LEYBSGHE SCHOUWBURG-. ITALIË. ROME, 19 September. De Paus heel't den geheelen voorraad van bedorven meelhetwelk voor de garnizoens bakkerijen bestemd was, in de rivier doen werpen. De geheele voorraad van 4,000 brooden is in beslag genomen. Men verneemt dat de leveranciers en bakkers zamen 20,000 scudi (ƒ50,000) aan boete moeten zullen betalen. Ingevolge uitdrukkelijk bevel, zal voortaan de Hoofdinspecteur der troepen eiken morgen tegenwoordig moeten zijn bij liet uitdeelen van brood aan de troepenen twee van die brooden iri hunne tegenwoordigheid verzege lenwaarvan het eene aan den bevel voerenden Generaal, het andere aan den Minister van Oorlog zal worden gezonden. Dit voorval heeft ten gevolge dat de maten en gewigten in de stad zullen onderzocht worden en men ten strengste alle bedrog zal tegen gaan. Z. 11. heeft het Zoölogische kabinet der Universiteit verrijkt door het geschenk van eene. hoogst waardige verzameling van zeldzame vogels uit Nu- bië, en van zoogdieren van den Senegal. Men berigt, dat onze Gezant te Rome, de Graaf Rossi, die op het punt stond zich met verlof naar Parijs te begevenop verzoek van Z. H. die reis heeft uitgesteld. ENGELAX II. PONDEN30 September. Gisteren is in rade een bevel van de Koningin bekend gemaakt, waarbij door geheel het Koningrijk openbare gebeden tot afwending van den heer- schenden nood in sommige gedeelten des lands ten gevolge van het misluk ken van den oogst, worden voorgeschreven. Men doelt daarbij ook op de Schotsche Hooglanden, waar de toestand der bevolking zeer bedroevend is. De berigten uit Ierland zijn hoogst treurig. Hier en daar heeft men werkelijk bakkerswinkels of landhoeven geplunderd, en zijn lieden uit het volk door de soldaten neergesabeld. Te Loughera is eene talrijke bendeuit lieden beslaande wier voorkomen en kleeding de diepst mogelijke ellende aan kondigde door de stad getrokken roepende om werk en brood. Een per soon die eene snede brood aan een langen staak dropg, opende den optogt. De Onder-Koning van Ierland beeft verzekerddat hij op spoedige bijeen roeping van het Parlement aandringt en op het ondernemen van groote openbare werken, zoo als het droog maken van moerassen, op 'sRijks kosten. O'Connell heeft bij eenen brief alle aanzienlijken opgeroepen om zich tot het verschaffen van werk aan de behoeftigen te vcreenigen. In de R. K. kerken hier te lande worden thans inzamelingen van geld voor de ongelukkige Ieren gedaan. Zoo heeft een Iersch Priester, Smith geheetenZondag 11. in eene kerk alhiereene roerende leerrede gehouden cm tot milddadigheid voor zijne landgenooten aan te vuren, waarbij hij de woorden uit Mattheus tot tekst hadHeerered onswant wij vergaan. Aan bet einde der gezegde godsdienstoefening zijn voor het gezegde doel 70 (ƒ840) ingezameld. FRANKRIJK. PARIJS, 1 October. Gisteren avond had er een oploop in de voorstad van S'. Antoine plaats ten gevolge van de verhoogde prijs van het brood. Rij al de bakkers en in verscheiden winkels zijn de glazen ingegooid en de gaslantaarncn vernield. Te half elf begon het volk zich in de straat Lenoir te verschansen, reeds had hel drie rijen steenen uit de straat genomen toen een bataillon de zamenscholing heeft uiteengedreven en de straat hersteld. Te half een ure is het bataillon teruggekeerd, met achterlating van een wacht van 50 man. Heden morgen waren er nog wel zamenscholingen voor de bakkerswinkels, doch zij bic ven stil. Eene ZOo geweldige als plotselinge overstrooming van de rivier de Gar- don, heeft in Neder-Languedoc verschrikkelijke verwoestingen aangerigt; eenige bijzonderheden er van vindt men in den volgenden door de Gazette du Bas-Languedoc opgenomen brief. De verliezen die de kooplieden van Alais geleden hebben zijn onbereken baar. Graan, meel, lakens, stolfen olie, zijde, alles werd door den vloed mcdegesleept. Sommige kooplieden hebben niels anders kunnen redden dan bun portefeuille; anderen hebben alles verloren. De winkeliers in nieuwig heden hebben bijna niets kunnen behouden, en wal hun nog overschiet is be dorven. De kruideniers zijn al hunne waren kwijt, de suikers zijn versmolten, de olie is met den vloed weggestroomd. Een Makelaar van Alais heeft nog acht hectoliters er van, van het water afgeschepteen koopman had juist daags te voren drie honderd hectoliters in zijne pakhuizen opgeslagen hij heeft ze alle zien wegspoelen. Ook de horologiernakers hebben alles verloren; een hunner, wiens winkel wel voorzien was, heelt slechts eene enkele pendule wedergevonden. De overstrooming beeft twee uren geduurdden volgenden dag was de