LEYDSCHË COURANT^ N 1 S 840. MAANDAG, 14 SEPTEMBER. BINNEN L A N DSC HE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. f/ Ir- De Prijs dor Courant is ƒ13 in het jaat de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 12 September. Gisteren is alhier ter vervulling van de openstaande Herder- en Leeraars- plaats, veroorzaakt door het overlijden van den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer J. Dermodi Th. Dr., door den Brecden Kerkeraad der Nederd. Hervormde Gemeente gemaakt bet volgende twaalftal Predikanten: DDS. A. I'ictgers van der I.0eef, te ZutphenV. J. Berkïïodt, te Monster; W. L. F. Moit- zer, te Waalwijk; 3. P. tan Harencarspel, te Leeuwarden; E. B. Swaiue, Th. Dr., te Goes; J. Koor, te LisseF. II. G. van Iterson, te Arnhem; A. H. van der Hoeve, te KeppelJ. Broedeiet, te Gouda; L. Proes, te LeeuwardenE. A. BrüNNER te Oude en Nieuwe Wetering; 3. P. STRIC- ker, Th. Dr., te Hoorn; de drie laatste bij overstemming met J. J. Metziar, te Deventeren J. U. Calkoen te St. Laurens. De plaatselijke Commissie van Geneeskundig loevoorzigt alhier heeft van sommige geneeskundigen berigt ontvangen, dat alhier door het gebruik van Garnalen eenige ziektegevallen zijn ontstaan waardoor het berigt in onze vorige ons door een Med. D>'. medegedeeldwordt bevestigd terwijl in een vroeger nommcr een dergelijk berigt uit Amsterdam is overgenomen. In het Haagsche Dagblad wordt de oorzaak der ziektegevallen aldaar in een stuk door eene geachte hand (zie hier onder) toegezondenanders beschouwd. Of dit gevoelen van een' geneeskundige is, blijkt daaruit niet. In alle gevalle mag het geenszins overbodig geacht worden, om ten opzigte van het gebruik van Garnalen, de ingezetenen op de hij de Geneeskundige Commissie alhier ingekomene beriglen opmerkzaam te maken. Aanst. Maandag zullen van Katwijk aan Zee ter Bokkingvangst uitva ren de volgende bomschuiten, als: 14 van de Katwijksche Maatschappij tot uitoefening van de Kust- en Steurharing-Visscherij7 van de Hoeren van Beeftingh en Comp.5 van de Heeren Taat en Cazaux5 van den Heer F. E. Fierman Meerburg3 van den Heer D. Plokker en 2 van den Heer P. Haasnoot; te zamen 36 vaartuigen. Voor de dienst op de Nederl. Etablissementen ter kust van Guinea, zullen tegen de maand October aanstaande, benoodigd zijn: 1 of 2 bekwame Smeden, en 1 of 2 bekwame Huis-timmerlieden, ongehuwd of weduwenaars, zonder kinderen, den leeftijd van 25 jaren niet te boven zijnde. Zij zullen behalve den vrijen overtogt heen en terug, eene bezoldiging genieten van ƒ880 'sjaars, ingaande met den dag hunner inscheping, benevens 250 voor uitrusting. Gading hebbenden zullen zich bij request op zegel, onder overlegging van geldige bewijzen hunner bekwaamheid en goed gedragals mede van een certificaat van voldoening aan de wet op de Nationale Militie ten spoedigste moeten aanmelden bij het Ministerie van Koloniën te 's Gra ven hage. VALKENBURG, 12 September. Op de sedert eeuwen beroemde paardenmarkt alhier, in de nabijheid dei- stad Leyden zijn 331 paarden en 34 veulens aangebragt; er was veel handel en alles is in de beste orde afgeloopen. 's GRAVENHAGE11 September. Z. M. de Koning wordt den 16l,e" dezer te Weiinar, en den 20slcn hier terug verwacht; eenige dagen later zal Z. M. zich naar Limburg begeven Aan het navolgend artikelons door eene zeer geachte hand ter mededec- ling toegezonden, verleenen wij des te gerecder eene plaats, omdat het ons voorkomtdat daardoor de onnoodige vrees voor het behoorlijk en matig ge bruik der garnalen zal kunnen worden weggenomen, welke het berigt uit Amsterdam, in ons vorig nommcr, wegens na het nuttigen van garnalen gevolgde ziekte- en zelfs sterfgevallendaartegen zou hebben kunnen ver wekken* »In de vergadering van het Genees- en Heelkundig Genootschap te Amster dam, van den 2(len dezer, zijn ook ter sprake gekomen de ziekte- en steif- gevallen, welke in die stad na het gebruik der garnalen zijn waargenomen; maar tevens is daarbij medegedeelddat die gevallen niet zoo zeer aan de garnalen als zoodanig (even zoo als dezelve vroeger wel eens waargenomen zijn, van eenen tijdelijk nadceligcn aard te zijn), maar aan het onmatig en onbehoorlijk nuttigen derzclvc moeten worden toegeschreven zoodal bij het overvloedig voorhanden zijn daarvan, en het gebruik in groote hoeveelheid en