BUITEM,ANDSCHE BERIGTEN. ITALIIü. HOME, 25 September. Men verneemt, dat de Paus besloten beeft handelsverdragen met onderschei den Mogendheden op de ruimste grondslagen te sluiten. Ten einde, in afwachting der invoering van een nieuw belastingstelsel, aan het volk cenige verligling te verschellen, is voorloopig de accijns op het meel en het zout verminderd. De uilslag der handelingen van de op gezette tijden in het jaar gehouden wordende consisloriën zullen voor de burgerij niet langer een geheim blijven, daar, behalve het weinig belangrijke dat tot dus verre daaromtrent in het Regeringsblad bekend werd gemaakt, voortaan een volledig verslag van het verhandelde in een afzonderlijk geschrift aan het pu bliek zal worden medegedeeld. Men ziet eerlang de benoeming van een nieuwen Minister van Oorlog te gemoet, vermits dn tegenwoordige, sedert het ontdekken van veelvuldige misbruiken in zijn beheer, het vertrouwen van den Paus verloren heeft. Ook heeft de Paus eene Commissie benoemd tol verbetering der waterwegen en bossehen. In geen vijftien jaren was er iets aan gedaan om de beddingen te zuiveren of de dijken in orde te houden en de bossehen op de Napelsclic grenzen waren letterlijk der plundering prijs gegeven, waardoor een der voor naamste bronnen van 's Lands rijkdom ongebruikt bleef. De aanstaande benoeming van delegaten voor de provinciën wekt bier bij sommigen cenig misnoegen op. Men schijnt zich met de benoeming van we- rcldlijke Gouverneurs gevleid te hebben. Er verloopt genie week zonder dat Pius IX bet een ol ander der alhier zoo talrijke liefdadige gestichten, kloosters, inriglingen voor wetenschappen of kunsten onverwachts bezoekt, om den toestand daarvan in persoon te loeren kennen. "ij vond zelfs dezer dagen den lijd oin eene openbare disputatie van oen kweckeliiig van het Priester-seminarie van S'. Apollonari bij te wonen. Aan het slot daarvan gaf hij aan de buitengewoon talrijk opgekomen geeste lijkheid te verslaan, dat zij zijne persoonlijke tegenwoordigheid bij deze pleg- tigheid als een bewijs van zijne belangstelling in de studiën moesten aanmer ken, en vermaande hen tot meerderen ijver in de beoefening der wetenschap|>en. Een bekwaam financier heeft aan den Paus een uitgewerkt plan voorge legd, volgens hetwelk in korte jaren niet alleen de staatsschuld afgelost zou zijn, maar ook een overschot van 40 millioen scudi zou bestaan. Aan den Paus zijn gelden tegen 3| en 4 pCt. aangeboden. Sedert eenigc dagen is hier een in een provincie-stad gedrukt schrijven in omloop waarin de Paus een overweldiger, een onderdrukker van de Gods dienst en lid van hel jonge Italië genoemden de vrienden der ware Gods dienst aangemaand worden op hunne hoede te zijn. tien exemplaar daarvan is aan den Paus regtstreeks toegezonden en een ander heeft een zijner vrien den hem gebragt met de door bewijzen gestaafde opgave van den naam des schrijvers. Vrij algemeen houdt men er, op welken grond blijkt niet, den Kardinaal Delia Genga voor. GENUA28 September. Gisteren heelt hier de plegtigheid plaats gehad van het leggen van den eersten steen voor het gedenklceken ter eere van Columbus, in tegenwoordig heid der leden van het wetenschappelijk congres. Morgen zal deze vergadering hare laatste zitting houden. De plaats van bijeenkomst voor het volgende jaar is te Bologna bepaald, eene stad van den Kerkdijken Staat. PRUIS SEIV. TRIER, 3 October, Onze Bisschop, de Heer Arnoldi, heeft aan de geestelijken van zijn Kerspel eenen