BUITEJNLAjNDSCHE BËRIGTËJN. MAASTRICHT, 25 November. Te Heerlen, op fie Ganzeweide, is gisteren een brand uitgebroken waar door 2 huizen, onderscheiden paarden en runderen zijn omgekomen. Men kent de oorzaak van het ongeluk niet. OOST-IN» IE. BOMBAY, 15 October. In de laatste 14 dagen heeft men bcrigt ontvangen van twee opstanden onder de bondgenooten der Engelschen, de eene in Cachemire, de andere in Ncpaul. In Nepaul is eensklaps eene beweging ontstaan, die gekenmerkt wordt door al die woede en bloeddorstwelke de burgeroorlogen aan de noordelijke gren zen plegen te vergezellen. Den 14llen September is Generaal Guggun-Singh die zeer hoog in de gunst der Koningin stondvermoord. Zij besloot daarop zich te ontdoen van allendie zij als medepligtigen aan dien moord be schouwde, en deed dientengevolge den eersten Minister, zijne zonen, zijn broeder, zijne neven en een 100-tal der aanzienlijkste opperhoofden ombren gen. De jonge Maharadjah is het ontvlugt en de magt viel in handen der onmenschelijke Vorstin. De fainiliën der vermoorden zijn gebannen. Verdere bijzonderheden zijn tot nog toe niet bekend. De opstand in Cachemire heeft een schrikbarend aanzien, want de bevol king schijnt in het minste niet geneigd te zijn om zich vrijwillig te onder werpen en van den Sonvcrein van Lahore over te gaan onder dien van Jumboo. De troepen door dezen laatste afgezondenverslagen zijnde, besloot Gholah Singh met alle beschikbare magt te velde te trekkenmaar daar hij weinig vertrouwen stelt op zijn leger, heeft hij de Engelschen verzocht zijne hoold- stad te bezetten en zijn gezag staande te houden. Dientengevolge rukt de Brigadier Wheeler met 6,000 man naar Jumboo op. RVILAK». PETERSBURG, 9 November. De Keizer heeft de statuten van een Jagt-Club goedgekeurd die alhier is opgerigt. Ieder Russisch edelman die een zeilvaartuig van minstens 20 tonne- last voor den handel bezit, of er zich voor de opening der vaart in 1848 een zou aanschaffenheeft regt op lidmaatschap. lederen zomer zullen zij zich tot een vloot vereenigen en geriommerd worden. De 10 eerste nommers worden voor de Keizerlijke familie voorbehouden. De mis te Nischnie Novogorod is dit jaar door zoo vele koopwaren over stroomd geworden, dat zij de behoeften der koopers verreweg hebben over troffen. Men beeft in ijzer, het hoofdproduct der inlandsche nijverheid, 3,700,000 pud verhandeld, tot eene waarde van 15,000,000roebels (ƒ0.50 Ncd.) Ook is er eenc groote hoeveelheid gewoon Vlaamsch linnen verkocht60,000 kisten thee werden ten verkoop aangeboden. Men heeft daarvan voor 25 millioen roebels banco verkocht. Voorts was er voor 10 millioen roebels aan kaloenen-manufacturen voorhanden. Over het algemeen zijn deze artikelen en verschillende andere stoffen 5 A 10 pCt. goedkooper dan op de vorige jaar markt verkocht geworden. In Esthland was de oogst van bet zomergraan reeds in de laatste helft van September geëindigd, doch was wegens de groole hitte en droogte gedurende den zoiner, over het algemeen middelmatig uitgevallen. De aardappelen- ziekte bad zich op verschillende plaatsen vertoond. POLEI. WARSCHAU, 18 November. Eergisteren middag hebben de Prins Stedehouder en zijne Gemalin, benevens vele daartoe genoodigde personen zich per spoorweg naar Skierniewice begeven, om de pleglige opening bij te wonen van het derde gedeelte van den War- schau-Weener spoorwegloopende tot Czenstokhowa. De te openen nieuwe sectie van den spoorweg is 80 wersten lang, zoodat thans van Warschau tol Czenstokhowa 216 wersten of ongeveer even zoo veel Ned. mijlen, zijnde ruim een derde der gehcele lengte, voor het publiek zullen geopend zijn. GKIEKEILAIB. ATHENE, 31 October. De Regering heelt bij de Hoögcschool alhier ecnen leerstoel voor het consti tutioneel- en voor het volkenregt opgerigt. De Höogcschool te Parijs was tol biertoe de eenige, waar het constitutioneel regt geleerd werd. De Heer Saripolis, Doctor in de Rcgten, welken graad hij te Parijs verworven heeft, is tot Hoogleeraar voor dat vak aangesteld, hij heeft den 26slen zijnen post met eene redevoeiing aanvaard, welke algemeen is toegejuicht. ZWEDEN. STOK HOLM, 17 November. De winter heeft eindelijk eergisteren bij ons een aanvang genomen daar des morgens al onze straten met sneeuw bedekt waren. Nog dezer dagen ver namen wij, onder anderen van Linköping en Calinar, dat liet aldaar nog zoo warm was, dat de rogge op het punt stond in aren te schieten, weshalve men dezelve uit voorzigtigheid begon te snijden. De Zwcedsche Akademie heeft wegens den dood van Tegnér, voor eene maand den rouw aangenomen en zijn naam onder de uitstekende mannen van Zweden begrepenvoor welke zij een gedenkpenning laat slaan en over wie zij op bepaalde tijden eene herinneringsrede doet uitspreken. Ook heeft zij besloten zijn borstbeeld in marmer te doen vervaardigen. SPANJE. CAD1X9 November. Heden