortbrengselen vari onderscheiden landen zijn verschil lend, juist om het onderling verkeer tusschcn dezelve daar te stellen. De spreker onderzoekt verderof onze graanteelt dan wezentlijk van alle bescher ming is ontbloot, en of men daar niet toe brengen moet al die kosten van vrachtj verzekering, verwerking, enz., die uil den aard der zaak de prijzen Van het buitenlambche graan verhoogeri. Na over het verderfelijke der schaalregten voor den ondernemingsgeest te hebben gesproken, en hoe zij bij lagere hinnenlandsche graanprijzen de bui- tcnlandschc granen met eeri hooger regt belasten, dan waaraan zij anders hij hoogcren prijs der inlandsche granen zouden onderworpen zijn, toont de spre ker aan hoe de veranderlijkheid dor wetgeving op het stuk der granen ook tegen die graanwetten pleit. Vroeger was het doel den uitvoer te verhinde ren en den invoer te beschermen, in lateren tijd (hij ons met 29 December j 1835) belemmerden zij den invoer, en eerst nu komt men, ten gevolge vooral van de min gelukkige oogsten, weder lot bet oude beginsel terug: het bevorderen van den invoer. Eindelijk, zegt de redenaar, zijn er sommigen, die beschermende regtcn en zoo ook graanwetten verdedigen, omdat andere landen, met welke wij te mededingen hebben, minder belastingen hebben, en dus hunne waren goed- kooper kunnen afzetten. Doch wanneer reeds de ten behoeve der schatkist gevorderde belastingen op zich zelve hoog zijn is dit. gecne reden om de las ten nog te vermeerderen met andere, die als bescherming zouden moeten worden opgebragt. Het getal der zieken in de heide gasthuizen dezer stad, zoo der inge- bragte als liet totaal der in behandeling zijnde, is merkelijk minder dan ver leden week. Toén waren er ingebragte 247, thans tot op gisteren 11 De cember 217: liet getal aanwezige dat destijds 1023 was, is thans 1617, en zou nog meer verminderd zijn, ware het niet dat de tegenwoordige strengheid van het wéder het volkomen herstel en daaraan verbonden vertrek van vele kranken vertraagde. De sterfgevallen bij den Burgerlijken Stand aangege ven waren 235. ZUTPilEN, 8 December. De alhier gevestigde al'deelirtg der Nederl. vereeniging tot Afschaffing van 'it Sterken Drankhield den lstcn dezer hare tweede algemeene vergadering. De moesten der leden en begunstigers, benevens vele genoodigden waren tegen woordig, terwijl meerdere aanvragen ter bijwoning dezer vergaderingdoor bestuurders, wegens de beperktheid van bet lokaalwaren afgewezen. Zij werd door Hen Wel-Eerw. Heer J. C. van de Velde, als Voorzitter, met eene toepasselijke redevoering geopend. Een hoogst, aangenomen avond leverde voorts deze vergadering een ieder op die belang stelt in liet heil van den evcnmensch en ook wat wij hier zagen en hoorden, doet ons den lijd zegenen, waarop eindelijk in Nederland veler oogen zich openen voor den vijand die in den sterken drank allerwegc maat schappelijkehuiselijke en bijzondere welvaart ondermijnt en verstoort. Staande de vergadering reeds meldden zich eenige nieuwe leden aan. LEEUWARDEN, 12 December. Op de aanbevelingslijst van bel Provinciaal Gcregtshof alhiervoor de Staten der Provincie, ter vervulling eencr vacature in dat Hof, zijn geplaatst de Hil. Mrs. JJpey, Officier bij de Arrondissements Beglbank alhier: C. Al- herda Regter in gemelde PiCgtbank; U. A. Evertsz President van de Regt- bank te Heerenveen D. J. A. Baron van Ilarinxma tlioe Slootcn, Regter in de Regtbank alhier; 11. U. Huguenin, Regter in de Regtbank te Sneeken C. C. C. WarmoltsProcureur bij gemeld Hof. GOES9 December. Gisteren vertoonde men alhier de bijzonderheid van nieuw aardappelen gewonnen van poters van dit jaar, welke eerst in dc laatste dagen van Au gustus waren in den grond gelegd. Deze aardappelen onderscheidden zich van het eerste of gewone gewas, door bijzondeie zuiverheid van smaak en hoedanigheid, en hadden de grootte van een' gewonen wintcr-aardappel. BREDA, 11 December. Gisteren is er een verschrikkelijke brand ontstaan, op de hoeve van Z. K. 11. nabij Kiundert, en bewoond door de weduwe Huysrnans, waarin 10 paarden, 23 stuks hoornvee, benevens eene aanzienlijke voorraad graan, hooi en stroo eene prooi der vlèmrnen is geworden. De brand wordt aan verregaande kwaadwilligheid toegeschreventen gevolge van het niet beantwoorden aan den inhoud van ecnen met de hevigste bedreigingen gepaard gaanden brandbrief. Men spreekt van nog 6 of 7 andere brandbrieven, in die omstreken ge legd, en dat de onbeschaamdheid zoo ver gedreven wordt, dat door een der bedreigde personen, de geëischle som, doch onder bewaking, op de bepaalde plaats ncdergelegd zijnde, hem helen een tweede schrijven gewerd, waarbij men hem waarschuwde oin die som op eene andere plaats onbewaakt te be zorgen vermits hem anders hetzelfde lot zoude te beurt vallenals aan de gezegde hoeve. Dc lieer Subst.