BUSTËiNLA IN BSC HE BE RIG TeS fen, met uien Hl), een onderhoud heeft gehad. Nog dienzelfden dag is Z. M. nit Koblentz vertrokken, om zich over land naar Luxemburg te begeven. De Minister van Koloniën zal den 12lle°19dct> en 26sten dezer geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat H. M. de Koningin, benevens Prins Alexander der Nederlandenden 24steu zich op reis naar Italië zullen begeven en datter wijl H. M. eenigen tijd in Opper-ltalië zal verblijvende Prins ook Napels Rome en andere voorname steden zal bezoeken. Z. M. de Koning, die den- zell'den dag naar Silezië zal vertrekken, zou IID. Gemalin en Zoon een eind- wegs begeleiden. RHENEN9 Augustus. Het on weder van Vrijdag den 7Jcn dezer is vooral voor deze stad noodlottig geweest. De hagel of ijsregen heelt niet alleen al de glazen, maar al het gewas te velde vernield. Hevige bliksemstralen en donderslagen, vergezeld van eenen hagel, die meerder op het nedervallen van stukken ijs geleek, barstten ten 4 ure los. Ten 9 ure bedaarde de woede van het weder. De eenige oogenblikken te voren, zoo heerlijke en veel belovende velden waren als afge maaid 5 de schoonste vooruitzigten van den nijveren landman als met eenen slag vernietigd. Boekweit- en aardappelvelden hadden aanmerkelijk geleden; maar de tabaksplant, een hoofdbestaan der arbeidende klasse opleverende, was letterlijk vernietigd. Men moet ooggetuige geweest zijn van de verwoes ting om er zich een denkbeeld van te kunnen maken. De schade wordt nu reeds begroot op ongeveer ƒ80,000 onder eene bevolking van omtrent 2,000 zielen. De Regering heeft de hulp van liefdadige landgenooten inge roepen. HARDERWIJK, 3 Augustus. Jongstleden Maandag, ten één ure, is alhier door een 26-tal manschappen en 4 rpgementskinderen van ons garnizoen, in de Zuiderzee om uitgeloofde prijzen gezwommen. De zwemmers, die op eene tentboot bijeen waren, moesten van daar af zwemmen naar eene tweede schuit, die, naar gelang de zwcinlogt wezen moest, van 20 tot 40 ellen van de eerste verwijderd lag, en op welke zich de Ollicieren en Commissarissen, die de prijzen moesten toekennen, bevonden. De eerste togtcn werden gedaan door de 26 ongekleede manschappen daarop volgden die van 6 geheel gewapende, wier geladen geweren, nadat zij aan boprd geklommen waren, afgeschoten werden, ten bewijze, dat zij de zelve hadden weten droog te houden. Ten slotte zwommen de 4 regements- kindoren om het snelst. Eene derde boot vergezelde voorzigtigheidshalve al deze exercitiënterwijl de wedstrijd, zoo door het vlaggen der schepen als de muzijk van het corps verlevendigd werd. Alles is volkomen naar wensch afgeloopen. LEEUWARDEN, 6 Augustus. In de Vergadering van den Raad dezer Stad van heden is op voordragt van Ileeren Curatoren van het Stedelijk Gjmnasium tot Docent in de Nieuwere Talen benoemd de Heer Albert Lodewijk BrugsmaCandidaat in de letteren thans Onderwijzer te Middelstum. Omtrent de plaatsing der Bibliotheek van het voormalige Rijks-Athenaeum te Franeker, welke men algemeen verwachtte dat nog in dezen jare naar Leeuwarden zoude worden overgebragt, vernemen wij met leedwezen, dat op bet vroegst eerst in derzelver volgende jaarlijksche zitting (van 1847) door de Provinciale Staten zal worden beschikt, nadat ter voldoening aan het door dit ligchaam uitgedrukte verlangen, eene nadere voordragt van II. H. Gede puteerde Staten aan derzelver deliberatiën zal worden onderworpen. Het voornaamste beletsel zou, naar men wil, gelegen zijn in de gelijktij dige jaarlijksche uitkccring van het legaat van Schuurman, bestemd tot den aankoop van Bock- en inzonderheid van vervolgwerkenwaar tegen het be stuur van Franeker, als het eigendom van die stad aangemerkt wordende, zeer veel bezwaar heeft. De jaarlijksche opbrengst van dit legaat bedraagt tngeveer ƒ700. Handelsb ASSEN6 Augustus. Men verneemtdat gedurende het hevige onwedcr, hetwelk Zondag jl. ook in de gemeente Zweelo heeft gewoed, de landbouwer Hendrik Heling, te Bcn- neveld in die gemeente, die op dien dag voor don afwezigen schaapherder de schapon hoedde, met 22 schapen digt bij Benneveld door den bliksem ge troffen en gedood is. Zijn pel, die nevens hem lag, was geheel verscheurd: overigens kon men noch aan zijn ligchaam noch aan zijne bovenklecderen iets bijzonders waarnemendoch zijn hemd had voor de borst en in de zijde eene zwarte kleur en was vol kleine gaten. MEXICO. VERA-CRUZ, 2 Julij. De Generaal Paredes is door het Congres weder tot Voorzitter gekozen. Aan de Regering is volmagt verleend, om schikkingen omtrent de staatsschuld tot stand te brengen, en de gelden te heffen, die voor het oogenblik noodig zijn; hetgeen echter zeer moeijelijk zal wezen, omdat het grootste gedeelte der gewone inkomsten reeds vooraf verbruikt zijn. De jaarwedden van alle ambtenaren zijn een vierde verminderd. T- Thans hebben zich de beide Calil'orniën, Durango en Chicuahua van Mexico onafhankelijk verklaard, en zullen zich bij het bondgenootschap der Vereenigde Staten