BU1TE1NLAINDSCHE BERIGTEN. Eerst gisteren avond was de prachtige Tribune, aan de overzijde van het IJvolkomen gereed gekomen. Zij is omstreeks 100 Ned. ellen lang en kan nagenoeg 1000 personen bevatten. De pilaren, die het dak schragen, prijken met eene menigte van Nederlandscbe vlaggen. Het middenstuk, zijnde de voor de Vorstelijke personen bestemde loge, is rijk versierd met de beelden van de IJ- en Amstelgoden, terwijl boven het portaal twee zwevende geniussen aan de Jagtclub lauwerkransen brengenen daarboven twee matrozen een wapenschild met een blaauw veld schragen, in hetwelk een gekroond, ver guld anker pronkt, en waaronder de zinspreuk: Stadvastigheid en Volhar ding te lezen staat. Drie breede dubbele trappen leiden naar de zitplaatsen der tribunes voor welke nog eene andere kleine tribune voor het orkest is opgerigt. Het gezigt uit de stad op deze Tribune, leverde een verrukkend schoonen aanblik, inzonderheid van de Jagthaven aan het IJ. 11 September. Z. K. II. de Prins van Oranje heelt heden morgen ten 8 ure met veel belangstelling de Tentoonstelling van Schilderijen door levende meesters be- zigligd, en is vervolgens met den spoortrein van 10 ure naar 's Gravenhage teruggekeerd. Aan het diner, door de leden der Koninklijke Nederlandscbe Jagt- Clubin het locaal van het Collegie Zeemanshoop alhier, hebben een 80 tal personen, alle, met uitzondering van eenige weinige genoodigdenleden der Club, deel genomen. Dit diner werd vereerd en opgeluisterd door de tegen woordigheid van Z. D. H. den Prins van Oranje. Onder de aanzittenden be vonden zich Z. Exc. de Minister van Marine J. C. Rijk, de Burgemeester P. Huidekoper en de Wethoudercn der stad Reael en Insinger, de Schout-bij- Nacht Koopman enz. De Heer P. H. Tromp, Wethouder der stad Rotterdam, Vice-President der Jagt-Club, vervulde de betrekking van Voorzitter. De zaal van het Collegie was net en met smaak versierd, en prijkte, be halve met vlaggen, tropeën en toepasselijke emblema's, met de Borstbeelden van Z. M. den Koning, van de Ruyter en Piet Hein. Het vuurwerk in het Park, vroeger aangekondigd, heeft den bijval van de bezoekers in ruime mate mogen verwerven. Heden morgen heeft aan het terrein de kenring der vaartuigenver- eischt tot de toewijzing der door Z. K. II. den Prins van Oranje uitgeloofde medaille, plaats gehad. Daar niet alle vaartuigen tegenwoordig waren, zal, naar wij vernemen, de toewijzing eerst over eenige dagen geschieden. GRONINGEN9 September. De Lessen op de Landhuishoudkundige School alhier, vangen weder aan op den 15llen October. Voor kost, inwoning en onderwijs, alles te zamen, be taalt men ƒ400 voor een geheel jaar ('swinters alhier, 'szomers op eene Boerderij nabij deze stad); voor korter tijd naar evenredigheid voor het on derwijs alleen in de eigenlijke Landhuishoudkunde niets doch in de overige vakken ƒ50 in het halljaar. Tot nadere Inlichting vervoege men zichfranco bij den Heer C. Römelinghte Haren, bij Groningen, of aan het Bestuur der Landhuishoudkundige School alhier. OTAHEITE. De Boston Advertiser geeft de volgende belangrijke tijding uit dit eiland: Volgens de laatste berigtcn heeft er eene botsing plaats gehad tusschen de inboorlingen en de Franschen; maar zoo als men zien zal, voegt men er deze nieuwe tijding bij, dat de stad èn door de Engelschcn èn door de Franschen is ontruimd geworden. Deze tijding luidt als volgt: Men heeft te Ncw-Bcdford berigten uit Olaheite tot den 15den April ontvangen. De