In de Oostlndië: Mr. P. C. ArdescliPresident van den Raad van Jus titie te Batavia; D. A. BuynResident van Bantam, C. Daendels, Koopman te SamarangDr. J. Selliger, Stads-Geneesheer te Batavia; Jhr. J. F. Hora SiccamaResident van Batavia; P. J. Stammler, President der Rekenkamer Ie Batavia. En in de Wost-Indië: C. Conradi, Predikant te Curacao. Tot Broeders der Orde van den NederL Leeuw: R. Burggraaf, Iioofd Onder wijzer te Leeuwarden, en J. Wolterson Gz., Secretaris van het Stedel. hestuur van Coevorden. Reeds vroeg in den morgen kondigde in deze Residentie het wapperen der vlaggen van den torentrans, van alle openbare gebouwen en van vele bijzondere woningen bet heugelijk feest aan der verjaring van Z. M.Neêr- lands geëerbiedigden en gelietden Koning. De vreugde van dezen dag werd echter merkelijk getemperd door de mare die zich verspreidde, dat Z. M. zich ongesteld bevond. Wij achten ons gelukkig te kunnen melden, dat deze ongesteldheid van geen' ernstigen aard is; dat Z. M. een' rusligen nacht heelt gehad en zich heden redelijk wel bevindt. H. M. de Koningin henevens de Prinsen en Prinsessen, alhier aanwezig, hebben de ochtend-godsdienst bijgewoond, onder bet gehoor van den Hof kapelaan, den Weleerw. Heer Ds. Dermoul, die, naar aanleiding van Psalm XCV, vs. 3 want de Heer is een groot Godja een groot Koning boven alle Goden), eene treilende en toepasselijke rede gehouden en in zijn gebed den Goddelijken zegen afgesmeekt heeft over den Koning en over zijn geslacht, dat zijne jaren verlengd mogen worden en zijne Picgering voorspoedig zij. Uit hoofde van het ongunstige weder, heeft de groote parade der troepen van het garnizoen geen plaats gehad. Heden middag is er familie-diner ten hove. Ter viering van Zr. Ms. verjaarfeest werd heden middag door Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken een groot diner gegeven waarop de leden van het Corps Diplomatique, 's Konings Ministers en eenige hooge autoriteiten genood igd zijn. Het, aangekondigde gala-concert ten hove zal morgen avond geen voortgang hebben. H. M. onze geëerbiedigde Koningin heeft 11. Vrijdag de naaischool te Scheveningcn met hare tegenwoordigheid vereerd, en bij die gelegenheid op nieuw aan Mevrouw Maas tloogstderzelver bijzondere tevredenheid betuigd over de verderingen der kinderen en de nette wijswaarop de door haar ten be hoeve der arincn vervaardigde kleedingstukken waren bewerkt. Gisteren zijn die kleedingstukkenbenevens ccne aanzienlijke hoeveelheid brandstoffen en levensmiddelen, door Mevrouw Maas, namens H. M.aan huisgezinnen die in behoefte verkeeren, verstrekt, als een aandenken bij gelegenheid van 's Ko nings geboortefeest, Jongstl. Donderdag werd alhier de tweede vergadering gehouden van het bestuur der 's Gravenhaagsche Afdceling van de Ned. Vcreeniging tot afschaf fing van den sterken drank, met hare leden en voorstanders. De vergadering werd voorgezeten door den Eerw. Heer Iiuydccoper, en door hem geopend met eene toespraak, naar aanleiding van zeker berigt omtrent het afschaffen der absynthe bij de Fransche troepen te Algiers, dat door het Handelsblad in der tijd als eene bijzonderheid vermeld, en daaruit overgenomen was door een Duitsch blad (waarin de leer der afschaffing van gedistilleerd als volksdrank opzettelijk wordt verkondigd)met opmerking dat hedoeld berigt, aangeprezen door een der voornaamste handelsorganen van het landdat het vaderland van de jenever is, en waar zoo groote behoefte bestaat aan afschaffing derzclve als volksdrank, een verblijdend voorteeken mag heeten. De spreekbeurt werd dit maal vervuld door den Heer Mr. C. C. E. d'Engelbronner. In eene uitgebreide rede, in welker geleidelijke voordragt