u: v Dsc m; COURANT./ l m N°. 122. MAANDAG12 OCTOBER. BlNiVEJNLAjNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het ja at de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 October. Volgaarne plaatsen wij het onderstaande ons toegezonden stuk want, ook wij niet twijfelen of de gansche burgerij zal met ons in de blijdschap van den Inzender deelen Van goederhand verneemt men dat de Heer Mr. A. O. E. Grave van Lim burg Stirum, Wethouder alhier, aan wien voor eenige weken de eer te beurt viel van gekozen en benoemd te worden tot Lid van de Gedeputeerde Stalen van Zuid-Ilolland, besloten heeft die aanzienlijke betrekking niet te aan vaarden. Deze inedcdeeling heeft geenzins ten doel, om een bewijs te leveren dat de gemelde betrekking onvereenigbaar zou wezen met het Rentmeesterschap van Rijnland, sinls jaren door den Heer van Limburg Stirum waargenomen; in tegendeel, zoodanige beschouwing is volstrekt niet de onze; maar die medc- deelinir vloeit voort uit de overtuiging, dat ons berigt zeker hoogst welkom wezen zal aan Leydcns ingezetenen. Immers, wanneer de algemeen geachte 1 Wethouder den post, waartoe hij zoo eervol geroepen is, had willen aanne men wij zouden voor bet bestuur onzer stad een aanmerkelijk verlies lijden maar Z. Ed. Acbtb. heeft dit niet verkozen, hij wil blijven op de plaats, waar hij zoo nuttig is en daarvoor wordt hem bij deze eene openlijke hulde gebragt. De man, die door zijne voortvarende welwillenheidechte populariteit en noodige bekwaamheid, zoo regt geschikt is voor den moeilijken taak, dien bij met hart en ziel onder ons vervult, moge bij voortduring in zijn werk en in zijnen kring Gods zegen ondervinden, en, voor zoo veel hij een offer bragt aan een billijk verlangen om in rang en aanzien steeds hooger te stijgen, zij de ongeveinsde achting zijne stadgenooten eene onbekrompen schadeloosstelling en zoo nog een prikkel om bij het goede te volharden De Winterdienst op den Hollandschen IJzeren Spoorweg zal met den 15den dezer een' aanvang nemen. Naar men verneemt zullen de beide nieuw te vervaardigen Stoom werktuigen ter droogmaking van het Haarlemmermeer geplaatst worden, de eerste aan het Spaarne en de tweede aan het Lutkemeerzullende zij genoemd worden Cruisque, en van Lijnden, zijnde de eerste de naam van hem die eene eeuw na Leeghwater, een beredeneerd ontwerp voor de droog making vervaardigde, en de tweede die] van ]den Baron van Lijnden van Hemmende schrijver eener uitvoerige verhandeling over dat ontwerpnaar aanleiding van welke het nu begonnen werk weder ter sprake is gekomen. 'sGRAVEN11 AGE, 9 October. Z. Exc. de Minister van Financiën is in zoo verre hersteld, dat Z. Lxd. heden in deze residentie is teruggekeerd. Aanstaande Zaturdag zal er eene Algemeene Vergadering van den Hoo- gen Raad worden gehouden tot het opmaken van eene lijst van 6 Candida- ten ter aanvulling der opengevallene betrekking van Raadsheer in dat Colle- gie, in plaats van wijlen den Heer Westenberg. De Stedelijke Regering heeft berigtdat wegens de oefening met het geschut in de vlakte van Waalsdorp, de duinen in de rigting van Wassenaar als onveilig te beschouwen zijn; daar de oefeningen aan het kanaal naar Sche- veningen hebben opgehoudenzijn de duinen in de rigting naar Waalsdorp weder veilig. Eergisteren heeft alhier de plegtige inwijding plaats gehad van de nieuwe St. Anthonius- en St. Lodewijks-kerkop de Prinsessegrachtdoor den Hoog Eerw. Heer Bisschop van Curium bijgestaan door eene groote schare van geestelijken. De hoogmis werd gevolgd door eene indrukwekkende predikatie, gehouden door den Wel-Eerw. Z. Gel. Heer Borret. Eene menigte hooge auto riteiten woonde de kerkplegtigheid bij. Het zangcollegie dier kerk, Deo et Ecclesiae Sacrumsamengesteld uit de voornaamste meesters dezer Residen tie, bijgestaan door een groot orchestheeft verschillende werken uitgevoerd. De uitvoering liet niets te wenschcn over, en was de buitengewone plegtighcid volkomen waardig. De Heer L. Hageraats, welke eenige dagen geleden van de jagl komende door een toeval in den schouder gewond is, is in den afgeloopen nacht over leden. ROTTERDAM, 9 