LEYDSCHE COURANT. 1840. N°. 148 VRIJDAG, 11 DECEMBER. BINNEN LAN DSC HE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs dor Courant is f IS in het jaui de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. sliirf, i LEYDEN, 10 December. In het berigt omtrent het Militaire Feest bij de school van het 5de regement alhier, is de Heer 2,lc Luitenant Brelz genoemd als de regeling, der feestelijk heden bestuurd hebbendewij zijn nader ingelicht dat zulks door twee HH. Officieren is geschied, en de Heer ls'e Luitenant Boesses hierbij niet min der had verdiend genoemd te worden. Naar men verneemt zijn door Zijne MajesLeit nog gedaan de volgende benoemingen in de Orde van de Eikenkroon: tot Commandeurs, de Colo nels S. T. A. Hubar, A. J. Verhorst en W. F. Hrydenreichcommanderende het 3de en 7de regeinent infanterie en het 2de regemenl artillerie; de mili taire Intendant der lste klasse G. van Haeftcn de Kapitein ter zee C. Roest, Zr. Ms. Kamerheer AV. R. Baron van Tuyll van Serooskerken en de Colonel van den Generalen Staf G. E. AV. Rolotf, en tot Riddersde Luitenant ter zee lste klasse II. Huygens, gedetacheerd bij het instituut te Medenblik, en de Heercn Obreen en Schotel, Leeraren aan gemeld instituut. Wij ontleenen uit de mededeelingen van de Geldcrsche Maatschappij van Landbouw, n°. 4, het navolgende berigt over het Zout voor den Landbouw Bij het gebruik van het zout door Landbouwers tot veevoeder, woidt er vrijdom van de Belasting toegekendwaardoor de gemiddelde prijs van onge- rafineerd- of klipzout niet meer bedraagt dan f 3 de 100 Ned. ffi, terwijl, gelijk men weet, dezelfde hoeveelheid gerafineerd zout thansƒ20 geldt. Deze vrijdom wordt verkregen hij een verzoekschrift aan den Minister van Finantiën van den volgenden inhoud Zegel van 0.15. De ondergetcekende (voornaam, naam, beroep, woon- kostende -0.21. plaats) geeft met verschuldigde eerbied te kennen, dat hij voornemens is jaarlijks eene hoeveelheid van Ned. Ruw Zout (niet minder dan 200 Ned. ffi aan te vragen), in zijn land bouwbedrijf, als veehouder, te verbruikenen diensvolgens gebruik wenseht te maken van de gunstige bepalingen van 2 lett. a der wet van den 2Jsten Augustus 1822. van die van den 24slen December 1829 Staatsblad n". 35 en 76) en van het Koninklijk besluit van den 10dcn Junij 1825 [Staatsblad n°. 25). Met eerbied verzoekt hij alzoo Uwe Exc., dat zij hem den toegekenden vrij dom van belasting wil verkenen. 'twclk doende n a a mteeke ning. Dit verzoekschrift, in cenen omslag gesloten en van het adres Aan den Heer Minister van Financiën te 's Gravenhage voorzien, op de post gegeven, heeft eene gunstige beschikking ten gevolge, welke voor altijd dc bevoegdheid verkent, om jaarlijks de gevraagde hoeveel heid ruw zout vrij van belasting te mogen opslaan. De hoeveelheid zoutwelke men aan het vee geeftkan bedragen ruim 12 Ned. looden daags voor eene melkkoe, of 5 schapen of 2 varkens, in het drinken gemengd; en voor een paard evenveel gestampt en onder het kortvoer geroerdterwijl men in de ruiven der paarden en schapen tevens groole stuk ken, om af te lekken, nederkgt. Ook is dit zout van groote dienst, om' tusschen nat gewonnen hooi gestrooiddit als een gezond veevoeder te kunnen blijven gebruikentegen eene hoeveelheid van ongeveer 1 Ned. ffi per 50 Ned. fi?. Men gebruikt zulks almede met veel voordeel in zuurputten, waarin kool, knollen, spurrie en allerhande groene afval tot een uitmuntend winter voeder, op de wijze van zuurkool, hewaard worden. Er heeft zich voor de provincie Vrieslandte Dokkumeen Agent schap gevormd, tol aanneming van landverhuizers naar Noord-Ainerika. 's GRAVEND AGE, 9 December. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de belanghebbenden verwit tigd, dat, overeenkomstig de gedane advertentiënop den 7de" dezer heeft plaats gehad de openbare loting van 10 aandeelen in de geldkening van ƒ950.000, voor de kosten van aanleg van cenen steenweg van Maastricht naar de Gcldersehe grenzen, gearresteerd bij de wet van 14 Februarij 1843, en dat bij die uitloting zijn getrokken de volgende nommers, als: 6, 152, 165, 196, 198, 203, 418, 636, 733 en 804. De Engelsche scheikundige James F. W. JohnstonHoogleeraar te Edim- hurgzal aanstaanden Vrijdag en Zaturdag avond, ten half acht ure, bij de Maatschappij Diligentia, als redenaar optreden. Dc Hoogleeraar stdt zich voorin de Fransche taaluit een toegepast scheikundig oogpunt te behan delen den Landbouw en wat tot zijne regte kennis behoort, zal deze alom en bestendig rijke vruchten dragen. Thans zijn op één na al de pinken van den Engelschen wal te Scheve- ningen Gode zij dank, behouden teruggekeerd. De schuit die nog afwezig is, behoort aan den Reeder A. A. Kouwenhoven Pais. Het getal haringen dat is aangebragt bedraagt ruim vier en een half millioen, en alzoo een half mil- lioen meer dan voorleden jaar. De visscherij is gezegend afgeloopen slechts een paar Reeders zullen óf niet öf ter naauw'èrnood de kosten kunnen bestrij den. De overige hebben alle reden van tevreden te zijn. De reeder wiens schuiten den meesten haring hebben aangebragtis de Heer T. de Jager Gz., op hem volgt de Heer D. Hoogenraad. De prijzen waren in de laatste dagen nog gestegen. ROTTERDAM, 7 December. Gisteren overleed alhier, na eene kortstondige ziekte, de Ed. Aclitb. Heer Mr. J. A. Musquetier, Regter in de Arrondissements-Regtbank alhier, diep betreurd door zijne nagelatene betrekkingeneen man die om zijne regtscha- penheid door een ieder geacht en bemind werd, hebbende hij vooral daarvan blijken gegeven in de twee laatste jaren zijns levenstoen hij de betrek king van Regter-Commissaris met de meeste naauwgezetheid en onpartijdig heid heeft waargenomeri.( AMSTERDAM, 9 December. De Hoogleeraar den Tex zal bij de inrigting voor onderwijs in Koophandel en Nijverheid alhier twee openbare voorlezingen houden over graanwetten en graanhandelop Zaturdag den 12dcn en 19dcD dezer, om 2 ure in het Odeon, tot het bijwonen waarvan alle belangstellenden worden uilgenoodigd. Toegangkaartjes zijn op schriftelijke aanvraag te bekomen aan het locaal der inrigting, Warmoesstraat, n°. 206. In den afgeloopen nacht is de Kamfer-stokerij der Firma Wed. George Dommer en Cooip.onder Nicuwer-Amstelvan den Heer J. J. II. Ihle, al hier, afgebrand. Naar men vermoedt, moet zich het licht in dat gedeelte der werkplaats, waar de kamfer gestampt wordt, niet in het cigenllijk ge zegde stookhuis, aan deze snel ontvlammende stof hebben medegedeeld, en in weinige oogenblikken stond geheel het gebouw in volle vlam. Gelukkiglijk lag het afgezonderd vanofschoon zeer nabij aan andere gebouwenop dc plaats der fabriek, welke omstandigheid van te meer gewigt was, daar, behalve dc in dit gebouw aanwezige kamfer, op de zolders van hetzelve de hoeveelheid van twee schepen lange turf lag opgeslagen van welke het eene eerst weinige dagen geleden gelost had. Door een ander geluk was de wind zwak en uit bet Oosten, de eenige rigling. waarin de vlammen, die aller verschrikkelijkst opwaarts stegen, zich aan geen ander gebouw konden mede- deelen. Noordwaarts stond, zeer nabij aan hel brandende gebouw het steen kolen-magazijn van den Heer de Rondenoostwaartsnog nader, het voor gebouw der fabriek, met stalling en zolders vol hooi en stroo, en zuidwaarts eene bergplaats vol kisten kamfer, die, zoo zij vlam gevat had, een hrand- tooneel verwekt zou hebben, van welks verschrikkelijkheid er misschien zelden een voorbeeld zou geweest zijn. Door de goede inrigting van het brandwezen in de gemeente, was men den brand, die omstreeks middernacht ontstaan was, met slechts ééue spuit reeds lang vóór twee ure meester. Heden middag is in eene algemeenc vergadering der deelhebbers in de Ncdcrl. Handel-Maatschappijgehouden in het lokaal van het collegie Zee- manshoop, besloten, onder goedkeuring van Z. M. den Koning, tot de ver lenging van den duur der Maatschappij na den 31stcn December 1849, voor een tweede tijdperk van vijf en twintig jaren, en alzoo tot den 31sten Decem ber 1874. Zoodra deze voor handel en scheepvaart zoo belangrijke beslissing was gevallen, heesch bet collegie Zcemanshoop zijne vlag, ten einde hiervan onmiddelijk aan de schepen op het IJ berigt te gevenwaarvan zeer velen onverwijld hunne vlaggen lieten waaijen, als een blijk hunner regtraatige vreugde.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1