COURANT. LEYDSCHE N°. 121. BINNENL AN DSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt YR1JDAG, 9 OCTOBER. uit Zaturdag avond, LEYDEN8 October. Voor de Schoenmakers Weduwe met hare Kinderen is nog hij de Redactie ontvangen van A. II. ƒ2. Sedert de aandacht meer algemeen gevestigd wordt op de landverhuizing, hoort men daarvan telkens nieuwe voorbeelden zelfs uit deze provincie. De Predikant der Afgescheidenen in de gemeente Noordeloos, onder anderen, moet thans ook tot het besluit gekomen zijn om naar Noord-Amerika over te ste ken; eenige gegoede ingezetenen uit die gemeente, lot dezelfde godsdienstige secte behoorende, zullen Z. W. Ew. vergezellen. Die lieden hebben hunne hofsteden reeds door den Notaris Slotemaker te Molenaarsgraaf in het openbaar doen verkoopen. Ook te I'eursem heeft de landman II. de Jong, mede een Afgescheidene, zijne bezittingen te gelde gemaakt, om met zijn talrijk gezin in de nieuwe wereld een beter verblijf te gaan zoeken. Ja, de ziekte tot landverhuizing begint zoodanig toe te nemen, dat, naar men verzekert, on- noozele menschen zich bij de plaatselijke besturen komen aanmelden, om reis geld te vragen, ten einde zich naar Amerika te kunnen begeven! Volgens berigten, waarop wij kunnen staat maken, zegt de Nederland- sche Stoompost, gelooven wij aan onze lezers thans de verzekering te kunnen geven, dat de contracten ter teekening gereed liggen, tot het vervaardigen van nog twee stoommachines, tot droogmaking der Haarlemmermeer, met eenige wijzigingen gelijk aan den bekenden Leeghwater. De machines worden in Engeland, doch de ketels en balansen door de Ileercn Dudok van Heel en Paul van Vlissingen te Amsterdam vervaardigd. 's GRAVENHAGE7 October. Bij Z. M. besluit van den 2dcn dezer, is benoemd tot Kanton-Regter te Medenblik Mr. L. G. Vcrnée, thans Advocaat en Regter-Plaatsvervanger in de Arrondissemcnts-Regtbank te Hoorn. Bij Z. SI. besluit van den 6den dezer, is de Heer Mr. C. Vollenhoven, Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken met den 12dcn dezer, eervol ontslagen van de waarneming der betrekking van Slinister van Binnenlandsche Zaken a. i., en is tot Slinister van dat departementte rekenen van datzelfde tijdstip, benoemd, de Staatsraad SIr. L. N. Graaf van Randwyck thans Gouverneur der Provincie Gelderland. Nadat bij het vertrek van deu Nederlandschen Zaakgelastigde en Consul- Generaal van Athenede bezorging der zaken voorloopig was opgedragen aan den Heer Gropius, Consul-Generaal van Oostenrijk aldaar, is thans bij Z. SI. besluit van den 25sten Septemberdie Heer bepaaldelijk belast geworden met de waarneming van het opengevallen Nederlandsche Consulaat-Generaal te dier plaatsein afwachting dat hetzelve op nieuw zal vervuld worden. Z. SI. is gisteren, vergezeld van II. D. Adjudant Jhr. SIrrkes, naar Tilburg vertrokken. Z. SI. wordt reeds Vrijdag terug verwachtzijnde H. D. reis naar Limburg en Luxemburg, immers zeker tot na de opening der Ka mers, onbepaald uitgesteld. Op Dingsdag den 13den dezer zal de gewone audiëntie van den Slinister van Oorlog geen plaats hebben. De Ilooge Raad heeft, bij arrest van heden, het beroep in cassatie van A. van Bevervoorde, schrijver van de Asmodéetegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland, verworpen. Slen weet dat die schrijver door den Heer SIr. II. Box, directeur van het Journal de la Ilat/eter zake van een bij bovengemeld blad gevoegd geschrift, is vervolgd en deswege door de Arrond. Regtbank te 's Hage is veroordeeld, welk vonnis door het Hof in Zuid-Holland in hooger beroep was bevestigd. De Ilooge Raad heeft bij dat arrest uitge maakt, dat de ten laste legging tegen den Heer Box, in dat geschrift voor komende, dat hij namelijk hem, van Bevervoorde, bij den Slinister Rochussen, was gaan belasteren, om hem in het verdeif te storten, ontegenzeggelijk diarstclt eene bepaalde daad, in de termen van art. 367 Strafrcgt vallende. In dezelfde zitting van den Raad heeft het Openbaar Ministerie, bij monde van den Advocaat-Generaal Slr. Dekethdeszelfs conclusie genomen in de zaak van A. W. van Bieren, requiranle van cassatie tegen een arrest van het Hof in Zeeland, waarbij, in hooger beroep, is bevestigd een vonnis van dc Arrondissemcnls P.egtbank te Middelburg, bij hetwelk zij, ter zake \an een in de Vlissingsclie Courant geplaatst artikel, is schuldig verklaard aan beleediging van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal en deswege is veroor deeld. De Advocaat-Generaal