COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG, 14 AUGÜSTÜS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I f.' i De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond LEYDEN, 13 Augustus. Uit de proeven van den Heer Dr. Bouclierie in het woud van Compiegne met houtzuur (acide pyrolignenx) genomenter beveiliging van het hout tegen verrotting is geblekendat van gewone spoorwegbalkcn voor de hellt met houtzuur geprepareerd en drie jaren in den grond begraven de geprepa reerde helft gaaf en hard, het andere einde daarentegen zacht en vergaan was. Deze bevinding heeft menigvuldige en dringende aansporing ten gevolge gehad aan de besturen, om ter wering van houlbederf, dat bij spoorwegen zoo veel aanleiding tot ongelukken kan geven en ter voorkoming van kostbare en moeilijke herstellingen ook aan gebouwen, dit middel aan te wenden. (Zie compte rendu de l'Academie des Sciences du 3e Trimestre 1845. Le Commerce Beige van den 5den dezerenz.) Bij het aanprijzen van dit middel zijn wij verzocht te herinneren dat se dert ruim vier jaren een fabriek bestaat te Gorkum op Zoom bij AVouw in Noord-Brabandwaar dat houtzuur en het nog meer verhardende houtzuur- ijzer (pyrolignite de fer) tot zeer geringen prijs afgeleverd wordt; dat het reeds aan spoorwegen en publieke gebouwensluiswerken en vaartuigen is ge bezigd alsmede dat aldaar altijd een voorraad van inel houtzuur-ijzer gepre pareerde beuken balken voor bonten vloeren ter vervanging van eiken voor handen zijnop grond van gelijke waarnemingen als door den Hr. B. en den algemeenen raad der bruggen en wegen in Frankrijk gedaan zijn, waarom deze aan het gebruik van geprepareerd beuken hout voor de spoorwegen de voorkeur geeft boven het hart of beste gedeelte van niet geprepareerd eiken hout hebbende de spoorbalken van geprepareerd beukenhout langer weerstand geboden dan die van eikenhout, waarbij men voegen moet, dat het beuken hout zich in vergelijking van het eikenhout in een bijzonder korten tijd op de allergemakkelijkste wijze van het houtzuur geheel doordringen laat. De Procesverbalen van Compiegne en de verklaring van genoemden raad (conseil général des ponts et chaussées) zijn overigens zulke documentendat zij volgens de Commerce voornoemdalle aanleiding geven om bij de besturen van openbare werkende aanwending dier middelen ten ernstigste aan te prijzen. De tweede algemeene vergadering der Kon. Ned. Maatschappij tot Aan moediging van Tuinbouwzal op Donderdag den 10dcn September aanst. alhier worden gehouden. Wij vernemendat tot Aartspriester van Holland, Zeeland en AVest- Vriesland benoemd is de Hoog-Eerw. fleer E. S. van der Ilaagen, Pastoor te Soeterwoude. De Tijd. De Courier du Luxembourg behelst de volgende bijzonderheden omtrent de aankomst des Konings aldaar. Z. M. de Koning, Groot-Hertog, is Donderdag morgen ten half tien ure te AValferdange aangekomen. Overal op den weg, welken Z. M. is langs gekomen, te AVasserbillig, te Grevenmacher, te Niederannen te Birel, te Eich hebben de Burgemeesters, door hunne gemeenteraden omgeven, den Koning afgewacht aan den voet van eerehogente zijner verwelkoming opgerigt. De komst van Z. M. was in den nacht verwacht en de depeches, die eene verandering van uur vermeldden, niet tijdig aangekomen zijnde, hebben de plaatselijke overheden, van den avond tot den morgen de wacht blijven houden, om den Koning te begroeten! Te Luxemburg moest het doorrijden der voorsteden ten twee ure in den morgen hebben plaats gehad en het bepalen van dit uur had, overeenkomstig het gebruik, aan de regering doen denken, dat. Z. M. niet verlangde de bur gerlijke of militaire overheden bij het binnenkomen der stad te ontvangen. Daar de verandering van uur niet bekend was, is de regering verstoken ge weest van het genoegen, van Z. M. te ontvangen. Bij het dag worden hadden de Pruissische artilleristen post gevat bij hunne stukken, en de Generaal De Wullïen begaf zich naar het fort Dumoulin, om de hulde van het garnizoen aan den Koning te brengen. Omstreeks negen ure deden de onzekerheid van bet oogenblik der komst van den Koning en de meening, dat Z. M. op ecnen afstand van twee uren werd voorafgegaan door een cocrier, die zich nog niet liet zien, den Generaal besluiten zich naar de benedenstad te begeven met achterlating van het