LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 23 OCTOBER. bi nnen LAN dsc he be rig ten. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen lit Centen afgegeven. LEYDEN, 22 October. Het nieuwe reglement der Prov. Stalen van Zuid-Holland op het vervaar digen keuren ijken herijken en gebruiken der botervaten in deze Provincie dat met 1° Jan. 1847 in werking zal komen, is verkrijgbaar bij de drukkers Giunta d'Albani te 's llage. liet vorig reglement van 9 Augustus 1844 zal dan vervallen zijn. Men leest in de Prov. Friesche Courant een brief van een Landbouwer, van den volgenden inhoud: Daarlatende, wal de oorzaak zij van de longziekte van bet vee, oordeelen velen, dat een vochtig jaargetijde, vooral die van 1827, 1828 en 1829, voor deze ziekte zeer nadeelig zijn geweest. Om deze reden verzoek ik als prac- tisch Landbouwer, UEd. vriendelijk, om in Uw geëerd en veel gelezen dag blad de veehouders aan te sporen, om in dit jaar, nu de hooibouw zoo bij zonder gunstig is uitgevallenhet vee vooral vroegtijdig op stal te zetten. De koeijen toch lijden zeer veel, door in den herfst, laat in den natten tijd, in het land te weiden, waardoor verkleumdheid en aangedaanheid van de long ontstaan. De ondervinding leert, dat betgeen men in den herfst in de zuivel meent te winnen met de aanhoudende grasboter, men in de hooiboter verliest. Weshalve de veehouders nu vooralbij ruimte van hooi en duurte van boter en kaas, worden aangemaand, om vroegtijdig, vóór bet invallen van den herfsttijdde koeijen te stallen. Die het niet doet en daarvan de nadeclige gevolgen ondervindtwijte bet zich zclven. Uit bet verslag in de vorige week in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gedaanvan de verrigtingen des Nederl. Bijbelgenootschaps over bet verloopen jaar door den Ilooggel. Heer J. F. Domela Nieuwenhuys, is onder andere ge bleken ten opzigle van Oost-Indiëdat voor de scholen op Celebes en Timor op welke zich 400 leerlingen bevonden, door bet genootschap eene bijdrage van ƒ1,000 was geleverd, dat was overgezonden de Javasche vertaling der Evangeliën van Lucas en Johannes, en die van de Handelingen der Apostelen dat bet Evangelie van Matthcusovergebragt in de Javasche taalte Delft onder toezigt van den Hoogl. Taco Roorda, werd gedrukt; dat almede door de zorg van den Iloogl. Vcth gedrukt en bij getallen verzonden werd, het Psalmboek in de Laag-Mulcische taal, hetwelk door het Christelijk Hulpgenoot- schap te Soerabaya was toegezonden; dat eene afzonderlijke commissie zich bezig hield met het doen van een onderzoek naar de mogelijkheid en doelma tigheid om een afgevaardigde te zenden naar Celèbes, tot het leeren der Boegi- ncsche en Macassaarsche talen, en een' ander naar de Baltalanden op Sumatra met soortgelijk oogmerk. Wijders bleek uit het verslag, dat er in het verloopen jaar waren afgeleverd 17,417 Bijbels en Nieuwe Testamenten te dezer gelegenheid bragt de spreker bijzondere hulde aan den verdienstelijken Hoogl. G. J. Rooijens, aan wien bet Genootschap veel verpligt isbij bet werk der herziening van het N. T., door het Genootschap uitgegeven en in op te rigten dépots verkrijgbaar te stellen voor 50 en eene andere uitgave voor 30 cents, van wege de Amst. Afdeeling verkrijgbaar voor 25 en voor 20 centen. Er waren 4 nieuwe Afdcelingen opgerigt, als: te Hasselt, te Ommen, te Klundert en te Kuilenburg. Ten opzigte der ontvangsten eindelijk deelde de spreker nog mede, dat er ontvangen was geworden van de Surinaamsche Afdeeling ƒ500, van de Kaap de Goede Hoop ƒ200 van het Christ. Genootschap te Sourabaya 50van dat te Batavia ƒ500, van de Vercenigde Zeevarenden ƒ660. Aan Bijdragen der Afdcelingen 34.488.42, waaronder van de Amslerdamsehe 9,200. Aan buitengewone giften ƒ765 en aan legaten ƒ4,586.20, waaronder uit Amsterdam voor ƒ2,136.20. •sGRAYENIIAGE, 21 October. Naar men verneemt beeft Z. M. benoemd tot lid der Commissie voor de zaken der Rcmonstrantsche Broederschap den Heer A. A. Stuart, Predikant bij de Rcmonstrantsche Gemeente te Amsterdam. Heden beeft de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het aanbieden aan den Koning van een lijst van drie Candidaten voor bet Voorzitterschap dier Kamer gedurende de thans geopende Zitting, bare laak volbragt. Men verneemt thans dat het den Koning behaagd heeft uit den aan Hoogstdenzelven aangebodene lijst, tot Voorzitter te benoemen Mp. G. J. Bruee, die het eerst op de lijst is geplaatst. