De Phlcgeton beantwoordde dit schietenterwijl de troepen uit de booten landden, de forten stormenderhand vermeesterden, en die, na het geschut vernageld te hebben, des namiddags van dien dag vernielden. Daarop steven den de stoomhooten enz. hooger op, tol nabij de stad, en werd een ander fort, uit hetwelk zij insgelijks beschoten waren, hij de komst der troepen verlaten gevonden. Den 10lleQ trokken ecnige troepen landwaarts in, om den Sultan en zijn leger te vervolgen, maar keerden, vier dagen later, onverrig- ter zake terug. Den 26stcn Julij verliet de vloot de rivier, en ankerde bij Pulo Lahuan. Zeven en vijftig stukken geschat, onder welke zeven en twin tig zeer schoone metalen stukken, zijn op de forten veroverd; een daarvan zon van den tijd van Koning Karei III van Spanje heugen. Men meende dat de Admiraal onverwijld naar China zon zeilen. De dagbladen van Singapore, heloonen hunnen spijt dat den Sultan, na de nederlaag, geene voorwaarden zijn opgelegd, en duchten dat de expeditie meer kwaad dan goed gedaan zal hebben, naardien, volgens hun vermoeden, de Nederlanders zich het gebeurde ten nutte zullen maken om de inboorlingen tegen de Engelschen op te zetten. VKRKIiMCBK STATEM. NEW-YORK, 5 September. De Generaal Taylor heelt den 5de[l Augustus door een deel zijner troepen het stadje China doen bezetten. Andere afdeelingen zijner troepen hadden den weg naar Monterey, de hoofdstad van Nieuw-Leon, ingeslagen. De Commo dore Sloatdie over het Noord-Aincrikaansche smaldeel in de Stille Zuidzee bevel voertheeft den 6den Julij Montereyde hoofdstad van Californie en niet met het straks genoemde te verwarren, ingenomen. Hij heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij den Californiers aankondigt, dat zij voort aan tot het groote Noord-Amerikaansehe bondgenootschap zullen behooren en daarvan al de voorregten genieten. In Mexico zelf moet de grootst mogelijke verwarring heerschen. Santa-Anna die te Vera-Cruz aan land was gekomen, had zich aan het hoofd van den ten zijnen behoeve aangevangen opstand gestelden Paredes, nog onlangs President der Republiekwas reeds door zijne troepen in hechtenis genomen. 19 E NE HA It KE N. KOPENHAGEN, 19 September. Gisteren is van den kansel eene bekendmaking afgelezenwaarbij Z. M. verklaartdat hij door den Open Brief geenszins de bedoeling heeft gehad de reglen der Hertogdommen in het minst te krenken, of inbreuk te maken op de betrekking der Hertogdommen met het Duitsche Verbond, maar integen deel dat Sleeswijk en Holstein steeds zouden vereenigd blijven. Aan het slot van dat stuk uit de Koning den wenschdat zijne bedoelingen niet miskend worden. In het officiële stuk door de Duitsche Bondsvergadering ten opzigte van het Holsteinsche vraagstuk bekend gemaakt, wordt onder anderen gezegd, dat het Verbond vertrouwt, dat de Koning van Denemarken bij eindelijke vaststelling van den in den Open Brief van B Julij vermelde betrekkingen de regten van elk en een iegelijk zal in aanmerking nemenvooral echter die van het Duitsche Verbondvan de erfgeregtigde agnaten en de wettelijke vertegenwoordiging van Holstein. Voorts behoudt zich de bondsvergade- ring voorom bij voorkomende gevallen hare wettelijke bevoegdheid te doen yelden. SPANJE. MADRID, 19 September. Men begroot cp meer dan 3 millioenen de bestellingenwelke alhier voor de Spaansche huwelijken zijn gedaan en op 5 of 6 millioen de diaman ten en edele gesteenten welke naar Parijs zijn gezondenom door het huis Bapst te worden gezet. El Heraldo