voegen. Deze stad is in staat van beleg en men zag spoedig den aanval der vloot van de Vereenigde Staten op het kasteel van S'. Juan d'Ulloate gemoet die vloot bestond uit 3 fregatten, 2 korvetten, 1 brik en 2 stoomschepen. RUSLAND. PETERSBURG, 24 Julij. Dc Regering heeft bepaald dat de Petcrsburg-Moskauer spoorweg zal voort gezet worden tot Kiew en Odessaen een ander van Kiew naar Warschau zal worden aangelegd. Die van Warschau naar Krakau wordt met spoed aange legd de zijtak tot Lowicz is reeds gereed en zal tot op de Pruissische grenzen bij Sculpee voortgezet, en aldaar met den voorgenomen groolen Pruissisch» Oostelijken spoorweg vereenigd worden. ITALIË. ROME, 1 Augustus. De aanspraak van den Paus in het consistorie van Kardinalen gebonden is zeer kort. Zij bepaalt zich tot eene, met de grootste bescheidenheid en nederigheid uitgedrukte dankzegging van Pius IX, voor de op zijnen persoon gevallen keus tot Paus; tot de belofte, de regten der Kardinalen te handha ven en zich jegens hen steeds dankbaar te betoonenen tot de duidelijke openbaarmaking van de hoop en van zijn besluit, oin met Gods bijstand en de medewerking der Kardinalen, het welzijn en den voorspoed der kerk te be vorderen en liet aantal van bare belijders te vermeerderen. In dit consistorie werden 4 bisschops benoemingen bekrachtigd onder anderen die van de door de Koningin van Spanje, voor den bissclioppelijken zetel van Portorico voor- gestehlen candidaat. De geestdrift voor den Paus neemt meer en meer toe. Hij heeft een' Commissaris benoemdom te onderhandelen over hel ontslaan van 4000 Zwitsers, die door het vorig bestuur voor 20 jaren in dienst waren genomen, tegen eene behoorlijke schadeloosstelling. Hij heeft ook bepaald, dat de hulpbehoevenden onder de Israëliten te Rome deel zullen hebben aan de door hem te verleenen giften. De bezending der Israëlitendie hem met zijne verheffing was komen gclukwensclien is door hem met bijzondere wel willendheid ontvangen. PKITISSEN. BERLIJN6 Augnstns. De Hoogleeraar Heine te Wurzburg, de beroemdste Orthopedist van Duitscb- land, is den 31slen Julij te Glockenstal, in de nabijheid van Thun in Zwit serland overleden; bij bad zich dezen zomer daarheen begeven, ter herstelling zijner gezondheid. De groote bijeenkomst van Duitscbe Advocaten, welke tot biertoe door de Regering van alle Duitscbe Staten verboden was, is eindelijk met verlof der overheid te Hamborg lot stand gekomen. De rust te Keulen is wederom hersteld. De Generaal von Thiele, Mili tair Bevelhebber der Rhijnprovinciewas den 6den aldaar aangekomen om een onderzoek omtrent het gebeurde te beginnen. HEILBRON, 3 Augustus. De gymnastische oefeningen zijn thans overal in Dnitschland ingevoerden kannen gezegd worden een deel uit te maken van onze nationale opvoe ding; en het is reeds tot eene algemeenc gewoonte geworden, om opentlijke spelen en gymnastische feesten in te rigten, aan welke duizende jongelingen deel nemen. Zulk een feest had gisteren te dezer slede plaatsen meer dan 1000 liefhebbers warén uil de verschillende Zuid-Dnitsche landstreken daar heen gestroomd. Er werd besloten om elk j aar zulk een algemeen leest te vieren, en Frankfort werd als de plaats gekozen, alwaar liet in het aan slaande jaar zal worden gehouden. ENGELAND. LONDEN, 8 Augustus. De Regering heeft besloten tot het vestigen van een maritiem station op Poelo Laboan aan den mond der Borneo-rivier en heeft instructien uitgevaar- digdom van dat eiland bezit te nemen en zoodanige toebereidselen te maken als noodig zouden zijnom dit voornemen ten nitvoer te leggen. Er schijnt geen plan te bestaan, om er een etablissement op te rigten. Het eenige doel wat met beoogt is bescherming voor de vaart op China en een steenkolen- depot te vestigen voor de stoomschepenvarende op China en Australië langs straat Torres, alsmede om den handel in den Indischen Archipel nil te breiden. De sterfte is laatstleden week in deze hoofdstad weder toegenomen. Het cijfer der overledenen bedraagt 1,086, en dus 83 rneer dan de vorige week, en bijna 200 meer dan den gemiddelden wekelijkschen sterlte-staat der vijf laatste zomers. Het getal sterfgevallen veroorzaakt door de (Engelsche) Cholerabeloopt 23. In het Lagerhuis is met 79 tegen 10 stemmen de wet doorgegaan, waarbij aan de Israëlitcn vergunning wordt verleendom landeigendommen te bezittenen de Roomsi'hen van eenige wetsbepalingen worden ontheven die sedert lang reeds in onbruik geraakt waren. Dc suikerwet is vervolgens in Commitlé doorgegaan. Woensdag morgen is andermaal een zwaar onweder boven deze hoofd stad en hare omstreken losgebarsten. In Clerkenwellgreen zijn twee buizen, na door liet waterdat de stortregens hadden doen opzwellenondermijnd te zijn, ingestort. Persoonlijke ongelukken heeft men hier niet te betreuren,, en de bliksem schijnt nergens schade te hebben aangerigf. Te Rochester en Chattam heeft dit onweder ook zeer hevig gewoed. Op

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2