LEYDSCHE COURANT De Courant wordt MaandagWoensdag en De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOEJNSDAG, 16 SEPTEMBER. de afzonderlijke nommers worden tegen 1W Centen afgegeven BÏNNENLANDSCHE BEKIGTEW LEYDEN, 15 September. Heden is alhier op de gebruikelijke wijze de 3de verjaardag gevierd van Z. K. H. Prins Maurits, tweeden Zoon van HH. KK. HII. den Prins en Prinses van Oranje. Door den Breeden Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, is nit het bevorens gemaakte twaalftal Predikanten, het volgend zestal gemaakt: E. B. Swalue Th. Dr., te Goes; F. II. G. van Iterson, te Arnhem; L. proes, Th. Dr., te LeeuwardenV. J. Berkhodt, te Monster; A. rut gers vander Loeff, te Zutplien J. p. van Harencarspelte Leeuwarden. Isaac de Koster, die op den 27sten Augustus door middel van braak uit het Huis van Arrest alhier is ontsnapt, werd in den middag van 14 dezer binnen Haarlem, door de Policie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De Najaars-Vergadering der Provinciale Commissie tot Onderwijs in Zuid- Holland, zal gehouden worden te 'sGravenhage op Maandag den 12de" October. De Examens voor den eersten en tweeden Rang alsmede die voor vreemde Talenzullen plaats hebben den 13dcn die voor den derden en vierden rang den 14den, en die voor de toelating als Schoolonderwijzeres en Huisonder wijzeres den 15deB October. 's GRAVENHAGE," 14 September. HH. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, worden heden avond op het Huis te Paauw nabij deze residentie, terug verwacht. Heden is voor den Hoogen RaadKamer van Strafzaken behandeld het beroep in cassatie van A. van Bevervoorde, schrijver en uitgever van het weekblad Asmodéetegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland, van 23 Mei jl., waarbij in hooger beroep is bevestigd een vonnis der Arr.-Regtb. alhier, van 19 Fcbruarij jl., bij hetwelk de requirant ter zake van een door hein vervaardigd en uitgegeven geschrift, getiteld: lln chapitre d'un livie afaire qui serail intitule: vie Directeur du Journal de Ja Haye cité a la harre du Tribunal de I'opinion publiqueis schuldig verklaard aan Laster door middel van een gedrukt en verspreid geschrift, begaan jegens den Heer Mr. H. Box, Directeur van dat Journalen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, boete en kosten. Uit de memorie, door den Heer Mr. Blussé, als verdediger ingediend, blijkt, dat er drie middelen tot cassatie zijn voorgedragen, als: 1°. verkeerde toepas sing van art. 367 van het Wetboek van Strafregt, als A. omdat er geene dadenmaar slechts woorden ten laste gelegd zouden zijn; B. omdat er niet gezegd werd, welk kwaad eigenlijk gesproken zou zijn; en C. omdat die ten laste gelegde woorden den Heer Box niet bloot stelden aan den haat en de verachting zijner medeburgers. 11°. Verkeerde toepassing van art. 56, al. 2, R. O. en art. 231 Strafvordering, in verband met art. 1408 en 1409 Burgerl. Welb., op grond, dat de regter onbevoegd zou zijn geweest, kennis te nemen van de vordering der civiele partij tot het doen aanplakken van bet veroordcelend vonnis. Eindelijk het IUdc middel bestond in verkeerde toepas sing van art. 1409, al. 2, juncto art. 1408 Burgerl. Wetb., omdat er eene geldsom is toegestaan tot vergoeding van het nadeel in eer en goeden naam geledenwaartoe geene vordering was ingesteld. Het Openbaar Ministerie heeft bij monde van den Adv.-Generaal Mr. Arnt- zenius geconcludeerd tot verwerping van het ingestelde beroep en tot veroor deeling van den requirant in de kosten. De uitspraak is bepaald op den 30sten dezer. ROTTERDAM, 13 September. Heden morgen, ten half acht ure, overleed te 'sGravenhage na een smar telijk lijden van ruim een jaaraan de gevolgen van kankeronze verdien stelijke Tooneel-Directeur, de Heer J. H. Hoedt, in den ouderdom van nage noeg 67 jaren. Den 28stfn September 1779 alhier geboren, werd hij, door zijn vader, toenmaals ontvanger aan het wijnkanloor, bestemd voor de genees kundige dienst bij 'slands zeeinagt, daartoe opgeleid, en trad ook werkelijk die loopbaan in. In de betrekking van Aide Chirurgijn bij de Marine, woonde bij op het schip Jupiter den noodlottigen zeeslag van Kamperduin (11 October 1797) bijwaarin de Vice-Admiraal de Winler door de Engclschen werd gevangen genomen ook hij was een der krijgsgevangenenen eerst nadat hij nagenoeg 1 j jaar te Londen had doorgebragt, had zijne uitwisseling plaats en mogt hij naar het vaderland wederkeeren. Aldaar teruggekomenverliet hij zijne eerste loopbaan en begon op 19jarigen ouderdom, die, waarin hij