LEYDSCHE COURANT. V/ 1846. WOENSDAG12 AUGUSTUS. N". 96. i/i BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. 4f, De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 11 Augustus. Een bijvoegsel tot de Staats-Courant van Zaturdag den 8sten Augustus be vat de mededeeling eener vertaling van het onlangs tusschcn Nederland en België gesloten verdrag van handel en scheepvaartin de zitting van de Bel gische Kamer der Vertegenwoordigers van den 6,lcn dezer aan die vergadering medegedeeld en alzoo openbaar gemaakt. De elf eerste artikelen handelen over de seheepvaart-regten der beide par tijen. Art. 12 bevat eene bepaling omtrent den doorvoer van spoorstaven. Bij art. 13 verzekeren de partijen elkander de behandeling op den voet der meest begunstigde natie, voor den doorvoer door hunne Staten. Art. 14 bepaalt dat de volgende goederen uit de Nederlanden, onder Bel gische of Nederlandsche vlag, langs zee, rivieren of kanalen ingevoerd, in België zullen worden toegelatente weten 1°. Met de regten toepasselijk op de rcgtstreeksche herkomsten van de plaatsen van voortbrenging onder Belgische vlag7 millioen Ned. ffi Java- koffij en 180,000 Ned. tabak. 2°. Met de regten van regtstreekscben invoer van zee en met Belgische schepen: gezaagd en ongezaagd hout, komende langs den Rijn uit de Duit- sche tolstaten. 3°. Met de regten van invoer onder vreemde vlag arak en rum in vaten gezaagd en ongezaagd timmerhout, loogasch Surinaamsche katoen, specerijen ruw tin, overzeesche tabak, stokvisch, thee, oliezaden walvischtraan en eenige artikelen van minder aanbelang. 4°. Met de regten van invoer uit de overzeesche landen, andere dan diegene uit welke de invoer geschiedtJava-suiker. De invoer van de 7 millioen Ned. ava-kofiij zal slechts kunnen ge schieden langs de kantoren van Antwerpen, Luik en Gent. De invoer van 180,000 Ned. ffi tabak zal moeten geschieden langs de Zuid-Willemsvaart behalve 20,000 Ned. ffi, welke langs het kantoor van Lommcl zullen kun nen ingevoerd worden. Art. 15. In vergelding der vergunningen bij bet voorgaande artikel ge daan, zullen er door Belgische schepen, uit de Nederlandsche bezittingen in Oost-Indië, in bestemming naar België, mogen uitgevoerd worden 8,000 tonnen (4,000 lasten) koloniale waren, tot dezelfde regten als wierden de goederen door Nederlandsche schepen uitgevoerdbehoudens eene verbooging van 11 pCt. op gemelde regten. Art. 16. De Belgische schepen en onderdanen zullen in de Nederlandsche bezittingen van Oost-Indië behandeld worden op den voet der meest begun stigde natiën. Art. 17. Dat indien de Nederlandsche Regering in het vervolg raadzaam vond, den invoer van Belgische producten in Oost-Indië nog meer te bevoor- dcelende invoer van Oost-Indische producten in België, door Nederlandsche schepen alsdan ook nog zal worden begunstigd. Art. 18 bepaalt dat ieder jaar langs de kantoren van Antwerpen, Gent, Ostende en IV est wezel in België mogen ingevoerd worden 2 millioen Ned. versche visch en 5,000 ton aberdaan. Art. 19. Dat de Fransche wijnen, uit een der twee Staten naar de andere vervoerdtegen dezelfde regten zullen worden toegelaten als of ze uit Frank rijk kwamen. Art. 20. Dat het invoerregt op Belgisch of Hollandsch bier in vaten, van het eene land in het andere, in België zal worden verminderd tot 10 fr. 60 c. en in Nederland tot 5 guldens per vat. Art. 21. De invoerregten op de volgende Belgische producten in Nederland worden verminderd: breiwerken, kanten, tullen; gelooide huiden niet bij zonder getarifeerd; gesmede, geslagen en geplatte ijzerwerken, nagelen, naaigarens, kramerijraessenmakerswerkenmeubelen, chits-meubel-, wit-, graauw- en muziekpapierspeelkaarten; ruwe, gebleekte, geverwde en gedrukte katoenen stoffen; wollen stoffen, lakens, casimiren vensterglazen, spiegels. Voor den invoer van steenkolen wordt België met de meest begun stigde natiën gelijk gesteld. Art. 22 vermindert de uitvoerregten op de haardascb, uit Nederland naar België, langs de kantoren van Bath en Sas van Gent, van 50 t°t 5 ets. per ton van 40 vaten. Art. 24. Hel invoerregt in België op het hierna gemeld Nederlandsch vee is verminderd als volgt: stieren, ossen, koeijenvan 10 tot 7) centime per Ned. ffi klein rundvee en kalveren van ten hoogste 30 Ned. ffi van 10 tot 5 cent, per Ned. ffi; schapen en lammeren van 15 tot 9 