Oproeping van Schuldei.*' e her OOSTENRIJK. WEENEN, 1 September. Men ontvangt van alle kanten de treurigste berigten omtrent de verwoestin gen door de jongste stormen in onderscheiden provinciën te weeg gebragt landen, bouwakkers en huizen werden door het water weggerukt en op onder scheiden plaatsen heeft men nog grooter verliezen te betreuren, daar er ook menschen door den watervloed zijn omgekomen. De handel in granen te Triest is tegenwoordig zeer levendigin de laatste week werden bijna 100,000 lasten omgezet, onder welke 84,000 lasten maïs, die grootendeels van den Donau waren afgevoerd. FRANKFORT. 2 September. Wegens de aanhoudende en steeds toenemende duurte der levensmiddelen, heeft de Regering het inkomend regt op de granen en het meel opgeheven en bepaalddat de gewone opbrengst van dat middel aan de kas der Tol- vereeniging zal vergoed worden. Men verwacht dat de Regeringen der nabu rige Staten eerlang ook tot dergelijken maatregel zullen overgaanen alzoo de aanvoer van graan en meel bevorderd worden uit de Verccnigde Staten, waar de oogst zeer voordeelig is uitgevallen. De lieer Pfetsch, eerste Machinist bij het Hoofdstation alhier, heeft een middel uitgevondenwaardoor met eene gewone locomotief, op hellingen waar zij, zelfs zonder trein achter zich, niet kon voortgaan, nog aanzienlijke lasten mcdegcsleept kunnen worden. De toestel daarvoor is hoogst eenvoudig en berust op eene gelukkige toepassing der eerste beginselen der mechaniek en overtreft alle tot dus verretot hetzelfde einde gemaakte ontwerpen daar hij op de gewone spoorwegen kan aangewend worden. Alle zaakkundigen die dezen toestel onderzocht hebben, geven daaraan eenstemmig hunne goed keuring. De onkosten zijn onbeduidend, en de toestel kan voor eiken locomo tief van gewone spoorbreedte dienen. Vooral is deze uitvinding belangrijk bij het aanleggen van spoorwegen iu bergachtige streken. HOE MEN DE BESTE ZADEN VERKRIJGT. Een spreekwoord waervan ieder de gegrondheyd erkentzegt ten aanzien van het tarwezaedgoed gezaeyd is lialf gemaeyd. Maar om goed te zaeyen, moet een hoofdvereyschte vervuld worden, namelyk geen ander zaed dan van de eerste hoedanigheyd in den grond brengen. Ongetwyfeld is de landbouwer met dezen stelregel bekend, macr hoedanig wordt hy toegepast? Wat de granen aengaet, is de voor het zacyscl van elk jaar benoodigde hoe- veclheyd zoo aenzienlyk, en de middelen van zuyvcring of uyllczing zyn zoo onvolkomen, dat men, na de beste pogingen van zuyvcring te hebben aen- gewend altyd onder het korenzaed vele gebrekkige korrels overlaet, die niet zullen opkomenen tevens eene menigte zaedkorrels van schadelyke planten die den grond of het graenzaeysel nadeelig zyri. Het gewigt van dit gedeelte der landbouwkunde niet algemeen naer cysch geschat wordende, achten wy het nuttig, melding te maken van eene handelwyze, die sedert verscheydene jaren wordt gevolgd in eenige gedeelten van Frankryk. Het aen België palende departement der Meurthe levert, sinds onheugelijke tyden, op eene groote schaal de moesgroenten-zaden, voor welke zyne hove niers door het geheele ooslelyk gedeelte van Frankryk vermaerd zyn. Deze voortrcffelykheyd hunner zaden oritstaet niet uyt den grond, noch uyt het klimaet, macr is eeniglyk het gevolg van de zorg, die aen de zaedgevende plant wordt besteed. Men vergenoegt zichby voorbeeld voor de koolplantniet met uyt een koolveld de beste planten te kiezen, en dezelve te laten opgroeyen; men begint hen aen te kweeken, met oogmerk om er zaed van te winnen, cn plaetst hen ruym van elkander, opdat zy de meest mogclyke ontwikkeling verkrygen; men begiet het gewas met ccnen vloeybare meststof, cn spit ge durende het saizoen dry of vier malen den grond om, uyt welken den plant moet voedsel halen. Deze zorgen zyn niet moeyelyk aen te wenden, wanneer zy worden besteed aen ecnen grond van weynig uytgestrektheyden zy worden ruymschoots vergoed door den hoogen prys, waermede het best gewonnen zaed wordt belaeld. Hetzelfde geldt ten opzigte van alle andere moesgroentenzaden. Zie hier, hoe men behoorde te doen. In plaets van uyt zyn gewonnen zaed, of dat van zyne geburen de beste korrels te kiezen, om in den grond te bren gen moest eiken landman worden genooptom byzondere zorg te besteden aen een veld waervan de opbrengst tot zaedkoren waren bestemd. Over vloedige bemestingzaeyen op regelstweemael wieden of schoffelencn evenveel