BUSTEINL 4INDSCHE BER1ÜTEN. belasting van 20 pCt. dadelijk te vervallen, terwijl anders de belanghebbenden eerst met December in het genot van den vrijdom zouden zijn getreden. Bij die bill is tevens de teruggaaf bepaald van de inmiddels betaalde differentiële regten. Donderdag heeft hier de uitwisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging op het tractaat van handel en scheepvaart, tusschen ons land en België. Men verneemt, dat er reeds omstreeks 11 millioen aan nieuwe zilveren munt in omloop gehragt zijnen dat het bedrag van uitgegeven muntbillet- ten, omstreeks 13 millioen beloopt. AMERSFOORT, 20 Augustus. Dezer dagen is men hier in deze en naburige gemeenten aangevangen met het maaijen der boekweit. [leeft zich menigeen in derzelver schoonen en vollcdigcn bloei dit jaar kun nen verlustigenthans levert het gemaaide een zeer gnnstig uitzigt voor den verbruiker op, alzoo het stroo buitengewoon lang is en zwaar met zaadkor rels beladen en indien dit gewasin de eerstvolgende twee of drie weken terwijl het ter verdere rijping te velde ligt, van geen te brandende zonne schijn of plasregens te lijden heeft, zal het meestal zijn ingezameld en kan alsdan deszelfs opbrengst, wat zaad en stroo betreft, veilig door elkander op anderhalf gewoon verhouw gerekend wordenterwijl ook dan het zaad uitmuntende zijn zal. De vroegere veldgewassen als rogge, haver en gerst, bereids ingezameld, zijn vooral wat de twee laatsgenoemde betreft, wel uitgevallen; het beschot van de rogge valt over het algemeen tegen, de korrel is evenwel van goede qualiteit en zoo droog gewordendat dezelve dadelijk na dorscbing zonder bij voeging van oude rogge, voor verbakking bruikbaar is, eene deugd welke aan de gewassen van eenige der voorgaande jaren heeft ontbroken; opmerklijk ook is het dat die veldenwelke zwaar van de zoogenaamde roest zijn aangetast geweestvoor het meerendeel de best beladen halmen hebben opgeleverd. liet product der vroege aardappelen is middelmatig geweest, vooral van de hoogere gronden de latere soorten beloven eene gewone ■opbrengst. De tabak staat in dezen omtrek schoon, doch is, voor deszelfs volkomen drooging, nog aan te veel gevaren blootgesteld, om met grond over de uit komst te kunnen oordeelen. Eenige proeven van verbouwing van turksche tarwe, ten gevolge van de ijverige bemoeijingen door de coinmisie van landbouw in deze provincie geno menzijn aanvankelijk wel geslaagd en beloven eene goede opbrengst; terwijl het voordeelige van dit gewas ook daarin is gelegendat het vatbaar schijnt om tusschen andere gewassen, zonder nadeel te kunnen verbouwd worden, en alzoo hesparing van grond oplevert. 's HERTOGENBOSCH, 19 Augustus. Gisteren heeft de plegtige prijsuitdeeling plaats gehad in het Seminarium van 'sHertogenboschgevestigd te St. Michiels Gestel, tot welk einde, be halve vele andere geestelijken, ook waren opgekomen de Hoog-Eerw. Heeren den Dubbelden, Bisschop van Emaus, Vicaris-Apostoliek van dit Bisdom; ZwysenBisschop van Gerra; van Hooydonck, Bisschop van Dardanië; Para dis, Bisschop van Canea en Pater Bernard. De oefeningen begonnen in het museum met muzijk, waarmede ook de volgende oefeningen telkens werden afgewisseld als door de vocale uitvoering I van la Mule du Contrebandierdoor een 40tal studenten; eene Latijnsclie 1 redevoering, over de voortreffelijkheid der redekundige vindingdoor A. J. Fritsen de Geschiedenis van den Hoednaar het Hoogduitsch van Gel- lert, door P. van Gils; eene Griekscbe Lofspraak op den H. Athanasius, door J. van Welie le Paysan du Danubevan la Fontaine, door A. P. C'. Schoonens; eene Engelsche toespraak aan Groot-Brittanje, door H. J. 11. Maryneneene Nedcrduitsche Zamenspraak in verzen, van den Wel Eerw. lieer A. W. By voetProfessor aan het Seminariumover den vooruitgang en de eerzuchttusschen E. J. van der Kant, I.. J. Vcrberne, A. J. Ver hoeven, T. J. Stokvis en M. J. van Eupen. Vervolgens had de uitdeeling der prijzen plaats door den Bisschop van Emaus. Het feest werd besloten met een gezang op het goed gebruik der talenten, uitgevoerd door een 40-tal studenten, met opvolgende Harmonie- Muzijk. Eene ondoordachte baldadigheid heeft dezer dagen op de Cromvoirtsche heide een grout ongeluk verwekt. Een arbeider aldaar rookte uit eene Duil- sclie pijpeen zijner kameraden nadert hemmet het verzoek om een pa piertje in die pijp aan te steken. De ander stemt toe, maar de onvoorzigtige vrager hield in het papier eene hoeveelhoid buskruid verborgenhetwelk hij in de pijp zijns kameraads uitstortte, met dat gevolg, dat het ontploffende buskruid hem in het aangezigt sprong en hem in eens blind maakte. SÏRIE. JERUSALEM, 8 Junij. Ten gevolge der aanhoudende droogte en het opdroogen der meeste beken hecrscht alhier een verschrikkelijke hongersnood. Men ziet moeders, die hare laatste klecderen voor een stuk brood verkoopenten einde hare kinderen het leven te redden. In Salet waren onderscheidene personen den hongerdood gestorven. RUSLAND. PETERSBURG, 6 Augustus. Bij het vorige uit onze dagbladen overgenomen berigt, betreffende de stoomboot de Wolga, kan men nog voegen, dat ook de tweede reis van dien bodem met den gewenschten uitslag bekroond is. De boot wordt bestuurd door den voormaligen Kapitein der Nederlandsche Stoombootmaatschappij J. B. van Cranenbroek, Stuurman G. Wilson, en Machinist Berghout. De ineenzetting van het te Rotterdam vervaardigde en weder uiteengenomen stoom schip heeft, zoowel als de opstelling van de werktuigen, plaats gehad onder leiding van den Ingenieur Ch. Röntgen en Hollandsche werklieden, machi nisten enz. