Het Lissabonsclie regeringsblad van den 30sten behelst een besluit om trent de regeling der geldmiddelen, genomen op voordragt cener commissie, die daaromtrent een opzettelijk onderzoek heeft gedaan. De commissie is tot de overtuiging gekomen, dat de rijks-ontvangsten, die in de vorige zitting der Cortes voor bet loopende dienstjaar op 11,956 conto's de reis waren ge schat, dat cijfer in verre na niet bereikt hebben en ook niet konden bereiken: dat dien ten gevolge een aanmerkelijk tekort bestaat; dat het onder de tegen woordige omstandigheden onmogelijk is om nieuwe belastingen in te voeren en integendeel de noodzakelijkheid bestaat, om de bestaande belastingen af te schallen; en dat alzoo, daar ook met het verderfelijk stelsel van leeningen niet verder kan worden voortgegaan, eene vermindering van de openbare uitgaven onvermijdelijk is. In overeenkomst met dit advies bepaalt het besluit eene vermindering van uitgaven over het dienstjaar 18461847 ten bedrage van 1241 conto's (ruim 3 millioen NedcrL gulden). Om die vermindering te bewerkenwordt op alle jaarwedden en pensioenen ten laste van den Staat, eene inhouding van 10 pCt. boven de reeds bestaande korting van ge lijk bedrag vastgesteld, en is tevens bepaald, dat gedurende het genoemde dienstjaar eene korting van 20 pCt. op de renten zoowel der binnen- als der buitenlandsche schuld zal plaats hebben. De Koningin en de leden van haar gezin hebben zich mede aan vrijwillige kortingen op hare inkomsten onder worpen, die gezamentlijk ruim ƒ300,000 beloopen. Te gelijk zijn de belas tingen op het zout en den wijn afgeschaft. De maatregelen ter bezuiniging zijn van te weinig beteekenis om het evenwigt te kunnen herstellen zij strek ken slechts om de verbittering tegen de regering te vermeerderen terwijl de onberadene geheele afschafiing van twee belastingen de schatkist weder be nadeelt, en de regering aldus met eene hand nemende en met de andere teruggevende, hare zwakheid en radeloosheid aan den dag legt. ITALIË. HOME, 31 Augustus. Eene deputatie van de beroemde Pauselijke Academici Romana di San Luca heeft aan den Paus den Doctorshoed, de medaille en de statuten der Akademie aangeboden, welke hij met dankzegging voor de bewezen eer heeft ontvangen, en zijne bescherming verzekerd aan die geleerde inrigting. De inwoners van Bologna hebben aan den Paus hunne dankbaarheid voor de amnestie uitgedrukt, in een op perkament gedrukt gedicht; van welk prachtwerk exemplaren aan de hooge geestelijkheid, de Romeinscbe vor sten en verschillende geleerden en kunstenaars gezonden zijn. BOHEME. PRAAG3 September. Te Praag heeft zekere Heer Hiedl, op waterschocnen van zijne uitvinding, herhaalde malen over een meer gewandeld, en daarbij bewezen, dat zijne uitvinding in vele opzigten die van twee Noorwegers overtreftdie thans Eu ropa doorreizen. Deze schoenen zullen aan den hol krijgsraad gegeven worden, ten einde te onderzoeken in hoeverre zij bij krijgskundige operation van nut zouden kunnen zijn. PRUISSEN. BERLIJN, 8 September. Van verscheidene kanten hoort men klagten over ziekten, ontstaan door den buitengemeen warmen zomer. Van den Mainkant schrijft mendat velen als slagtoffers van die ziekten vallen, het meest menschcn tusschen de 12 en 30 jaren, en die overigens van sterken ligchaamshouw zijn. Meestal worden de lijken zwart, zoodat deze Epidemie veel overeenkomst heeft met den zooge- naamden zwarten dood, welke vroeger zeer dikwerf woedde. In de warme ja ren 1803 en 1819 hadden dergelijke ziektegevallen plaats. Dit Koblentz wordt van den 6llcn gemelddat de wijnbergen op beide oevers van den Rhijn zoo zeer met druiven beladen zijn als men zich niet herinneren kan ooit gezien te hebben. Zoowel oude als jonge wijnstokken zijn overvloedig beladen en de druiven naderen reeds hare rijpheid. De kleine wijnhuizen hebben de prijzen reeds verlaagden men heeft gebrek aan ledige vaten. De PruissiseJie Staats-Courant bevat bet volgende: De Augslurger Allgemeine Zeilung van 3 Augustus bevat, in een artikel van de Beneden-Elbe, de aanmerking, dat, «eene zekere Staats-Courant met welke woorden wij ons zeiven genoegzaam duidelijk aangewezen vinden over de Ilolstcinsche aangelegenheid gezwegen heeft, waaruit voorts eenige zeer weinig bewimpelde gevolgtrekkingen omtrent de houding der Pruissische Regering ten aanzien van het Holsteinsehe vraagstuk gemaakt worden. An dere bladen van minder belang hebben reeds vroeger vrij duidelijk de meening te kennen gegeven, dat Pruissen in den weg stond aan eene krachtige en met de Duitsche belangen overeenstemmende behandeling van de Holsteinsehe aangelegenheid van de zijde des Duitschen Bongenootschaps. Wij vinden ons, tol onze voldoening, gemagtigd om deze wenken van welwillende correspondenten, als eene met de waarheid en de denkwijze der Pruissische Regering omtrent deze hoogst gewiglige zaak ten eencn male strij dige aantijging, opentlijk en stellig te kunnen tegenspreken. De algemeene landhuishoudkundige vereeniging van Rhijn-Pruissenzal dit jaar van den 28sten tot den 30sten dezer te Kleef