BUiTEjNLAJNDSCHE BERJLGTEN. ARNHEM, 7 December. Te Groenlo is dezer dagen eenige opschudding veroorzaakt door zekeren Johannes de Linte, een' kramer in petten, geboortig van Aalten, en thans w onende te Haaksbergenin Overijssel. Hij verklaarde dal de Kapelaan Gepkens onschuldig was aan de misdaad wegens welke dezelve veroordeeld was; dat bij, Linte, op den dag, toen de poging tot moord öp Maria Wie- gerink was gepleegd, met deze in de Epsweide was geweest, maar door ge noemden Kapelaan door een vuistslag was verdreven. De wonde zou Maria Wiegerink zielivolgens hem, wel zelve toegebragt hebben. Hij is door den Kantonregter in verhoor genomenmaar bij dezen moeten zijne gezegden zoo verward geweest ziju, dat deze zelfs geen' grond gevonden beeft om hem te doen aanhouden. YERËËNICIDE STATEIV. NEW-YORK, 20 November. De oorlog met Mexico begint in onze Staten bet volk al meer en meer tegen den zin te worden. De Generaal Taylor heeft wel de stad Monterey ingenomen, maar kon daar wel eens in die onbevolkte landstreek gevaar loopen van zoodanig te wórden afgesneden, <jpt het hem aan toevoer ontbreken zou. De Voorzitter Polk heeft als voorstander van dien oorlog niet veel kans om in December te worden herkozen; de volkspartij zou, meent men, eerder een der voornaamste Wighs kiezen, onder welke vooral de Heer Daniel Webster in aanmerking zou komendie onlangs te Boston eene redevoering had gehou den, in welke hij bet tegenwoordig bestuur drie hoofdpunten te laste legde 1". Dat de oorlog alleen in het persoonlijk belang van den Heer Polk een veroveringsoorlog is geworden. 2°. Het slecht beheer der geldmiddelen en het daaruit voortvloeijend verval van bet erediet van den staat, zijnde er vol gens zijne berekening in de laatste twee jaren door de gemeenschappelijke kas der Vereenigde Staten eens zoo veel uitgpgeven als ontvangen. 3°. Dat het nieuwe tarief het fabriekwezen niet genoegzaam zou beschermen. Het aantal Candii'aten voor het Voorzitterschap is thans talrijker dan ooit men noemt nog Lewis Cass, Selas Wright, John C. Calhoun, Sam. Houston, van de Democraten partij, en van die der Wighs: John Clayton, John M. Cal houn, Henry Clay, J. Cuttenden, J. M. Lane en Wenfield Scott. Uit Mexico was een berigt bekend geworden dat Santa Anna eene som van ongeveer twee millioen Dollars (rijksdaalders) had in beslag genomen, die te Tampico op weg waren om naar Engeland verzonden ie worden. De partijen, die voor de vereeniging met de Vereenigde Staten warenhadden eene oproerige poging in de hoofdstad gedaan om de bestaande regering omver te werpen. KAAP ©E COEBE HOOP. 8 October. Het stoomschip Thnnderbolt is Vrijdag jl. van Algoabaai in de Simonsbaai aangekomen hebbende aan boord den Colonel Hare en 150 Kaapsehe Burgers. De troepen en gewapende burgers komen van de grenzen terug en laten vele posten aari de Kaffers overdie er wel weder partij van zullen trekken om de grensboeren van alles te berooven. Men schijnt nieuwe corpsen uit Engeland te verwachten, alvorens den oorlog tegen de Kaffers voort te zetten. De Stel- lenbossclie burgermagt is ook terug gekomen na de grootste vermoeidheid en ellende te hebben uitgestaan. Van de 635 paarden, met welke zij aan de grenzen kwamen, hebben zij slechts 120 overgehouden, en deze zijn bijna niet meer bruikbaar. Men heeft weldra nieuwe invallen der Kaffers te ver wachten. Zij zijn roovers sedert vele eeuwen. Plundering en verovering is hét beroep