LEYDSCHE COURANT. u 1846. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt VRIJDAG27 NOVEMBER. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. •«J LEYDEN, 26 November. Gisteren namiddag ten een uur had een dienstmeisje op de Koepoorts- gracht het ongeluk om aan den wal werkzaam zijnde in het water te stor ten en dadelijk naar het midden te schieten. Alle pogingen tot hare red ding schoten te kort, en weldra begon zij te zinken, toen Willem Teewen pas uit de dienst teruggekeerd Dragonder, wonende bij Bik op de Koepoorts gracht aankomt, en door dadelijk in het water te springen, haar bereikt en de voldoening smaakt van haar alzoo van een anders gewissen dood te redden. Hoezeer thans vrij algemeen over gebrek aan klinkende munt geklaagd wordt, kunnen wij echter, volgens berigtenop welke wij vermeenen staat te mogen maken, de verzekering geven, dat bereids meer dan ruim de helft der ingewisselde oude muntspecie door nieuwe vervangen is. De tot nu toe ingewisselde munt bedraagt 38 milliocn en ruim 20 millioen aan nieuw ge munte speciën zijn bereids in omloop gebragt. Voorts kunnen wij, vol- geDS diezelfde berigten, de verzekering geven dat aan 's Rijks munt te Utrecht wekelijks gemiddeld voor een half millioen nieuwe specie wordt vervaardigd en onmiddellijk in omloop gebragt. Rolt. Cour. Aan de Nederlandsche Stoompost is, door eene geachte hand, het volgende ter plaatsing toegezonden: Daar het bekend is dat van de verschillende reeds ingewisselde oude munt speciën nog kleine hoeveelheden bij eenigc personen voorhanden zijnzoo kan het voor hen niet onbelangrijk zijn met de wezenlijke waarde in zilver van zulke stukken bekend gemaakt en daardoor voor mogelijk misbruik gewaar borgd te worden. De hieronder staande speciën hebben per wigtje (Nederl. gewigt) de vol gende waarde: 3 en 1 guldenstukken, per wigtje 9. cents; daalders 9. centsrijksdaalders en zeeuwen 9. 0 cents 28-stuiverstukken 7. 0 cents en dubbeltjes 6. cents. Te Villcmontin het Luxemburgschc leeft eene familie uit 3 personen bestaande, die te zamen 278 jaren levens telt; namelijk de vader 102, de moeder 100 en de dochter 76 jaar. 's GRAVENllAGË, 26 November. Z. M. heeft benoemd tot Griffier bij de Arrondissements-Regtbank te Briellc, A. Zeylmanthans Substituut-Griffier, en in zijne plaats Mr. A. B. Visser, Advocaat aldaar. Z. M. heelt benoemd tot Secretaris van Maassluis, in plaats van C. J. Vaillant Flz., vroeger uit die betrekking eervol ontslagen, G. Dirkzwager. Z. M. is heden morgen uit deze residentie vertrokkenzich naar Soest- dijk begevende. - Gisteren morgen is Z. K. H. Herman van Saksen-Weimar van hier ver trokken. Men verneemt dat er heden avond bij Z. Exc. den Minister van Buiten- landsche Zaken, de Heer de la Sarrazgroot bal is. Gisteren avond heeft het 's Gravenhaagsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn 50-jarig bestaan herdacht cn gevierd. In eene beknopte voorafspraak schetste de Voorzitter, de Heer Mr. Metman, den toestand en de verrigtingen van het Departementcn gaf tevens de rede nen op waarom het Bestuur besloten had dezen avond niet tot een eigentlijk jubelfeest te wijden, maar cr slechts een huiselijke vieravond van te maken, terwijl de penningen tot het eerste einde benoodigd, beter in den geest der Maatschappij konden besteed worden. De weleerwaarde Hoer Meppen vervulde de spreekbeurt, met een humoris tische Verhandeling over het gezond verstand, om de waarheid aan den dag te brenn-endat het gezond verstand geen privilegie van bijzondere standen maar onder alle klassen van menschcn verspreid is, dat ontwikkeld en geleid dient te worden, en dat die ontwikkeling en leiding eene der edelste verrig tingen is en blijve van de Maatschappij waarin hij het woord voerde. De Dichter S. J. van den Bergh besloot met een feestzang, zijn eervollen naam en der edele Maatschappij ten volle waardig; met fikschc warme kleu ren schetste hij de roeping cn het wezen van Nieuwenhuyzens stichting, cn in het bijzonder het ijverig deel dat zijne