ben te kennen gegevenom gronden aan den Staat toebehoorendc, ter bebou wing te mogen erlangen; en in aanmerking nemende, het wenschelijkeom den landbouw bij den vrijen ingezeten meer en meer te zien aanwakkeren, terwijl het echter noodzakelijk is, om lettende op eene toekomstige zeer wen schelijke uitbreidinghet belang der koloniale geldmiddelen niet geheel uit het oog te verliezenzoo heeft Z. Exc. lettende dat bij besluit van den 27sten Januarij 1844 aan verschillende adressanten stukjes land van vijf kettingen breedte en diepte, voor den tijd van vijfjaren in bewerking zijn afgestaan, en oordeelendc dat deze maatgelijk slaande aan éénen Nederlandschen bun der, in den regel tot grondslag van eene eerste uitgaaf van land in pacht kan worden aangenomen na den Kolonialen Raad gehoord te hebben bepaald dat ieder ingezeten tegen wien geene afdoende redenen bestaan om hem zoo danige gunst te weigeren gronden ter bebouwing in pacht zal kunnen erlan genen dat de aanvrage door minvermogenden, zal kunnen geschieden op ongezegcld papier, terwijl de beschikking, mitsgaders bet huurcontract vrij zullen zijn van zegels en leges. Dat de aanvragen, door bet Bestuur in zoo verre zullen voldaan worden, als de plaatselijke gesteldheid en het algemeen belang gedoogendat de uitgifte zich voorloopig zal bepalen tot één bunder Nederl. maat, onverminderd bet dadelijk toestaan van meerdere aaneengren- zende bunders, als zulks oorhaar zal worden beschouwd. Dat hel zal geschie den tegen huurprijs van tien gulden per jaar voor iederen bunder, aan te gaan minstens voor drie en hoogstens voor tien jaren onder voorbehoud van bel regt voor zich en hunne regtverkrijgendenom hij voorkeurden grond op nieuw te kunnen pachten. Dat de betaling van den huurprijs, bepaalde lijk tot gerijf van minvermogende huurders, eerst zal ingaan met bet derde kwartaal na bet sluiten der overeenkomst. Dat de verzoeken van diegenen, die later meerderen grond in de nabijheid van den reeds aan hen verpachten verlangen, eerst dan in aanmerking kunnen komen, wanneer zij aantoonen, dat de aan ben uitgegevene gronden goed door hen bebouwd zijn. Dat geene overdragt van huur zal mogen plaats hebben dan met voorkennis van het Bestuur. TIKÏÏ1E. CONSTANTINOPEL2 September. In Adrianopel is in den nacht van den 25slen een vrecselijke brand uitge barsten, die ruim 600 huizen, 110 winkels, 40 berbergen, 6 synagogen en cenige magazijnen in de asch legde. De brand was in het volkrijke Joden- kwartier uitgebarsten. Ruim 1000 huisgezinnen bevinden zich door deze ramp zonder huisvesting en de schade wordt op ruim 18 millioen Turksche piasters geschat. (De piaster wordt berekend op 65 cents Ned.). Brieven uit 'fauris van 4 Augustus melden, dat de Cholera te Teheran bij voortduring groote verwoesting aanrigtte, en dagelijks bij de 200 slagt- offers wegrukte. SPANJE. MADRID16 September. Den 14dcn ten 12 ure, werden de deuren van de vergaderzaal der Afgevaar digden geopend, en dadelijk daarop waren al de tribunes tot stikkens toe bezet. Ten 1 ure werd de Vergadering door den Voorzitter Castro y Orozco geopend. Op de banken der Afgevaardigden was toen bijna geene enkele plaats ledig. De Ministers verschenen in groot costuum in de zaal. De Voorzitter van den Raad de Heer Isturitzbeklom het spreekgestoelte en laste midden eener diepe stilte, de volgende boodschap voor: bAan de Cortes! sHare Majesteit de Koningin heeft ons bevolen om, in overeenkomst met het bepaalde bij art. 47 der Staatsregeling, ter kennis der Cortes te brengen dat zijna