van dezen stam. In 1819, 1828 en 1834 terug gedreven, keeren zij met toenemende stoutheid, met dezelfde slangenvaarten met doodelijker woestheid langs denzelfden weg terug; want hunne krijgslieden zijn thans ge wapend met Europesehe geweren, en gezeten op paarden, gedurende eene reeks van jaren van de kolonisten gestolen. Zoo lang de Kafferstammen gelaten worden onder de dwingelaudij hunner opperhoofden, zoo lang zullen zij roovers blijven. De gaz-verlichting is in de Luthersche kerk in de Kaapstad ingevoerd en den 6dcn dezer voor liet eerst ontstoken bij welke gelegenheid er koor zangen zijn gezongen. CrKIEEENLAND. ATHENE, 20 November. De Koning heeft gisteren de wetgevende Kamers met de volgende aan spraak geopend: «Mijne Heeren de AfgevaardigcnMijne Heeren de Senatoren, «Laten wij onzen dank brengen aan den Allerhoogste, onder wiens be scherming eene langdurige en moeitevolle zitting door u gelukkiglijk ten einde gebragt heeft kunnen worden. »U tot nieuwe werkzaamheden oproepende, reken ik even als altijd op uwe vaderlandsliefde. Het is onze pligt ons ernstig bezig te houden met de verbe tering van onze finantiele wetgeving. Mijne regering zal u zonder verwijl de staats begrooting voor het aan staande jaar voorleggen. De staatsregelingdie den band tusschen ons onder ling daarstelt en onze gids is, vordert dat de Kamers, bij het onderzoek van de begrooting van elk jaar, niet beraadslagen over de reeds gedane uil gaven, maar over de uitgaven die nog gedaan moeten worden. In overeenstemming hiermede, zal mijne regering in het vervolg van u gecne voorloopige credie- ten te vragen hebbenals welke inbreuk maken op de onafhankelijkheid van het bestuur en op de vrijheid van de controle der Kamers ten aanzien der staats-uitgaven. Vertrouwende op uwen ijver en op uwe verlichting, verwacht ik dat gij lot dit belangrijk doel zult medewerken. «Mijne regering zal u insgelijks eenige ontwerpen van wetten voorleggen, wier dringende noodzakelijkheid gij erkennen zult. «Mijne betrekkingen mei de andere mogendheden zijn bij voortduring vriendschappelijk. «Geloolt mij, Mijne Heeren, dal het voor mij eene groote voldoening i9 mij weder in uw midden te bevinden en u mijne erkentelijkheid te kunnen betuigen voor de krachtige en rondborstige medewerking, welke gij in het belang van den Staal aan mijne regering geschonken hebt. «Mijne Heeren, laat ons nooit van elkander scheiden zonder de Voorzienig heid te danken voor de weldaden, welke de natie zich dagelijks meer en meer waardig toont. Laten wij ons wederkeerig geluk wenschen met den vooruitgang van onzen landbouw en van onze koopvaardij. Vroeg of laat zal deze vooruitgang bij niemand twijfel overlaten omtrent den goeden uitslag van onze pogingen voor het welzijn des Vaderlands en voor de afbetaling van onze schuld aan de mogendheden, die onze weldoeners waren." IPAIJE. MADRID, 30 November. Dezer dagen had de Heer Pacheco zijn ontslag als Procureur des Konings ingedienden dit was door het Ministerie aangenomendoch door de Koningin geweigerd. Daarop hebben zich al de Ministers bij tl. M. vervoegd en toen zij bij haar besluit volhardde, hun ontslag aangeboden. Des anderen daags ontbood de Koningin den Markies Viluma en belastte hem met de zamenstelling van een Ministerie. Aanvankelijk nam de Markies de taak op zich en zou tot ambtgenooten de Heeren Tejada, Generaal Cleonard en Diego Ballesleros kiezen na rijpe overweging echter, heeft