tot zij nen dood werkzaam was. Eerst bij 's Gravesande, de kweekschool van zoo vele verdienstelijke kunstoefenaren cn daarna onder de leiding van Ward Bingley en van Wattier Ziesenis, betrad hij het tooneel en steeds toonde hij zich delessen van die groote tooncelspelers waardig. Zijn debuut had plaats in de Jaloer- sche Trouwde rol die hij daarin vervulde, had hij onder leiding van Wat tier Ziesenis bestudeerd. Aanvankelijk scheen hij zich meer tot hot komieke genre te vormen en hij trad met veel bijval op in Advocaat Patelijnde Landjonker van Bei lijnStille waters hebben diepe grondenen meer soortgelijke stukken; later evenwel wijdde hij zich aan de studie van meer ernstige rollen, en met genoegen zal men zich steeds herinneren, hoe uit muntend hij zich kweet van zijne taak, wanneer hij het tooneel betrad in Bertram en RatonGaston of de Man met het IJzeren MaskerJarvis of de Eerlijke ManJohn of de Klokluider der St. PauluskerkMenschen- haat en Berouwde Aanbevelingsbriefde Eerste Stap en andere meer. Hoofdzakelijk muntte zijn spel uit door natuur en waar gevoel, en vooral kwamen zijne verdiensten als acteur in de laatste tijden in het beste daglicht, wanneer hij als een der cenige overblijfselen van ons eenmaal zoo schitterend nationaal tooneel, ons door zijn meesterlijk spel hetzelve herinnerde. De laatste maal trad hij alhier op, den 9den April 1845, in het stuk getiteld: de Onge huwde Vrouwals wanneer zijne ziekte hem verhinderde, zijne 48jarige tooneel-carrière verder als medewerkend lid voorttezetten. Hoewel van het tooneel als acteur verwijderd bleef hij als Directeur deszclls belangen behar tigen. Had hij als tooneelspeler vele verdiensten, als Directeur, welke be trekking hij gedurende 28 jaren bekleeddewaren dezelve nog grooter. Na den dood van Ward Bingley, die den 26slen Junij 1818 overleed, aanvaardde hij met deszelfs zoon Willem Bingley, de directie. Bij het steeds toenemend verval van bet nationaal tooneel was hij de hechte steun van hetzelve, en hield het op de hoogte, waarop het nu nog staat. Hij spaarde moeite noch kosten, om het tot zijn onden luister terug te voeren. Bekrompen waren steeds de middelen die aan het vaderlandsch tooneel werden toegestaan cn terwijl aan bet Fransche tonnen gouds verspild werden, was het Nederduitsche met eene geringe subsidie begiftigd. Met die ontoereikende middelen was het niet mogelijk hetzelve te doen bloeijen: in stand houden en voor geheelen ondergang bewarenkon hij het alleen door er zijn geheelniet onaanzienlijk vermogen hij in te schieten: dit was voor Hoedt niet te veel, en dat tooneel, waaraan hij in zijne jeugd als kunstenaar tot sieraad strekte, hield hij nog in zijne gevorderde jaren door zijn bestuur en door zijn geld in stand. Ook in burgerlijke deugden muntte Hoedt nit. Trouw echtgenoot, liefde vol vader, was hij in den huiselijken kring bemind; met raad en daad hen bij te staan, die raad en hulp behoefden, was hem steeds een aangenaam te vervullen pligtalgemeen was bij dan ook door hendie hem kendenhoog geacht; en men mag veilig zeggen, dat zoo het tooneel in hem een hechten steun cn een der laatste overblijfselen van deszelfs ouden roem verliest, de maatschappij in hem een waardig burger heeft te betreuren. De geldleening a 3 pCt.geopend tot goedmaking der verdere kosten voor den opbouw der Zuidcrkerkgroot ƒ300,000is heden op bet volle bedrag gesloten. AMSTERDAM, 14 September. Omtrent de heerschende ziekte, waarvan wij verleden week gewaagden moeten wij tot ons leedwezen berigten, dat dezelve, welligt ten gevolge der op nieuw aangewakkerde hitte, nog eerder aan het toe- dan aan het afnemen is, en dat ook de sterfte deze week grooter is geweest dan de voorgaande. Door den Heer II. G. Haasloop Werner, te Elburg, is het volgende in de Algemeene Konst- en Letterbode van den 4den dezer geplaatst «Bij eene wandeling in de Over-Veluwe, cn wel bepaald in de oudtijds bekende Quatuor f orestenhet gedeelte, dat toen onder de benaming van Mulo voorkwam cn thans nog groolendeels door het Gortelcrbosch wordt inge nomen werden mij door cenen aldaar werkenden arbeider eenige gele leem- ballen ter hand gesteld, door hem op de hoogte in het Oostelijk gedeelte van den Koppel in het Gortelerbosch opgedolven. Onbekend met derzelver be- slanddeelen zond ik cenige daarvan aan den Heer Dr. Bcyma te Leydendie de goedheid hadaan mij zijn oordeel daaromtrent mede te decleri. ZEd. erkent dezelve voor Ellipsotdischc cn Sphaeroidisclie afzonderingen van

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1