LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 2 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaai de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. LEYDEN, 1 December. L. 1. Zondag overleed de Oud-Hoogleeraar J. Clarisse, op den huize den Brink te Rheede bij Arnhem, in den ouderdom van 76 jaren. Sedert weinige jaren rustte de zoo rijk begaafde en hoogstverdienstelijke man daar van zijnen on- vermoeiden arbeid; in welke rust echter de beoefening der wetenschappen hem nog zeer ter harte ging en de studie der Oud-Nederl. taal eene zijner geliefdkoosde uitspanningen was. Eerst voor weinige weken had hij daarvan eene voortreffelijke proeve geleverd in de doorwrochte bewerking van de Piatuurkunde van het Gelieel-aldoor Broeder Gheraert, een Leerdicht uit het laatst der XIIIC of het begin der XIVe eeuw't welk eerstdaags in de werken van de Maatschappij van JXederl. Letterkunde, van welke hij een ijverig lid was, zal worden uitgegeven. Wij laten aan de geleerde wereld de waardige vermelding over van al het nut dat voor Kerk en Vaderland is gesticht door het onderwijs en de pen van hem, wiens nagedachtenis ook als inensch en Christen voor allen die hem kenden, onvergetelijk zal blijven. Bij het ministerie van Marine zal op den December aanstaande bij inschrijving onder anderen worden aanbesteed, de Levering van 1000 stuks wollen dekens. De biljetten van Inschrijving moeten vóór of uiterlijk op den genoemden dag des morgens voor 12 ure, vrachtvrij aan het ministerie van Marine te 's Gravenhage bezorgd wordenen moeten bevatten de prij zen voluit geschreven, waarvoor de gegadigden de voorzegde leveringen, overeenkomstig de voorwaarden in de bestekken van aanbesteding bepaald voor één of meerdere termijnen per stuk zouden willen aannemenmet op gave van de namen, woonplaatsen van de Inschrijvers en van hunne borgen; de biljetten die door de Inschrijvers niet onderteekend zijn, of waarin bij conditiën worden voorgedragen, alsmede die welke niet op zegel zijn geschre ven zullen niet ter mededinging kunnen toegelatenmaar ter zijde gelegd worden. De bestekken liggen dagelijks, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure, ter lezing, ter Secretarie van het ministerie van Marine te 'sGravenhageen de Modellen overeenkomstig welke de leveringen moeten geschiedenzijn ter bezigtiging bij de directiën der Marine te Amsterdam en te Rotterdam, 's GRAVENHAGE, 1 December. Z. M. heeft bij continuatie aangesteld als Kantonregter te Alphen, Mr. A. A. J. Clant, en als plaatsvervangend Kantonregter te Noordwijk, Mr. C. C. van der Schalk. Z. M. heeft bepaald dat de rouw 15 dagen zal gedragen worden, we gens het overlijden van H. Keiz. H. de Grootvorstin Maria, dochter van Z. Keiz. II. den Grootvorst Michael van Rusland. Z. M. heeft de schoone buitenplaats Reeburg, gelegen tusschen Boxtel en Vnght, in Noord-Brabandaangekocht; dezelve heeft toebehoord aan den Heer Rijckevorsel. H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Alexander zijn gisteren namid dag van Hoogstdcrzelver reize naar Italië, na eene afwezigheid van ruim 3 maanden, in deze Residentie teruggekeerd. Z. M. de Koning is II. D. tot Rotterdam te gemoet gegaan. H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje is eergisteren avond in goeden welstandvan Hare reisin deze Hofstad teruggekeerd. Z. K. H. Prins Frederik van Pruissen, heeft 11. Dingsdag ochtend, al vorens zijne reis naar Duilschland voort te zetten, vergezeld door II. D. Adju danten, den Baron van KnobclsdorfF en den Prins van Isemburg, alsmede door 's Konings Adjudant, Jhr. Merkes van Gendt, de Leeghwater met veel belangstelling bezigtigd en dit grootsch gevaarte, dat met zijne 11 pompen als naar gewoonte uitmuntend heeft gewerkt, zeer bewonderd. Z. K. 11. werd aldaar ontvangen door den President der Commissie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer, den Staatsraad Jhr. Mr. Gevers van Endcgeesl, den Staatsraad Lipkens en den Iloofd-Ingenieur Beyerinck. Z. Exc. de Minister van Fiuantiën heeft dezer dagenonder de ver- eischte voorzorgen, maatregelen genomen, om het vervoer van goederen, welke voor entrepot worden aangegeven, maar welke men wenscht door te voerente bevorderen. Ook