LEYDSCHE COURANT. ff: V i84a VRIJDAG, 25 SEPTEMBER. N*. 115..4/i BIANENLAADSCHE BERIGTEA. BUITEALAADSCHE BKR 8GTEA. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaat de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 24 September. Heden morgen ontviel aan deze stad een harer meest geachte en geliefde ingezetenen. Voor onze stadgenooten zouden wij, bij de algemeene belang stelling in zijnen toestand en het bekommerend aanzien dal sedert een paar dagen de ongesteldheid van den waardigen grijsaard nam den naam niet eens behoeven te noemen, want het overlijden van Diderik van Leyden Gael, Iiidder der orde van den Nederl. Leeuw, oud Lid van den Raad der Stad enz., is alhier naauwelijks aan eenig burger onbekend. Zijne werkzame weldadigheid heeft hem een onvergetelijke nagedachtenis gesticht in de harten van honderden die zijne hulp genoten. Op de onbekiompcnstc wijze gaf hij van zijn aanzien lijk vermogen aan behoeftigen en liefdadige inrigtingen; doch hierin, hoe prij selijk ook, lag geenszins zijne grootste verdiensten; van hetgene men over houdt, van hetgene men zelf niet kan gebruiken aan anderen aftestaan, moge van goedhartigheid getuigen en van cene weinige gehechtheid aan rijkdommen zoo als men zeldzaam ontmoetmaar dat die weldoener onzer stad tot in zijne laatste levensdagen zijne zoo ruime weldadigheid in al hare bijzonderheden re gelde, om naar zijn beste weten met zijne gaven het meeste nut te stichten en zijne welwillende oogmerken te bereikendat hij zich daartoe een omslagtig beheer getroosttedat hij veel ongezien en ongekend door anderen deeddat verdient wel dubbelen lof en dankbare vermelding. Wij meenden der nagedachtenis van den nederigen Christen die steeds van allen lof afkeerig was, deze hulde in welke voorzeker de gansche burgerij instemt, hier thans wel in het openbaar te mogen toebrengen bij zoo menigen traan, die er bij de mare van zijn overlijden, in het verborgene zal gestort zijn. Moge zijne, hem waardige Weduwenog vele jaren gespaard blijven, om zoo veel zij vermag, de behoeftigen haar door haren echtgenoot nagelaten met die Christelijke liefde en weldadigheid te gemoet te komen, welke ook haar steeds bezielde, en vooral de vermogenden onzer stad zijn gemis uit hunnen overvloed trachten te leenigen. Bij de Redactie is van een onbekende voor de Schoenmakers Weduwe ontvangen 2 Coupons a 1.23J 2.47. Van Valkenburg 1. •sGRAVENHAGE, 23 September. Volgens berigten uit Erdmannsdorf in Silezie, was Z. M. de Koning den 17llcn dezer aldaar aangekomen, om er eenige dagen met den Koning en de Koningin van Pruissen door te brengen. De Bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek heeft bekend gemaakt, dat van Vrijdag den 25sten dezer af, die inrigling op de gewone dagen en uren weder voor het publiek geopend zal zijn. UTRECHT, 22 September. In den avond van den 20stcn dezer ontstond er brand in de bouwhoeve van A. van Schaaik bij IJsselsteinwelke zoo spoedig toenam dat een gedcelti van het woonhuis, de schuur, hooi- en graanberg, eenige schelven hooi, wagenschuur met wagen en chais en 2 varkenseene prooi der vlammen werden. De gehouwen waren verzekerd. Te Bcusichem en omliggende streken klaagt men over de vele muizen, welke het gras afeten en veel nadeel veroorzaken. BREDA, 21 September. Voor eenige dagen heeft er onder de gemeente Wouw nabij Bcrgen-op- Zoom, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, hetwelk vier menschen- levens kostte. Een orgelspeler, genaamd Stolberg, met zijne vrouw, haar zuigeling, en hun tweejarig dochtertje die hier ter stede woonden en hun onderhoud verdienden met op de dorpskermissen het orgel te draaijen, hadden bij een landman nachtverblijf in zijne schuur verzocht, die hun dit uit medelijden toestonddes morgens de schuur openende om zijne gasten te wek ken", vond hij de geheele hooi massa van verscheidene honderde ponden ter ne der gestortdoor het breken der tilbalken met dat ongelukkig gevolg dat de vier ongelukkigen onder het hooi zijn bedolven en alzoo eencn afgrijsselijken dood moeten gehad hebben. OOSTERHOUT, 22 September. Sedert eenige dagen is