Vaderstad cr aan gehad heeft. De letterkundige voordragten werden aangenaam afgewisseld door een vier stemmig koor, uit leerlingen der Muzijkschool. Gisteren is alhier gevankelijk van Amsterdam in het Huis van Arrest ingebragt, zeker persoon, voormalig Burgemeester van P., beschuldigd van valsehheid in authentieke stukken. Sedert lang was hij voortvluglig geweest. Hij was vroeger bereids naar de openbare teregtzilling van het Hof in Zuid- Holland verwezen. Van den 18<Icn tot den 24stctl zijn te Scheveningen 11 haringschuiten aangekomen die ruim 600,000 stuks hebben aangebragt. De Tweede Klasse van het Koninklijk-Nederlandsch Instituut heeft be- rigtVooreerstdat op de Prijsvragen, bij haar vorig Programma uitgeschre ven, luidende als volgt: 1. Daar liet geen tegenspraak lijdt, dat de uitsluitende waardering en beoe fening der oude letteren als rigtsnoer en voorbeeld van onze Nederlandsche Letterkunde, in den laatsten tijd aanmerkelijk afgenomen zijn, verlangt men de ontwikkeling der voor- of nadcelige gevolgen, tot op heden uit deze veran derde rigting voortgevloeid, alsmede van die, welke zich daaruit voor het vervolg laten verwachten. 2. Proeve van eene geschiedenis der Vereenigde Nederlandengedurende het tijdvak, beginnende met den vrede van Utrecht des jaars 1713, en eindigende met het ontstaan der Bataafsche Republiek, ten jare 1795. Geene antwoorden zijn ingekomen, weshalve de Klasse besloten heeft, beide deze vragenbij herhaling door haar uitgeschreven voor het vervolg in te trekken; Ten anderedat op hare, mede in het jaar 1844 voorgestelde prijsvraag, bij welke verlangd werd: Een oorspronkelijk blijspel in dichtmaat, waarin Vaderlandsche zeden en karakters van onzen tijd worden voorgesteldzes stukken zijn ingezonden. Alle welke stukken, overeenkomstig het eenparig gevoelen der beoordeelaars, geacht zijn op den uitgeloofden eereprijs geen aanspraak te kunnen maken. De Klasse heeft goedgevonden, deze vraag nogmaals ter beantwoording voor te stellen en daarenboven als nieuwe prijsstof op te geven b Het leven van Mr. Joan van OldenbarneveldAdvocaat van Holland." De antwoorden op beide deze prijsvragen worden ingewacht vóór den eersten October des jaars 1847. Yoor de voldoende beantwoording van elke dezer vragen looft de Klasse een prijs uitbestaande in eene Gouden medaille met den gewonen stempel des Koninklijk-Nederlandschen Instituulsof in de waarde daarvanter somma van ƒ300. ROTTERDAM, 25 November. Na gehouden nachtverblijf in het Grand Hotel des Pays-Bas alhier, is gis teren morgen ten 7 ure, met familie en gevolg vertrokken per stoomboot de Batavier naar Londen, Z. Exc. de Graaf Schimmclpcnninckbenoemd bui tengewoon Gezant en gevolmagligd Minister van Z. M. bij het Hof van En geland. Als eene bijzonderheid kunnen wij meldendat in den nieuw bedijkten Paulina-polder te Biervliet, dit jaar van dezelfde stengels tweemaal koolzaad is geoogst; de eerste opbrengst is den i5ien Janij en de tweede den 12den October gedorschtterwijl men ons verzekert dat de tweede oogst ruim zoo goed is als de vorige. Hier ter stede heeft een geacht handelhuis als eene zeldzaamheid een half mud van dit zaad ontvangen. AMSTERDAM, 25 November. Gisteren had alhier de veiling plaats van de verzameling Schilderijen, door den Heer Pluym nagelaten; N°. 1 en 2beide groote Bloemstukken door onzen beroemden landgenoot G. J. J. van Os, werden te zamen voor ƒ5.650 verkocht. Een ander bloemslukje op kleiner schaal door dcnzelfdcn meester, werd voor ƒ1,090 geveild. Den 17llon is alhier overleden de Schout-bij-Nacht W. Tieman, Ridder der Militaire Willemsorde, in den ouderdom van 63 jaren. De Maatschappij, welke de steenkolen mijnen van Oupeijc uitgraaft, heeft bekend gemaakt, dat zij eenen ijzeren spoorweg heeft laten aanleggen, van de kolenmijn tot aan de Maas, en dat zij ten gevolge van dit. gemakkelijk cn weinig kostbaar middel van vervoer, dc kar steenkolen franco aan dc Maas, verkoopt voor 18 fr. of ƒ8.50]

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1