LEYDSCHE COURANT N°. 1840. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. T K fy.i-AWU-' 16c YRÏJDAG, 4 SEPTEMBER. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 15den Augustus 11. heeft Z. M. bepaalddat met den 6den September aanstaande de Dtiuldevs of stukken van E en Gulden Vijftig Cents en van Vijf Schellingen buiten koers zullen worden gesteldzullende van Dingsdag den lsten tot en met Zaturdag den 5dcn derzelve maand September, alsmede nog op Maandag en Dingsdag den 7den en 8sten dier maandgelegenheid tot derzelver inwisseling worden gegeven bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schat kist op de gewone kantoor-urentegen andere koers hebbende munten of tegen munt-biljetten. y LEYDEN, 3 September. Onlangs is in onze Courant aangekondigd, dat van den Predikant G. C. van Balen Blanken in bel licht zal verschijnen een bundel leerredenenten gebruike bij de godsdienstoefeningen op lands schepen van oorlog, koopvaardij- en andere zeebodems, en daarbij vernield, dat, na de uitgave van het Zee mans Handhoek van den verdienstelijken Martinet, zoo ver men wist, niets dergelijks was in bet licht verschenen. De Middelburgsche Courant herinnert, dat het nader blijkt dat er nog een dergelijk werk bestaat van den Predikant C. Meeuse. Wij achten ons verpligt om, ter aanvulling van ons vorig berigt, zulks te melden. Bedoeld werk heelt ten titelGodsdienstig Handhoek voor Zeelieden van onderscheidene Standen nitgegeven in 2 deelen bij de Gebroeders Abra hams te Middelburg, en waarvan de tweede druk, in 1829 uitgegeven, bijna is uitverkocht. «Dit werk" leest men in genoemde Courant, «waarvan bet eerste deel 16 stuks verhandelingen over onderscheidene onderwerpen, en het tweede, voor lezingen, gebeden en dankzeggingen bevat, heeft in der tijd de gunstigste beoordeelingen genoten, en wordt nog bij voortduring als 'een godsdien stig leesboek in en buiten den zeemansstand zeer gezocht. De schrijver, die vroeger zelf tot den zeemansstand behoorde, beeft in laatstgenoemd werk den juisten toon aangeslagen voor de lieden waarvoor hij schreef, en de eigenaar dige deugden en ondeugdenden zeeman eigenbehoorlijk in het oog gehou den zoodat dit handboek niet alleen aanbeveeling verdient als een zeer doel matig geschrift, maar tevens, door de aanhoudende aanvraag naar hetzelve, ook door zendeling- en bijbelgenootschappenhet bewijs oplevert van zijne blijvende waarde." Wij denken dat, daar het eene werk nu eerst 16 jaren na de tweede uit gaaf van het andere uitkomt, zij genoegzaam zullen verschillen, om met vrucht nevens elkander aan boord te worden gebruikt. - Uit een nader ons medegedeeld berigt omtrent den afloop van de examina te Arnhem, blijkt het, dat het berigt in ons vorig nommer (uit het Handels blad van den lstcn dezer overgenomen) minder naauwkeurig is geweestheb bende er zich geen 234 maar 225 jonge lieden aangeboden. Voorts hebben van deze, twee hunne aangifte ingetrokken, drie zijn niet opgedaagd en twee zijn, staande het examen, geëclipscerddat is, hebben zich onder schijn van een oogenblik te pauzen verwijderddoch zijn niet teruggekeerd. Van de overige 218 zijn 73 afgewezen en 145 toegelaten. Voorts merkt onze berigtgever aan, dat er over het Staats examen en over de examinatoren veel wijsheid wordt geschaftdoch raadt hij het publiek aan, om de nieuwsgierigheid in te toornen, tot dat het rapport in het Verslag der Commissie van Rijkswege in de Staats-Courant zal worden medegedeeld. Z. M. de Koning, reizende onder den naam van Graaf van H.inriehsau is den 28stcn Augustus te Eisenach aangekomen en heeft den volgenden dag zijne reis naar AVeimar vervolgd. H. AI. de Koningin was den 29st""n te Straals- burg aangekomen, en had aldaar een bezoek ontvangen van den jongstcn zoon van den Koning der Franschen den Hertog van Alontpensierdie zich aldaar bevond. Na 11. 