MAASTRICHT, 20 October. Eergisteren heeft er eene bijeen komst plaats gehad van de Pruissische en Nederlandsehe Ingenieurs, aan welke de aanleg van den Aken-Maastriebtscben spoorweg is opgedragen, met den Heer Hoofdingenieur van der Kun, ten einde het vereenigingspunt te Boekholz aan de grenzen vast te stellen. Kaar men verzekert, zou er thans niets meer ontbreken, om met de werkzaamheden op bet terrein te beginnen, dan de goedkeuring door het Gouvernement van de aangeboden plans en aanduidingen der te onteigenene eigendommen. BLFITEjMLAjNDSCHE BERIGTEK. WEST-IN DIE. BONAIRE, 2 September. De berigten uit dit eiland zijn zeer gunstig, ten aanzien van den cultuur van den nopal, waarop de cochenille geteeld wordt, welke diertjes de Iraaije purperkleur leveren, en een tak van handel uitmaken. Deze cultuur schijnt op dat eiland beter dan op Curasao te zullen gelukken. Het zout is op Bo naire zeer overvloedig. De berigtgever zegtdat hij gelooft dat men aldaar gemakkelijk voor het verbruik van geheel Nederland zout zou kunnen maken. KAAP DE GOEDE DOOP. 20 Augustus. Do berigten van de grenzen van het Kafferlanddie tot den 1 Ideit ïan ge noemde maand liepen, zijn geenzins gunstig. De vcrceniging van den Opperbe velhebber met de division van Colonel Marc en Sir Andrics Stockenstrom welke men volgens de jongst medegedeelde tijdingen te gemoet gezien bad, was nog niet tot stand gekomen; buiten eenige schermutselingen, bij eene van welke men het verlies van vijf aanzienlijke Kaapsche burgers te betreuren had gehad, was er geen gevecht van belang voorgevallennoch eene beslissende beweging ondernomenh< t gebrek aan leeftogt nam toe en scheen zelfs zoodanige hoogte bereikt te hebben dat men daardoor genoodzaakt zou worden om vooreerst alle operation te staken, en bij dat alles zetteden de Kaffers hunne strooptogten op het gebied der kolonie in den rug der tegen hen afgezonden krijgsmagt ongehinderd voort, en verontrustten zelfs de naaste omstreken van Grahamsstad. TURK YE. CONSTANT1NOPEL, 30 September. Men zwaait Sultan Abdul Medsehid grooten lof toe, wegens verheffing van Reschid-Pacha tot Grootvizier. Den 28slca is bij geïnstalleerd. Volgens ge bruik begaf bij zich met den Schcik-al-Islam naar den Sultan en ontving van denzclven het gouden rijkszegelin hetwelk des Sultans teeken gegra veerd is. Reeds hebben ook de bezoeken en gelukwenschingen der grootwaar- digheid-beklecders plaats gehad. Men spreekt van nog andere op handenzijnde benoemingen en veranderingen in de hooge staatsambten. Onder anderen zou Chosrcw eerlang misschien den post van Seraskier verlaten. De aftredende Groot vizier Rau Pacha erlangt een pensioen van 60,000 Turkschc piasters 's maands. Men vreest dat Rescind op dien hoogen post en met de zware verantwoordelijkheid die daarin thans op hem rust, moeite zal hebben om tegen het Turkschc stelsel van behoud te worstelen. PORTUGAL LISSABON, 12 October. De zes dagen te voren plaats gehad hebbende nieuwe omwenteling wordt als eene persoonlijke daad der Koningin voorgesteldmet overleg van den Fran- schen gezant. De regeringszaken verkeerden in den noodloltigsten toestand. De schatkist was geheel ledig; het openbaar crediet ten eenen male vernietigd, de regering zoo diep gezonken, dat zij met moeite eene leening van 12 contos of 36,000 op de nadecligstc voorwaarden had moeten sluitenom de zaken ten minste nog eenige dagen gaande te houden. Meer geld was door haar niet te bekomen, iu de provinciën was het gemeen overal meester. In dezen hoo gen nood heeft de Koningin in plaats van den Hertog van Palmella, haren