een langdurig en ernstig onderzoek omtrent hetgeen het meest met het welzijn der monarchie en met haar eigen geluk overeenkomt, beslo ten heeft tot het aangaan van een huwelijk met haren doorluchtigen neef, den Infant Don Francisco d'Assisi Maria de Bourbon. Zij heeft ons gelijkelijk belastom op dezelfde wijze en met hetzelfde doel aan de Cortes mede te deelen, dat tl. K. II. de Infante Donna Luisa Fernanda de Bourbon, hare doorluchtige zuster en thans onmiddellijke erfgename der kroon met toe stemming en goedkeuring van H. M. de Koninginbesloten heeft om een huwelijk aan te gaan met den Prins Antoine Marie Philippe Louis van Or leans, Hertog van Montpensier. bH. M. hoopt, dat deze huwelijken krachtig zullen bijdragen tot het meeste welzijn en den voorspoed der monarchie, zoowel als tot haar persoonlijk geluk en dat van hare doorluchtige zuster. Zij vleit zichdat dc Cortes des Ko ningrijks, die zulke in 't oog vallende en herhaalde blijken gegeven hebben van hunne liefde en trouw voor den troon en van de belangstelling, die zij voor den luister en voorspoed der natie, alsmede voor de bevestiging barer instellingen koesteren, zulke troostrijke verwachtingen zullen doelen en den Almagtige zullen bidden van die spoedig te verwezenlijkenwaardoor alzoo voor Spanje een nieuw tijdperk van vrede, eendragt en geluk zal worden geopend." Deze aanspraak is met eerbied aangehoord, en slechts op een der tribunes kon men eenig blijk van afkeuring merken. Yoorls las de Minister van Finan- tien een ontwerp van wet, om de belastingen nog dit jaar op denzelfden voet te heffenen vroeg de Heer Orense naar de sluiting van het huwelijk der Infante met den Hertog van Montpensier, waarop de Minister Isturitz ver klaarde dat de beide huwelijken gelijk zouden worden gesloten. Alles is rus tig gebleve De Senaat heeft den 16Jcn het antwoord aan de Koningin, op de boodschap wegens het dubbel huwelijk aan II. M. aangeboden. Dat antwoord ademde de meeste goedkeuring omtrent de genomene besluitenen strekt vooral om dé Koningin met het dubbel huwelijk geluk te wenschen. Het adres van antwoord der Kamer van Afgevaardigden was den 16llcn nog niet vastgesteld, doch in denzelfden geest als dat van den Senaat ontworpen. NOORWEGEN. CHR.ISTIANIA8 September. De Bisschop van Dronlheim de Meer Riddervold, vroeger meermalen Pre sident des Storthings, ligt met het kerkelijke departement in verschil, ten aanzien van de aanstaande krooning van HH. MM. in de beroemde Domkerk aldaar. Hij heeft zijne gronden, welke tot de slotsom leiden dat de Koningin niet gekroond mag worden, in een afzonderlijk uitgegeven gedenkschrift open baar gemaakt, en men merkt in dit geschrift hoofdzakelijk aan, dat daar de grondwet alleen van de krooning des Koriings spreekt en de Koningin niet deelt in de Koninklijke magtdeze plegtigheid, welke die magt bevestigt, niet op de Koningin mag worden toegepast. Het kerkelijke departement had den Professor in de geschiedenis, Keyser, den last opgedragen, dit beweren van den Bisschop te wederleggen; waarop echter laatstgenoemde bij zijne vorige verklaring bleef volharden. HANOVER. De Regering heeft dezer dagen bepaald, dat diegenen barer onderdanen, welke naar Amerika ot Australië wenschen te verhuizen, 4 weken vóór hun ver trek daarvan aan het bestuur hunner woonplaats kennis moeten geven. Eerst daarna zullen hun verlofpassen mogen uitgereikt worden. Het misbruik, het welk velen van de landverhuizing maakten, door zich daarvan te bedienen, om hunne schuldeischers zonder betaling te ontgaan, heeft, zoo men wil, aanleiding tot dit besluit gegeven. FRANKFORT. 