zenden van geloovigcn tegenwoordig waren, en waar 60 ten gevolge van de amnestie begenadigden na de biecht liet H. Avondmaal ontvingen. De am nestie beeft niet alleen vele staatkundig verblinden aan het Vaderland terug gegevenook de kerk heelt ten gevolge daarvan veel berouwhebbende zonda ren in haren schoot zien terngkeeren. Menschen die sedert jaren van mis, biecht, noch communie hooren wilden, zijn bij hunne biechtvaders verschenen en hebben zich gedwee aan de hun opgelegde boeten onderworpen. In Faenza, waar in eene voorstad de zoogenaamde Centurioni of vrijwilligers wonen die zich tegen het plaatsen van het wapen van Pius IX aan de openbare gebouwen verzet hadden, is het lusschen deze en de burgers tot een verzoeningsfeest gekomen, hetwelk inet een Te Deum in de kerken, met maaltijden, vuur werken en illuminatiën gevierd werd. Men meent dat de herderlijke brief, dien de Bisschop van Gubbio ter zake van de amnestie beeft uitgevaardigd veel tot hel bewerken van die verzoening bijgedragen heeft. VENETIE, 10 Augustus. De Hoogleeraar der sterre- en zeevaartkunde bij het K. K. zee-collegiede Heer von Wullerstorf, heeft bij het bestuur de plannen tot gelijkstelling der openbare uurwerken der stad ingediendwelke hij ingevolge dcszelfs last had ontworpenen zal eerstdaags een aanvang met de invoering maken. Wullerstorf wil op het observatorium een astronomisch uurwerk plaatsen, en dit door middel van draden, in met pek gevulde buizen, die door de open bare tuinen en de Riva degli Schiavoni zullen loopenmet den Marcus-toren in verbinding brengen, waar men eene electrische batterij zou kunnen aan brengen, van welke de eleclro-magnetische stroom, die de snelheid des lichts verre overtreftinsgelijks door middel van dradenaan de uurwerken der overige torens zou kunnen medegedeeld worden. De astronomische regeling van de uurwerken eener geheele stad is vooral voor eene zeeplaats van belang, en aan onze stad zal de eer te beurt vallen, de eerste geweest te zijn, die dit denkbeeld verwezentlijkt heeftdat ongetwijfeld vele navolgers zal vinden. SICILIË. De toestand van ons land is tegenwoordig uiterst onrustwekkend. In de nitgestrekte vlakten van Catania en Lentini is sedert het begin van Maart geen druppel regen gevallen terwijl de hitte aldaar gelijk op het geheele eiland, dermate toegenomen isdat alles verdort, en zelfs de kiemen van het uitgezaaide koren in den grond verbrand zijn. Daarbij komt nogdat in de laatste dagen van Mei een hevige sirocco gewoed heeft, waardoor alle hoop op een nog zoo geringen oogst vernietigd is. Den 16den Julij klom de hitte, waarschijnlijk ten gevolge van vulkanische invloedentot 50 graden Reaum., zoodat de bladen verschroeid van de boomen vielen en alle wijngaarden en olijfboomgaarden verwoest zijn. Brood is somtijds voor geen geld te verkrij gen en in verscheiden Siciliaansche steden zijn dan ook wegens gebrek aan levensmiddelen reeds onlusten ontstaan. Bedenkt men daarbij de stemming der Siciliaansche bevolking die zich ten gevolge van de jongste verhooging der belastingen reeds in zeer opgewonden toestand bevindt, bedenkt men den buitendien reeds bestaanden nationalen afkeer tussohen Sicilianen en Napoli- tanen, dan vindt men allezins redenen om de naaste toekomst met bezorgd heid te gemoet te zien. OOSTEN RIJK. WEENEN, 9 Augustus. De Regering heeft de Protestantsche gemeenten verbodenondersteuningen aan te nemen van het Gustaaf-Adolf-Genootschap. Het dezer dagen alhier uit Nederland aangekomen schip