Regering de tot hiertoe aan genoemd kanton verleende buitengewone handels- begunstigingen onmiddelijk zou intrekken, onder voorbehoud van andere door het regt der volken gewettigde maatregelen. De kleine Raad heeft den volgenden dag geantwoord dat zij bij erkende onafhankelijkheid en meer dan vier eeuwen heugende vrijheid van het kanton, met nadruk tegen alle vreemde inmenging in zijne aangelegenheden protes teert, en verwacht dat Oostenrijk geen maatregelen tegen het kanton zou nemen, zoo lang dezerzijds de onderlinge volksbetrekkingen niet verkort wier den met bijvoeging dat de instructie voor de Gezanten tot den Landdag door den grooten Raad werd vastgesteldaan wien de ontvangen mededee- ling te zijner tijd zou worden kenbaar gemaakt. ©®STME!JI. WEENEN, 16 November. Een bakker heeft hier met goed gevolg bij het maken van brood van beet wortel gebruik gemaakt. De Minister van landbouw en koophandel heeft twee brooden van hem ontvangen, het een voor de helft, het andere voor uit beetwortel en overigens uit tarwemeel zamengesteld. De beetwortel moet kort te voren worden geraspt, en in het beslag moet wat. minder water en wat meer zout worden gedaan. Van de kleur van dit brood wordt niet gesproken, leder kan ligt de proef nemen. Ze zijn thans, zegt het Fransche blad Le Messager (20 November), nog zoo goed als ander brood. Hoe dit te Parijs den 20slen November uitgekomen blad kan verklaren dat die brooden te Weenen op dat zelfde tijilslip nog goed waren, is zeker wat moeilijk te verklaren. Te Idria zijn de kwikzilver-bergwerken in brand geraaktwaardoor een bergbeamhte en 12 werklieden het leven hebben verloren. Daar de brand nog bleef voortduren, zouden de werkzaamheden langen lijd gestaakt blijven. PRUIS SEN. BERLIJN, 17 November. Het regeringsblad deelt twee bekendmakingen mede die te Krakau zijn ge daan, eene van wegc den Keizer van Oostenrijk waarbij gezegd wordt dat de stad vroeger in 1809 van zijn rijk was afgescheurd en bij het hertogdom Warschau gevoegddat men in 1815 Krakau tot eene vrije stad had ver klaardonder voorwaarde van stipte onzijdigheid en verpligting om geene vlugtclingen, onderdanen der drie mogendheden zijnde, toevlugl te verleenen; dat Krakau echter sedert 1830 tot brandpunt van vijandige woelingen heelt verstrektdie in Februarij 1. 1. de regering aldaar hebben omvergeworpen en de ingezetenen der Poolsche gewesten tot opstand opgeroepen. Dat Krakau daarop door de beschermende Mogendheden is bezeten dat Oostenrijk nu die stad weder onder zijn gebied opneemt. De andere bekendmaking is van den Veldmaarschalk von Castiglione, die in naam en op last der drie Mogendheden bel artikel der Wcener-acte, waarbij Krakau tot eene vrije stad wordt ver klaart, intrekt, en na verschillende overwegingen, in welke de geest van op stand die in de stad werd gevoedhare magteloosheid om dien te keer te gaan, en der Mogendheden lankmoedigheid en gematigdheid onder dat alles wordt ontwikkeld, verklaart dat Krakau bij Oostenrijk wordt ingelijfd. MECRLENBÏJRGSClIWERDf. Bij rescript van den 9(icn November, heeft de Groothertog aan het bestuur der Israëlitische gemeente te Schwerin in antwoord op een door hetzelve aan geboden adres te kennen gegeven, dat Z. H., even als tot nu toe, ook in bet vervolg ernstig bedacht zal wezen op de maatregelen welke strekken kun nen tot verbetering van den toestand der Israëlitenen daartoe ook de mede werking der Land-stenden zal inroepen. Tevens is aan dat bestuur medege deeld eene verordening van dezelfde dagteekening waarbij bepaald wordt dal de Joden van 1847 af geheel zullen ontheven zijn van de betaling van het schuts- of hoofdgeldhetwelk zij tol dusverre moesten opbrengen. EWGEIjAIVD. LONDEN, 20 November. In verscheiden plaatsen is de prijs van het brood en de aardappelen aanmer kelijk gedaald. In de laatste bijeenkomst van de rcpeal-vergadering heeft O'Connell aangekondigddat do in synode vergaderde Bisschoppeneenparig besloten hadden om aan het parlement petitiën in te dienen tot wijziging van sommige bills als die der erflatingen en der huwelijken en afschaffing van die op de geestelijke orden. Hij was door de kerkvoogden met de indiening heiast. Hij verklaarde nimmer het denkbeeld te hebben gehad de schorsing der repeal- vergaderingen te hebben willen voorstellen en liever te willen sterven. Hij zal blijven voortgaan tot dat het nationaal parlement is verkregen. Voor het eerst woonde een bisschop, die van Elpbinde vergadering hij, en verklaarde thans te hebben geacht zijne toetreding lot de beginselen van O'Connell opentlijk te moeten kenbaar maken. Verder gaf hij te kennendat de geestelijkheid vóór O'Connell was en het jonge Ierland met afkeer zag. De vergadering heeft den Bisschop opentlijk dank gezegd. De rente was merkelijk hooger en bedroeg 372 waaronder 200 van Boston gezonden en 165 van de geestelijk heid van Waterford. Dingsdag 11. heeft een der vrccselijkste ongelukken, welke ooit in de mijnen gebeurdenplaats gehad te Oldburyin de mijnen van den Heer George Parker. Omstreeks 7 ure des morgens namelijk had er eene ont zettende ontploffing plaats, ten