LEYDSCHE COURANT. 1840. WOENSDAG, 23SEPTEMBER. N°. 11 Jk" BI NNENLANDSCIIE BERÏGTEN. Ce Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. ff' De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven V, LEYDEN, 22 September. Uit bet vroeger vermelde zestal van Predikanten, is heden door don Breeden Kerkeraad alhier, het volgende drietal gemaakt: tan Iterson, te Arnhem; SvvALCEte Goes;rutgers van der loeff, te Zufphen; waaruit beroepen is de Wel-Eerw Z. Gel. Heer Abraham Rutgers van der Loeff. Heden nacht overleed plotseling zekere A. J. Suzan Schoenmaker op de Kalvermarkt hij de Haven, terwijl zijne vrouw eergisteren van het zevende kind is bevallen. Het oudste is vijftien jaren. Volgens berigt van een ge loofwaardig man, op wiens verzoek wij dit berigt plaatsen, is het een knap gezin: de vrouw doet eene geringe uitdragerij. Nog nimmer genoten ze eenige armen-bedeeling. De vrouw hoopt door de uitdragerij in de behoefte van het gezin te kunnen voorzien. Zonder tijdelijke hulp is dit nu niet mogelijk. Wordt iemand bewogen om iets toe te brengen, ten einde de vrouw in hare zware taak te ondersteunen en te bemoedigen, zoo zal de Redactie er gaarne de bezorging van op zich nemen. Er heeft gisteren op den Hollandschen spoorweg een voorval plaats gehad hetwelk de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. De trein na melijk, welke ten 2^ ure alhier moet aankomen, kreeg bij Halfweg Haarlem en Amsterdam, een oponthoud, doordien de spijen van de assen der locomo tief braken de raderen daardoor van het spoor af naar binnen schotenen zoo doende in het zand wegzakten. De schok daardoor aan den trein te weeg gebragt was ontzettend evenwel bleven al de rijtuigen gelukkiger wijze op het spoor, zoodat de talrijke reizigers slechts een verlies van een paar uren tijcis te betreuren hadden. De volgende treinen hebben dit zelfde oponthoud ondervonden, daar de locomotief, tc ver ingezakt zijnde om haar zoo spoedig uit den grond te ligten, nog midden op den weg stond. Aan weerszijden was nu eene locomotief met wagens geplaatstom de reizigers en goederen beurte lings op te nemen en te vervoeren. Wanneer wij de ontzettende ongelukken bedenken, welke uit dit ongeval hadden kunnen voortspruiten, dan kan men niet genoeg dankbaar zijn voor den gelukkigen afloop. De Minister van Finantiën heeft aan de Gouverneurs mededeeling ge daan dat, toen zich de aardappelenziekle in den jare 1845 voor het eerst voordeed, deze aan Z. Exc. toescheen, niet zonder grond te kunnen worden gerangschikt onder die onvoorziene rampen, welke, volgens de bestaande verordeningen op kwijtschelding of afslag van grondbelasting aanspraak ge vendoch dat, daar dezelfde ziekte zich thans weder hier en daar vertoont, zij bezwaarlijk kan gezegd worden ook nu nog hel karakter van eene onvoor ziene ramp, in den zin der wet, te bezitten, en dat gemelde Minister alzoo zich moet bezwaard achten om, voor hetgene thans meer den naam van mis gewas moet dragen, en in zooverre niet verschilt onder anderen met het dit jaar in véle streken en in sommige zelfs in vrij hoogen graad ondervonden misgewas der rogge, eene gunst te doen genieten welke de wet voor derge lijke onheilen even weinig heeft toegekend, als zij bij buitengewoon rijke oogsten meer belasting vordert. 'sGRAVENHAGE, 21 September. Bij Zr. Ms. besluit van 15 Julij 11. is aan den fleer W. M. Logeman te Haarlem octrooi verleend voor vijf jaren op de uitvinding van een verbeterde Electromagnetische Telegraaf. Deze inrigting beveelt zich, naar het oordeel van alle deskundigen, boven vroegere inrigtingen aandoor eenvoudigheid van zamenstelgepaard met de hoogstrnogelijke zekerheid van werking. De uitvinder heeft reeds voor eenige maanden deze telegraaf doen werken voor den Gouverneur en eenige leden van Gedeputeerde Staten, en stelt zich voor zoo spoedig mogelijk het model waaraan later nog belangrijke verbeteringen door hem zijn aangebragtgeheel af te maken en voor iederen belangstellende ter Lezigtiging te stellen. H. K. K. de Prinses van Oranje, vergezeld van haren jongstcn zoon, is in den avond van den den 16den dezer te Stuttgart aangekomen. De Inspecteur Generaal van de geneeskundige dienst der land- en acemagt heeft bekend gemaakt, dat