hij de moeijelijklieid ingezien van de zamenstelling eens kabinets in de tegenwoordige omstandigheden, en heeft 11. M. verzocht, hem van den opgedragen last te ontheffen. Omstreeks 3 uren ontbood 13. M. den Heer lsturitz en verzocht hem met zijne vroegere ambtsgenooten aan het bestuur te blijven; zij zoude het ont slag van den lieer Pacheco teekenen. Na aanvankelijk bedankt te hebben heeft hij aan het aandringen der Koningin toegegeven, doch onder voorbe houd dat hij eerst met zijne ambtgenooten zou beraadslagen. Ten 4 j ure waren alle Ministers op het Departement van Buitenlandsche zaken in be raadslaging. Bij het vertrek van den post verneemt men, dat het Ministerie lsturitz aan het bestuur blijft. Dat Ministeriële incident heeft een diepen indruk in alle kringen gemaakt. Gisteren avond is er in het Hotel der Minisleriën een groote brand ont staan. Men heeft alle pogingen aangewend om belangrijke papieren te red den; vele zijn echter een prooi der vlammen geworden. Het gedeelte van het gebouw, waar het Ministerie van Oorlog zijne bureaux hield, heeft het meest geleden en is totaal verbrand. Heden was de brand nog niet gebluscht. ITALI JE. ROME, 26 November. Volgens bepaling van den Paus zullen de bevoorregte Geregtshovcn waar been alle regtsvragen met de Camera verwezen werden, algpscbaft en hunne werkzaamheden aan de gewone Regtbanken worden opgedragen. Een hoofd oorzaak van dezen maatregel zou zijn, dat bet Bestuur dikwijls èn als aankla ger èn als regter genoodzaakt was op te treden. Graaf Rossi, Gezant van Frankrijk, kwam eergisteren van Parijs bier op zijnen post terug en werd gisteren door den Paus in een geheim gehoor ontvangen. Een algemeen kenmerk van het groot verschil tusschen den geest en de strekking der regeringswijze van den tegenwoordigen Paus, vergeleken met die van zijnen voorganger, beeft zich dezer dagen opgedaan. Thans heeft men er een algemeen en doorslaand bewijs van. De bekende gunsteling en Kamerheer van den vorjgen Paus, Gaëtano Moroni, uitgever van het Kerkelijk Woordenboek, is door Pius IX uit de dienst van het paleis ontslagen. Deze voormaals zoo maglige man, wiens invloed zoo groot, en die daarom, als een gevolg van het toen hcerschende stelsel, ook zoo gehaat was, deelt thans het lot van de meeste gunstelingen zijner soort na den dood hunner Heeren, te weten hem wordt thans alles te last gelegd wat men aan de vorige re gering meent te moeten verwijten. Zijn ontslag zal, denkt men, door dat van verscheiden der eerste hofbeambten gevolgd worden. De Hertog van Lncca heeft de toestemming tot het houden der speel banken ingetrokken, niettegenstaande de Regering daarvan jaarlijks een aan zienlijk voordeel genoot. KEES WIJK. 4 December. Nadat in de zitting van gisteren door de terugzending der bijzondere petitiën de weigering was bekend gewordenom aan de voorstellen van de Vertegenwoordigers des volks gehoor te geven vóór en aleer de gezamentlijke voorstellen der Regering waren afgedaan, hebben in de zitting van heden 35 leden van de vergadering der Stenden hunne zetels verlaten zoodat slechts 5 leden overbleven, behalve de President. De Sloeswijksche Stenden-Vergade- rlng is alzoo ontbonden. Gedurende deze laatste zitting waren de benedenzalen van het raadhuis, waar de Slenden hunne zittingen houden, opgepropt met volk, dat de ver trekkende leden met alle blijken van goedkeuring ontving.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2