LEYDSCHE COURANT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. B U S TEN L A NDSCIIE BE BIG TEN 1846. De Courant wordt Maandag, Woensdag on Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 14 OCTOBER. N°. 123. t, V tt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. i a LEYDKN13 October. Wij vernemen dat Ds. Rdicers van der Loeff de beroeping naar onze Hervormde Gemeente heeft aangenomen. De zaak van Robert en Bolstier is door het Hof van Zuid-Holland weder tot den 21slcn November uitgesteld. Het Alg. Handelsblad van den 12Jtn dezer herroept het droevig doods- berigt van den Olifant in zijne eigene Staddat liet in zijn vorig nommcr had gegeven. Het vermeldde daarbij dat het arme dier uit hartzeer over het gemis van zijnen oppasser of oornac zich zou hehhen doodgehongerd. W ij hebben dus het genoegen om het publiek nu weder te kunnen bcrigtcndat de Olifant in zijn nieuwen Oppasser vergoeding genoeg schijnt te vinden voor het verlies van zijn' vorigen om zich dat verlies niet zoo sterk aan te trekken, "ij leeft niet alleen maar is welvarend, en zoo opgeruimd als een Olifant buiten zijn warm en schoon vaderland ver van alle andere Olifanten ver wijderd in het noorden aan éénen poot gekluisterdwezen kan. De maatschappij w ier doel het is om door middel van vreemde kapita len de vele in ons Vaderland aanwezige woeste gronden tot ontginning te brengen gaat naar wij vernemenin hare werkzaamheden langzaam maar geregeld voortzoodat men de gegronde hoop mag voeden dit zoo hoogstgc- wigtige plan op eenc solide wijze lot uitvoering te zien brengenen welligt reeds spoedig iets naders en meer stelligs daarvan; te vernemen. Bij de uitgevers J. L. van der Vliet, A. C. Kruseman en 11. Nijgliis in het licht verschenen de eerste aflevering ccner door onzen, zoo gunstig be kenden Boudewijnbearbeide vertaling van het laatste werk van den beroem den Engelschen humorist Charles Dickens, getiteld: De firma Dombey en ZoonHandelaars in 'tgroot en klein. Met genoegen hebben wij deze afle vering ingezienuit dezelve schijnt te blijkendat Dickens niet dit werk teruggekeerd is tot dien schrijftrantwelken men moet beschouwen als den- geen waardoor hij zijn' hoogstcn roem heeft verworven. Reeds in deze afle vering zijn belangwekkende tafercelcn beschrevenveel meer dan Dickens bij zijne vroegere werken in de inleidende hoofdstukken gewoon is geweest te bren gen. Wij twijfelen niet of dit werk zal den schrijver van de lotgevallen van Pickwick in onze achting nog doen rijzen. Wat dc vertaling betreft, deze kon voorwaar in geenc betere handen vallen en zeker kon Dickens geen' bete ren tolk hebben gevonden. Hetgeen wij er van gezien hebben onderscheidt zich dan ook door bijzondere naauwkeurigheid van uitdrukking. De uitvoe ring is, zoo als men die van de uitgevers mogt verwachten, uitmuntend. De vignetten zijn zeer aardig. Wij kunnen dit werk ten volle aanbevelen. (N. Rolt. Cour.) Uit eene zeer goede bron kunnen wij thans verzekerendat het plan tot den aanleg van eene haven te Schevcningenwaarover zoo veel in de bladen is gestreden, door de regering is ter zijde gelegd, zoodat, behoudens de moge lijkheid, dat hetzelve later weder ter sprake zoude kunnen gebragt worden, de hoop op vcrwezentlijking van dit denkbeeld moet worden opgegeven. De oorzaak hiervan schijnt daarin te moeten gezocht wordeneensdeels dat men het niet omtrent het plan is kunnen eens worden; maar anderdeels, en wel voornamelijk, in de omstandigheid, dat, toen de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij dit denkbeeld als hoogst nuttig, zoo als ook ontcgen- zeggclijk moet geacht worden, aan de regering aanwees, deze hierdoor in het denkbeeld gebragt werd, dat gedachte Maatschappij hiervan de vcrwezentlijking wilde op zich neuien terwijl het later bleek dat dit een misverstand was cn de Maatschappij het aanzijn van eene haven te Schevcningenalleen als