Amsterdam en Weenenis voortdurend een voorwerp van buitengewone belangstelling des publieks, en zal waarschijnlijk eerst in het laatst der week met zijne grooten- deels uit wijnen beslaande terugvracht weder van hier vertrekken. Voor zoo ver men, naar de berigten der wakkere kapiteins, uit de bij deze eerste reis verkregen ondervinding, omtrent de bruikbaarheid van dezen nieuwen han delsweg kan oordeelenlaat het zich aanzien dat men in het vervolgen wanneer een aantal toevallige hinderpalen uit den weg zullen geruimd zijn, met voordeel van dezen binnenlandschen waterweg tussohen Amsterdam en AVeenen, tusschen de Noord- en de Zwarte zee, zal kunnen gebruik maken. De bevaarbaarheid van het Lodewijks-Kanaal wordt zeer geroemd, het schip voer daar zelfs gemakkelijker dan op den Main. De eigentlijke kosten voor de vaart naar herwaarts hebben iets meer dan 2.400 11. Wiener Wahrung (om streeks 1,200 Ned.) bedragen, en het handelhuis Zinner, hetwelk het groot ste deel der lading, namelijk 600 centenaars suiker ontboden had, had de vracht legen 4 11. 25 kr. C. M. (ruim ƒ5 Ned.) toegestaan. PRUISSFN. BRESLAU, 12 Augustus. Ronge is tot eene gevangenisstraf van 4 weken veroordeeld, omdat bij, zonder verlof van de Overheid te hebben bekomen tot het gebruiken der kerk, in het stadje Lahn godsdienstoefening had gehouden. Uit Zweden meldt men dat de oogst daar zeer voldoende uitvalt, en de rogge merkelijk in prijs is gedaald, op sommige plaatsen zelfs tot de helft van hetgeen men voor weinige weken betaalde. In de vergadering der vereeniging voor den Landbouw in Rhijnhessen welke den 3den dezer te Osthoven plaats had, is tot groote verwondering der aanwezendenwijn van dit jaar aangeboden, en niet alleen geproefd inaar ook onder den maaltijd overvloedig gedronken. De alhier gekelderde most van dit jaar belooft eenen even krachtigen als aangenaam smakenden wijn. Dit jaar zal de beroemde jaren van 1811 en 1834 nog verre overtreffen in qua- litcit van wijn. Men kan zich een denkbeeld maken van den overvloedigen oogst, die aan den Middelrijn te wachten staat, wanneer men weet, dat men in den Rheingau ditmaal, niet zoo als in de laatste jaren1,500 tot 2,000 stukken (elk van 7J Rijnl. amen), maar meer dan 6,000 stukken wijndat is minstens 8 millioen flesschendenkt te winnen. In den Plaltz (NiersteinLaubenheim enz.) zal men dit jaar ten minste 20,000 stukken of 24 millioen flesschen wijn oogsten. In den Rheingau en in den Pfaltz beloven ditmaal de beste wijnbergen niet slechts eenen allervoortreffelijkslen wijnmaar ook een' overvloed die de aanzienlijkste oogsten van deze en de vorige eeuw verre zullen te boven gaan. BEIJEREN, MUNCHEN, 10 Augustus. De Koning laat drie groote schilderijen op glas vervaardigen. De cartons daarvoor zijn gereed en worden als kunstwerken hoog geroemd. Zij zijn ver vaardigd door den beroemden Anton Fischer. Het eerste stelt den dood van Jezushet tweede de aatihidding der drie Koningen, het derde de uitstor ting van den Heiligen Geestvoor. Deze schilderstukken zijn tot een ge schenk voor den Dom te Keulen bestemd. Alhier wordt eene nieuwe Pinacotheek (museum van schilderijen), in de nabijheid der reeds beslaande, voor werken van hedendaagsche meesters gebouwd. Professor Yoigt is de bouwmeester. De buitenzijde van dit gebouw zal met eene reeks fresco-schilderijen versierd worden, volgens de teekeningen van Kaulbach, de geschiedenis der nieuwere kunst in Duitschland voorstel lende. FRANKFORT. 