alle apothekers, Nederlanders van ge boorte, die genegen zijn zich als Apotheker der 2dc klasse voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de Oost-Indië te verbinden, zich, vóór den 31stcn October aanstaande, bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, en na daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem Inspecteur-Generaal, aan zijn bureau te 's Gravenhage, in het locaal van het magazijn van geneesmiddelen, Lange Voorhout, behooren aan te melden, met overlegging der nagenoeinde bewijzen, als: 1°. eene geboorte-akte, ten bewijze van cenen ouderdom beneden de 30 jaren 2". een bewijs van ongehuwd te zijn; 3°. een bewijs van voldane dienstpligtigheid aan de nationale militie; 4°. een bewijs van goed gedrag, af te geven door de Regering hunner woonplaats 5". een bewijs van geschiktheid voor de militaire dienst, af te geven door den eerst aanwezenden Officier van Gezondheid bij het garnizoen in hunne woonplaats, of in het naastbijgelegen garnizoen; 6°. bewijzen van genoten onderwijs in de voorbereidende schoolwetenschap pen, waartoe onder anderen behooren: a. de grammaticale gronden der Nederduitsche en Fransche talen, zoodat de adspiranten uit deze talen wederkeerig en met vaardig heid, zoowel schriftelijk als mondeling, moet kunnen overzetten; b. de grammaticale gronden der Latijnsche taal, en het verslaan van gewoon proza in die taal; c. de rekenkunde, vooral derzelver toepassing op het metrieke stel sel van maten en gewigten 7°. bewijzen van de als Apotheker volbragte studiën. Na overlegging van welke bewijsstukken zij zullen worden uitgenoodigd om zich in persoon bij hem Inspecteur-Generaal aan te meldenten einde na een voorloopig onderzoek omtrent hunne bekwaamheden, hen vervolgens in de gelegenheid te stellen, om bij een af te leggen examen eerst bewijzen hun ner kennis in de voorbereidende schoolwetenschappen te geven en daarna bewijzen af te leggen van voldoende bekwaamheid o. in de natuurkunde, voor zoo ver deze betrekking heeft op de scheikunde; b. in de delfstof kunde; c. in de plantenkunde; d. in de dierkundevoor zoo ver deze betrekking hebbe op de artsenij- bercidkunde e. in de scheikunde, voornamelijk met inbegrip van de analytische en quantitative onderzoekingenen in de artsenijbereidkunde. Tot hun verder narigt dient, dat de bevordering tot hoogeren rang als Apotheker der lste klasse in de Oost-Indië plaats heeft, ten gevolge van nader in de Oost-Indië voor dien hoogeren rang af te leggen examenen dat aan de betrekking van Apotheker der 2dc klasse in de Oost-Indie de volgende voordeelen zijn verbonden 1°. een jaarlijksch traktement van ƒ2,010, benevens vrije woning of scha deloosstelling voor huishuur en indemniteit voor fourrage voor 4 paarden; 2°. een traktement van ƒ900 'sjaars gedurende hun oponthoud hier te lande 3°. eene gratificatie van ƒ380 en een voorschot van ƒ670, te zamen uit makende eene som van ƒ1,050, waarover men vóór de afreis kan be schikken, zoodra het schip aangewezen is, waarmede de reis op kosten des Rijks zal geschiedenstrekkende deze som tot eene behoorlijk uit rusting cn tot het aankoopen van boeken, en 4". de rang van lstc" Luitenant bij den staf van het Indisch leger. De Hooge Raad, Kamer van Strafzaken, heeft, hij arrest van heden, verworpen het beroep in cassatie van K. Kluit, die door het Hof in Noord- Holland, ter zake van moedwillige brandstichting zijner eigene woning, ver oordeeld is tot. de straffe des doods. Het Journal de la Haye meldt, dat de Referendaris Box aan den Officier van Justitie eene nieuwe klagte, ter zake van laster, heeft ingediend tegen den lleer Adriaan van Bevervoorden, die reeds eenmaal, wegens het zelfde wanbedrijf, in eersten aanleg en in hooger beroep veroordeeld is. Morgen vangt hier eene verkooping van Boeken, Teekeningen enz. bij den Boekhandelaar A. J. van Tetroodc aanwelke verzameling belangrijk is voor de Vaderlandschc Geschiedenis cn Staathuishoudkunde; wat de Vader- landsche Letterkunde aangaat, vindt men daaronder een merkwaardig exem plaar van Bilderdijks werkenwaarvan de genoemde Boekhandelaar eene uit voerige Chronologische lijst achter den Catalogus heeft geplaatst.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1