Inboorlingen hadden eencn hevigen aanval op bet Fransche garnizoen gedaan, en hetzelve uit het land gedreven. De Europesche residenten zijn genoodzaakt gewordenmet hunne have, aan boord van de Fransche oorlogsvaartuigen te vlugtcn. Na de ontruiming der stad openden de Fransche schepen een moorddadig vuur op dezelve." VEREENIGDE STATEY. In een dagblad dezer Staten, de Ablama Whigvindt men de volgende advertentie Negerhonden. De ondergeteekende heeft een gchcclen stoet Negerhonden uit de fokkerij van Xay en Allen gekocht en biedt ze aan tot het opvangen van Negers. Voor een dag jagen bedraagt de prijs 3 en voor eiken gevan gen Neger 15 AVm. Galloway. AFRICA. MADEIRA 17 Augustus Den 2<lcn dezer hebben hier eenige ongeregeld lieden plaatsgehad; eenige Portugezen, die tot het Protestantismus waren overgegaan, zijn in het huis eener Engelsche familie bijeengekomenom de Godsdienstoefeningen b j te wonen, waarop het volk voor dat huis bijeenliep, en met vervaarlijk geschreeuw de uillevering der Portugcesche protestanten eischte. Op de weigering der huisgeuooten drongen de oproerigen voort, verbrijzelden de deur en drongen tot in de keuken door, waarheen de mannen, die zij vervolgden, gevlugt wa ren. Het graauw mishandelde hen en de tusschcnhornst der policie en Tan de militaire magt was noodig om de ongelukkigen aan de woede hunner land- genoolcn te onttrekken. Eenige der belhamels waren gearresteerd, doch men liet ze den volgenden morgen wederom los. Den volgenden zondag liep het volk te hoop voor ac woning van den En gelschcn Predikant Kalley, die nog bij tijds bij een vriend gevlugt was; doch zijn huis werd in brand gestoken. Nog dienzelfden dag gelukte het den leeraar in vrouwenkleederen aan boord der Engelsche stoomboot te geraken, die juist de haven was binnerigeloopen. Verscheidene Engelsche familien hebben zich aan boord van een Engelsch vaartuig moeten hegevenwant de Britsche Con sul verklaarde, dat hij voor hunne veiligheid niet instond, zelfs niet in zijne eigene woning. Een brief met talrijke onderteekeningen is aan den Consul gerigtmet verzoekdat bij een Engelsch oorlogschip naar Madeira zoude ontbieden, ten einde daardoor het leven en de belangen zijner landgenooten te beschermen zoo lang het eiland zich in den staat van regeringloosheid zal bevindendie door de onmagt der plaatselijke autoriteiten wordt veroorzaakt. RUSE AYR. PETERSBUR.G, 27 Augustus. De handelsbetrekkingen sedert verleden jaar door den Gouvernenr-Gcncraal van Transkaukasie tusschen de Russen en de hergvolkeren gevestigdheb ben de gelukkigste uitwerkselende wederzijdsche bepaalde markten voor den ruilhandel dragen veel bij om eene toenadering tusschen die volken te weeg te brengen, en hun liefde tot den vrede in te boezemen. Op de jaar markt te Ekaterinodaw is wel eene waarde van 10,000 zilveren roebels ver handeld. De dagbladen deelen berigten mede omtrent de krijgsverrigtingen in den Kaukasus van 17 Augustus, waaruit blijkt, dat de vijandelijke bergbe woners in den laatsten tijd geene aanvallen van belang ondernomen hadden; in de eerste dagen van Augustus had een troep van 300 ruiters getracht de sterkte Troizk te overrompelenmaar was met groot verlies afgeslagen. Een gelijk lot bad eene andere, zeer talrijke, afdeeling getroffen, die in het laatst van Julij eene sterkte aan de Sulak, welke door hel inslaan van den bliksem en het daardoor te weeg gebragte springen van het kruidmagazijn aanmerke lijk beschadigd was, trachtte