men hier druk bezig met het inoogsten van de boekweit, die zoowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, de gewassen van vroegere jaren ver overtreft. Ook de aardappelenwaarvoor men eerst zoo beducht was zijn goed geslaagden het opvoeren der prijzen moet men alleen aan speculatie-zucht toeschrijven. Op onderscheiden plaatsen heeft men 4 Ned. mudden van de roede ingeoogst. OOST-INDIE. BALI, 14 Julij. Uit een' Particulier schrijven van deze dagleekeningonlleenen wij het volgende berigt omtrent de expeditie aldaar Op den 28stcn Junij openden de onzen voor het aanbreken van den dag een allerhevigst vuur op den vijand, die zich met twee bentings (lortjes) en eene blindéring aan de zeezijde, van zeer hooge en dikke wallen had versterkt. Het bleek naderhand dat die wallen met 60 stukjes geschut, van 6 tot 1 ffi waren beplant, en zoo stevig dat ons vuur van kogels, schroot en granaten, van 10 en 30 ffi er bijna geen schade op aanrigtten. Met den dag landden ongeveer 2000 man en trokken achter de kampong om, doch vonden zulk eenen tegenstand dat men verscheidene malen moest wijken en den vijand voet voor voet verdringen. Alleen door de geregeldheid onzer troepen is het gelukt om 10 a 12000 vijanden die verschanst lagen te verja gen, en toen eenmaal de schrik er onder was, viel het ligt hen op de vlugt te drijven, zoo dat wij tegen den middag eene volkomene overwinning hadden behaald, latende de vijand alles achter. Kort daarop werd de kampong aan de vlammen prijs gegeven. Den volgenden dag trokken wij naar Singaradja, den lusthof van den Radja, die spoedig werd ingenomen en afgebrand. De Radja vlugtte nu met. de zijnen naar de bergen, van waar er nu en dan een terugkomt om ver giffenis te vragen. Den 10dcn Julij is de vrede gesloten. SMYRNA. De Engelsehe brik Siren heeft vier zeeroovers-schepenmet eene gezament- lijke equipage van zestig man genomen. Hoewel dit berigt niet officieel is, hebben wij alle reden te geloovendat bet zich zal bevestigen. De Siren bevond zich te Scio toen een schip van het zuiden komende het berigt aanbragtdat zeeroovers hetzelve in de omstreken van Slanchio aangehouden en van alles wat het aan boord hadberoofd hadden. De bevelhebber van de Siren ging onmiddelijk met twee mannen van dat schip onder zeil, welke hem de plaats waar de zeeroovers zich ophielden zouden aanwijzen die wer kelijk in een klein eiland nabij Stanchio verrast, gevangen en geketend op de Siren gevoerd werden. Deze belangrijke vangst zal ongetwijfeld den archipel zuiveren. TUNIS. Verscheidene E'ranschc officieren die tot de verschillende diensten van het Fransche leger behooren, zijn thans bezig met het regelen der legermagt van den Bey. Dezeekapitein Medoni heeft dezelfde betrekking voor het Tunische zee wezen aanvaard. Dr. Eggs van Straatsburg zal er de geneeskundige dienst regelen. SPANJE. MADRID, 18 September. Beide de Wetgevende Kamers hebben reeds aan het dubbel huwelijk der Infante haar zegel gehecht. Den 15<len heeft de Senaat aan II. M. het vol gend adres van antwoord op de Koninklijke boodschap wegens de beide hu welijken aangeboden «Mevrouw! De Senaat nadert de trappen van den troon, bij de zoo geluk kige gelegenheid van het sluiten van het huwelijk Uwer Majesteit, met een waardig Spaanseh Prins van uwe eigene familie. Hij wenscht u te gelijker tijd geluk met het huwelijksverbond van Uwe Doorluchtige Zuster, de onmiddelijke troonserfgenaainmet eencn telg van eene andere Doorluch tige, met Spanje verbondene Koninklijke familie, met den zoon eener groote natie, die, na langdurige tegenspoeden te hebben doorgeworsteld, tbans den bewonderenswaardigen voorspoed geniet, die steeds de vrucht is van staats instellingen, door welke de orde en de vrijheid onder de schaduw van naauw- gezet opgevolgdebeschermende wetten vereenigd zijn. Moge de hemelMe vrouw, die dubbele vereeniging met heilgoederen en geluk overstelpen; moge de Goddelijke Voorzienigheid, die op eene zoo zigtbare wijze Uwe Majesteit, van hare wieg af, te midden van zooveel wisselvalligheden en beroeringen

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1