BUITEiNL/iJNDSCHE BEttlETEIN. voor het Ilof in G<4dcrlaml behandeld, bij arrest van den Hoogen Raad van den 17<ten Junij jongstl. naar het Hof in Zuid-llolland is verwezen. De Raads heer Mr. Elout zal in deze zaak rapport uitbrengen. Gisteren is aan de zeventien beschuldigden die zich alhier, ter zake van de ongeregeldheden, welke in het vorige jaar te 's Gravenhage en te Delft heb ben plaats gehad, in hechtenis bevinden, de acte van beschuldiging bctee- kend geworden, door den Procureur Generaal van het Geregtshof in Zuid- llolland tegen hen opgemaakt. Uit die acte, welk zeer uitvoerig is, blijkt, dat er negen worden beschuldigd van plundering van eetwaren, koopman schappen en mobilaire goederen, met gemeenerhand ofliij zarnenrotting en met openhaar geweld; en acht van medepligtigheiden een daarenboven van 1° gewelddadig verzet tegen cenen Ambtenaar van Politie, handelende ter uitvoering der bevelen van liet openhaar gezag, alsmede 2° van het toebrengen van slagen aan Agenten van de openbare magt., in de uitoefening hunner functiën. Donderdag den 24stc" September zal deze zaak voor het Hof van Zuid-Hol land worden behandeld. De Heer Advocaat-Generaal Mr. A. Gefken zal daarbij de functicn van het Openbaar Ministerie waarnemen. Onderscheiden Advocaten zullen als verdedigers van de beschuldigden optreden. De schoonmaakster F. van der Meer, beschuldigd van Staatsstukken en Papieren, geborgen geweest in ecne ongesloten kast op de Archief-Kamer van het Kabinet des Konings, te hebben ontvreemd, uit een huis waarin zij was voor loon werkende, is veroordeeld tot een half uur tepronkstclling en vijf jaar tuchthuisstraf. ROTTERDAM, 2 September. Op heden werd alhier ter Stede weder eenc Algemeene Vergadering der Koninkl. Nederl. Yaehlelub gehouden, welke, bij afwezendheid van Z. K. II. Hendrik, Prins der Nederlanden, door den Vice-President, den Heer P. 11. Tromp, werd voorgezeten. De Vergadering werd vereerd door de Ilooge tegenwoordigheid van Z. K. II. den Prins van Oranje. Onder de behandelde punten mogen wij melden dat besloten werd tot op- rigting van een Roeicorps van jongens, zamengesteld uil de lagere volks klasse, welke, door geschikte personen onderwijs gegeven, den lust tot varen en roeijen ongetwijfeld zeer zal vermeerderen. Zoo wij vernemen zullen alle jongens die daartoe geschikt zijn, onverschillig van welke jaren, worden aangenomenen Diaconiën en Resluurders van armenscholen worden uitge- noodigd, hunne hulp en medewerking aan dit plan te willen verleenen. Mog- ten na genoegzame oefening sommigen dezer jonge lieden verlangen te worden geplaatst op de Nederlandsche Koopvaardijvloot, dan zal de Koninkl. Nederl. Yachtcluh, door raad en voorspraak, hen daartoe gaarne behulpzaam zijn. De vorming van geschikte zeelieden, zoo wenschelijk in ons Vaderland, kan door dit plan der Koninkl. Nederl. Yachtcluh niet anders dan ten hoogste wor den bevoordeeld. Na den afloop der Vergadering vercenigde zich de Raad der Koninkl. Nederl. Yachtcluh tot een diner, denzelvcri door Z. K. II. den Prins van Oranje met Iloostdeszclfs gewone welwillendheid aangeboden. De Concessionnarissen van den Zeeuwsch Limburgsche spoorweg hebben eenige nadere wijzigingen in de acte van Concessie aangevraagd, en zal dien ten gevolge het storten van het Waarborgs-Kapilaal worden uitgesteld tot dat de denifitivc plans van aanleg zijn ontworpen en goedgekeurd. Men weet, dat men reeds aan het formeren dier plans ijverig werkzaam is. Als eene zeldzaamheid vermelden wij dat