heeft Z. Exc. gunstig beschikt op een request van handelaren in steenkolenter zake van afschrijving van crediet. De Minister van Finantiën zal op Donderdag aanstaande geoh gehoor verlcenen. In den afgeloopen nacht overleed alhier de Heer Mr. M. J. Pauw, in den ouderdom van 71 jaren; vroeger President der Regthank, daarna Raads heer in het Hoog gereglshof, en eindelijk, sedert de nieuwe Reglerlijke orga nisatie, in 1838, Raadsheer in het 1'rov. Hof van Zuid-Holland, Ridder der Orde van den Ncd. Leeuw. De Gouverneur dezer provincie heeft de aandacht der plaatselijke be sturen gevestigd op het, bij Zr. Ms. besluit van 9 Mei jl.aan den lieer R. 11. van Someren, fabriekant in verwstofFen te Rotterdam, verleende octrooi voor zekere door hem uitgevonden muurverw, zijnde een middel om muren zoowel binnen als buiten 'shuis tc beveiligen tegen allerlei vochligen en roest- vlckkigen doorslag. De Gouverneur heeft gemeenddit te moeten doen daar deze uitvinding hem zeer aanbevelingswaardig is voorgekomen. Het laat zich aanzien dat de feestelijkheden, die gewoonlijk van wege hel Stedelijk Bestuur dezer Residentie, bij gelegenheid van 'sKonings verjaar dag, verordend worden, dit jaar niet die uitgebreidheid zullen hebben, welke men gewoon is daaraan te geven. Altbans tot op heden ziet men nog geene toebereidselen daartoe maken. Men wil dat dit jaar slechts de helft der som, die gewoonlijk van stads wege daartoe bestemd is, gebruikt, en de andere helft tot een liefdadig einde bestee l zal worden. Wanneer wij wèl onderrigt zijnmoet door Z. M. zijn te kennen gegevendat het H. D. aan genaam zou zijnindien van stads wege geene feestelijkheden werden daarge- steldmaar al het daarvoor bestemde geld liever aan de armen werd gege ven, en dat deze den Vorst kenschetsende begeerte aanleiding heeft gegeven tot de wijziging in de tot nu toe gebruikelijke stedelijke volksfestiviteiten. Men verneemtdat de Wcleerw. Zeer Gel. Heer Borret, Hoogleeraar aan het seminarium te Warmond zijne conlerentiën in de Fransche taal zal hou den, gedurende den Advent, eiken Maandag, des avonds ten 7 ure, in de Thercsia-kerk alhier. De Adventnaar het Latijnsche woord Adventusbeteekent komst. De kerk heeft de vier Zondagen voor de geboorte des Heercn aan de herinnering gewijd van 'tgeen deze geboorte voorafging. Gisteren is door den Heer H. van Weissenbach, op de Groote Markt alhier, geopend een Kolïij- en Bierhuis, waar geene sterke dranken te ver krijgen zijn. ROTTERDAM, 30 November. Naar men verneemt moeten er valsche guldenstukken, gemaakt naar de nieuwe munt met hel jaartal 1842, in omloop zijn; althans dit is stellig, dat er eergisteren bij de policic aangifte van een zoodanigen gulden is ge daan, die zoo bijzonder goed was nagemaakt, dat men den onkundige al ligt daarmede bedriegen kon. AMSTERDAM, 30 November. Het geftl der zieken gedurende de afgeloopen weck in de beide gasthuizen dezer stad ingebragt, is al weder minder dan het in de vorige week geweest was; toen was het cijfer 287, thans 235. Ook het getal der zieken, in die beide gestichten aanwezig, is in de jongst verloopcne drie weken aanmerke lijk, en wel met een getal van bij de 100 afgenomen. Op den 6dcn Novem ber, toen hetzelve gedurende dezen herfst het grootst was, bedroeg het 1704; thans is het 1616. Het getal sterfgevallen, bij den burgerlijken stand aan gegeven, is 224 geweest, zijnde dus mede 34 minder dan verleden week. ARNHEM, 28 November. Eergisteren stond voor het Hof alhier teregt A. Enzenbeschuldigd van moedwillige mishandeling en verwonding van zijnen wettigen vader. Naar gewoonte dronken te huis komende, zocht de beschuldigde tegen zijnen reeds bejaarden vader twist, waarna hij zich niet ontzag denzclven bij herhaling te mishandelen en te verwonden, waardoor de grijsaard zeer bebloed werd. Het Hof heeft den beschuldigde eerloos verklaard, en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. MIDDELBURG, 28 November. De Provinciale Staten bebben, ter vervulling van de vacature in het Prov. Gereglshof alhier, door het eervol ontslag van den Raadsheer Mr. W. N. I.am- brcchtsen van Ritthcmeene voordragt opgemaakt van drie Candidalende

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1