cent, per Ned. Ut. Op de kaas is het invoerregt verminderd van 10 tot 7 fr. de 100 Ned. ffi. Er zijn ook verminderingen toegestaan op den invoer van tapijten, baaijen, kalinukkcn, duffels, en andere dikke wollen stoffen. Idem op masten en staken uit Limburg die slechts 70 duim omtrek hebben, en op den invoer van 12 mill. Ned. graan uit gemeld Hertogdom. Artt. 2428 bevatten nog eenige verklaringen of tijdsbepalingenterwijl bet slotartikel 29 behelstdat de ratificatiën van het tractaat binnen eene maand of eerder uitgewisseld moeten worden. Bij art. 14 van dit tractaat is nu de invoer van onze koffij tot 7 millioen Ned. ffi in een jaar per 100 Ned. van 15.50 fr. op 9.99 fr. verminderd; bet hout van den Rijn uit de Staten van het Tolverbond van 5 fr. de zeeton op 2 fr.gezaagd hout meer dan 5 dm. dik, van 12 op 9 fr., minder dan 5 duim van 18 op 13.50 fr., andere houtwaren hebben op die drie soorten eene vermindering ondergaan van 5 op 4 fr., van 12 op 11 en van 18 op 16,50 fr. Potasch is verminderd van 3 op 2 fr. de 100 Ned. ffi. Surinaam sche katoen 2.25 fr. op 1.70 fr. de 100 Ned. ffi. De thee die met 100 fr. de 100 Ned. ffi was belast is op 60 fr. de 100 Ned. ffi verminderd, en de ruwe suiker uit suikerriet onzer koloniën is van 4.25 fr. de 100 Ned. ffi verminderd op 2.50 fr. Voorts hebben nog eenige andere onzer handelsartikelen meer of min belangrijke verminderingen ondergaan. Eene nadere overeenkomst geteekend op den 22stcn Julij, regelt nog nader eenige bijzonderheden tot goed verstand van de opvatting en toepassing der in het tractaat vastgestelde bepalingen, omtrent sommige artikelen. Het verdrag is aangegaan voor den tijd van 8 jaren. Het kan echter tegen 1852 worden opgezegd, en blijft anders van jaar tot jaar voortduren. De Belgische minister heeft verzekerddat men van de zijde van Belgie heeft getracht, op den voet van hetgeen in 't laatst van 1845 bestond, te onderhan delen, ten einde weinig te behoeven te vragen, en gevolgelijk ook weinig te gevendoch dat men genoodzaakt is geweest om daarvan af te zienvermits men aan de zijde van Nederland vastelijk had besloten, om ook op het voor gaande terug te komen, en wel in de eerste plaats op de Java-koffij en den tabak, de visch en het slagtvee; dat men echter aan de zijde van Belgie, geenzins aan de vorderingen van Nederland heeft kunnen toegeven, zonder ook eenige voordeelen te bedingen, en alzoo, na eene zeer moeijelijke, dikwerf af- gebrokene onderhandeling van vijf maanden, tot een vergelijk is geraakt. Belgie is nu in Oost-Indië met de meest bevoordeelde natie gelijk gesteld en bekomt daarenboven het regt, om eene hoeveelheid van 8000 tonnen Oost- Indische producten, tegen verminderde regten, van Java te mogen uitvoeren; waardoor men rekent 15 a 30 zeeschepen te zullen kunnen bevrachten. De vaart op de Maas is verbeterd. De regten op verscheidene Belgische voort brengselen zijn verminderd. Voorts heeft de minister doen opmerkendat de overeenkomst eenige duurzaamheid aan deze handelsbetrekkingen verzekert en dat het een groot voordeel voor Belgie kan worden geacht, dat Belgie in Nederland steeds als de meest bevoorregte natie zal worden beschouwd. Over 't algemeen is de overeenkomst gunstig ontvangen. Over de opoffering ten aanzien der visscherijen, zullen die van Ostende en andere plaatsen ver zoekschriften indienen, doch men schijnt dit nadeel op de eene of andere wijze te willen vergoeden. De Nedcrl. handelstand schijnt er minder gunstig over te denken althans de N. Roti. Cour. vraagtover dit tractaat handelendewaar het verstand onzer Onderhandelaars is geweest! De vrees dat de uitgave der Oude Vlaamsche Liederenwaarvan de eerste aflevering het licht ziet, door den dood des uitgevers, den Heer J. F. Willems, zou gestaakt zijn, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Niettegenstaande het overlijden diens schrijvers, zal de uitgave voortgang hebbendaar men de bouwstoffen volledig bijeenverzameld en voor den druk gereed gemaaktonder zijne papieren gevonden heeft. •sGRAVENHAGE, 10 Augustus. Z. M. de Koning is den 5den dezer met het stoomjagt de Leeuw te Koblentz aangekomen. Aldaar heeft Zijne Majesteit Z. K. H. Prins Frederik van Pruis- sen, onlaDgs tot militairen Gouverneur van Luxemburg benoemd, aangetrof-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1