16 September. Gisteren reeds kwamen de tot den 7den te Amsterdam geladen goederen van de laatste veilingen der Ned. Handelmaatschappij in onze haven aan. Een sleper met 9,000 centenaars in twee schepen achter zich, had de reis van Nederland naar Mentz in 5 dagen afgelegd. Vroeger was men hier te vrede als de goederen uit Nederland 6 weken na de verkooping aangebragt werden. ENGELAND, LONDEN, 19 September. Eergisteren heeft de bijeenkomst der aandeelhouders en directeuren der Bank plaats gehad; uit het verslag omtrent den staat dier inrigting in geble ken, dat de reservekas sedert een jaar met ruim 3 millioen gulden is ver meerderd; zij bedroeg op 31 Augustus 11. ruim 46 millioen gulden, hetwelk, met de waarde van het hotel der bank, dat op 6 millioen gulden wordt ge schat, eene vermeerdering van 25 pCt. op het oorspronkelijk kapitaal daar- stelt. De Gouverneur heeft voorgesteld het halfjarige dividend op 3) pCt. per aandeel te stellen. Ecnige aandeelhouders hebben gevraagdom dit, het hooge bedrag der reserve in aanmerking genomen op 4 pCt. te bren gen, maar dit voorstel is met eene groote meerderheid verworpen. FRANKRIJK. PARIJS, 20 September. De Policie heeft eene voor de bijzondere eigendommen en die van drie Staten allerbelangrijkste vangst gedaan. Er zijn hier twee Pruissischc onderdanen gevat, Herwey en Knapp genaamd, die sedert verscheiden jaren hebben nage maakt en uitgegeven, eerst in bet buitenland en toen in Frankrijk, Pruissischc papieren thalers, billetten van de Belgische Handelmaatschappij cn Engelsche Bankbilletten. Dc volkomenheid dier namaaksels overtreft al wat de kunst van namakers ooit heeft voortgebragt. Zij warentoen zij gevat werdenbe zig om het namaken van Fransche bankbilletten te beproeven. Een der voornaamste juweliers van de rue St. Martin heeft in zijn winkel een uurwerk ten toon gesteld, dat wezentlijk de bewondering verdient en dan ook den geheelen dag eene groote menigte toeschouwers lokt. Dit uurwerk heeft 12 wijzerplaten. De voornaamste plaat wijst alleen de uren aan eene open wijzerplaat, dadelijk beneden de eerste gelegen, doet zien hoe veel de zon vooruit often achteren is; twee andere platen, insgelijks opengewerkt en die het geheele mechanistnus van dit kunstige werkstuk doen zien, geven de eene de dagen en de maanden, de andere de seconden op. Eindelijk bevin den zich aan beide zijden van den slinger 8 wijzerplaten gerangschiktwelke het uur op de volgende plaatsen aantoonen: Londen, Algiers, St. Helena, Alexandrie, New-York, Petersburg, Otaheile en Canton. Elk dezer platen heeft 24 uren in plaats van 12, om de uren van den dag en van den nacht aan te wijzen. Bovendien heeft de slinger eene groote metrische schaal, welke de graden van inkrimping en uitzetting van het metaal aanduidt. De ver vaardiging van dit uurwerk heeft 14,000 frs. gekost. Te Straatsburg heeft een groot handelshuis, aangespoord door den gun- sligen uitslag van het Nederlandsche schip Amsterdam en TFeenenhet voor nemen ora een schip met Fransche handels-artikelen te bevrachten en noo- dezen herfst naar Weenen of Hongarye te zenden. Uit Bourges meldt men van den 16llen, dat de Graaf de Montemo'in, oudste zoon van Don Carlos, die plaats had verlaten, zonder dat men wist welken weg hij was ingeslagen. Men vermoedde dat hij zich naar Spanje zou begeven hebben. Dit berigt werd in verband gebragl met het verlaten van Parijs door Cabrera.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3