-Officier de Willebois bevindt zich sedert eergisteren och tend op de plaats des onheils, ten einde een gercgtcljjk onderzoekin le stellen. AEKEEMI©59E STATEIV. In dc zes eerste maanden eindigende met 31 October, zijn te New-York van vreemde havens aangekomen 1339 schepen, metende 383,803 tori, onder welke nit Nederland 12 met 439.9 ton. In brieven van Mexico wordt het gerncht wedersproken, als zon Santa Anna zich meesier hebben gemaakt van 2 millioen dollars, voor Engeland be-tcind. Die Generaal schijnt integendeel voorzorgen le hebben genomen om dat geld behouden Tampico te doen bereiken. Men verneemt ook dal dc Mexicaansche Regering stellig van plan is de conversie der buitenlandsche schuld te bewerkstelligen en de renten dier schuld te betalen. SPAIJE. MADRID, 6 Decern her. Z. K. II. de Infant Don Hendrikvergezeld van den burggraaf Gonzales Arilao, Secretaris der Spaansche ambassade te Parijs, is gisteren avond al hier aangekomen. Heden morgen ten acht ure zijn hier, even als in de provinciën, de ver- li ieziugs-operaticn aangevangen. Overmorgen zullen de verkiezingen der hoofd stad bekend zijn. Men denkt dat de Moeren Mun, PidaJ, Martinez dc la Rosa, did Povar en Perez verkozen zullen worden. Morgen zullen de noodige fondsen naar Londen en Parijs verzonden wor den; tot betaling vau liet halfjaar rente der 3 pCt. PORTUfiAL. LISSARON, 1 December. Dc hoof.lmagt der Koningin onder den Generaal Saldanha voor Santaren is 6500 man sterk, doch volgens bijzondere beiigten zou hij niet ongeneigd zijn, het pas ingevallen regenachtig weder tot een voorwendsel te baat te nemenorn de krijgsverrigtingen voor een paar maanden te schorsen. Sal danha werd nu langs den Taag van alle henoodigdheden voorzien, waartoe de Regcering door eene leening van bijna ƒ900,000 bij de Bank thans in staat was gesteld. Er kwamen nog gedurig ovcrloopers van de opstandelingen, die groolendccls tot liet staande leger behoorden. De Regering had aan de Edellieden in keus gegeven, om of de wapenen op te vallen of het land te verlaten. Velen hadden tot het laatste bosloten onder deze ook de Hertog van Paltnella, welke zelfs onder de verdenking lag, geld aan de opstandelingen gezonden te hebben. IT A Iz IE. ROME, 30 November. De Kardinaal Ostini heeft aan de belanghebbende geestelijke Besturen den volgenden brief gezonden Het bestuur der weldadige vercenigingen voornamelijk der vrome stich tingen waardoor derzelver huishouding geregeld wordt, maakt eene opgave van hare inkomsten en uitgaven dringend noodzakelijk. Derhalve wil Z. Heil. onze H eer, dat gij aan de rentmeesters van nonnenkloosters, van conservato ren, broederschappen, hospitalen en lombarden in uwe jurisdictiebeveelt, een naauwkeurigenuitgewerkten staat der inkomsten en uitgaven van elk dezer inrigtingen op te maken. Deze staten moeten door de rentmeesters ei genhandig onderteekend, door personen, die gij daarmede zult willen belas ten, onderzocht en door a aan mij ingezonden worden. OOSTENRIJK. Het verspreide gerucht van eene ernstige ziekte van Prins von Melternich is geheel en al bezijden de waarheid. De hoogbejaarde Staatsman, die reeds zijn 73ste jaar bereikt heelt, is wel eenigzins ongesteld geweest., maar is thans weder geheel welvarend. De bevolking van AVeencn bevat, tegenwoordig 410,947 zielen. PRUISSEN. BERLIJN ,11 December. Rij een kabinetsordc is verboden, dat de fabriekanten met hunne arbeiders kleinhandel drijven, of in hunne werkplaatsen kroegen bonden; wegens het groot misbruik dat zoowel van liet een als ander gemaakt werd.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2