eersten Minister, den Markies van Saldanha benoemd. Palmella heeft dit besluit mede onderteekend, en daarop is dan de afzetting der andercMinisters gevolgd. Dat het echter hier gcene bloote verandering van Ministerie, maar het aan nemen van een ander regeringsstelsel goldblijkt ten duidelijkste uit de be sluitenwaardoor het Ministerie Saldanha zijne optreding heeft gekenmerkt. Den 8sten October heeft het Lissabonsche regcringsblad bet volgend besluit openbaar gemaakt: »Art. 1. De persoonlijke vrijheid wordt van heden af gedurende 30 dagen geschorst. Dien ten gevolge kan zonder cenigen vorm van proces een iegelijk in hechtenis worden genomen. »Art. 2. Gedurende dal tijdsverloop wordt het in het licht geven der dag bladen, tijdschriften en van elk ander gedrukt of gesteendrukt geschrift ver boden. Alleen letterkundige en wetenschappelijke geschriften en de Diario do Goberno (het regeringsblad) zijn daarvan uitgezonderd." Al wat vóór de verkiezing der nieuwe Cortes gedaan was, is vernietigd, de Regering schijnt vooreerst zonder de Cortes de zaken te willen regelen. De nationale gardes, die men begonnen was op te rigten en waarin vele lieden uit de mindere standen zouden worden opgenomenzijn ontbonden verklaard. De ontwapening gaat zonder tegenstand voort. Te Lissabon zijn vier balaillons burgers tot handhaving der openbare veiligheid opgerigl, iu een waarvan enkel ambtenaren of bezoldigden zijn opgenomen, terwijl ook de overige uit lieden zijn zamerigestelddie door hun vermogen waarborgen aanbiedendal zij de openbare orde willen handharen. Onderwijl lijdt hel nieuwe Ministerie even zeer gebrek aan geld als 't vorige. ITALIË, ROME, 10 October. De circulaire, welke door den Kardinaal Gizzi aan de Overheden in de Pauselijke Staten gezonden is, over het doen ophouden der feestelijkheden, is in de volgende bewoordingen vervat De uitdrukkingen van vreugde, welke tot beden onder de bevolkingen der Pauselijke Stalen zijn aan den dag gelegd, om de verheffing en de daden van den nieuwen Paus, Pius IX, onzen zeer goedertieren Vorst, te vieren, deden zien hoe groot de blijdschap is, welke een ieder bij zijne gelukkige troonsbe klimming bezielde. De vreugde des volks is ook de vreugde van den Vorst en zijne Regering; de Doorluchtige Opperpriester kan niet anders dan diep daarover getroffen zijn. Doch zijne zieldie altijd bereid is het wezentlijk geluk zijner onderdanen boven den roem te stellengevoelt eenige droef- beid die zich tusschen die vreugde mengtbij de gedachte dat die feesten uit vrijwillige bijdragen voortkomen, en hij kan niet dulden dat zijn volk, om zijnent wille, met uitgaven bezwaard zou zijn. De II. Vader ziet levens met leedwezen, dat de massa's der bevolkingen, welke aan die geestdrift lucht geven, de huiselijke bezigheden, naar gelang der standen waartoe zij behooren, verwaarloozen en daardoor verliezen hetgeen tot hun levensonderhoud noodig is; en zijn vaderlijk hart wordt dubbel be droefd over dit tweede verlies ten nadeele van een gedeelte zijner beminde onderdanen. Om deze redenen wil Zijne Heiligheid, dat men een einde make aan die kostbare verlooningendat een ieder terugkeere tot de uit oefening van zijn bijzonder beroep, en met gerustheid de maatregelen af- wachte, welke het Gouvernement voor het welzijn van den Staat beraamt. Uw Doorl. Eerw. zal zich beijveren deze verlangens van den II. Vader opentlijk Iwkend te maken, en vooral bij de gelegenhedenwanneer men aan de stedelijke of andere Overheden verlof mogt vragen om niouwc feesten Ie vieren of talrijke volkshijeenkomsten van stad tot stad te