is hier van stapel geloopen een stoomschip van 200 paardenkracht, waarvan in het begin dezes jaars de kiel was gelegd, orn nu verder van stoomwerktuigen te worden voorzien, die daartoe in gereedheid zijn. Dit is het eerste oorlogsvaartuig van ccnig belang, dat sedert 1791 op deze werf is ge bouwd. ITALIË. ROME, 20 November. De bekende Luitenant Waghornwelke steeds naar den koristen weg over land zoektvan Indië naar Londen is alhier aangekomenom bij de Rege ring aan te dringen op den spoedigen aanleg van den spoorweg van Brindisi in Napels, door den Kerkelijken Staat naar bet noorden van Italië, om dan den Indisciien overlandpost langs dien weg lot Venetië, en verder door Duitsch- land te kunnen verzenden, om de altijd onzekere vaart over de Adriatischc zee te vermijden. Alhier heeft dezer dagen eene zeer ongewone gebeurtenis plaats gehad. Men heelt in den schouwbcrg eene volksvergadering gehouden bij welke al leen Roineinsehe onderdanen zijn toegelaten, en zoowel de adel, als de mid denstand en de geringere klassen zijn vertegenwoordigd. Het pauselijk be wind bad eerst zwarigheid gemaakt, om verlof te geven tot het houden dezer bijeenkomst, maar op de verzekering van de aanleggers, dal er geene onge regeldheden hoegenaamd zouden plaats hebben, is de toestemming verleend, liet doel schijnt te zijn geweest, om een openbaar bewijs te geven, dat de Paus, bij de invoering van gewenschte hervormingen in liet burgerlijk be stuur, op de ondersteuning der bevolking van Rome koude staat maken, en dit doel schijnt niet te zijn gemist. Aan betuigingen van aanhankelijkheid ten minste heeft liet niet ontbroken. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 November. In den nacht van den IS11611 op den 19<lcn dezer heeft alhier II. K. H. de Grootvorstin Mariaoudste dochter van I1H. KK. HU. den Grootvorst Michaël en de Grootvorstin Helena van Rusland, in het 22sle jaar haar levens, hare aardsche loopbaan volbragt. De Doorluchtige afgestorvene was voor omtrent twee maanden reeds ziek uit Ischl hier aangekomenen alle kunst der ge- neesheeren was onvermogend haar leven te redden. De smart van hare Door luchtige ouders is onbeschrijfelijk, cn wordt door het Oostenrijksche Hof, hetwelk onafgebroken de hartelijkste belangstelling in de Doorluchtige zieke betoond had, en door de bewoners dezer hoofdstad op het leveridigst gedeeld. De President van de Hofkamer, Baron von Kiibeck, heeft lot de onder steuning van de geldmarkt een zeer krachtigen maatregel genomen. Men heeft namelijk het amortisatie-fonds bestemd, om hieruit aankoopen te doen van actiën van de door den Staat gewaarborgde spoorwegliniënin zoo verre zij tot zoo lagen stand op de beurs mogten dalendat bare notering geen rente van 4 pCt. meer oplevertde in dit geval gekochte aandeelen zullen we der aan de markt gebragt worden, zoodra de prijs in zooverre verbeterd is, dat de alsdan gedane verkoopen geene nadeeligen invloed ten gevolge zullen hebben. De door den President der Hofkamer genomen maatregel heeft een zeer gunsligen indruk gemaakten reeds eene merkelijke rijzing in de actiën der hoofdlinien te weeg gebragt. Er is een tractaat van Koophandel tusschen onze Regering en die van Sicilië gesloten waarbij de differentiële tolregten voor de beide Rijken we- derkeerig opgeheven zijn en voortaan een geheel vrije handel en scheepvaart tüsschcn hen zal bestaan. INNSPRUCK, 15 November.. De Indische overlandpost beeft reeds tweemaal den weg door Tyrol geno men cn wel over Ampezzo, Bruneck en Mittenwald, als den koristen voor de overbrengst naar Londenen beeft bij de tweede reis den weg van Triest tot hier in ruim 24 uren afgelegd. De reis was door liet vooruitzenden van een' renbode aanmerkelijk bespoedigd. PRUIS SEN. KONINGSBERGEN, 18 November. Naar men verneemt, beeft de geheime regeringsraad Voigt eene belangrijke, tot dus verre onbekende, diplomatische verhandeling over de aanspraak van erfopvolging des Koninklijken Pruisisclien huizes op de Hertogdommen Slees- wijk en Ilolstein ontdekten moet zich reeds met derzelvcr openbaarmaking onledig houden. BEI JEREN. MUNCIIEN, 20 November. De Koning heeft 120.000 florencn uit 's Rijks kas bestemd oin te dienen ter tegemoetkoming van de bij de industriescholen en openbare inrigtingen van onderwijs aangestelde leeraren cn hoogleeraren die zich door de tegen woordige liooge graanprijzen in minder gunstige omstandigheden bevinden. De reden van deze toelagen is daarin gelegen, dat voorheen de bezoldiging der genoemden voor een gedeelte in granen bestond betgeen later door eenc toelage in geld werd vervangenberekend naar de gewone prijzen der graneif. AUGSBURG, 20 November. De Koning den Heer Karei Breotano-Mezzegra, hel tegenwoordig Hoofd vair bet Handelhuis PellouxBrentano en L'omp. willende hcloonendat sedcrfl

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2