berigt, dat de Hertog van Montpensier, met voorbehoud van de toestemming zijner aanstaande gemalin, afstand heeft gedaan van de 3 millioen realenwelke aan de Infante zijn toegekend als zuster en onmid- delijke erfgename van de Koningin. Heden zijn de dispensatiën voor het dubbele huwelijk uit Rome alhier aangekomen. Men maakt op het paleis alles in gereedheid voor de groote plegtighe- den, welke aldaar zullen plaats hebben eene menigte schrijnwerkers, schil ders, behangers, bevolken thans de vertrekken en galerijen, welke naar men zegtschitterend en rijk zullen worden versierd. ITALIË. PiOME, 18 September. De Regering heelt aan de verschillende Italiaansche Hoven mededeelingen rondgezondenwaarin zij de vereeniging van de gezamentlijke Italiaansche Staten tot één staatsverbond als zeer noodzakelijk voorstelt, omdat zij daarin het beste middel ziet, niet alleen om de schadelijkheid van de kuiperijen der oproerlingen en terugwerkende partij kraehteloos te maken, maar ook om de onafhankelijkheid van Italië tegen eiken buitenlandschen invloed te verdedigen en nieuwe waarborgen aan de welvaart van Italië te geven. Oostenrijk had reeds vóór eenige jaren dusdanig voorstel gedaandat toen van vele kauten tegenwerking ondervond. De tegenstand, welken onderscheiden voor den Staat zoowel als voor bij zondere personen heilzame verordeningen des Pausen van den kant van eenige kardinalen ontmoeten is in de eerste plaats tegen de opheffing van eenige kloosterswaarvan woningen voor behoeftige lieden gemaakt zullen worden gerigtvermits elk dier kloosters onder de bijzondere bescherming van den een of anderen kardinael staat. Hunne tegenwerking is echter vruchteloos daar de wil van Zijne Heiligheid onwrikbaar is en bovendien op gronden van volstrekte noodzakelijkheid rust. Overigens hebben de heilrijke hervormingen over het algemeen een ongestoorden voortgang, en de tegenstanders daarvan bewerken niets, dan dat men hen uit de betrekkingen verwijdert, waarin zij aan de verwezenlijking van 's Pausen oogmerken in den weg staan. Dit lot hangt ook, naar men verzekert, den gouverneur Marini boven het hoofd. Reeds vroeger was tot zijne verwijdering uit dien gewigtigen post besloten doch op de voorbede van een hoog geplaatst persoon had de Paus het reeds onderteekende besluit weder ingetrokken, in de hoop dat monsr. Marini zich voortaan in de omstandigheden schikken en zijne werkzaamheid geheel aan de tegenwoordige orde van zaken toewijden zou. In die verwachting zag men zich echter bedrogen, daar hij zich hij voortduring als een tegenstander van nuttige verbeteringen doet kennen. Zijne Heiligheid heelt zich genoodzaakt gezien de ook aan vrouwen verleende vergunning om op de wekelijksche openbare audier.tiën te verschijnen, weder in te trekken, daar de klagten waarmede hij ten gevolge van die toelating lastig gevallen werd meestal slechts huiselijke omstandigheden en andere kleinigheden betroffen, te nietig om zijnen kostbaren tijd aan het aanhooren daarvan te besteden. MODENA19 September. In dit brandpunt van het Italiaansche Jesuitismus, heeft een Prediker dezer dagen een preek gehoudenover de groote gevaren die de 11. Stoel be dreigen. De Jesuitcn en de Paradijzenaars Paradisiens noemt hen het Jour nal des Debatsdat dit berigt mededeelt, en noemt ze eene secte uit de aller- vinnigste liefhebbers van teruggang bestaande) weigeren Pi us de IX den titel van Paus, en noemen hem alleen, Graaf Mastaï. De Pauselijke regering gaat echter op den ingeslagen weg