BUI 'rm LA JN DSC HE BERIGTElN. Men verneemt dat de plans en andere stukken, betreffende de aan leg van eene zeehaven te Scheveningenthans ter beoordeeling zijn verzonden aan liet bestuur dezer stad. Men wil tevens weten dat aan dat bestuur de vraag is onderworpen voor hoeveel de stad 's Gravenhage in de kosten tot dien aanleg zal willen bijdragen. ROTTERDAM, 9 November. Eergisteren morgen bad bier weder een dier treurige gevallen plaats, wier mededeeling tot waarschuwing strekken moet. Aan de Vest, nabij de Ban ketstraat, ontdekte men op eene bovenkamer brand, die wel spoedig geblusclit was, echter niet vóór dat een jong kind, hetwelk door de moeder, zonder genoegzaam toezigt, in een tafelstoel was achtergelaten, door het vuur uit de stoof van dien in brand geraakten stoel een smartelijken dood had gevonden. Gisteren avond ten half tien ure is hier brand ontstaan in de Crispijn- laan, in een benedenhuis, waarvan de bewoners, zijnde eene jufvrouw met hare dienstmaagd, afwezig waren. Het spoedig aanbrengen van hulp, waarin ons brandwezen zich zoo lofwaardig onderscheidt, heeft ook thans ten gevolge gehad, dat de brand spoedig geblusclit was. Wij vernemen, dat genoemde vrouwen dadelijk zijn gearresteerden vervol gens de jufvrouw beden middag in het huis van arrest is overgebragt, na be kentenis te hebben afgelegd, dat zij den brand gesticht had. In het scheikundig laboratorium hier ter slede, zijn thans de meest afdoende proeven met het schiet-katoen genomen. De Lector Dr. J. E. de Vrij is er in geslaagd, om dit niet alleen door middel van salpeter- en zwavel-zuur zoodanig te bereiden, dat het aangestoken zijnde, zonder iets achter te laten, gaz-vormig wordt, maar hij heeft tevens de kracht van het door hem verkregen katoen bepaald, als wordende door drie ponden katoen, hetzelfde resultaat verkregen, als door zestien ponden buskruid en met I J grein katoen op een afstand van 4 ellen een pistool-kogel door een 2 duiins eiken plank gedreven. AMSTERDAM, 9 November. Uit den ofliciëlen staat van het getal geborenen en gestorvenen van 2 7 November blijkt, dat in die weck alhier geboren zijn 128 kinderen en gestor ven 292 personen sedert 1°. Januarij zijn 6,777 kinderen geboren en 6,784 personen gestorven in genoemde week waren in de beide gasthuizen nog in gebragt 350 zieken. Tl EL, 5 November. Personen die wel onderrigt schijnen te zijn verhalen, dat de berigten die te Winterswijk uit Amerika per brief van reeds daar gevestigden waren aangeko menzoo voldoende waren, dat daardoor de zucht naar verhuizing in die streken, eer toe dan afnam. Onder anderen behelsden zij, dat een goed werk man dagelijks een dollar (rijksdaalder) verdiende, en schrijnwerkers volop werk hadden. Men betaalde 12 belasting en genoot hiervoor nog het vrije onderrigt voor zijne kinderen. Ook prezen zij de voorkomenheid en beliulp- zaamzamheid der Amerikaansche regering, bij de aanlanding van landver huizers. Het is te hopen, dat dergelijke berigten waarheid behelzen, en duizenden niet worden te leur gesteld in hunne verwachtingen! Wenschelijk echter ware het, dat de regering, nu eenmaal toch de zucht naar landverhuizing dagelijks veld wint, daaraan eene meer bepaalde rigting wist te geven, zoodat het vaderland in het vervolg daarvan de voordeden kan plukken in een uit gebreid handelsverkeer. Wanneer men toch de Hollanders, die nu onder den grooten hoop verzinken, daar of elders bij