COUR AN T.J, LEYDSCHE Jh ■V>. v< ^"-i YRIJDAG, 28 AUGUSTUS. BIIVNEINLANDSCHE BERÏGTEN. N°. 103. V .De Prijs dor Courant is ƒ12 in het jaar afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenZh'e t?a/« Maandag komt LEYDEN, 27 Augustus. In een onzer bladen leest men: Het is waar, dat voor eiken wedren, een jockey een zeker bepaald getal ponden gewigt moet hebben. Om hem mager te maken, wordt hij eerst 24 uren in paarden- of koemest gezet tot aan den hals toe; dan in wollen dekens gewikkeld, alles om gruwelijk te zweeten en mager te worden. Daarentegen krijgt hij weder versterkende bouillons en wijn. Mager zijn is de hoofdzaak. Wat wordt er niet gedaan om een zilveren vaas of eenigc honderde guldens premie bij een wedren te behalen? Bij onze gewone jaarlijksche, oud-vaderlandsche harddraverijen hebben wij nooit van zulke barbaarsche, Engelsche scharminkel-kuren ge hoord, die echter, zoo men zegt, tot verbetering van het paardenras moeten dienen. De zoo hoog geroemde wedren-rosinanten wedijveren met derzelver berijders alzoo in uitgemergeldheid. Onze Vriesche en Geldersche paarden, hoe waarachtig schoon en bevallig voor het oog en premiën-waardig bij elke bengstenkeurstaan in de schatting van alle vreemdsoortige rassen bemin nende liefhebbers en voorstanders, immers verre beneden in waarde bij de zoogenoemde Engelsche volbloed-geraamten Onderscheiden Duitsche dagbladen melden dat de Generaal der Jesui- ten, Pater Roothaan, met twee geleiders, een Fransch adelijk persoon en een Italiaansch Priester, op den Uien Augustus te Afschaffenburg is aangekomen. HÜ was voornemens eene audiëntie bij den Koning te verzoeken, die daags daarna naar Munchen zoude terugkeeren. Onze regtstreeksche mededeelingen veroorloven ons dit berigt tegen te spre ken en zclis te verzekerendat Pater Roothaan Rome niet heeft verlaten. 'sGRAVENHAGE, 26 Augustus. Z. M. heeft bij besluit van den 23sten dezer tot Commandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemdden Heer Mr. I. BoeijeStaatsraad in buitengewone dienst, Chef van de afdecling accijnsen, in en uitgaande reg- ten enz. bij het Ministerie van Finantiën. Men verneemt dat het Z. M. dezer dagen behaagd heeft in den Adelstand te verheffen den Majoor J. G. W. Merkes van Gendtdienstdoend Adjudant des Konings, en hem het praedicaat van Jonkheer te verlecnen. Z. M. heeft uit de door de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk op gemaakte drielallen benoemd Tot Secundus van den Quaestor-Generaal der Synode, den Heer J. J. Carp, Ouderling te Amsterdam, en tot Secundus van den SecretarisDr. H. P. Timmers VerhoevenPred. te 's Gravenhage. Gisteren namiddag is er ten hove een thee gehouden. Vervolgens is er soirée bij den Engelschen Minister geweest, welke met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Weduwe, H. K. H. de Prinses van Pruissen, Z. H. den Hertog van Saksen-Weimarbenevevens de meeste hier aanwezige leden van bet Koninklijk Gezin werd vereerd. Heden morgen hebben de Prinses van Pruissende Hertog van Saksen- Weimar en het gevolg van de Koningin-Weduwe het Museum bezocht, en zich vervolgens naar het Paleis des Konings hegeven om afscheid te nemen van HH. MM. den Koning en de Koningin, benevens Z. K. II. Prins Alexander, die nog heden uit deze residentie zullen vertrekken. Heden middag is er groot diner gehouden bij HH. KK. HH. Prins en Prinses van Oranje, ter eere van de vreemde Vorstelijke personen, die thans deze Residentie met een bezoek vercercn. Heden avond is de verlichting van het Hotel de Bellevue weder ont stoken. Morgen ochtend ten elf ure vertrekken 11. M. de Koningin-Wcdnwe H. K. 11. de Prinses van Pruissen, Z. H. de Hertog van Saksen-AVeimar, en derzelver talrijk en aanzienlijk gevolg uit deze residentie naar Rotterdam alwaar de stoomboot the Black Eagle gereed zal liggen orn hen naar Wool wich over te brengen. Heden middag zijn HH. MAI. de Koning en Koningin en Z. K. H. Prins Alexander, uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken, ten einde zich van daar naar buitens lands te begeven, en wel gelijk vroeger gemeld is, de Koning naar Weimar en Silesiëen de Koningin en de Prins naar Italië. Den 9dcn dezer was de Nederlandsche Gezant aan het Peterburgsche hof, de Baron Mollerus, voor goed uit die hoofdstad afgereisd. 