Mr. Deketh heeft, namens den Procureur-Gene raal, gcconclndeerd tot verwerping dezer voorziening, met veroordeeling van de requirante in de kosten. Een ontvangen particuliere brief uit Muskau, in Pruissisch Oberlausilz, behelst belangrijke bijzonderheden wegens het verblijf aldaar van den nieuwen Heer van dat landgoed, Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, en Familie, in Augustus. Wij onlleenen daaruit hoofdzakelijk het volgende: Z. K. II., met zijne Gemalin, hunne beide dochters, en gevolg, kwamen den 19dcn Augustus te Muskau aan, en ontvingen, bij eene voor de stad op- gerigte eerepoort, de plaatselijke autoriteiten. Eenige burgerdochters reikten der nieuwen landsvrouw een gedicht over. De huizen waren met bloemen en kransen versierd, en op de markt stond een obelisk opgerigt, aan den voet waarvan de schutters hun vreugdegejuich deden hooren. Aan den trap van het slot werden HH. KK. I1II. door den superintendent de gezamentlijke gees telijken en ambtenaren verwelkomdwaarna gehoor werd verleend. Des avonds waren alle openbare gebouwen en particuliere huizen verlicht. Den 20stcn werd op het slot groot diner gegevenden 21sten eene voorstel ling in het nieuwe schouwburg-gebouw, en den 23stcn concert, gevolgd door illuminatie en bal in het Hermannsbad. Des Maandags bragt Z. M. de Ko ning van Pruissen den nieuwen landheer een hoogst welkom bezoek, en ver lustigde zich dien avond ongemeen met de illuminatie der ijzersmederij te Keula, inzonderheid met een vuurregen van vlocijcnd ijzer, die op zijn ver langen herhaald moest worden. Den 25sten begaven zich de hooge personen naar een te midden van het woud gelegen jagtslot, en gebruikten aldaar het middagmaal, onder den lommer der oude lindenboomen. De Koning keerde den volgenden dag, over Spremberg en Cotlbus, naar Sans Souci terug. Donderdag den 275ten had andermaal eene voorstelling in den schouwburg plaats, den 28st(n een optogt van het schuttersgilde. De 5dcn September was bestemd voor het groote feest, hetwelk door Z. K. II. aan de stad en omstre- ken gegeven werd. Het schuttersgilde had een wedstrijd met kostbare pre- mienen ontving bovendien een geschenk van 2500 thalersom een nieuw schutterhuis, ter vervanging van het afgebrande, te bouw'en. Aan de leden van dit gilde en de burgerij werd des avonds bal- en maaltijd op het raad huis gegeven, en elders aan andere genoodigden insgelijks bal- en maaltijd, terwijl de bergwerkers en de tuinlieden een feest in het nieuwe groote oran jeriehuis hadden. De bovengenoemde burgerdochters, en zij die op het tooncel hadden medegespeeldwerden met kostbare geschenken verrast. Den 7dcn September werd het afscheidsmaal op het slot gegeven, waarop, na een ver blijf van drie weken, de Vorstelijke personen de terugreis aannamen, nadat Z. K. II. nog eene jaarlijksche som van 408 thalers tot ondersleuning van eene meisjesschool had toegezegd. Aan Z. K. II. heeft men ook de 24,000 thalers, tot het voltooijen van den straatweg van Spremberg naar Görlitz, te danken. Nog heeft Z. K. H. vele andere weldadige beschikkingen, ge maakt. Men vleit zich dat zijne aanzienlijke bijdrage tot het aanleggen van een straatweg van Bauzenover Muskau, naar Sorauliet voortreffelijk Moor- bad te Muskau vele bezoekers zal bezorgen, en dat de verordende veranderin gen aan het slot aan vele werklieden arbeid verschaffen zullen. Zelfs bestaat er hoop op het ontstaan eener geheel nieuwe voorstad onder den naam van Frederiks- of Louise-stad, »En zoo (dus eindigt de brief) verheugen wij ons in het vooruilzigt der Meimaandals in dat der wederkomst onzer zoo vcra- renswaardig goede landsheeren, die hier met zigtbaar welgevallen vertoefd hebben, en in wier handen gekomen te zijn wij eene weldaad der Voorzienig heid achten." Eergisteren heeft men van bier naar Delft met den locomotief Pegasus een proel'rid ondernomen in 11 minuten en 55 sec. was men van het sla tion alhier in die stad. Men meent dat dc weg binnen weinige dagen voor het publiek zal worden geopend. Gisteren avond laat is er een hevige twist ontslaan op de Brcedcstraat alhier. Twee mannen, door drank verhit, zijn aan bet worstelen geraakt. Een hunner, van der Horst genaamd, heeft den ander een zoo zware wonde toegebragt, dat die persoon, Mertens geheeten, daarbij dood ter neder gestort is. Van der Horst die naar men verzekert dc dader van de moord moet ge weest zijn, bevindt zich bereids in hechtenis.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1