door de groote warmte van dezen zomer de cactus cerus Jie.vagonus met vijf bloemen heeft gebloeid, op den huize Oldrnytenburg bij Vollenhovciets dat in ons land niet dikwijls gebeurt. Deze bloem is op die buitenplaats sedert 1802 aangekweekt, zonder tot hiertoe eenig toeken van bloeijen te geven zij bereikte eene hoogte van G Nederl. ellen. AMSTERDAM, 2 September. De Graveur S. C. Elion heeft dezer dagen eene zeer schoone camee-onyx vervaardigd, voorstellende het portret van H. M., naar het borstbeeld door den Heer Royer. De Heer Elion heeft zich reeds door vroegere op steen gesneden portretten, als die van Z. M. den Koning, en van P. P. Rubbens den regtma- tigen lof van alle kunstkenners, en bepaaldelijk die van do 4de klasse van hel Koninklijk Nederlandsch Instituut verworven. In de genoemde camee heelt de verdienstelijke kunstenaar weder een nieuw blijk gegeven van zijne ongemeene vaardigheid en zijnen smaak in dezenvoor hem hier te lande schaars beoefenden tak der kunst. Kenners en kunstminnaars houden dit nieuwe voortbrengsel der litoglyphie als een der voortreffelijkste!!, die ooit door steensnijders zijn geleverd. Het portret, verheft zich vrij hoog, en is wit op donkeren grond; alhoewel op een betrekkelijk klein veld, heeft de fleer Elion de volmaakste gelijkenis, de fijnste schakeringen, in één woord, al het uitvoerige weten weêr te gevendat het borstbeeld van den verdienstelijken Royer zoo treffend onderscheidt. Gisteren avond, ten half 12 ure, werd ontdekt dat een der houten huisjes aan de Kattenburger Jaglhaven in volle vlam stond, het vuur deelde zich spoedig aan andere daarnevens slaande huisjes mede, zoodat 9 derzelven zijn afgebrand en het havenhuis aan het einde van den steiger beschadigd is. De bewoner, die met zijn gezin reeds ten half 11 ure te bed was gegaan, werd nog tijdig genoeg gewektom zijne goederen op eene schuit te kunnen bergen. UTRECHT, 1 September. De berigten uit vele streken onzer provincie nopens den aardappelen-oogst zijn zeer gunstig; de oogst valt rijkelijker uit dan men had kunnen verwach ten. Te Hoogland, bij Amersfoort, en elders werd de mudde dan ook voor één gulden verkocht. Door de vele opkoopen, ter verzending naar Amsterdam, was de prijs tot ƒ1.50 de mudde gestegen. Door de groote hoeveelheid aard appelen, die voorhanden is, is het te verwachten, dat de prijs lager zal worden. [De berigten echter uit onderscheiden deelen der Provincie Zeeland luidden omtrent de aardappelen, over het algemeen niet gunstig.] STEENWIJK, 26 Augustus. De hier gisteren gehoudene S'. Jacobsinarkt was bijzonder levendig, en de toevloed van bezoekers zoo grootdat men op de pleinen in en buiten de stad bij de 500 rijtuigen heeft geteld. Er waren ter markt gebragt bijna 1,000 stuks koeijen de handel in dezelve vertoonde veel levendigheid en in zonderheid vonden de vette en kalf koeijen tegen hooge prijzen koopers. De schapenmarkt hier ter stede neemt sedert eenigen tijd aanmerkelijk toe in bloei, en ditmaal zelfs zijn er op dezelve 1,800 stuks geteld. Alle soorten waren zeer gezocht, maar bovenal werden er voor de Drentsche hooge prijzen besteed. ASSEN, 31 Augustus. In den avond van den 28stl'n dezer zijn onder de gemeente Emmen 3 bui zen afgebrand, bewoond door 5 huisgezinnen, Van cenen inboedel is het meeste gered, doch van de beide andere volstrekt niets. Al het gedorsclit on ongedorsehte korenalsmede het boeren-beslag is verbrandbovendien zijn in den brand omgekomen 1 paard, 1 koe, 4 kalveren en 8 varkeus. GRONINGEN, 