KENNISGEVING. die op de kust van Labrador is vergaanzijn slechts drie personen behouden en de overigen letterlijk bevroren. Dezer dagen is alhier, door den Heer Wcale, een prachtwerk in twee deelen, in imperiaal-lolio formaat, uitgegeven, hetwelk misschien ten opzigte van kostbaarheid en keurige bewerking, alle vroegere prachtwerken overtreft. Van de 75 platen, welke het, behalve talrijke houtsnee figuren bevat, ver- toonen de ineeslen de beschilderde glazen der S'. Janskerk te Gouda en der S'. Jakobskerk te Luik met ecne bewonderenswaardige naauwkeurigheid. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Augustus. Den 5(lcD Augustus des morgens was de uilslag van 446 verkiezingen van Afgevaardigden, over het geheele aantal van 459, te Parijs bekend. Daarvan waren 274 verkiezingen in den geest van het ministerie of van de behoudende partij en 172 in den geest der tegenpartij uitgevallen. Ilct Ministerie Guizot kan dus nu stellig in de aanstaande kamer op eene veel grootere meerderheid rekenendan in de afgetredene het geval is geweest. De bladen der tegen partij verheelen dan ook de geledene nederlaag niet langer, maar troosten zich met die aan ongeoorloolden invloed op de verkiezingen toe te schrijven. Door de Commissie belast met het onderzoek naar het ongeluk op den Noorder-spoorweg, is nu weder een rapport bekend gemaakt, bevattende, dat aan een der wielen van de voorste locomotief, die niet uit het spoor is gegaancene scheur is waargenomenwelke het gevolg zou zijn van een' hevigen schokveroorzaakt door een voorwerp dat niet op den weg behoorde. De brandstichtingen in de streken van Bourgogne duren nog steeds voort dag en nacht verkceren de bewoners in angst. Men spreekt van een getal van 70 dorpen in het departement van Yonne, in welke sedert eene maand brand is gesticht; 11 zijn afgebrand. Gedurende 1845 werden er in Algerie 5,250 stedelijke en landelijke eigendommen verkocht, voor de waarde van 12,415,558 fr. hetgeen tot een bewijs verstrekt van den vooruitgang der zaken in die bezittingen. Kiezerschap zouden willen ontlecnen, werkelijk als mede-eigenaars van zoo- danige ponden op de registers der Ontvangers van de directe belatingen be kend staan. Art. 6. Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende huizen ol andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangeslagen, doch door de huurders aan hen restitutie geschiedt, zal dit bcdra^ onder de opbrengt der eigenaren blijven als alleen daarvoor bij de Ontvangers bekend staande. Art. 7. Zij welke gehuwd zijn, hetzij in gemeenschap van goederen, of daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde sonime in de bovengemelde be lastingen opbrengenzullenofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niettemin ter uitoefening van het stemregt worden" toegelaten'^ wanneer zij de overige vereisclilen in zich vereenigenzoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde soinine in de belastingen op brengtwanneer hij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt be voegd zijn, tot de uitoetening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vereisclilen bezit, hetgeen evenzeer het geval zal zijn ten opzigte van een' meerderjarigen zoonot eenen der meerderjarige zoons van eene inoeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt!' Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zouden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bij voorkomende gelegenheden, de uitoefening tot weder opzeggings toe zouden hegeeren verrigt te hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-weduwen, voor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijn, of door hetzelve ondersteld worden in de ter men te dezen te verkceren, met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of onge huwd is, en al of niet, bij de moeder-weduwe inwonc, mits hij den ouder dom van 23 jaren vervuld hebbe, en alle verdere vereischten (dat omtrent de belasting-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregligden gevorderd wor dende, bezitte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgebragt. Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het kiczerschap te worden benoemd, toepasselijk, behoudens de verdere ver eischten der kiezers, volgens de bepalingen van art. 23 van dit Reglement. Art. 20. Indien er, ter gelegenheid der stemming voor kiezers, ter ver vanging van het gewone aftredende een derde, ook tevens voor de vervulling van buitengewone vacatures in het Kiezers-kollegie wordt gestemd, en er dus wordt gestemd voor een getal kiezers-plaatsen dat der gewone aftreding te bo vengaande, zullen de personen, ten getale als de gewone vacatures bedragen, welke de meeste stemmen zullen hebben bekomen, beschouwd worden als" ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemden diegenen welke op de zelve personen in betrekkelijke meerderheid van stemmen zullen volgen, ten gelalle als de buitengewone vacatures bedragenworden beschouwd"ter ver vulling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande, dat, wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewezene kiezers door wier gemis de buitengewone vacatures zijn ontstaan, verschillend mogt zijnalsdan diegcen der benoemden voor deze buitengewone vacatureswelke het eerst in voege vorengemeld de betrekkelijke meerderheid zal hebben beko men geacht zal worden verkozen te zijn ter vervulling van de buitengewone vacature, waaraan nog de langste termijn is verknocht, en zoo vervolgens bij afdaling. Art. 22. Een derde deel der kiezers zal om de drie jaren naar toerbeurten aftreden de aftredenden zijn echter weder verkiesbaar enz. Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijn, tenzij hij den ouderdom van 25 jaren heeft vervuld, binnen het Rijk of deszelfs Koloniën geboren is, of brieven van naturalisatie bekomen heeft, of wel bij wetduiding voor Neder lander gehouden wordt, binnen de Stad stemgeregtigd is, en voor een inboor ling der Stad, of met eene burger-dochter gehuwd zijnde, gedurende de laalste drie jaren, en voor een' inboorling van het Rijk of genaturaliseerden gedurende de laatste zes jaren, Stads ingezeten is geweest, (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning op gedragen, in deze hinderlijk zal kunnen zijn) en voorts jaarlijks in de ver ponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patentregt, op den voet der stemgeregtigdenbetaalt eene som van ten minste honderd en vijf guldens. Tot Kiezers zullen daarenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van eenig ambt, post of bediening door den Koning mogten zijn ontzet, of wel ontslagen, anders, dan met vermelding, (lat zoodanig ontslag op hun ver zoek of honorabel is gegeven, zoo lang zij door den Koning van de onbevoegd heid om benoemd te worden, niet zullen zijn ontheven. Ook zal tot Kiezer niet kunnen benoemd worden hijdie aan eenen reeds benoemden Kiezer in den eersten of tweeden graad van'bloedverwantschapof zwagerschap bestaat. Twee personen, zich zoodanig bestaande, te gelijker tijd wordende benoemd, zal het lot tusschen hen beslissen; terwijl voorts de bepalingen van art. 45, 49 en 50, ook in deze zullen toepasselijk zijn. Art. 48. Voor aan elkander verzwagerden zullen te dezen opzigte niet gehouden worden zijwier huisvrouwen elkander in een' der gemelde graden bestaan, enz. Art. 49. Opkomende verzwagering gedurende het zitting hebben, zal van het gevolg zijn dat hij die de verzwagering veroorzaaktzal moeten ophou den verdere zitting te hebben. Art. 50. Indien de vrouw, door welke de verzwagering is ontstaan, over leden is, zal de zwagerschap gerekend worden op te houden. EXTRACT uit het KoninklijJc hesluit van den 24. December 1829, n». 123. De buitengewone vacatures, welke, hetzij door overlijden, vertrek, of an dere omstandigheden, in de stedelijke Kics-Kollegiënmogten ontstaan, telken jare in den loop der maand September genoegzaam tijdig vóór het tijdstip bij art. 26 der Stedelijke Reglementen, lot de bijeenroeping der Kiezers be paald, en alzoo vóór de eerste week van de maand October, zullen moeten worden vervuld, op de wijze, voorgeschreven bij art. 12 en volgende van die Reglementen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Levden, op den 30slen Julij 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. STADS IS E SS i G '8'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dek Stad LEYDEN, gelet heb bende oj) het 2lle en 3dc Hoofdstuk van het Reglement voor het Bestuur dezer Stadgearresteerd bij Zijner Majesteits besluit, van den 4 Januarij 1824, n°. 108, alsmede op de dispositie van II. II. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 8. Januarij 1830, waarbij is medegedeeld 's Konings besluit, van den 24. December 1829, n°. 123, houdende bepalingen omtrent dejaarlijksche vervulling der buitengewone vacatures in de Kies-Kollegiën brengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten einde het Kies-Kollegie op den 30. September aanstaandevoor de daarin veroorzaakt, buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op den 31 Augustus aan staande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rond gezonden benevens eene naamlijst der personendie de vereischten bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld eigenhandig geteekend en geslotenop den dag na de rond zending, van wege dit Kollegie, door de Stads-boden, aan de huizen zullen worden opgehaald in eene geslotene kist; terwijl degeen, welke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebbengehouden wordt ditmaal te hebben afgezien ven de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoowel als die der stemgeregtigdenvan heden tot den 15. Augustus aanslaande, de Zondagen uitgezonderd, 'smorgens van 10 tot 1 uur, ter visie van het publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stad. ten einde aan een' ieder, welke vermeenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelatengelegenheid tot doleantie te geven en alzoo zijn naam nog op de zelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch welke lijs ten op den gemelden 15 Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van hetgeen vereischt wordt om stemgeregtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te worden, wordt bij dezen herinnerd aan de navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement: Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij, die ten minste gedu rende het laatstverloopcne jaar ingezetenen der stad of van derzelver grondge bied geweest, en nog werkelijk op het oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuldjaarlijks in de verponding cn verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patentregt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldensaan de wettelijke verpligtingen aan gaande de Nationale Militie, naar aanleiding der Grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenblik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten zij die in dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid, buiten au torisatie des Konings die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden, alsmede die, aan welke gereglelijk een raadsman is toegevoegd die in slaat van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van stemopneming nog in staat van crimi nele beschuldiging zijn. Art. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van bet stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijkschc som iri de boven gemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het montant waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting al of niet in eene andere gemeente wordt voldaan zul lende echter diegenen welke derzelver belasting betaling in eene andere ge meente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opgebragt wordendezal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekendmits de personen, welke daaruit hunne stcmgcregligdheid of bevoegdheid tot het

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3