elkander wist te houden, zouden daardoor op den duur voordcelige handelsbetrekkingen kunnen geboren wor den, daar zij toch irnmer hunne betrekking op het moederland zullen blijven gevoelen, en hun Hollandsch hart zich onder eene vreemde luchtstreek niet zal verloochenen. Te meer wordt dit van belang, nu de landverhuizing ook bij eenigzins ge goeden plaats heelt en er op den duur, over de massa, aanzienlijke kapitalen uit het land zullen verdwijnen. Ook onder de nu vertrokkenen vernemen wij, dat er meerdere zijn, die hunne bezittingen van 8000 tot 10,000 hebben te gelde gemaakt. GOES 5 November. Volgens een particulier berigt uit Paramaribo, van 2 September jl.wordt de gunstige verwachting, welke men bij de benoeming van den nieuwen Gomerneur van onze W. Ind. bezittingen, den Baron van Baders, koesterde, allezins bevestigd. Hij moet vooral zich daaraan laten gelegen liggen, dat de vrije arbeid onder de Inlanders of Mulatten worde aangemoedigd, welke in de tegenwoordige omstandigheden voor de nijverheid en bloei der kolonie eene levenszaak is. Hij zelf bemoeit zich hiermede persoonlijk, gelijk gebleken is en nog blijkt bij het graven van een lang gewensebt kanaal, waartoe in den beginne slechts weinigen te krijgen waren. Thans werken er 246 vrije inboor lingen aan, die iederen Zaturdag door den Gouverneur zelven worden uitbe taald. Men schrijft, dat hij zoo wel door die lieden en in het algemeen door den minderen man, als door de overige bewoners der kolonie, geacht en bemind wordt. Zij, die vroeger verzoekschriften inzonden, om vrijstelling van belasting, betalen die thans gaarne, daar hun toestand bij den dag verbetert. Tot belooning voor werk wordt niet alleen geld verstrekt, maar ook grond, die als eigendom ter bearbeiding wordt uitgegeven. Men vleit zich dan ook daaromdat de door hem met kennis van de behoeften en belangen der kolonie genomene maatregelen met zoo veel ijver en zonder eigenbelang aangevangen en reeds met kracht doorgezet, gezegende vruchten zullen dragen, tot opbeuring der kwijnende kolonie, vooral bij ondersteuning en medewerking van alle hierbij belanghebbenden. Omtrent de kolonisatie aan de Saramacca luidde hetzelfde berigt minder gunstig, hetwelk nog wordt toegeschreven aan de eerste ongelukken en over het algemeen ongeschikt personeel. Ook deed de droogte er toen veel kwaad en nog in de laatste dagen was de Onderwijzer van de Grampel, die onderbe stuurder was, overleden. TILBURG, 8 November. De Staatsraad-Gouverneur A. J. EorretJhr. F. K. VerhevenGriffier der Stalen, de Heeren Strens, Proc.-Generaal en de Generaal-Majoor Prov. Com mandant, benevens eenige andere burgerlijke en militaire autoriteiten hebben heden de eer gehad, bij Z. M. te dineren. Z. M. heeft beden morgen circa 2i uur deze stad verlaten, zich naar Maastricht begevende, men verneemt dat H. D. op Donderdag deze stad ander maal met een bezoek zal vereeren. Op morgen zal binnen deze gemeente een aanvang worden gemaakt mot het uithakenen der rigting, welke aan den ijzeren spoorweg van Vlissingen en Middelburg op Venlo en Maastricht zal worden gegeven, ingeval die niet van Breda door Loon op Zand maar over deze stad zal loopen. NIEirW-UOLLAN». Volgens berigten van de Westkust, welke in den voorbeeldeloos korten tijd van 89 dagen te Londen zijn overgebragt, waren aldaar twee belangrijke ont dekkingen gedaan, namelijk die van kolengroevennabij de rivier Murray, en