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is gisteren vergaderd geweest en heeft bare voorloopige werkzaamheden volbragt, zoodat zij thans geconsti tueerd is. Den 18den dezer is te Echt, nabij Roermond, in 72-jarigen ouderdom, overleden de Baron A. H. F. Michiels van Verduynen, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Lid der Ridderschap van Limburg, en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Districts-Commissaris enz. 22 October. In de zitting van de Tweede Kamer van heden, is ingekomen een Konink lijk besluitwaarbij de Heer Mr. G. J. Bruce benoemd wordt tot Voorzitter. De Ileer Bruce aanvaardt die betrekking met eene aanspraak waarin bij de Kamer bedankt voor de buitengewone eer, hem door zijne herkiezing bewezen. Zijn ontvangen drie ontwerpen van wetvoorzien van memoriën tot toe lichting, als: 1°. tot verlenging van de wet van 18 December 1845, strek kende tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen 2°. tot regeling van het Koloniaal batig slot over 1845 en 3°. tot aanvulling der middelen over het dienstjaar 1845. De Hooge Raad heeft ingezonden eene lijst van zes personen voor drie Can didaten voor de plaats van den overleden Raadsheer Mr. Westenberg. Die zes zijnMr. van SteenbergenRaadsheer in het llof in OverijsselMr. Wicher- ling, Raadsheer in het zelfde Hof; Mr. Baron Sloet tot Oldhuis, President der Arrond.Regtbank te Zwolle; Mp. Cost Jordens, Kanlonrcgter te Deventer; Mp. Duyinaer van Twist, Regter-Plaatsvervanger bij de Regtbank te Deventer; en Mp. Westenberg, Rcgter in de Regtbank te Zwolle. Nog is ingekomen kennisgeving van den HeerStrens, die onlangs benoemd is tot Procureur-Generaal bij het Prov. Hof in Noord-Brand, dat hij besloten beeft zijn ontslag als Lid der Kamer te nemen. Voor de afdcelingen voor de eerste twee maanden dezer Zitting worden tot Voorzitters en tweede Voorzitters verkozende Heerenlc afd. Voorz. Star Busmannonder-Voorz. Mutsaers 2e afd. Duymaer van Twist' en van Goltstein; 3° afd. Vcrwey-Mejan en Corver-Hooft; 4eafd. Gevers en Luzac; en 5C afd. van Panhuys en van Ryckevorsel. Voor het opmaken van een antwoord op de Troonrede zijn benoemd de Heeren: de Man, Duymaer van Twist, Corver-Hooft, Gevers en van Panhuys. Tot leden der Commissie tot de verzoekschriften worden benoemd, de Heeren: van Leeuwen, van Lycklama Egter, Borski en Nap. Voor de twee leden die deel zullen uitmaken van de Huishoudelijke Com missie, worden herkozen de Heer Luzac met 32, en de Heer Verwey-Mejan met 34 van de 41 stemmen. Daarna is de Zitting opgeheven. ZWOLLE, 19 October. De najaars-veemarktendie thans begonnen zijn, leveren niet zoo veel vee op, als men gewoon is er te vinden. Van het vette vee is een groot aantal in de weilanden verkochtterwijl het gunstige najaars weder de weiders nog niet sterk met het overige vee naar de markt drijft. Hoewel het vette vee nog zeer duur is, zoo was de handel daarin op den 16dcn dezer niet bijzonder levendig, en was er niet veel puik vet aan de markt. Naar melkvee en drag- tige pinkvaarscn blijft bij voortduring veel vraag; de prijzen daarvan hebben schier eene ongekende hoogte bereiktzoodat men voor goede dragtige pink- vaarzen ƒ60.en meer kon maken. Hoewel de hooge prijzen van bet slagt- veevooral het gevolg van den vermeerderden uitvoer naar Engelandbier te lande aanzienlijke duurte in bet \leesch te weeg brengen, zoo is te hopen, dat deze duurte van tijdelijken aard moge zijn, en het toeleggen op den meer deren aanfok en de meest mogelijke verbeteringen van de rund vee-rassen daarin van lieverlede wederom een evenwigt zal brengen. Het bloeijen van dien tak van nijverheid, welke zoo heilzaam terugwerkt op andere neringen in de maatschappij zal vertrouwen wij de belanghebbenden wakker maken om in ons land, voor een groot gedeelte zoo uitmuntend voor de veeteelt ge schikt, daarin die verbeteringen te brengen, waarvoor deze nog zoo zeer vat baar is. Men staat verwonderd, wanneer men ziel wat in Zwitserland, in sommige gedeelten van Frankrijk en in Engeland, indatopzigl reeds is gedaan.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1