omspittingen, veroorzaken gecne overmatige onkosten over eene kleyne uytgestrektheyd gronds. Het op deze wyze gewonnen zaed behoort in geen geval naer den molen te worden gezonden. Als het ware door kweekhofzorg verkregen, zoude men het zaed, even als de bouwlieden de Meurthe, zoo vry van vreemde zaedkor rels oogstenals de meest gekoesterde hofzaden aengezien al de in don grond gebragte zaden het vermogen van uytbolten zouden hebben zoude het gewas gelykmatig opkomenen geene vreemde of schadelyke plant zoude met hel graen worden uytgezaeyd zoo dat door dit enkel middel binnen weynige jaren de onzuyverste landen zich van zelf zouden verbeteren. Om deze wyze van f'raenwinning ingang te doen vinden, ware het voldoende, dat een paer der meest verlichte landbouwers van iedere gemeente haer in werking bragten zy wykt zoo weinig af van de gewoone manier, dat het niet moeyelyk is dezelve ingang te doen vinden te meerwanneer men na den eersten keer het groot voordeel daervan inzag. Om in hel volgende jaer deze raedgeving op te volgenzoude men nu reeds gedurende ecnen regenachtigen dag een twaalftal gieters met vloeybare mest over een stuk grond slechts tien ellen oppervlakte moeten vcrsprcydencn alle nadeclige planten daervan uitroeyen: men zoude dan reeds een sterker cn zuyverder graen oogsten dan gewoonlyk. Voor haver zou de uytkomst nog opmerkclyker wezen. (Antw. ISieuwshl.) ARYERTENTIEN. Heden beviel mijne Echtgenoot voorspoedig van eene DOCHTER. Leyden, 9 September 1846. J. U. DRAIJER. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van deelnemingbetoond bij het overlijden van ons Geliefd Kind. Leyden, J. vak 't HOOFT, 10 September 1846. C. E. van 'iHOOFT, Meritn. De Schuldeischers in den boedel van den gefailleerdcn ARIE van der GAATTapper en Steendrukkerwonende te Leydendie in gebreke gebleven zijn hunne schuldvorderingen te doen verifiëren, worden bij deze als nog opgeroepen om op Woensdag den 23s,cn September 1846, des voor middags ten 10 ure, te verschijnen ter Vergaderkamer der Arrondissements- Regtbank te Leydenop het Raadhuis aldaar, voor den Edel Achtbaren Heer Regtcr-Commissaris in gezegd Faillissement, ten einde alsdan voort te gaan met de verificatie der schuldvorderingen. De Curator in voormeld Faillissement Mr. J. L. KLAVERWYDEN. STEDELIJK GYMNASIUM. De jaarlijksche PROMOTIE en PRIJSUITDEELING onder de Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium zal gehouden worden op Zaturdag den 12,lcn Sep tember 1846, des voormiddags ten 11 ure, in de Stads-Gehoorzaal. Tot bijwoning dezer plegtigheid worden alle voorstanders van Wetenschap cn Let terkundige beschaving minzaam uitgenoodigd door den Prorector des Gym nasiums. W. H. D. SURINGAR. VERKOOPING in de Stads-Banh van Leeniny te Leydenop Dingsdag den 15J<™ September 1846, des voormiddags ten 10 ure, vau VERSTANE PANDEN, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Ilorolo- giën, als van Wollen, Linnen en andere, zoo gemaakte als ongemaakte GOEDEREN, beleend in de maand Mei 1845. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des voormiddags van 10 tot des namid dags ten 2 ure, voor een ieder te zien. BEURSPRJjS van WOENSDAG, Nederland, Werkelijke Schuld. a Dito dito Dito dito O. I. Leening Amortisatie Syndicaat Dito dito Ilandel-Maatsehappij Haarlemmermeer Aandeden llijn-Spoorweg Aand. Holl. Spoorweg Maatschap. Belgis Certificaten Dito Dito Dito. bij RoxnscniLD Spanje, Leen. bij Ardoin van 85 Dito bij dito, onbep. stukken. Dito Binnen), a 6 in. Coupons Ardoins Portugal, te Londen Rusland, Obl. IIorE 1798 en 1816 Dito dito 1828 en 1829 Ccrt. bij dito 1831 en 1833 Dito bij Hope Dito bij Stieglitz C° Certificaten te Hamburg Inschrijving in Assign Certificaten van dito Polen, Certificaten SCHULDBRIEVEN. 9 SEPTEMBER. 2! pCt. 3 4} 5 44 X) Dito Aandeden met Loting Dito dito Pruissen Loten van 50 R. Oostenrijk, Oblig. WeenerBank. Idem Oblig. Metalliek Idem Aandeden 28 Mei 1834 Idem 1 April 1839 Napels, Ccrtif. bij Lam. en Rouw. a Brazilië, Amerika, Dito Dito Bankactiën Mexico, 300 500 5 pCt. 4 5 2* 500 f 250 5 pCt. 5 6 5 Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. I.A LAU. agst.koers. Hoogst, koers 6°A 601 723 72! 94 1 1 94 «J 944 903 90! 174| 174! 105| 204 20! 205 20! 33 33!$ 193 20! 44 46! 106| 105J 106 96$ 96» 91 89! 89A 71J 144! 144 L 1083 59 89 5 251 264 G. LA LAU. Gebleven. 60 J 72! 944 174!! 331 454 26

Leydse Courant | 1846 | | pagina 4