51. naar de Hoofdkerk te hebben geleid, om dat gebouw te hezigtigen, heeft de Hertog H. D. naar de stoomboot, op welke tl. AI. vertrek ken zouvergezeld. Aan het Ministerie van finantiën de vraag voorgesteld zijnde, of, in het geval dat een aanslagbiljet, waarvoor het verschuldigde zegelregt bereids was betaald, in het ongereede is geraakt, al dan niet verpligting bestaat, om het duplicaat dat tot vervanging moet dienen, insgelijks op zegel aan den belanghebbende uit te reiken, heeft Z. Exc. de gedane vraag toestemmend beantwoord, zonder dat in aanmerking kan komen de som, die op het oogenblik der afgifte van het duplicaat nog wegens den aanslag in de directe belastingen aan te zuiveren blijft. De Tijd weêrspreekt op de volgende wijze het omtrent den Bisschop Grooff door den Noord-Brabander medegedeeld berigt: AVij hebben alle reden om te geloovendat het berigt van de Noord- Btabanderals of Rome zou besloten hebben, dat Algr. Grooff niet naar de Oost-Indiën zou terngkeeren, op dit oogenblik ten eenemale ongegrond is. AVij haasten ons dit weinige ter geruststelling onzer Katbolijke landgenooten mede deelen, en hopen dat de Staats-Couratithet Handelsblad en al de overige bladen, die bet berigt van de Noord-Brabander in hunne kolommen hebben opgenomen, aan dit tegenberigt geene plaatsing zullen weigeren. Het aantal Reizigers en'de opbrengst van den Rhijnspoorweg, gedurende de maand Augustusis als volgt Aantal Opbr. van Opbrengst van Stations: Reizigers. Reizigers. Goederen, enz. Amsterdam17,232 ƒ23,821.15 ƒ2,987.28. Abcoude2,680 - 995.40 - 11.01. de Laan van Vreeland 1,791 - 992.75 - 21.41. Nieuwer-Sluis. 1,040 - 556.50 - 12.24. Breukelen1,751 - 912.05 - 14.31. Alaarssen1,208 - 716.15 - 22.31. Utrecht14,089 -13,359.40 - 2,034.85. Driebergen3,478 - 3,563.80 - 201.12. Alaarsbergcn en Alaarn 582 - 540.25 - 2.08. Veeriendaal1,165 - 1,043,10 - 138.84. Ede1,366 - 1,352.80 - 102.49. AVolfhezen330 - 351.10 - 11.74. Arnhem8,595 -19,035.45 - 3,628.08. 55,307 67,239.90 9,187.62. Totale Opbrengstƒ76.427.52. 'sGRAA'ENHAGE, 3 September. IIH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden worden in deze week hier terug verwacht. H. K. H. Prinses Albert van Pruissen zal den 8sten van bier vertrek ken en zich over Amsterdam naar het Loo en van daar over AVezelKeulen en Mainz naar Zwitserland en vervolgens naar Italië begeven. Eergisteren is hier van St. George d'Elmina, na een verblijf aldaar van 15 jaren, aangekomen de Luitenant-Coloncl A. van der Eb, Gouverneur der Nederlandsche bezittingen aan de kust van Guinea. Gisteren is in deze Residentie aangekomen en aan het Hotel de Bellevue afgestaptde Prins Stanislas de Jablowski, komende van Krakau. Sedert jaren beeft men ons Zeestrand niet zoo bezocht gezien als dit jaar bet geval is, hetgeen gedeeltelijk toe te schrijven is aan den aanhoudend warmen zomer, gedeeltelijk aan de hoe langs hoe meer ook bij onze landge nooten veld winnende overtuiging van het nut der Zeebaden: voor vele zieken tot herstel, en voor de meerderheid der welvarenden ter bewaring hunner gezondheid. Van daar datofschoon er ter linkerzijde van het Dorp mede veelvuldig gebaad is bet getal der aan de Stedelijke Badinrigting genoinene baden, tot den lstcn September, 11,048 bedraagt; welk cijfer dat van het vorige jaar tot denzelfdcn datum, met 3,797 overtreft; en zelfs dat van 1834 (bet grootste badjaar) te boven gaat, hebbende hetzelve toen, tot op gemelden datum, slechts 10,850 bedragen. Den 31slen Augustus jl. is alhier in den ouderdom van 78 jaren over- de Heer P. de Alunnick, in leven Referendaris bij het Ministerie van Koloniën en Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij was hij bet Depar tement steeds belast met de behandeling der AVesl-Indiscbe Zaken. Alen verneemt dat Zaturdag den 19deD dezer aanstaande, voor het Hof in Zuid-Holland, in hooger beroep zal worden behandeld de zaak van den Heer C. A. Thieme, uitgever der Arn'nemschc Courant, welke zaak, vroeger

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1