de spreker echter niet weinig werd ge steund door de onverpoosde aandacht der talrijke schare van toehoorders, herin nerde ZEG. aan het bezoek, voor eenige jaren ook aan Nederland, en wijlen Z. M. Willem 1 gegeven door den zoo gunstig bekenden Amerikaansehen ma tigheidsvriend Robert Bairdvan wien men weetdat hij van Boston naar den toenmaligen Koning van Pruissen werd afgevaardigd, ten einde Z. M., op Hoogftd. verlangen, met de middelen bekend te maken, die in de Vereenigde Staten sedert 1826, ten gevolge van het sedert dat tijdstip aangenomen be ginsel van geheele onthouding van alle gedistilleerd, met zoo veel zegen wer den aangewendter uitroeijing van dien verdcrfelijken volksdrank. De spreker herinnerde verder aan de toenmalige staatkundige omstandigheden van ons va derlandwaaraan hij, even als Bottelier in zijne Geschiedenis der Matigheids- Vereenigingen in Europa, wilde toegeschreven hebben, dat Robert Baird, des tijds hier te lande niet openllijk is opgetreden om de zaak der matigheid in baar waar licht te stellenen door zijne leering aan te bevelen zoo als hij onder anderen in de maand Nov. 1840 te Berlijn deed, bij eene rede, die Bottelier in zijne geschiedenis grootendeels bewaard heeft. De spreker achtte het wenschelijk, zijne hoorders met die rede eenigermate bekend te maken. Zij bevat eene schets van de hoofdpunten der geschiedenis van de inatigings- en matigheidsgenootschappen in de Vereen. Staten. De redenaar trok in het tweede deel zijner rede eenige paralellen om te doen zienwat in Nederland reeds geschied was, maar vooral nog te doen overbleef, om eenmaal dezelfde heilrijke uitkomst te mogen verwachtenals waarin de bevolking der Vereen. Staten zich thans verheugt. Het is niet mogelijk ook slechts een uittreksel te leveren van de reeks van belangrijke mededeelingenwaarvan deze rede over vloeide, welke den spreker heeft gekenmerkt, niet slechts als een ijverig voor stander der Vcreeniging, voor welke hij dezen avond was opgetredenmaar tevens als een warm vaderlander, en wij wenschen hartelijk, dat de zoo on loochenbare waarheden, die bij aan de volksklasse, welke de meerderheid de zer vergadering scheen uit te maken, met zooveel overtuiging heeft voorge houden diepen indruk op haar moge achterlaten. Spreker eindigde zijne rede met eene dichterlijke ontboezeming, die getuigde van het innig gevoel, dat hem bij dit onderwerp bezielde. Nadat de Voorzitter den Spreker namens de vergadering darik had gezegd voor zijne zoo wel gekweten taak, zijn weder 18 nieuwe leden der vergadering bekend gemaakt, welke zich altijd door ecnen geest van orde en rust onderscheidde. 8 December. Men verneemt dat de ligte ongesteldheid, waardoor Z. M. de Koning is aangetast, thans gelukkig grootendeels is geweken. Men verneemt dat er den 15den dezer een groot diner van de Voorzit ters en Leden, de ambtenaren van het Openhaar Ministerie en de Griffiers van den Hoogen Raad zal worden gehouden, waarop genoodigd zijn Z. Exc. de Minister van Justitie, de Heer Mr. J. C. Faber van Riemsdijk, als Deken van de Orde der Advokaten en de Heer Mr. J. G. A. Clant, als de oudste der lleeren Procureurs bij den Hoogen Raad. ROTTERDAM, 7 December. In het vorige jaar was het stelsel aangenomen, om, ter bestrijding van de buitengewone uitgavenwelke de gemeente-besturen te doen haddenter voorziening in den nood der behoefligen, ontstaan ten gevolge van het mis gewas der aardappelen, in den regel gcene buitengewone omslagen toe te staan. Men verneemt dat Z. M. thans, uit aanmerking van de veranderde omstandigheden, genegen is om aan de aanvragen, die door de gemeentebe sturen, tot de heffing van buitengewone omslagen, ter voorziening in