LEYDSGHE V COURANT' N°. 94. VRIJDAG, 7 AUGUSTUS. BINNEIVLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 6 Augustus. Z. M. heeft onder anderen benoemd tot Ontvanger te Soeterwoudeden Heer M. Schaalje, thans te Montfoort. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de IS1115 geboorte dag van H. K. H. Prinses Louise, Dochter van HU. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden. Staat, aanwijzende het aantal Reizigers benevens de Opbrengsten, ge durende de maand Julij 1846 op den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. 25,658 27,368 93 - 148.80 - 12,416.60» - 685.29 - 70.10 - 641.00 - 518.35 - 444.55 - 7,125.76 563.60 - 240.55 'sGravenhage 14,768 - 20,543.00» Vervoer van Rijt., Paard., Slaglvee, enz. - 14,425.55 72,197.09 Bedrag der vorige opgave 285,505 - 292,321.44 Totaal Generaal 359,267 364,581.53 Te Maastricht, Luik, Argenteau, Keulen, Bonn, Kohlentz en andere plaatsen aan den Rhijn en Maas, heeft men in den avond van 29 Julij schokken van aardbeving waargenomen. Te Landau waren de schokken zoo sterk dat onderscheiden mcnschen uit het bed werden geworpen in het Nassausche gin gen de schuddingen van een dof geluid vergezeld, gelijk aan het voortrollen van een wagen op den straatweg. Te Utrecht zal van den 22slen tot den 24sten dezer de gewone tentoon stelling van het genootschap van Landbouw en Kruidkunde in de zaal naast den Schouwburg gehouden worden. 's GRAVENHAGE6 Augustus. Bij Koninklijk besluit van den 19llen Julij is er in bewilligd, dat het bedrag der 2 pCt.ter beschikking van het algemeen bestuur staande, over het jaar 1845, aan de plaatselijke besturen in Zuid-Holland zal worden ge laten tot gedeeltelijke bestrijding der kosten van onderhoud en verbetering der wegen, bruggen en waterleidingen; aankoop of vertiinrnering van gebou wen, van posterijen en schoollocalenen verder ten nutte van het openbaar onderwijs, of anders in de plaatselijke kassen verblijve, voor zoo veel daaraan geene bepaalde bestemming mogt kunnen worden gegevenbehoudens nog- tans, dat uit de beschikbare gelden der bedoelde 2 pCt.voor zoo veel zulks niet reeds is geschiedin de eerste plaats zal moeten worden voldaan het- gene, ten gevolge van het Koninklijk besluit van den 13(Ie" Januarij 1836, voor de bewaring en bijhouding der kadastrale plans en leggers in de ge meenten benoodigd is. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, Staatsraad in Bui tengewone dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van de St.-Anna-Orde 2de klasse, met diamanten omzethem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken. Z. M. heeft tot Broeder der Orde van den Nederl. I.eeuw benoemd V. OnderbergOpzigter in het Krankzinnigen-gesticht te Deventer. Z. M. de Koning heeft zich de vestiging van een station voor den Rijnspoorweg aan het Oude Hoofd achter den Haringvliet der stad Rotter dam, laten welgevallen, en het plan van de Rijnspooi'weg-Maa!schappij kan derhalve, behoudens de voorzieningen, die in het belang van 'sRijks Werf en van de Stad voor voorzeide onderneming zullen moeten worden daargesteld, cn waartoe zij zich moet verbindenals goedgekeurd worden beschouwd. (Rolt, Cour.) De Regering zou zwarigheid makenom aan den Heer Koens concessie te verleenen tot bet aanleggen van een' spoorweg van Amsterdam over Alphen naar Rotterdam. Z. K. II. Prins Alexander heeft mede aan het groot diner op het Bad huis deel genomen, en bij de ingestelde feestdronken behoorde ook die op het welzijn van den Prins, bij gelegenheid van wiens vorig verjaarfeest deze wed rennen voor gisteren bepaald waren. De prijs