hevel, om hem terstond te waarschuwen, zoodra de coc rier verschijnen zou. Door een onvoorzien toeval had de coerier slechts eenige weinige stappen vooruit op het rijtuig van Z. M., zoodat de Generaal, die in allerijl terug- snelde, Z. M. in de helling naar Clausen ontmoette; het teeken, hetwelk van uit het fort Dumoulin gegeven moest worden, kon derhalve niet door den Ge neraal gegeven worden en dit verklaart, hoe het gekomen is, dat het kanon der vesting Z. M., bij Hoogstdeszelfs doorrijden, niet gesalueerd heeft. De schutters sociëteit had eene illuminatie voor haar pavilloen te Clausen gereed gemaakt en hetzelve, even als op haar feestdagen, met vlaggen versierd. Zijne Majesteit schijnt Woensdag of Donderdag aanslaande weder te zullen vertrekken. Een opperhoofd der Drusen heeft aan zekeren schoolmeester van het dorp Chouf, in Syrië, die zijn zoon gedurende eene zware ziekte verpleegd had, ten geschenke gegeven eene volkomene wapenrusting die gedurende onheugelijke tijden in zijne familie bewaard werd. De schoolmeester, een Franschinan heeft deze zeldzaamheid aan zijn Vaderland geschonken. Men wildat dit merkwaardig stuk behoort tot de tijden der kruistogtenen het eigendom is geweest van een' der Baronnen die zich in het gevolg van Lodewijh den Jongen bevonden hebben. KATAVJJK, 12 Augustus. Aan bet alhier gevestigde Gymnasium had hedenna vooraf gehoudene examina, de plegtige prijsuitdeeling plaats. Eene talrijke menigte vreemde lingen was hierbij tegenwoordig, om ooggetuige te zijn, van de vorderingen der Kweekelingen. De uitreiking der Prijzen geschiedde door Z. II. Eerw. den Bisschop van Curium die bij deze gelegenheid eene korte redevoering hield over het doel en oorsprong dezer Inrigtingherdacht bij het thans 15-jarig feest en hoe het als bijna uit niet ontstaan, was opgegroeid tot eene groote boom, onder wiens schaduwrijke takken de Kalholijke Jongelingschap ge vormd wordt. Onder afwisseling van muzijk en declamation, liep deze pleg- tigheid ten einde, welke voorzeker bij vele der aanwezigen eenen aangena- men indruk zal hebben achter gelaten, en belangstelling hebben opgewekt in den bloei eener inrigtingwelke van groot belang voor deze Gemeente mag beschouwd worden. 's GRAA'ENHAGE12 Augustus. Bij Koninklijk besluit van den ll<i™ Julij jl., worden de besturen der ste den en gemeenten gemagtigdom zonder hoogere autorisatieover te gaan tot den onderhandschen verkoop of afstand van onroerende goederen aan ste den of gemeenten toebchoorende, wanneer die goederen benoodigd zijn tot het aanleggen of volbrengen van openbare werken alsmede om in die geval len te beschikken op de verzoeken van administratiën van armen-, gods- of weeshuizen, diakoniën en andere dergelijke administratiën en gestichten van weldadigheid, om magtiging tot het onder de hand verkoopen of afstaan van onroerende goederen. Op de eerstvolgende Woensdagen den 19<len en 26stcn Augustus, zal de gewone audiëntie bij den Minister van Koloniën geen plaats hebben. Gisteren namiddag hield men zich in eene slagterij in de Katerstraat alhierbezig met het slagten van vee. Een osdie reeds onder des slagters handen was, brak los en ontkwam den stal. Een smid le Comte, die in de gemelde straat werkte, trachtte den os meester te worden. Hij werd echter op den grond geworpen en deerlijk door het verwoedde dier verwond zoo zelfs, dat hij niet naar zijne woning kon worden vervoerd. De os keerde zich daarop om en ging aan het hollendoch werd eindelijk door een aantal personen tot staan gebragtnaar de slagterij terug gevoerd en afgemaakt. ROTTERDAM, 10 Augustus. AVij vernemen dat de tentoonstelling van Schilderijen alhier, dezer dagen is verrijkt geworden met kunsttafereelen van de Heeren Th. Gudin te Parijs, en van Don Perez de Villamilte Madrid; terwijl door de lleeren*Ch. van Beveren, Lieste en andere nog uitmuntende bijdragen geleverd zijn. Een en ander zal voorzeker medewerken om de belangstelling in de tentoonstelling te verhoogen, en velen uitlokken om ook deze meesterstukken te bezigtigen. Men verneemt, dat de Heeren P. Romijn alhier, van Hall te Haarlem, en andere deelgenooteneene concessie aan Z. M. den Koning hebben aan gevraagd, tot de droogmaking van al de nog bestaande waterplassen t usschcn

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1