27 Augustus. Gisteren avond is er in het Ilötel de Bellevue eene soirée gehouden bij H. M. de Koningin-AVednwe van Groot-Britannië, waarop aanwezig waren HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, de Prins von Eslerhazy en vele andere aanzienlijke personen. H. M. de Koningin-AVeduwe en Z. H. de Prins van Saksen-AVeimar heb ben heden morgen een toertje door het bosch gemaakt en zijn omstreeks twaalf ure uit deze residentie vertrokken. H. K. H. de Prinses Albert van Pruissen en hare dochter Charlotte, benevens de Prinsen van Ilohenholtz en Von Esterhazy hebben nog dezen morgen afscheid van de Koningin-AVeduwe genomen. Het gevolg van II. M. is reeds lieden morgen ten half 10 ure vertrokken. ROTTERDAM, 26 Augustus. Heden namiddag ten 4J ure arriveerde alhier van 's Gravenhage HH. MM. de Koning en de Koningin benevens Z. K. H. Prins Alexander der Nederlan den, en begaven zich daarop van 's Rijks werf alhier, aan boord van de stoomboot Willem II, van de Nederlandsche stoomboot-maatschappij, ten einde H. D. voorgenomene reize te aanvaarden. De Regering heeft toestemming verleend tot het aanleggen van eene stoombootdienst tusschen onze stad en Gorinchem en vice versaen wel zoo dat in den achtermiddag van laatsgenocmde plaats de stoomboot zou afvaren, en laat in den avond van hierde dienst zal echter eerst in het volgend jaar in werking komen. Men leest in den Ned. Stoomposl Bij het ter perse gaan dezes, ontvangen wij het berigt, dat aan twee hoofd ambtenaren van den waterstaat zoude zijn opgedragen, het onderzoek ecner nadere herziening van het plantot plaatsing van het stationsgebouw voor den Rijnspoorweg te Rotterdam. Volgens bijzondere berigten van een inwoner van Suriname;, met den staat der zaken aldaar zeer bekend is de tegenwoordige toestand der Kolonie aan de Saramaccaonder het goed beleid van Ds. van den Brandhoff, aller gunstigst en kan men zich van hare nieuwe versterking met een 150tal hand werkslieden veel goeds voorspellen. AMSTERDAM26 Augustus. Deze stad heeft een gevoelig verlies te betreuren in het afsterven van eenen barer geachte ingezetenen, den Edel-Achlb, lleer Jacob Abraham Verhamme, Lid van den Raad dezer Stad, van het Collegie van Toezigt over den Hortus Botanicus en van het Hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, welke den 24slen dezer, in den ouderdom van ruim 56 jaren, nabij Haarlem overleed. Sedert het jaar 1827 Lid van den Raad, vervulde hij met ijver en naauwgezetheid zoo wel deze betrekking als alle andere, waarin hij deze stad en het vaderland ten dienste stond. APELDOORN, 24 Augustus. Men verneemt dat 11. K. II. Prinses Albert van Pruissenna afloop der badkuur te Schcveningen, nog voornemens is het Loo te bezoeken. ZWOLLE24 Augustus. De Administratie van den Overijsselschen Spoorwegis er in geslaagd om van den Haarler- of Hellendoornschen berg den grond aan te koopendie aldaar voor den Spoorweg zal benoodigd zijn. Tot dezen aankoop is besteed de som van ongeveer ƒ42,000. De berg heeft eene hoogte naar Amsterdamsche peil, van 41.70 el, en zal tot op 21 ellen dezer hoogte worder. doorgegraven. De lengte der doorsnede zal zijn 1,250 ellen. Het plan bestaat om de werk zaamheden aan den spoorweg op dit punt aan te vangen omdat uit den aard der zaak dit werk langer tijd zal vorderen dan het overige, terwijl men in dit najaar met het doorgraven van den berg denkt te beginnen. GRONINGEN, 24 Augustus. Op de jaarmarkt, den 12den jl. te Zweelo gehouden, was aangebragt de buitengewone hoeveelheid van 2,984 stuks rundvee en 694 varkens, benevens 21 paarden het getal koopliedenzoo uit Drenthe als de naburige provin ciën VrieslandGroningen en Overijsselwas buitengemeen grootde prijzen der runderen waren zeer hoog en de handel in dezelve levendig. De kalf- koeijengolden van ƒ80 tot ƒ110 en daar boven; de beste melkkoeijen

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1