rondgaanden brief gerigt, bij welke bij hun aanlieveelt onder hunne loeken het houden van bedevaarten, uit al hun vermogen te keer te gaan, daar zulke demonstraliënwel verre van blijken van ware vroomheid te wezen, niet anders te beschouwen zijn dan als daden van ijdclhcid, aan het bijgeloof grenzende. Deze maatregel is voorzeker hoogst prijzenswaardig, want die bedevaarten zijn sedert eenigen tijd zier veelvuldig onder de volksklasse in Duitsehland en hoogst verderfelijk, daar zij niet zelden het ongeluk van mingegoedc fanuliën na zich slepen, doordien zij aan den eenen kant zeer kostbaar zijn en den ar beid doen verzuimen, en zij bovendien aan den anderen kant aan lediggang gewennen; maar desniettemin baart het geene geringe verwondering, dat men dien maatregel juist ziet uitgaan van dien zelfden prelaat, die zich nog kort geleden, een der sterkste voorstanders van bedevaarten beloonde, en die, nog naauw elijks twee jaar geledenmeer dan houderd duizend bedevaartgangers naar de hoofdkerk van Trier lokte, waar hij eenen zoogenaamden rok van Christus deed ten toon stellen en voor geld deed zien; hetgene, zoo men zich herinnert, de eerste aanleiding tot de afscheuring van den Pastoor Rongc gaf. AnistCourant. Uit Neurenberg wordt berigt, dat te Munehen en Augsburg de prijzen der granen zeer gedaald zijn. Over Nederland wordt langs den Rliijn sedert eeni gen tijd, zoo in Frankrijk als in Duitsehland, veel koren en meel ontvangen. Ook uit Zweden wordt berigtdat van daar onder anderen naar Nederland veel rogge verzonden wordt. Uit Dusseldorp wordt geschreven, dat van den lsten tot den 3<len, 133 met Russisch graan geladen schepen naar den Boven-Rhijn bestemd die stad zijn voorbij gevaren. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, heeft aan den Heer GöpportProfessor aan de Hoogeschool te Breslautoegekend den prijs van eene gouden medaille, benevens 150 guldens voor eene door liern geschrevene Verhandeling, over den oorsprong der steenkolen. Zij heelt daarbij betuigd, dat dit groot werk do vrucht was van mocijelijkc nasporingen en, in alle opziglen, de door haar gestelde prijsvraag beantwoord. FRANKRIJK. PARIJS, 8 October. Z. M. heeft den storrekundige I.everrier, die liet bestaan van eene nieuwe planeet beeft ontdekt, benoemd tot Olïieicren den Bcrlijnscben storrekun dige Galle, welke hare plaats gevonden heelt (zie ons vorig nommcr) lot Ridder van liet Legioen van eer. Z. M. heeft aan den onder-Koning van Egypte een prachtig uurwerk ten geschenk gezonden, waarwan de waarde op 30,000 geschat wordt. Den G'lcn heeft Z. M. zijn 74stcli verjaardag gevierd, bij welke gelegen heid op bet kasteel van St. Cloud een groot concert werd gegeven. De Prins de Joinville was daags te voren uit Tuulon alhier aangekomen. Op do plaats van bet groote Lands-Magazijn van den Tabak zal uit er kentenis dat de alleenhandel in Tabak Frankrijk 110 inillioen francs opbrengt, een standbeeld worden opgerigt ter gedachtenis aan Jan Nieot, Secretaris van Hendrik 11 en Afgezant van Frans 11 bij Portugal, die in 1530 te Nimcs werd geboren en iri 1G00 te Parijs overleed, en den Tabak heeft ingevoerd, waaroin de kruidkenners denzclven llerba Nicotiana noemen. Men ziet dan dat de Tabak aan Frankrijk door een boog persoonaadje is aangeboden. Maar de ware ontdekker was een Hollandsch koopmaneen dier liaringvisscliers die toen den wereldhandel in pacht hadden. (Journ. des Débats.) Gisteren nacht werd er als naar gewoonte in de zaal