de behoeften der onvermogende ingezetenen, gedurende den aanstaanden winter, moglen gedaan worden, gunstig gevolg te geven, voor zoo veel althans in het algemeen de voor te dragen buitengewone omslagen niet moeten over treffen het maximum van het bedrag der aan de bedoelde gemeenten toe gestane gewone omslagen. Wij vernemen met genoegen van een geloofwaardigen kant, dat een zendeling van Menado (op Celebes) aan een zijner vrienden in Europa heeft geschreven, dat de Regering aldaar sedert cenigen tijd opmetingen heeft doen bewerkstelligen tot het daarstellcn van eenen grooten weg, van Menado naar Makassar (dus door het geheele eiland). Wanneer dit grootsche plan uitvoe ring erlangt, kan het de gewigtigste gevolgen voor deze belangrijke bezittin gen hebben. AMSTERDAM, 7 December. Het getal der ziekenvan den 28sten November tot den 4'Icn December ingeloten, in de beide gasthuizen dezer stad opgenomen, was iels, schoon weinig meer dan de vorige week; het was ditmaal 247, terwijl het op den 27st™ November 235 geweest was. Ten gevolge hiervolge hiervan was ook het aantal zieken in beide die gestichten van 1,616 tot 1,623 geklommen. De bij den burgerlijken stand aangegevene sterfgevallen waren daarentegen minder, te weten 214, daar zij verleden week 224 waren. GORINCHEM, 5 December. Als eene bijzonderheid deelen wij onzen lezers mede, dat een der bedienden van den Heer Hendrik Potvliettabaks-verkooper alhierBarend de Munnik genaamd, op den lsten dezer zijn 70sten verjaardag vierende, tegelijk het genoegen genoot, zijne 60-jarige dienst bij zijnen tegenwoordigen meester en diens vader en grootvader te gedenken. Moge dit voorbeeld den dienstbaren stand in de maatschappij doen zienhoe oppassendheid en trouw beloond wordenen den weg openen om in gevorden leeftijd bun bestaan te ver zekeren. UTRECHT, 7 December. Naar wij vernemen bedroeg het getal Studenten aan onze Hoogesehool op 1 November als voigl In de Wijsbegeerte en Letteren 15 (en elders studerende 6); in de Geneeskunde 59 (en 2); in de Wis- en Natuurkunde 3 (en 2), in de Godgeleerdheid 112 (en 2); in de Regtsgelecrdheid 149 (en 10); te zamen 343 studenten, en 22, die alhier zijn ingeschreven, doch elders studeren. ASSEN, 5 December. Heden avond werden alhier acht perceelen veen ingezet, hetwelk het laatse overblijfsel is der veencn, door Lodewijk Napoleon in 1808 aan Assen ge schonken. De inzet bedraagt ruim ƒ21,000. In 1829 werden deze veenen van de domeinen gescheiden en bekwam ze de stal, zoodat deze van Lodewijk Napoleon niets meer overig heeft dan het stads bosch. Gisteren is hier aanbesteed het maken van de aardebaan en het bestra ten van den provincialen weg tusschen Gieten en het begin van den Toldijk in het gehucht de Hille, voor ƒ34.000, door Arends te Millingen. MIDDELBURG, 5 December. Heden had alhier voor het Prov. Geregtsliof de uitspraak van het vonnis plaats, in de zaak van Jeremias Laurct en 20 anderen, onder welke 2 vrouwen; alle, behalve drie, schuldig verklaard aan den belangrijken diefstal, in den nacht van 23 op 24 Nov. 1845, ten huize van den Landman Isaac Nortier, onder Oostburg gepleegd, en zijn 16 personen tot de straf des doods (de galg) veroordeeld terwijl de beide vrouwen zijn veroordeeld om gewurgd te worden aan eenen paal en 3 zijn vrijgesproken. 's HERTOGENBOSCH, 4 December. Om uilvoering te geven aan het nieuwe reglement op het beheer der dijken en polders in deze provincie, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Maart 1846, waren de steingeregtigden geërfden legen den 17ste" November opge roepen en zijn in grooten getale opgekomen. De werkzaamheden hebben in

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2