doen trekken. Indien er op sommige plaatsen reeds inzamelingen voor zoodanige feesten mog- ten gedaan zijn en men het niet mogelijk mogt achten aan elk der ondertee kenaars zijne gestorte bijdrage terug te gevenzonden deze bijdragen op eene zeer nuttige wijze besteed kunnen worden tot het onderhoud des volks gedu rende den winter, door het aanleggen van eenig werk van openbaar nut. Op die wijze zal Z. H. daarin eene dubbele reden van vreugde vinden door aan de eene zijde de gehoorzaamheid zijner onderdanen aan al zijne verlangens te loeren kennen, en van de andere zijde te zien dat ten nutte van de armen besleed wordt, hetgeen bestemd was om zijnen naam op eene andere, welligt meer schitterende wijze te vereerendoch welke minder waarde heeften in zijne oogen minder aangenaam is dan de zegeningen der behoeftigen. De Koningin der Nederlanden is eergisteren door den Kardinaal Gizzi namens den Paus begroet. Hare Majesteit zal overmorgen met Prins Alexander bij den Paus een bezoek afleggen. De Ministerraad is reeds bijeengekomen, en bestaat uit de volgende perso nen: den Voorzitter Kardinaal Gizzi, waarnemende Staals-Sccretarissen Bussi en Santuccide Gouverneur Marinide Schatmeester Antonellide Voorzitter der krijgszaken de' Medici-Spada den Secretaris van den staatsraad Mallcucci en den Auditeur der kamer Roberti; Rusconi is tot Secretaris benoemd. Het doel dezer inrigting is om alle takken van beheer in een geheel te vcrecnigen, ter bevordering van kracht en overeenstemming. Z. II. heeft heden ook onverwachts een ziekenhuis bezocht en naar het ge- heele beheer naauwkeurig onderzoek gedaan. Een of meer geestelijken zijn onder sterke bedekking naar den" Engelcnburgt gebragtzonder dat inen de oorzaak weeten buiten toegang gesteld. OOSTENRIJK. Uit een gedaan onderzoek in alle provinciën van het Keizerrijk blijkt, r'at de oogst dit jaar middelmatig is, en men dus eene daling der vrij boog staande prijzen van de noodzakelijkste levensmiddelen te gemoet kan zien. Men beeft dus ook geen verbod tegen den uitvoer der granen te vreezen voor hetwelk men beducht was. ENGELAND. LONDEN, 21 October. De berigten, in den laatsten tijd uit de fabriek-districten ontvangen, luiden niet geruststellend zoo waren in de laatste week te Manchester Bradford, Halifax, Hudsersfield en Nottingham bijna geene zaken gedaan, en men kon daar vooreerst geene verbetering wachten. De berigten uit de zeehavens melden dat er bevelen gegeven zijn om verscheiden oorlogschepen spoedig in gereedheid te brengen, zoodat zij dadelijk in dienst kunnen worden gesteld. Van hunne bestemming weet men nog niets met zekerheid, maar men geloofde algemeen, dat zij uaar Portugal zouden stevenen. De jongste tijdingen uit Ierland zijn weder zeer treurig. Onder dagtcc- kening van den 18,lcn wordt uit Dublin gemeld, dat in de graafschappen Clare en Limerick ernstige onlustige uitgebarsten zijn. Onder anderen was den avond van Donderdag te voren eene gewapende bendete Newmarke- ton-Fergus, in het buitenverblijf van den Heer Iliekman gewezen Opper- Sherif en nog werkelijk plaatsvervangend Luitenant van het Graafschap Clare, ingebroken en had dien Heer, toen bij weigerde bet schietgeweer, hetwelk bij bezat.over te leverenvreesehjk mishandeld en bijna vermoord. Overal in de beide Graafschappen leggen de boeren er zich op toeom de paarden der landbeeren en meer gegoede bewoners dood te schieten. Ook bevestigt bet zich dat de nood groot is op de eilanden die Schotland omringen, en die den Sehollandschen Archipel uitmaken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3