1 September. Nadat op den voorgaanden Zondag in cenige kerken ter dezer steile de ge meente door hare godsdienstleeraren herinnerd was aan het merkwaardig beleg dezer stad iu het jaar 1672, is op den 28stcn Augustus, den eigenlijken ge denkdag dier belangrijke gebeurtenis en van het ontzet der stad, met veel luister het gewone jaarlijkschc herinneringsfeest gevierd. OOÜT-1NDIE, Hel jongst uitgekomen nummer van de Moniteur des Indes bevat liet volgende berigt omtrent de uitrusting naar liali: De expeditie zal het eerst worden gerigt legen den Vorst van Bleling. flct Iandingspunt schijnt bepaald te zijn in de nabijheid van de Kampong Bleling, op de noordkust van Bali ongeveer 3 mijlen van de hoofdplaats verwijderd. De schepen kunnen daar tot digt onder den wal komenen de landing des noods krachtig ondersteunendoor het beschieten van den kampong Bleling. De hoofdplaats Singa Radja wordt door steenen murenvan 5 voeten hoog verdedigd. De kraton of 's Vorsten paleis is mede van steen gebouwd. Men zegt dat de Vorsten van Bleling en Karang Assam, vereenigd30,000 man onder de wapens kunnen brengen. Het schijnt zeker, dat beide Vorsten aanzienlijke aankoopen van geweren en krijgsbehoeften te Singapore hebben gedaanen niets hebben verzuimd om bunnc troepen af te rigten. De troepen der uitrusting lellen gezamentlijk omstreeks 1,700 man, te weten: 400 Europeanen, 700 inboorlingen, 100 negers en 500 Madurezen De artillerie bestaat uit 9 stukken geschut. Bovendien telt de landingsmagt 612 man en 39 stukken. Zij bestaat uit het stoomschip Bromo, de brikken Huzaar en Windhond, de schoeners Ca* mcleon en Niobe, 12 kruishooten en 6 praauwen-maijang. Hel hulp-eskader bestaat uit het fregat Ceres, de stoomschepen Merapie en Vesuvius, de schoeners Circe, Argo, Sylphe en Zephyr, advies-brik Pylades, te zaïnen ophebbende 70 stukken geschut en 645 man. De handelschepentot het vervoer der troepen gehuurdzijnde Hugo Grotius, Waterloo, Johanna Maria, Louise, Soolo, Koophandel, Willem II. In hetzelfde nommer van den Moniteur des Indes komt het begin voor van eene uitvoerige beschrijving van Bali, ten geleide van de vroeger deswege grgevene kaart. RUSLANII. PETERSBURG, 22 Augustus. De Regering is sedert kort op het spoor gekomen van bedriegerijen welke gepleegd worden inet de thee, die uit China wordt aangebragt, eu tol hiertoe zuiver en ongemengd werd overgevoerd. Wij hebben hier sedert eenige weken eene buitengewone hitte, die nog toeneemt naarmate de herfst nadert; de thermometer van Reaumur teekent dagelijks 23—25» (85—88» Fahr.) In Junij zijn in sommige trans-Kaukasische districten zulke zware regens gevallendat de rivieren buiten hare oevers gestegenalle aanplantingen onder water gezet en vele velden, wijn- en boomgaarden verwoest zijn; er is ook veel vee verdronken. Van de Poolsche grenzen wordt geschreven dat de Vorst-Stadhouder volgens een algemeen verspreid gerucht, het uitgewerkt plan tot opheffing van alle heeredienstenvan welken aard ookvan Petersburg heeft inede- gebragt en dat men eerstdaags de uitvoering van dien maatregel kan te ge- moet zien. Wordt dit gerucht bevestigddan is deze maatregeluit een staatkundig oogpunt beschouwd, allezins wel berekend te noemen. De Pool sche boer staat nog niet op die hoogte, dat de Regering hem niet door ma tige concessiën zou kunnen winnen en dan is de jonge Poolsche adel niet meer te vreezen dan is hij een strijdbaar corps officieren zonder leger,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2