BUiTEWLAJNDSCHE BEKIGTm tie berigten te zeer uiteenloopendedan dat dit in weinige woorden kan wor den medegedeeld. Den 7dcn dezer heeft eene zware ramp de gemeente Noordlaren getroffen. Twee boerenwoningen zijn geheel verbrand met den ganschen voorraad van koren en hooi. Dienzelfden dag is in de gemeente 'tZandt, mede eene boe renwoning met al het ingeoogste koren 28 voeren hooi binnen en 9 voeren buitens huis, 2 boerenwagens, meest al het meerdere boeren- en melkgereed- schappen en een groot gedeelte der buismeubelen eene prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk is deze brand ontstaan door bet broeijen van bet hooi. De behuizing en schuur waren slechts voor ƒ1,500 verzekerd. In onze provincie zijn zes arbeiders op bet veld, door de ondragelijke hittedezer dagen plotseling dood nedergevallen. Als een te Huizinge onder de gemeente Middelstumeen bij Onderdendameen te Noordhomeen onder Zuidhorn een te Drieborgbij de Nieuwe Schansen een te Veendam. AIzGEI&IE, ALGIERS2 Augustus. De laatste tijdingen uit het westen bevestigen, dat Abd-el-Kader naar Mo rocco is teruggekeerd. Hij heeft van met Frankrijk bevriende volksstammen de levering van he- noodigdheden gevorderd, en men veronderstelde dat bij tegen deze stammen strooptogten zou ondernemen. Men schrijft uit Tlemecn, dat bij zich sedert verscheiden dagen te mid den zijner drïra bevindt, in de vlakte van Garet. Zijne brieven blijven, niettegenstaande den treurigen toestand zijner volgelingen, de bevolkingen verontrusten. In bet westen van Algerie heerscht rust. Overal is de hitte bovenmatig. In de omstreken van Bona en van Philippeville zijn sedert eenigen tijd tal rijke moorden gepleegd. Het dagblad la T'rance Algérientie meldt, dat op den 15dcn .lulij de gendarmes te TIemcen zekeren Graaf von Rcichenbacb eenen Pruis, hebben aangehouden, die beschuldigd wordt van het houden van briefwisseling met Abd-el-Kader. De beschuldigde is in hechtenis gehouden. CRIEKE1ILAID. ATHENE, 20 Julij. Laatstl. Maandag omstreeks den middag is een veertigtal struikroovers als grensjagers gekleed in bet dorp van Topolia, provincie Livadie ingedrongen, kwartieren eischende, welke de inwoners, die hen voor troepen bielden, hun aanwezen. Naauwelijks hadden zij zich daar genesteldof een honderdtal kameraden, die Topolia van alle zijden omsingeld bielden, zijn ben komen versterken. Zij hebben de boeren en zelfs velen der vrouwen gebonden het huis van den Demarch (districts commissaris) overrompeld, dien beambte met dolksteken afgemaakt en zijn negentienjarige dochter de armen afgehouwen van den geestelijke en zijne vrouw vorderden zij het opgeven, waar hun zilver en dat van de kerk geborgen wasen daar zij dit niet wilden aanwijzenheb ben zij hun kokend water over het lijf gegotentotdat zij de opgave deden. Tegen den avond zijn zij het dorp weder uitgetrokken, met hunne buit op twintig muilezels geladen. Ecnige dagen daarna is er een sterke afdeeling, zoo ruiterij als infanterie, afgezonden, om hen op te sporen. Er heeft een hard nekkig gevecht plaats gehad, waarhij van wederzijde dooden en gekwetsten ge vallen zijn. Op een gegeven wenk hebben de roovers zich onverhoeds met de vlugt verstrooid 22 zijn in handen der troepen gevallen onder deze gevan genen zijn twee boeren van Topolia, die den roovers tot gidsen gestrekt hebben. Messenie is eenige dagen achtereen door eene aardbeving geteisterddie onderscheiden vlekken en dorpen bijna geheel heeft vernield de bewoners