Gardon in zijne bedding teruggekeerdgisteren is men hem langs eene plunk overgegaan. Men kan zich de mismoedigheid in de stad verbeelden, de straten zijn dooi de aangespoelde slibhe nog bijna ongangbaar, de grachten zijn als met slootcn doorkorven, onderscheidene zwaar geschokte huizen dreigen in te storten. Ettelijke lainiliën hebben niets meer om zich te voeden. Men schrijft die onverwachte zwelling van den Gardon toe aan eene hoos die op de hoogte van het Arrondissement Alais gebroken zou zijn. De Gardon van Anduza is niet uit zijne bedding getreden geweest. De mijnen van Grand- Combc en van Cbainp-Cloison hebben mede veel geleden, maar gelukkig is er niemand in omgekomende meeste mijnwerkers hebben zich nog door de luchtsgevingsputten kunnen redden; maar in die mijnen zijn nog al paarden verdronken. STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, verwittigen bij deze de Patentpligtige Ingezetenen dezer Staden wel diegenen die woonachtig zijn in de Wijken V en VI, dat tot de afgifte der ingevulde Patent bladen over den jare 1846 en 1847, ter Secretarie zal worden geva ceerd op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag den 5den, 6t,en, 8sten en 9dc" dezer maand, des namiddags van 5 tot 7 ure. Ley den3 October 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand September 1846, zijn binnen de Stad Ley den overleden 95 personen, als: 25 Mannen, 18 Vrouwen, 30 Zoons en 22 Dochters, leven loos aangegeven 6. In diezelfde Maand zijn aldaar geboren 92 Kinderen, als: 44 Zoons en 48 Dochters. Waarbij één paar Tweelingen. Z. M. heeft de volgende beroepingen uitgebragt van Predikanten der Her vormde gemeenten van Arnhem, Onze Lievc-Vrouwe-Polder, Almelo, Hallum, Tilburg, Zaamslag en Oude Pekel-A; op Janssonius, Theol. Doet. te Roder- woldc; Janssen, te 's Heer Abtskerke; van Voorst, te WormerFlieringa Hz. te Wommels; Schotel, te Chaam Gouda Quint, te Retranchementen Sannps, te Fries; alsmede van de Hervormde gemeenten te Rockanje, Aarts woud en Wadenoijen, op de Candidaten Schuuring, van Utrecht; Mirandolle, van Zeeland en Berlagevan Noord-Brahand en van de Evang-Luthcrschc gemeente te Rotterdam, op Schultz JacobiPredikant te Zutphen. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd Leïden, 1 October 1846. B. FYNEBUIK en A. IIOOGEBOOM. Ilct behaagde God, ons dierbaar eenig Zoontje, even 9 maanden oud, tot zich te nemen. Leyden, H. ZAALBERG. 1 October 1846. E H. KIEWIT. Eigenaren van de MCABISffiSBE SCHOITWIHTBIG, hebben met den Directeur der Koninklijke Nedcrduitsche Tooneellisten van Zuid-Holland, eene overeenkomst gesloten tot het geven van Vooneelvoorstellingen, in het aanstaande Wintersaisoen, waarvan de Eerste zal plaats hebben op Maandag den 12den October 1846. -De te geven Stukken zullen als naar gewoonte bij affiche worden bekend gemaakt. He EEoofd-Hirectie van de JLeydsche SKaatschappiJ van HVeldadigheid maakt aan de bijdragende cn medewerkende Leden bekend, dat de Algeinecne Vergadering, tot het doen van Verslag- en BBeSteniiig- over het laatste Boekjaar enz.zal worden gehouden op Don derdag den 8ste" October 1845, des middags ten half twee urein de Kerk der Doopsgezinden. Namens de Iloofd-Directie 11. O B R E E NSecretaris. Bij de laatste inwisseling van stukken van 30 Stuivers, zijn op een der Kantoren van 's Rijks Belastingen in betaling- gegeven twee Pakjes, elk van Ttvinlig Muntbiljettenad f° 239doch ahusivelijk berekend tegen f' SI39.in plaats van per pakje. Ofschoon men van deze tc veel betaalde Gelden tot dus verre niets heeft vernomen, zoo bestaat toch de mogelijkheid dat die waarde in eerlijke handen geraakt is; doch dat door onkunde of andere omstandigheden de teruggave is vertraagd, men heeft dus gemeend dat het voldoende zal zijn, om de aan dacht van zoodanigen houder of houders hierop te vestigen, om die waarde aan den wettigen eigenaar te doen terug erlangen. Beloovendc men de slipste geheimhouding. Iemand eenig narigt kunnende en willende geven, adressere zich onder letters G. L., aan het Bureau dezer Courant. De Ondergeteekende berigt bij dezedat op heden zijn nieuw ingcrigt KAGCHEL-MAGAZLIN vlak tegenover zijnen IJKBSE3'Wa&'SAE8.geopend is, en dat in hetzelve voor handen is eene geheel nieuw ontvangene Sortering, tot de civielsto en vast gestelde prijzen. Beveelt zich steeds in de voortdurende begunstiging, welke hij tot beden mogt genieten. Boven dit Magazijn is een afzonderlijk SSGiWSïNBBHjSS ie Huur. LeydenJ. J. ZUUR, 5 October 1846. Hoogewoerd Wijk III N°. 478.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3