te vermeesteren. Door het smelten van groote massa's sneeuw op het gebergte, en door de aanhoudende zware regens waren in den Kaukasus belangrijke verwoestingen aangerigt, die ook aan de door dc Russen bezette plaatsen aanmerkelijke schade hadden tocgebragt. SPANJE. MADRID4 September. Men verzekert, dat het bruidsgeschenk, hetwelk de Infant Don Francisco aan de Koningin van Spanje zal geven, bestaat in een prachtig tooisel van paarlenter waarde van 5 mill, realen, hetwelk toebehoord heeft aan wijlen de Gemalin van den Infant Don Francisco de Paula al zijne kinderen heb ben het hun hierin toekomende deel afgestaanopdat dit sieraad aan de Ko ningin.kon worden aangeboden. De uitzet voor de Koningin en voor de Infante zullen beide te Parijs ver vaardigd worden. De Koningin der Franschen zou daartoe rijke geschenken geven. De bevolking dezer hoofdstad zou zich zoo sterk tegen het huwelijk van de Infante met den Hertog von Montpensier verklarendat de Ministers reeds op dat punt begonnen terug te deinzen, en dat huwelijk slechts als een bloot ontwerp voorstelden. Er zouden bij een stierengevecht reeds moordkre ten tegen den Hertog aangeheven zijn. PORTUGAL. De Madridsche dagbladen van den 3den dezer doelen berigten mede die ongunstig luiden. De Ileraldo zegt, dat de Miguellislische partij in dat land van dag tot dag sterker wordten dat te gelijkertijd tusschen de regering en de revolutionnairen toenemende verdeeldheid heerscht. De Graaf das Antas, die tot nu toe te Lissabon het opperbevel voerde is door de Portugesche re gering belast met het vervolgen der Miguellisten guerilla's, die in de provin cie Tras os Montes het hoofd hebben opgestoken. Hij is met dat doel den 26sicn Augustus uit Lissabon vertrokken. Iri een berigl van de Portugesche grenzendoor den Madridschen Espagnol medegedeeld en van den 29stcn Au gustus gedagtcekend leest men Terwijl men geloofde, dat in de provincie Tras os Montes de rust geheel hersteld was, heeft zich eensklaps eene talrijke guerilla in de omstreken van Braga vertoond en is deze van daar naar Montealegro opgetrokken. Een ge deelte van de bezetting van Chaves is tegen deze guerrilla afgezondenweldra had er een gevecht plaats waarin een der opstandelingen gedood werd de troepen werden echter genoodzaakt terug te trekken. Men meldt niet hoe veel dooden er gevallen zijn, maar het is zeker, dat men te Chaves slechts vijf gewonde soldaten der infanterie heeft zien binnenbrengen, liet bataillon jagers n°. 2, dat te Braganza lag, is met den meesten spoed opgetrokken en heeft zijnen marsch voortgezetzonder Chaves aan te doenterwijl heden bet overgebleven gedeelte der bezetting van laatstgenoemde stad bevel bad ontvangen om uit te trekken. Men zegt, dat de nieuwe guerilla niet Don Miguel, maar Donna Maria da Gloria uitroept, met eencn regeringsvorm als die welke onder Joao VI, 17901826, in Portugal bestond, dat is hi t onbeperkt Ko ninklijk gezag. De opstandelingen schijnen evenwel niet juist te weten wat zij willen overal vormen zich benden roovers en in de geheele provincie Tras os Montes, met uitzondering der meer bevolkte plaatsenheerscht regering loosheid. Regtstreeksche berigtcn uit Lissabon van den 30sle" Augustus, in En geland ontvangen, bevestigen, dat de Miguellislische bewegingen in het noor den van Portugal toenemen. Zij spreken van liet verschijnen eencr nieuwe bende Miguellisten te Alboïmeen dorp nabij Braga.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2