moesten de wijkplaats naar de bergen nemen, waar velen van dak en voedsel beroofd zijn de schade wordt op 3,000,000 drachmen geschat. POIlTUCi AL. LISSABON, 28 Julij. De Bank doet al het mogelijke, om te trachten haar crediet te herstellen Zij heeft geld uit Engeland doen komen ter voldoening aan de vorderingen der houders van hare billetten. Men zegt dat de laatste pakketboot haar eene vrij aanzienlijke som heeft aangebragt. Het belang hetwelk de Porlugesche tijdingen tegenwoordig inboezemen en de snelheidmet welke de gebeurtenissen elkander opvolgenhebben de Regering genoopt tot het nemen van eenen maatregel, waarvan het doel is onze middelen van gemeenschap met de naburige landen te bevorderen. De post, die slechts drie maal 's weeks plagt te vertrekken, gaat tegenwoordig alle dagen; deze maatregel is, het is waar, slechts voorloopig, maar men hoopt dien bestendigd te zullen zien. De berigten uit de provinciën zijn gunstig. Te Coïmbrawaar de geest des oproers geneigd scheen nieuwe pogingen te willen wagen is het herigt der wederzamenstelling van het Ministerie met groote vreugde ontvangenen uit I.eiria Alcabaca en Porto de Moz wordt hetzelfde geschreven. ITALIË. ROME, 3 Augustus. Heden is officieel binnen en buiten 's lands kennis gegeven van de benoe ming van den Kardinaal Gizzi tot Staatssecretaris. Hij zal de eenige zijn en aan het hoofd staan zoowel van de binnenlandsche als van de buitenlandsche aangelegenheden. Deze inrigting zal ongetwijfeld gunstig werken tot vereen voudiging van hel bestuur. Sedert lang was het de gewoonte dat die prelaten welke zekere admi nistrative betrekkingen vervulden, met name de Gouverneur van Rome, de schatmeester en de maggiordomo, tot de waardigheid van kardinaal verheven werden, wanneer de Paus hen uit die betrekkingen (welke uit die hoofde posli cardinalici genaamd werden) verwijderen wildp. Daardoor ontstond het misbruik dat die prelaten niet zelden na korten diensttijd hunne betrekking- achteloos waarnamen en tot allerlei klagten aanleiding gaven, hetgeen ten gevolge had dat de Paus hen dikwijls zeer tegen zijnen wil tot kardinaal ver heffen moest. Dit zal voorlaan niet meer plaats hebben; want l'ius IX wil, steunende op eene bulle van Marlinus V, alleen zulke prelaten tot kardinalen benoemen, welke die eer om hunne verdiensten of bekwaamheden verdienen; terwijl in het vervolg de prelaten, des noodig zijnde, uit de ovengenoemde be trekkingen op gelijke wijs als andere ambtenaren zullen ontslagen worden, zonder op bevordering aanspraak te kunnen maken. Wie de gesteldheid van zaken alhier kent, zal het groote gewigt van dezen maatregel inzien. Volgens de jongste brieven heeft de Oostenrijksche Gezant alhier, die de staatkunde van den nieuwen Paus hoogelijk afkeurt, deze Residentie verlaten, onder voorwendsel van zich voor zijne persoonlijke belangen naar Wecnen te moeten begeven. De waarneming van het Gezantschap is aan zijn eersten Secretaris opgedragen. De Heeren Galetti, Mattioli en andere burgers van Bologna, die ten gevolge van de afgekondigde amnestie uit de gevangenis ontslagen zijn zijn heden morgen hier aangekomen. Vóór bun vertrek van bier zijn zij hij den Paus ten gehoore toegelaten, die hen met buitengewone welwillendheid ont vangen heeft. De Heer Galetti heeft aan Z. H. eene memorie aangaande eenige wenschelijke hervormingen overhandigd die hij gedurende zijn verblijf in de gevangenis opgesteld had. De Paus heeft hem een eerepenning daarvoor