voort; en heeft van lieverlede het personeel der policie veranderd en de strengheid der censuur verminderd. Men noemt als nieuwe kardinalen BofondiBaluffi en Grassellinialle drie door hunne ge matigdheid en verlichte denkbeelden bekend. O OS TE X IS 3.9 K. AVEENEN19 September. Op den 15licn dezer werd in Griitz de 10de vergadering van Duilsclie land huishoudkundigen geopend. Duizend zes en tachtig uit alle oorden van Duitschland opgekomen beoefenaars dier wetenschap woonden hare eerste zit ting bij. De Aartshertog Johan van Oostenrijk opende haar met eene rede voering, welke zeer werd toegejuicht. Ook eene voorlezing van den Baron von VVessenherg: «over den invloed der opheffing van de Engelsche graan wetten op de Duitsche landhuishoudkunde," werd met de meeste belangstel ling aangehoord. Op den 17den werd de stad Kiel met algerneene stemmen gekozen als de plaats, alwaar in het aanstaande jaar de elfde vergadering zoude worden gehoudenterwijl de Graaf von Reventlow tot President van die aanstaande vergadering werd benoemd. De Aartshertog Ferdinand van Este, voormalig Gouverneur van Gallicië, schijnt deze provincie niet meer te willen bezoeken: hij heeft zijne eigendom men in den omtrek van Lemberg verkocht en zijne landerijen benevens een aanzienlijk kapitaal aan de Jesuiten geschonken. FRANKFORT. 24 September. Heden werden de zittingen der vergadering van Duitszhe Letterkundigen alhier geopend en werd de beroemde Jacob Grimin tot Voorzitter benoemd. Als een bewijs voor de talrijkheid der aanwezige leden kan dienen dal een enkel lid van het commité 200 biljetten voor den schouwburg genomen had. Nederland is bij deze vergadering vertegenwoordigd door de HH. Jonckhloet M. de Vries en den Tex. ENGELAND. LONDEN, 23 September. lieden is alhier het Croydon-station van den Londen- en Croydon-spoor weg afgebrand. Eerst brandde het nieuwe wagen-depót af, een ruim gebouw, van ongeveer 100 voeten lang, vol met rijtuigen van de eerste en tweede klassen. In korten tijd verslonden de vlammen ook het oude depot van loco- motiven en een dozijn rijtuigen van de eerste en tweede klasse. Het gevaar werd grooter door gebrek aan water. Gelukkigerwijze bepaalde zich eindelijk de brand tot die gehouwen, en gelukte het denzelven meester te worden nadat men genoegzaam water had kunnen krijgen. Het verlies wordt op ver scheidene duizende geschat, en het is nog niet bekend, of het afgebrande voor brandschade verzekerd was. Zes stoomhooten van de Koninklijke marine en twee vaartuigen van de artillerie voeren thans langs de kusten van Ierland maïs en beschuit aan T welke uit de magazijnen van marine te Cork worden gehaald. Daaren boven heeft eene stoomboot van de Koninkl. marine gelden naar TraleeLi merick Westport, Galway en Sligo overgebragt. Deze gelden zijn ter be schikking gesteld van de plaatselijke banken, ten einde onder de meest nood- druftigen te worden uitgedeeld. Het fregat de Madagascar laadt te Plymouth, maïs en andere levensmiddelen in, welke het naar het eiland Foynes, 20» mijlen van Limerick gelegen, moet overbrengen, ten einde te strekken tot depot van levensmiddelen voor dat gedeelte van de Iersche kust. Twee andere zeilvaartuigen worden te Plymouth tot eene gelijke expeditie uitgerust, name lijk de Andromède, fregat van 44 stukken en de korvet de Andromaque. De admiraliteit heeft alle hevelen gegeven om met den meesten spoed het koren te doen inladen en de beschuiten te vervaardigen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2