van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden gisteren verhard- draafd, bestond in ecne sierlijk bewerkte zilveren vergulde bokaal met dek sel, vervaardigd in de werkplaats van den Heer Meyer, zilversmid te dezer stede. Gedurende de wedrennen is die prijs in de Koninklijke tribune voor Z. M. geplaatst geweest, en na den afloop daarvan is die door H. K. H. de Prinses van Oranje, met de grootste minzaamheid, aan den overwinnaar uit gereikt. De naam van den jockey, die Maandag jl.bij den derden wedloop, het ongeluk gehad heeft van het paard te storten, is Moss. Hij is een man van omstreeks 50 jaren en staat als bekwaam berijder bekend. Naar men zegt is hem vroeger in België een dergelijk ongeluk overkomen ten gevolge waarvan hij drie ribben moet hebben gebroken. Hij bevindt zich heden buiten gevaar, maar is zeer pijnlijk. Om een denkbeeld te geven van de drukte, die op den dag der wedren op Scheveningen heeft geheerschtkan men aanhalendat met de diligences en omnibussen van den Heer J. P. Koens, bijna 3,000 personen vice versa zijn vervoerd; terwijl het getal particuliere rijtuigen, die langs de beide wegen zijn gereden op 600 wordt geschat. Aan den tol op den ouden Sche- veningschen weg is voor rijtuigen ontvangen 300. W. F. Inezon door het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland, wegens bankbreuk tot tepronkstelling veroordeeld heeft van Z. M, kwijtschelding van die straf ontvangen. Door het Hoofdbestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij is onlangs in de fabriek de Atlaste Amsterdam bij Dixon Comp. eene bestelling gedaan van zes locomotiven en even zoovele wagens. Wij verbeugen ons dat de maatschappij op bet gelukkig denkbeeld is gekomen om deze belangrijke leverancie aan inlandsche fabriekanten te gunnen. De Koning van Pruissen heeft Prins Frederik van Pruissen tot militairen Gouverneur van Luxemburg benoemd. Aan het hotel de Bellevue zijn afgestapt de Baron L. Berthien de Vivier, van Parijs, en Otto Haberman, Priester, van Klagenfurt. ROTTERDAM, 5 Augustus. Met genoegen ziet men hier ter stede, in het voormalig Gemeenlandshuis van Schieland, de tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken van levende meesters geopend overwaardig om bezocht te worden. Het Schilderkundig Genootschap heeft de voldoening dat zijne kunstlievende pogingen bijval vinden. Het heeft nu ter aanmoediging der beeldhouwkunst een prijsvraag uitgeschreven waarbij verlangd wordt een beeldje van Joost van den Vondel als treurspeldichter, en welke uitschrijving met den gewenschten uitslag is bekroond geworden waarvan het beeldjeonder N°. 46 van den Catalogus ten bewijze verstrekken kan. Op de algemeenc Vergadering in September, waarzoo als wij vernemende Heer Mr. J. van Lennepvan Amsterdam het woord zal voeren, zal aan den Heer E. F. Georgesbeeldhouwer te Utrecht, de gouden cereprijs worden uitgereikt. AMSTERDAM5 Augustus. Z. M. heeft aan Tjepke Pietcrs, den oudste der stedelijke loodsen van hier naar Texel en het Vlie, wien het te beurt had mogen vallen Z. M. bij II. D. logt met het sloomjagt de Leeuwlangs de Zuiderzeeals loods te dienen tot een aandenken hieraan een fraaije, op de zeevaart zinspelende doekspeld vereerd. Z. M. heeft Maandag 11. den weg van hier tot Arnhem per extra spoor trein binnen anderhalf uur afgelegd. Heden is hier de algemeene Kerkelijke Vergadering der Herstelde Lu- thersche kerk, door Z. Exc. den Minister der llerv. Ecredienst, in naam des Konings geopend President is Ds. Helper Sesbrugger en Secretaris Ds. Ucker- manalhier.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1