doen ter hand stellen. Naar men verzekert zal de Kardinaal Gizzi, het corps der Pauselijke vrij willigers ontbinden en burgerwachten instellen. De Zwitsers zullen geheel of voor een goed gedeelte worden ontslagen. Sedert de gebeurtenissen te Cesena en te Forli heerschte tusschen de bevolking en de Zwitsers de grootste ver bittering, en slechts met moeite heeft men tot hiertoe eene uitbarsting daar van kunnen voorkomen. Er begint zich hier eene partij tegen de hervormingen te openharen. Onbegrijpelijk is het gedrag van den Kardinaal Vannicelli te Bologna, die bij de amnestie nog eene bekendmaking heeft gevoegd, die lijnregt met den verzoenenden geest der eerste in strijd is. Men zegt dat die Kardinaal bevel heeft ontvangen om die bekendmaking in te trekken, of dat hij anders zou worden afgezet. Ook de Kardinaal Delia Gengalegaat van Urbino en Pisaro, heeft zich verzet en de amnestie niet willen bekend maken, doch is er door de bevolking toe genoodzaakt. De Deb'gaat te Ancona heeft eene teregtwijzing ontvangen, omdat hij de vreugde des volks wilde onderdrukken. Gaat het zoo voort, dan is het ergste te vreezenwant de partij der terugwerking die zeer sterk iszal elke doelmatige hervorming verijdelen, en dan de ontevredenheid op alle mogelijke wijzen bevorderen. PKIISSEX. BERLIJN, 8 Augustus. De Hertog van Sakscn-Coburg-Golha heeft bepaald, dat schade op lan derijen door het wild veroorzaakt geheel zal vergoed worden; te voren werd geene schade gegeven, zoo niet een achtste gedeelte van den oogst vernield was. Ook zullen de boeren het wild op de hunne landerijen mogen afmaken indien zij eerst de boschwachters gewaarschuwd hebben. Het groote dorp Speicher is bijna geheel door brand vernieldden 31sten Julij werden 252 woningen in de asch gelegdwaardoor ruim 600 menschen zonder huisvestinghuisraad enz. zijn. In Julij werden uit Dantzig 1,493 lasten tarwe naar Nederlanden 2,483 naar Engeland verzonden. Te Bonn is in den nacht van den 5den de rust vrij ernstig gestoord doordien de policie een' student in hechtenis had genomen, die door zijne medestudenten bevrijd werd de burgers sloten zich grootendeels aan de stu denten aan. De rust is door gewapenden moeten hersteld worden, doch in de stad bleef groote gisting hcerschen. Te Weenen heeft de policie lot verdrijving van de zaamgeschoolde menigte voor het huis van een' bakker, die verdacht werd valsch gewigt te gebruiken, met het beste gevolg eene brandspuit doen spelen in weinige oogenblikken was de straat ontruimd. EKSELAXB. LONDEN, 10 Augustus. Morgen keert Koning Leopold met zijne Gemalin weder naar het vaste land. De Suikerwet is gisteren voor de derde maal in bet Lagerhuis gelezen en goedgekeurd; men verwacht dat zij ook door hot Hoogerhuis zal aangenomen worden. Hetgeen men langen tijd voor de electrische telegrafen gevreesd had is nu gebeurd. Bij een onweder dat Zaturdag den lste" dezer is losgebroken, is de bliksem verscheiden malen op de geleidraden van den eleetrischen tele graaf van Portsmouth naar Londen gevallen en heeft ze allen verbrijzeld. Te Forekam was de schok zoo geweldig dat de staken die den telegraaf onder steunde, werden omgeworpen. Aan het station van Gosport draaide de naald den ganschen nacht, even als of men berigten overbragt. Het is gelukkig dat dit alles des nachts is gebeurd, want ware iemand in de kamer geweest, in welke de telegraaf uitloopt <'an ware hij voorzeker getroffen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3