gehouden worden. Hel doel waarmede deze bijeenkomst zoo nabij de Nederlandsche grenzen gehouden wordt is, de bevordering der belangen van de lagergelegen Rhijnslreken wier voornaamste tak van bestaan de veeteelt is: zoodat men ook alsdan eene belangrijke tentoonstelling van vee te gemoet ziet. DANTZ1G, 4 September. In de maand Angustus II. zijn van hier 3,167 lasten boekweit verzonden, waarvan onder anderen 2,414 lasten naar Amsterdam. In de laatste 8 maan den zijn in het geheel 15,313 last boekweit, 667 last rogge enz. van hier langs zee uitgevoerd. BEIJEREN. De aardappelen ziekte openbaart zich op eene betreurenswaardige wijze op de velden nabij Munchen en in de rondom liggende dorpenniet alleen is de onrijpe vrucht door de ziekte aangetast, maar zelfs verspreiden de akkers eenen verpestenden stank. JïAMBli H 9 September. Voor eenige dagen is in den grooten schouwburgterwijl men bezig was de prachtige bronzen gazkroon op te hijschen, welke de directie uit Londen had doen komen en die 1,920 Ned. 16 woog, het touw gebroken, aan het welk deze ontzaggelijke lichtkroon hing, ten gevolge waarvan deze naar bene den is gevallen, en verpletterd, terwijl zij in haren val 2 Engelschc arbeids lieden die baar van Londen hadden overgevoerdvermorselde. Men zegt dat deze kroon aanvankelijk voor een' Engelschen schouwburg was vervaardigd maar dat zij door de directie wegens bare groote zwaarte was geweigerd ge worden. ENGELAND. LONDEN, 9 September. Z. M. heeft dezer dagen met haren Gemaal de eilanden Jersey en Guernsey bezocht; sedert Karei II (gestorven 1649) was op die eilanden geen lid ge weest van de Koninklijke familie. De bevolking derzelve bedraagt meer dan 70,000 zielen en de wetten en gebruiken van de 12dc en 13de eeuw zijn cr nog in zwang. Men berekent, dat de mislukking van den aardappelen-oogst, alleen aan Ierland eene schade van 10 mill, en aan het vereenigd Koningrijk van 32 mill. zal toebrengen. Er heeft zich alhier eene Maatschappij gevormd, met een kapitaal van ruim 2 millioen Nederl., om brood te bakken. Deze onderneming zal het brood voor haar eigen geld alleen met vijf ten honderd verhooging afleveren. De Agent van de Lloyd heeft het berigt overgezondendat er eene Engelsche expeditie naar Borneo vertrokken was, om den Sultan te kastijden; dezelve bestond uit 1 linieschip van 74 stukken2 brikken en 2 oorlogs stoomboten Officiële opgaven omtrent de verwoestingen, welke de Cholera te Ka rachi en Schinde had aangerigt, geven te kennen, dat van den 13dcn tot den 23stcn Julij 11. door die ziekte 8,000 burgers en 1,490 soldatenonder welke 895 Engelschen waren weggeraapt. FRANKRIJK. PARIJS, 10 September. Het verzoek om verzachting van straf door Joseph Henry aan den Koning ingediend, zou van de hand gewezen zijn; de raad van Ministers had algemeen beslistdat de uitgesproken straf van levenslangen dwangarbeid moest vol trokken worden. De Regering heeft berigt ontvangen dat cr sedert eene maand meer dan 500,000 mud koren en meel te Marseille en de westelijke grensplaatsen uit Odessa en Duitschlandtegen zeer matige prijzen, zijn ingevoerd. Men meentdat de Minister van Oorlog een crediet zal moeten openen van 25 millioen fr.voor de levensmiddelen van het leger in Afrika, omdat de oogst in het Zuiden van Frankrijk en in Algerië slecht uitvalt, vooral ten aanzien van de gerst en de aardappelen, welke laatste bijna geheel zullen ontbreken. Er wordt wel geen hongersnood gevreesd, maar eene aanzienlijke vermeerdering van uitgaven voor het leger. De kolenmijnen in dit Rijk bezigen 391 stoomwerktuigen, tezamen van 10.606 paardenkracht, en in het afgeloopcn jaar waren er 29,554 werklieden gebruikt. Sedert 1843 zijn er ongeveer een millioen quintalen meer opgele verd, welker geheel getal thans tot bijna 38 millien quintalen is geklommen, met 17 millioen buitenlandsche steenkolen een verbruik van ongeveer 55 mil lioen qaintalen uitmakende. De beweging op den Noorder spoorweg neemt steeds toe; in Julij was het getal reizigers 179,611, en in Augustus 233,315. Aan de cadcrs van het corps zee-officieren is eene aanmerkelijke uit breiding gegeven. Het aantal linieschip kapiteins is van 100 op 110, dat der korvet kapiteins van 200 op 230 gebragt. Evenzoo is het aantal scheeps- luitenants der beide klassen van 600 tot 650 en dat der scheepsvaandrigs van 500 tot 550 vermeermeerderd. Te gelijk zijn een aantal benoemingen gedaan, om de nieuw ingestelde zee-officiersplaatsen te vervullen. Deze maat regel hangt zaïnen met het toestaan door de Kamers in hare vorige zitting van een buitengewoon crediet van 93 millioen franken voor den aanbouw van oorlogschepen en de voorziening van 's rijks tuighuizen. De vrees die men had voor de oogst van de aardappelen vermindert van dag tot dag. In eene menigte plaatsen worden ze zeer goed bevonden en bijna rijp voor de verzameling. BELGIE. ANTWERPEN, 10 September. Ruim vier eeuwen geleden stichtte Peeter PotHeer van Baulersem en Pluisegcmin Contebroek, een mag tig rijk koopmangeboortig van Utrecht,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3