ongepeld, en bij de daardoor verwekte dorst, vooral bij de groote warmte van het jaargetijde, opgevolgd door een niet minder onmatig gebruik der thans zoo overvloedige en goedkoope komkommers, daardoor stoornissen der spijsverteeringmet de daaruit voortspruitende ziekten, soms zelfs met nood lottige uitkomstontstaan zijn." Dagblvan 's Gravenhage.) In de Staats-Courant vindt men het volgend berigt Bestuurders van het Haagsche Genootschap tot Verdediging van de Christe lijke Godsdienst hebben in hunne vergadering op den O"160 September jl., den Gouden Eereprijs toegewezen aan elk der Schrijvers van twee verhande lingen Over de echtheid van den Brief van Paulus aan de Efeziers; bij de opening der naambriefjes bleek te zijn, de eene: A. Niermeyer, Predikant te 's lieer Arendskerke nabij Goes; de andere: D. Harting, Predikant der Doopsgezinden te Enkhuizen terwijl aan eene derde Latijnsche verhandeling de Zilveren Eerepenning is toegewezen, indien de Schrijver zijnen naam ge lieft te openbaren. AMSTERDAM, 10 September. Gisteren avondomstreeks 6 urewerd het feest van heden aangekondigd door een aantal kanonschoten. Met den laatsten spoortrein kwam alhier aan Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld door Hoogstdeszelfs Adjudant, den Luit.-Kolonel Jonkh. II. de Haze- Bomme, en stapte af aan het Paleis, van waar Z. K II. lieden morgen zich naar de overzijde van het IJ begeven heeft, om de wedstrijden bij te wonen. Omstreeks 10 ure zag men Z. K. II. den Prins van Oranje met de Konings sloep aan de tribune der Jagtclub aankomen, alwaar Hoogstdezelve door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur en ecnë andere van de Jagtclub, onder het lossen van het geschut en het spelen der volksliederen, ontvangen werd. Onmiddelijk na 'sPrinsen komst, begonnen de wedstrijden. De eerste, die der zesriems Gieken, verviel, bij gebrek aan ingeschreven vaartuigen. De vierde wedstrijd was die van zeilvaartuigen met dek dingende naar den grooten prijs van ƒ600uitgeloofd door Z. M. den KoningBeschermheer der club. Is gewonnen door een jagt van J. P. Dekker, te Zaandam. De beslissing omtrent de Gouden Medaille, door Z. K. II. den Prins van Oranje uitgeloofd aan dengene, die het beste Roei- of Zeilvaartuig onder de dit jaar te Rotterdam en Amsterdam aan den wedstrijd deel genomen heb bende, zal hebben gebouwd, zal naar wij vernemen, morgen ochtend ten 9 ure plaats hebben. Na alloop der wedstrijden is door de commissie uit de Jagtclub, in tegen woordigheid van Z. K. 11. den Prins van Oranje in Hoogstdeszelfs loge uitdce- ling der prijzen en premiën aan de winners gedaan. Vervolgens beeft de Vice- President der Jagtclub Ileeren Commissarissenmeestal koopvaardij-kapiteins en leden van het Collegie Zeemanshoopvoor de door Hun Ed. bewezerie on dersteuning en diensten bedankt. Daarna heeft Z.K. H., na nog door den Vice- President der club en door den Heer Burgemeester dezer Stad te zijn aange sproken omstreeks 4J uurzijne loge verlaten cn is naar Amsterdam terug gekeerd. Met de Koningssloep te Amsterdam aangekomen, is de Prins naar het paleis gereden en heeft zich van daar naar het Collegie Zeemanshoop begeven, oin aldaar een diner, ter gelegenheid van het feest te houden, met II. D. tegen woordigheid te vereeren. Men verneemt dat Z. K. II. voornemens is den nacht alhier te Amsterdam door te brengen, ten einde morgen in persoon hij de toekenning der door hem uitgeloofde medaille tegenwoordig zijn. Geheel de stad was bij dit feest op de been; de menigte der rijtuigen en voetgangers, die de havenzijde vervulden, was ontelbaarcn alomme, waar slechts door het mastbosch een blik op de wedijverende vaartuigen geworpen kon wordenstond men hoofd aan hoofd gedrongende beide dijken van het Wester- cn Ooster-dok, de huizen van de Haarlemmersluis tof naar den kant van Kattenburg, op de bovenverdiepingen, aan vensteropeningen cn balkons waren inct aanschouwers vervuld. Het gezigt van het IJ, dat van door elkan der zwierende vaartuigen wemelde en waar schepen kranen haven- en tol huisjes, meestal met menschen overdekt, tevens met allerlei vlaggen prijkten, was overheerlijk. Eenig was in dat opzigl de aanblik van hel Ooster-dok door dc menigte vlaggende schepen die in hetzelve opeengedrongen lagen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1