die van eene nieuwe haven waaraan in dat gedeelte der eilanden groote behoefte gevoeld werd, en naar welke, langs een spoorweg, het timmerhout gemakkelijk vervoerd zou kunnen worden. Men heeft haar den naam van Port Gladstone gegeven. CüBA. HAVANA, 13 Ju lij. Er heeft hier een hevige storm gewoed, welke den 10Jea begonnen, den geheelen dag en een gedeelte van den volgenden aanhield. Algemeen is men van oordeel, dat de stormen van 1842 en 1844, welke laatste do oogst voor de helft vernielde, niet zoo hevig waren als deze. De orkaan ging vergezeld van zwaren regen. Alen heelt veel meer schade aan eigendommen en menschenlevens te betreu ren dan in October 1844. Van de 90 in dc haven liggende schepen, waar onder Spaansche en Fransche oorlogschepen, zijn naauwclijks 15 of 16 be houden de andere zijn geheel vergaan of zwaar beschadigd. Van 40 a 50 kustvaarders, die bovendien nog in de haven lagen, is geen spoor meer te vinden. Vele huizen binnen en buiten de stad zijn ingestortde inwo ners onder de puin bedelvende; kerken, schouwburg en alle huizen, geen uitgezonderd, hebben zware schade geleden. Boomen zijn uit den grond ge rukt en zelfs ijzeren palen zijn door bet geweld van den storm verbogen. Men kan met geen zekerheid opgeven de schade, die de oogst heeft geleden, doch dc Itollij en tabak zijn zwaar beschadigd. KITST VAN GUINEA. Sb GEORGE D'ELMINA, 15 Julij. De Heer Sanderman, handelaar te Cape Coast (eene Engclsche bezitting) in Junij van dit jaar eene handelsonderneming wenschendc te doen met den Ko ning van Apollonia (vroeger mede aan Engeland tocbehoorende) had daarheen twee gevolmagligden gezonden om met hem te onderhandelen. De Koning liet, zonder in eenige uitlegging te komen, de afgezanten bij zich komen en in hunne tegenwoordigheid een neger onthoofden, met de bijvoeging, dat hij zoo met alle Engelschen zoude handelen, die hem in handen kwamen. Gelukkig zijn de Nederlanders, wier bezittingen niet verre van dezen des poot verwijderd zijnmet hem op een goeden voet. Dc handel met hem is echter zeer moeijelijk, daar hij ten opzigle van wien het ook zij, geene maat regelen van geweld schuwt, wanneer hij zulks in zijn belang keurt. Hij is allcenhandelaar in zijn rijk en eenige erfgenaam zijner onderdanen. V E IS EE NIG DE STATEN. NEW-YORK, 20 October. Het bankiershuis Rothschild, in Europa zoo bekend, beeft reeds voor eenige jaren een kantoor alhier gevestigdhetgeen groote zaken doet. In het vo rige jaar kocht het bijna den geheelen katoenoogst der zuidelijke Staten en bepaalde dus naar goedvinden den prijs op de Britsche markten thans heelt bel weder zoo grooten voorraad van granen opgekocht, dat het door den ver koop van denzelven op de Europesche markten grooten invloed zal uitoefenen. RUSE AN®. PETERSBURG, 30 October. Volgens een dezer dagen bekend gemaakt verslag nopens het bestuur van het koningrijk Polen over het jaar 1842 bevonden zich destijds in dit land 2248 geestelijken, 1633 monniken en 386 nonnen. Op de akademie van geestelijken en de 11 seminaria bevonden zich 35 kweekelingen. Het getal van alle Roomsch-Katholijke inwoners beliep 3,622,659. In den loop des jaars werden twee Grieksche kerken gebouwd. Er waren 75 Grieksche geeste lijken 2 scholen voor geestelijken50 scholieren. Meer dan 1444 personen traden tot de Grieksche kerk over. De Protestanten bezaten 327 bedehuizen

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2