October. Wij vernemen, dat de Heer J. H. Turing, Consul van Hare Groot-Britan- nische Majesteit hier ter stede, dezer dagen aan den Kap', ter Zee Q. R. M. Ver Iluell, Directeur der Marine alhier, van wege II. M. de Koningin weduwe van Groot-Brittanje eene prachtige gouden snuifdoos heeft aangeboden, als een blijk van H. D. erkentenis, voor de attentie aan II. M. door dien Heer bewezen, bij gelegenheid dat II. D. naar Engeland terugkecrendedeze stad passeerde. AMSTERDAM, 9 October. Heden werd alhier in het locaal Arti et Amicitiae, de onlangs ongerigte: Inrigting voor Onderwijs in Koophandel en Nijverheid plegtig geopend. De Heer P. Huidekoper, Burgemeester der Stad en Voorzitter der Commis sie van Toezigt van deze nieuwe Instelling, opende deze bijeenkomst met eene welgestelde toespraak, hoofdzakelijk bevattende de geschiedenis en aanleiding van de stichting. Daarna betrad de Heer Mr. H. J. Koenen, Lid der Commissie van Toezigt, het spreekgestoelte en schetste in eene sierlijke rede, welke met aandacht en toejuiching werd aangehoord, het hooge nut vooral in onze dagen van eene vereeniging van wetenschappelijke kennis en practische oefening. Vervolgens sprak de fleer J. J. Alberda, Directeur der Inrigting, meer be paald over de wijze waarop het onderwijs van deze School zal moeten gegeven worden, waarna de Heer Burgemeester met eenige korte aanspraken en gepaste dankbetuigingen deze bijeenkomst sloot. Het getal der bereids ingeschrevene leerlingen bedraagt thans ruim 40. De Zoölogische Tuin alhier, heeft voor eenige dagen een waar verlies geleden door het sterven van den schoonen Olifant. Voor eenigen tijd was de oppasser van dezen Olifant overledenen van dien tijd af bemerkte men aan dit schrandere dier de duidelijkste blijken van verdriet en kwijning. Eindelijk gingen deze zelfs zoo ver, dat het alle voedsel weigerde en alzoo ten gevolge van aandoening en gebrek bezweek. GRONINGEN 8 October. Heden zijnde de tweehonderd twee en dertigste verjaardag van het bestaan der binnen deze stad gevestigde Iloogeschooldroeg de Rector-MagnificusA. A. Sebastian zijne Rectorale waardigheid over aan den Hoogleeraar Cl. Mulder, na het houden eener plegtige redevoering: de MedicinaInstitutionis moralis adjutrice; dat is, over de Geneeskunde, beschouwd als een hulpmiddel tot zedelijke vorming. Na afloop dezer rede reikte Z. Hooggel. de door den Senaat uitgeloofde gouden medailles uit aan de schrijvers van de best gekeurde antwoorden op de uitge- schrevene prijsvragen, namelijk aan den Heer D. J. Stein Parvé, Math, et Phil. Nut. Cand. te Groningenvoor de beantwoording van de wiskundige prijsvraag; aan den Heer J. W. G. van OordtLit. Hum. Cand. te Leyden voor de beantwoording der letterkundige prijsvraag; aan den Heer R. T. H.P.L. A. van Boneval Faure, Lit. Hum. et Jur. Cand. te Groningen, voor de beantwoor ding van de prijsvraag der regtsgeleerde faculteit terwijl aan den lieer J. J. F. II. T. Merkus Doornik, Med. Stud, te Amsterdam, van wiens beant woording der botanische prijsvraag eervolle vermelding werd gemaakt, daarvan het getuigschrift werd overgegeven. Ook is op dit verjaringsfeest der Iloogeschool door den Ed. Achtb. Heer Wethouder II. W. van Giffen de eerste steen gelegd van het fundament voor het nieuw opterigten Akademiegebouw. Heden avond houden de 1111. Studenten eenen luisterrijken gemaskerden op- togt langs de straten der stad, voorstellende den Griekschen Keizer Alexius Comncnus I met zijnen Griekschen hofstoet en vergezeld door een gedeelte van de voornaamste Kruisridders enz., in Konstantinopelna het afleggen van den leen-eed. De ingezetenen hebben hunne belangstelling in de viering van dit Akademiefecst aan den dag gelegd door het uitsteken der vlaggen uit hunne woningen. MAASTRICHT, 7 October. Heden ochtend werd door eenen koerier aan het kasteel Vauxhartel de tij ding gebragt, dat 7J. Ms. reis naar Limburg niet jdaats zal hebben; en zijn dientengevolge 's Konirigs bedienden en rijtuigen, welke sedert eergisteren avond aldaar waren aangekomen, onmiddclijk wederom naar'sGravenhagc vertrokken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1