boogstwcnschelijk beschouwdemaar zich in gecnen deele met den aanleg daarvan wilde belasten. Sloompost 'sGRAVENHAGE, 12 October. Z. M. is Zaturdag 11. van zijne reis naar Noord-Braband in deze residentie teruggekeerd. Men heeft hier het treurig bcrigt ontvangen, dat de Kapitein-Luitenant J. A. Zoutmanwien het Opperbevel over de zccinagt in dc Wcst-Indiën was opgedragen, na ecu kort verblijf aldaar, op zijne terugreis is overleden. GRONINGEN, 9 October. Het Algemeen Verslag wegens het Instituut voor Doofstommen te Groningen, uitgebragt in de jaarlijkschc vergadering van contribuerende leden, gehouden den 30stcn Julij II., is thans aan de leden rondgezonden. Uit hetzelve blijkt, o. a., dat er wederom onderscheiden legaten aan het instituut gemaakt zijn doch dat het daarentegen in 21 departementen niet minder dan 222 leden verloren heeft terwijl in slechts 8 departementen het getal der leden met 29 vermeerderd is, zoodat het een verlies van 193 leden heeft te betreurenvan welke er 87 bchooren lot het departement Batavia. Het getal der donateurs is met 7 vermeerderd. MEXICO. 19 September. Santa Anna, die, zoo als bcrigt is, wederom tot Voorzitter der Republiek is uilgeroepen, heeft den nu afgczctlon Voorzitter, den Generaal Paredes, welke in de gevangenis was gezet, ontslagen, om hem in ballingschap weg te zenden; hij maakte zich gereed om naar Havanah te vertrekken, waar ook Santa Anna in ballingschap verkeerd had. TÜÏIKÏE. CONSTANTINOPEL, 23 September. De cholera heeft te Teheran nog niet opgehoudenmaar woedde steeds voort, cn had reeds meer dan 7,000 slagtoflers van de bevolking der stad, die 70,000 bedraagt, weggesleept; de ziekte had eenc noordwestelijke rigting genomen. De stad Adrianopcl is andermaal door een' hevigen brand geteisterd welke behalve een groot aantal huizen meer dan 500 winkels heeft in de asch gelegd. SPANJE. MADRID, 0 October. Volgens een tclegraphisch berigt waren de Fransche Prinsen op dien dag in de hoofdstad aangekomen cn door do bevolking met veel geestdrift ontvan gen. De huwelijken zouden den 10clc" voltrokken worden. Men verzekert thans op nieuw, dat eenc uitgebreide amnestie zal wor den verleend. Zoowel de Fransche als de Spaansche Regeringen hebben toege geven aan het verzoek van den Hertog van Montpcnsicr, dat zijn huwelijk eenc gelukkige gebeurtenis zij voor hen, die door hunne incening ongelukkig zijn geworden. Het dubbele huwelijk zou den Paus zoo veel genoegen hebben gedaan, dat hij aan den Heer Castello y Aycnsa beloofd heeft, zoo veel mogelijk de vereffening der zaken, die zijne tegenwoordigheid te Rome hehhen vcrcischt, te bespoedigen. Alhier komen dagelijks eene menigte vreemdelingen aan, uitgelokt dooi de aanstaande huwelijksfeesten. Bijna alle middelen van vervoer zijn daartoe in beslag genomen. Gedurende de drie dagen, dat de huwelijksfeesten zullen duren, zal aan het leger een verhoogd tractcinent worden lvctaald. ITALIË. ROME, G October. H. M. de Koningin der Nederlanden wordt met haren zoonPrins Alexan der, hier verwacht. Hoe weinig Pius IX zich door de ontevredenheid der vijanden van voor uitgang laat afschrikken om nuttige hervormingen in te voeren, bewijst eene op zich zelve weinig belangrijke maar het nationale vooroordeel der Romeinen gevoelig aantastende verordening. Rij beeft namelijk bevel gegeven om dc klok op den Monte Cavallo naar den zoogenaamden Franschcn tijd in te rig- tcn, cn de oude Italiaansche wijze om de uren tot 24 te stellen, af te schaf fen. Men weet, dat deze reeds tijdens de Fransche heerschappij buiten gebruik geraakt, doch bij den terugkeer van Pius VII, even als vele andere meer schadelijke misbruiken, weder ingevoerd was. Z1VITÜERLAND. GENÈVE9 October. Dc Grooto Raad had tegen den zin des volks besloten het afzonderlijk ver bond der zeven Katholijke Kantons niet te keer te gaan. Hierop zijn den

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1