Valentino genaamd, gedanst. Eene jonge vrouw die de openbare bals bezocht, waar zij door bare danswoede zeer in liet oog liep, is eensklaps in de armen van den Heer met wien zij een polka bad gedanst, dood nedirgezegen. Twee doctoren die er tegenwoordig warenhebben bevonden dat zij zieli een slagaderbreuk aan liet hart op den bals had gebaald. Velen kenden baar wel van naamdoor ont moeting op andere bals, doch niemand wist waar zij te buis behoorde. Zij is naar de schouwplaats der onbekende lijken, la Morgue, gebragt, en daar is bet gebleken dat zij eene naaister was, en baar lijk is door bare familie opgecischt. BEL, «IE. BRUSSEL, 8 Oetolier. Een beambte der gemeente Flamniereourt dezer dagen op de j.-igt ge gaan zijnde bad een patrijs geschoten toen bij zijn geweer weder laadde sprong zijnen bond tegen hem op om hem te strcelen, en deed met zijn poot lipt schot afgaan, met dat ongelukkig gevolg dat de laadstok den jager bet hoofd doorboordedezelve was langs bet onderste van bet bekkeneel ingedrongen, en stak 10 duimen boven bet achterhoofd uit. Na 30 uren lijdens gaf bij den geest. Zijne moeder is op de tijding van zijnen dood als door een donderslag getroll'en ter neder geslagen en spoedig overleden. AK AJÏEMIE-NÏIEIT1VS PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 0Jcn October de lleer J. W. P. Dicrt van Melissant, van 's Gravcnhngo, in de Regtcn, met Theses. UTRECIITSCnE IIOOGESCHOOL. Den 8slen October de Heer G. J. Yinke, Pred. te Hoevelaken, in de Theologie, na verdediging zijner Dissertatie: de Chris tie Ctuce pendent is, vocibus. PURMERF.NDE4 October. Uit eene vroegere en nader aangevulde nomi natie is door den grooten Kerkcraad der Evangelische Luthcrsche Gemeente alhier, ter vervulling der vacature ontstaan door liet vertrek van den YVel- Eerw. Heer J. II. Micbclsen naar de gemeente van Haarlem, bet volgende drietal geformeerdals J. C. ManssenC. Bakker en YV. F. BarbiersPredi kanten te Kampen, Gouda en Harlingen, en is daaruit op heden beroepen de YVel-Eerw. Heer J. C. Manssen, voornoemd. Uit den Korist- en Letterbode ontkenen wij liet volgende: Y'oorloopig berigt aangaande de ontdekking ecner nieuwe planeet. Reeds voor eenigc jaren kende men kleine onregelmatigheden in de beweging der planeet Uranus, die zich, uit de aantrekking der bekende planetenniet verklaren lieten. Die onregelmatigheden hadden veel overeenkomst met de storingen, welke de planeet Saturnus, door de aantrekking van Uranus, on dergaat en deswege vermoedde men het bestaan van eene nog onbekende pla neet, die zich bniten de loopbaan van Uranus, om de zon bewoog, en door wier aantrekking de genoemde onregelmatigheden werden te weeg gebragt. {De Sterrenhemeldeel I, bladz. 88 en 89.) Bij de booge volkomenheid der tegenwoordige sterrenkunde, was het mogelijk dit vermoeden tot zeker heid te brengen, en alzoo, door zuiver theoretische bespiegelingen, het be staan van eene planeet te bewijzen, die zich altijd aan liet sterfelijk oog ont trokken had; maar die zekerheid kon niet verkregen worden, zonder eene dier reusachtige ondernemingen, door welke vele sterreknndigen van deze eeuw eerbied en bewondering van de beschaafde wereld hebben afgedwongen. Het was voor den uitstekenden le Y'errier weggelegd, die onderneming, met de schitterendste gevolgen, te volbrengen, en bet bestaan van een nog onont dekt boofdligehaam van ons zonnestelsel met eene zekerheid te bewijzen, aan

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2