17 Augustus. De Groot-Hertog van Oldenburg behoort lot de meest verlichte en welwil lende regenten. Zijne gevoelens omtrent de drukpers kunnen als bewijs daar van strekken. De censoren in Oldenburg zijn alleen voor datgene aangesteld, wat de overige verbondsstalen betreft; ten aanzien van de aangelegenheden des lands, ja zelfs van den persoon des Vorsten hebben zij het uitdrukkelijk bevel ontvangen van den Groot-Hertogom alles te laten staan. Zekere brouwer te St. GoarshausenAdam genaamdheeft bij wijze van model, een vaartuig gebouwd, hetwelk door middel eener machine, die met groot gemak door 4 man bewogen kan wordenmet dezelfde snelheid wordt voortgestuwd als eene stoomboot van middelbare paardenkracht. Men is van oordeel dat deze uitvinding met goed gevolg op booten kan toegepast worden, welke het Donau-Main-kanaal bevaren. ENGELAND, LONDEN, 19 Augustus. Zoo men wil zou de Koningin met haren Gemaal zich binnen 14 dagen naar Frankrijk begevenom bij Z. M. een bezoek op het Kasteel van Eu af te leggen. Er worden in Schotland groote toebereidselen gemaakt om de Koningin in de volgende maand te ontvangen. Er heerscht in Lancashire, het grootste manufactunr-graafschap van Engeland waarvan Manchester de hoofdstad iszulk eene vermindering van werk en orders, dat 33 van de voornaamste fabrieken besloten hebben, slechts 4 dagen in de week te laten arbeiden. Naar aanleiding van brieven uil Holland begint men hier navraag te doen naar het gebruik der gelden, die voortgesproten zijn uit de leening, welke omtrent 10 jaren geleden ten behoeve van don Carlos gesloten is. Het schijnt echter niet uitgemaakt te zijn, wie met de bewaring dezer gelden belast is geweest, maar zoo veel wist men toch, dat dezelve menige millioe- nen guldens hebben bedragen, en dat de overleden Koning der Nederlanden daarin voor een belangrijk bedrag had deel genomen. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Augustus. Men is op den Noorder-spoorweg bezig meerder dwarsbalken onder de riggels te leggen, en wel van 44 voet, ten einde den weg vaster te maken en aan de wagens de afmattende schuddende beweging te ontnemen, die velen doet opzien om van dien weg gebruik te maken. De diligence-dienstwelke des avonds van Brussel vertrekt en des anderen daags 's middags te Parijs aankomten de passagiers veel goedkooper vervoertdoet aan den spoorweg veel afbreuk; zij legt den weg in 18 uren af, op den spoorweg heelt men er 11 noodig, doch dan reist men over dag en komt eerst des avonds alhier aan, en omgekeerd. In eene der jongste zittingen van de Parijsche Académie des Sciences, is door een der ledenden Heer Benjamin Delessertvan de uitvinding ge sproken van den Heer Claassente Amsterdam ten doel hebbende om de wagens op de spoorwegen, het uit het spoorspringen te beletten. De Heer Delessert heeft dezelve aanprijzende, medegedeeld dat het daarin bestaat, dat over de geheele uitgestrektheid van den spoorwegtusschen de heide ijzeren riggels een derde van hout, ter dikte van 20 bij 30 duim wordt geplaatst, en stevig op de dwars-onderlagen bevestigd de rug van deze houten riggels moet ongeveer 45 duim boven het vlak der ijzeren zijn verheven. Voor en achter onder tegen de stoomsleper en ieder rijtuig, wordt eene soort van ijzeren geul of goot gehecht, die alzoo over den houten riggel of balk komt te leg gen, doch zonder dien aan te raken. De boven- en zijwanden van den geul zijn voorzien van draaijende schijven of wielen de bovenste is waterpas, die

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3