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, G Augustus. De Stendenvergadering heeft aan eene commissie van rapport, een voorstel van Larsen verzonden tot bevordering van de Deensche taal in het Hertogdom Sleeswijken wel met eene meerderheid van 35 legen 28 stemmen. De Commissaris der Regering was voornemens om aan de Sleeswijksche stenden, die eerstdaags bijeenkomeneen ontwerp ten voordeele der Deensche taal aan te bieden. Het schijnt echter uit vele verschijnselen te blijken dat de Slees- wijkers even als de Holsteiners hunne Duitsche gevoelens zullen handhaven. SPANJE. GIBRALTAR, 7 Augustus. Het Nederlandsch smaldeel onder bevel van Prins Hendrik is van hier naar Malta en Alexandrië vertrokken. Een der tot het smaldeel behoorende fregat ten heeft zeeschade bekomendoch heeft van het Fransche stoomschip Monte zuma al den bijstand erlangddien het noodig had. PORTUGAL. LISSABON, 10 Augustus. Een Spaansch leger van 30,000 manop onze grenzen zamengetrokken boezemt levendige vrees in aan de Regering, die van zijne zijde zich tot ver- dediging gereed maakt; maar alle magt, die het te velde zou kunnen bren gen, zou niet in staat zijn het gedurende één uur uit te houden tegen de overwegende krachten van Spanje. De hongersnood teistert ons land hevig en de geldelijke aangelegenheden waren zeer ongunstig; de opbrengst der tol len van de vorige maand levertnaar men zegteen groot tekort op daar de sluikhandel hand over hand toenam. ZWITSERLAND. Den 13den en 14den is hij den Landdag weder gehandeld over de Aargausche kloosters, zonder dat een der gedane voorstellen de vereischte meerderheid van stemmen kon erlangen. De zaak blijft dus bij het oude. De Aargausche afgevaardigde gaf bij deze gelegenheid verslag omtrent het gebruik, welke de Regering van de gelden gemaakt haddie vroeger geheel aan de kloosters verbleven; waaruit bleek, dat de bezoldigingen van een aantal geestelijken, die vroeger door de kloosters onderhouden werden, aanmerkelijk verhoogd en nieuwe geestelijken aangesteld waren waar de behoefte daaraan bestond te Muri werd een gesticht tot verzorging van armen en tot opvoeding van hunne kinderen daargestcld onder de Katholijke gemeenten waren 500,000 franken verdeeld en eene gelijke som bestemd voor de scholen in die gemeenten voor het gesticht van hooger onderwijs te Muri waren 240,000 franken en voor de kweekschool tot, vorming van onderwijzers 50,000 franken besteed terwijl overigens de geestelijken der opgehevene kloosters geregeld hunne pen sioenen ontvingen. ITALIË. ROME, 12 Augustus. Paus Pius IX toont sedert eenigen tijd in zijne houding eenen hoogen ernst, welke men niet alleen meent te moeten toeschrijven aan de gewiglige onder werpen welke tegenwoordig zijne geheele opmerkzaamheid boeijen, maar ook aan de steeds in getal toenemende kenteekenen van eene terugwerkende strek king, tot welke zich zelfs een gedeelte der hoogere geestelijkheid neigt. Pius IX is er evenwel juist de man naar, om de plannen, welke hij met het rijpste overleg heeft ontworpen, uit te voeren, zonder naar volksgunst te jagen, zonder vrees voor den haat van verborgene partijenalleen door den wensch bestuurd, om het ware welzijn van het volk en de kerk vast en duurzaam te vestigen. De Paus zal ooknaar men ons berigteerstdaags eene reis naar de provinciën aanvaarden en eerst dan moet er overgegaan worden tot de belangrijke veranderingen, welke voor de verbetering van 'slands bestuur zijn ontworpen. Het bevestigt zichdat de eigentlijke staatsambten voortaan slechts door leeken bekleed zullen wordenen dat alleen die postenaan welke kerkelijke belangen zijn verbonden, aan geestelijke zullen worden opge dragen. Dit is een planwaarover natuurlijkerwijze het heerschzuchtige deel der geestelijkheid hoogst verbitterd is. De Paus heeft eene congegratie van Kardinalen gehouden waarin be sloten werd een nieuw wetboek van strafregt op te stellen tot dat einde is nu eene commissie benoemd van de meest voorname Advocaten, om voorstellen daartoe in te leveren. Als een bewijshoe de handelingen van den Paus steeds te Napels mis hagen, kan dienen, dat het Rorneinsche blad Diario di Horna aldaar ver boden is. Den 8stcn werd in de kerk Sl. Pietro in Vincoliwaar de ketenen van den H. Petrus bewaard wordeneene plegtige mis gevierdwaarbij vele dui-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2