gevolge waarvan 19 van de 25 aan het werk zijnde personen zijn omgekomen. Deze rampzaligen zijn bijna allen ge huwd. Dadelijk na dn ontploffing werd eene groole waterbak in de hoogte geslingerJwaardoor al het raamwerk verbrijzeld werd. Tien ure daarna I had men de lijken onder het puin opgehaald ecnige van de personen die Ilen dien einde in de mijn waren afgedaald leden zoodanig van de uitwer king des zwaveldamps, dat zij langen lijd bewusteloos bleven, en alleen bui tengewone hulpmiddelen hen tol het leven konden terugroepen. Te Gravesend heeft een hevige brand 40 huizen in de asch gelegd en eene schade van 20 a 30,000 veroorzaakt. In de verwoeste straten woon den meest visschers, die nu van huis en have beroofd zijn; onder de afge brande gebouwen zijn ook 3 logementen, benevens verscheidene scheepstim merwerven er worden 2 menschen vermist. Dienzelfden avond heeft te Southampton een zware brand gewoeden de uitgestrekte werkplaatsen van den rijtuigmaker Jones grootendeels vernield. Men berekent, dat in ons land wekelijks 260,000 ruim drie millioen Nederlandse!)aan arbeidsloon op de in aanleg zijnde spoorwegen betaald wordt. Er zijn hier 3 schepen, waarvan 2 stoombooten in beslag genomen, als verdacht van gebezigd te worden tot eenen togtdie hier te lande in het geheim wordt voorbereid om eene omwenteling in den staat Ecuador, in Zuid-Amerika te bewerken, met welken Engeland bevriend is. Aan boord van een der schepen bevond zich reeds 250 man, onder voorwendsel van landverhuizing. BELG1E. BRUSSEL, 23 November. Het amendement op het antwoord op de troonrede, van den Heer Rogier, (zie ons vorig nomrner) is door de Kamer der Vertegenwoordigers, met 52 tegen 34 stemmen verworpen. Een ander amendement van den Heer Garcia waartegen de Ministers zich niet verklaard haddenis met algemeene stem men aengenomen dat amendement luidde aldus: het onderwerp nopens het middelbaar onderwijs onderzoekende, gaat het ons ter harte, aan de huisva ders zedelijke en godsdienstige waarborgen te gevenen de handeling van het burgerlijk gezag, tot uitoefening zijner reglen en vervulling zijner pliglen te handhaven. De Kamer heeft eergisteren den 21sten het ontwerp-adres aangeno men en wel met 74 tegen 5 stemmen. In de laatste dagen hebben nog vrij hevige beraadslagingen plaats gehadwelke hoofdzakelijk over het middelbaar onderwijs liepenin waarbij ook de Jesuilen ter sprake kwamen bij welke gelegenheid de Heer Malou, Minister van Finantiënde Jesuiten met veel vuur verdedigde; hij verzekerde dat het onderwijs dier Orde niet in strijd was met de Belgische instellingen, hij had daar al zijne kennis opgedaan, en ook vooral geleerd zijn Vaderland te beminnen. De Heer Casliau voerde het woord tegen genoemden Minister, en zeide onder andereudat het uit het vuur en de geestdrifL, met welke de Minister van Finantiën de Jesuiten ver dedigde, wel blijkbaar was dat hij zijne eigen zaak bepleitte, dat het Kabinet dus voortaan le vergeefs zou beweren dat de Jesuilen geen invloed daarop hadden, daar het Jesuitisme en het Kabinet slechts één zijn. Nadat het adres was goedgekeurd, werd eene deputatie benoemd tot het overbrengen van dat adres aan den Koning. Eergisteren heeft le Brugge op drie plaatsen eene gaz-ontploffing plaats gehad waarbij echter geen ongelukken zijn voorgevallen. MADEi»IE-lVIEirw§. 1 a PROMOTIE AAN DE UTRECUTSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 21stcn November de Heer L. G. Greeve, van Utrecht, in de Regfen, na verdediging zijner Dissertatiede Conatu Partus abacti. IETS OVER HET STELSEL VAN EENZAME OPSLUITING DER GEVANGENEN. 1. Op het Poenilentiair Congres, onlangs te Frankfort aan den Main gehou den, heeft de Heer Suringar het woord gevraagd, en onder anderen gezegd: Algemeen is men in Nederland van gevoelen, dat de tegenwoordige stand van zaken niet kan en mag voortduren. De associatie van misdadigers in en huiten den kerker heeft schroomelijke gevolgen. De vrije Maatschappij be taalt het duur! Het aantal der civiele gevangenen is in de laatste 10 jaren schrikbarend toegenomen: niet minder dan 72 ten 100. Het aantal der gezamentlijke gevangenen, civiele en militaire, is in dit tijdvak vermeer derd met 54 ten 100. Op den lsten Januarij 1836 was het grzamelijk ANTWERPEN, 22 November. Een verschrikkelijk onheil is 11. Woensdag in de steenkolenmijn van Saintc Barbe, bij Seraing (Luik) gebeurd. Zeven werklieden daalden in den put, welke ongeveer^ 700 voet diep is; naauwelijks waren zij eenige ellen gedaald, of de koord, aan welke de bak vast was, brak, en alle stortten in het diep ste van den put. De dood is onmiddelijk moeten volgen de lijken waren zoo ijselijk verminkt, dat men al de werklieden heelt moeten roepen, om de slagtollers te kunnen erkennen. De koord was van ijzerdraad gemaakt, diende sedert 18 maanden en was daags te voren nog door eenen deskundige nagezien geworden. Denzelfden dag dat dit onheil voorviel, is de machi nist van de nieuwe steenkolenmijn van Sclessin, door het aldaar werkende stoomwerktuig letterlijk door midden gehouwen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3