Conradbragten den Koning den kalkde Onder-Opzigler Oosterling bond H. D. het schootvel voor en Z. M. verrigtte deze voor den Scliiedamschen spoorweg belangrijke plegtighcid. Daarna ngtte de Heer Conrad eene aan spraak tot Z. M.ook de Burgemeester van Schiedam sprak eenige woorden tot Z. M.die beide aanspraken minzaam beantwoordde en omstreeks zeven ure de terugreis aannam, wordende een goed eind weegs vergezeld door den Majoor der schutterij, die naast liet rijtuig van Z. M. reed. AMSTERDAM, 3 Augustus. Volgens de Provinciale Groninger Courant zou het 1G jarige meisje hetwelk dezer dagen wegens brandstichting ter dood was veroordeeld, niet in de gevangenis overleden zijngelijk dit door een onzer correspondenten uit Groningen was gemeld. Het meisje heeft zich in cassatie hegevenen bij be vestiging van het veroordeelcnde arrestverwacht men met grond de Ko ninklijke genade voor haar. Handelsblad UTRECHT, 3 Augustus. Aan 's Rijks munt is, met de oude werktuigen en in de oude localen van 't begin van Julij 1845 tot half Junij 1846, voor 11,700,000 aan nieuw zilvergeld geslagende munt is nu op dien voet gebragt, dat zij 's weeks 500,000 aan groote zilveren speciën kan afleveren. LEEUWARDEN, 1 Augustus. De uitvoer van alle soort van levensmiddelen nit deze provincie naar Engeland blijft aanhouden. In den loop dezer week zijn niet alleen met de stoomschepen Magnet en Rapid van Harlingen verzonden eenige honderd schapen, benevens een vijftigtal runderen, vier en vijftig lasten haver, dui- zende ponden boter enz. enz.maar zijn ook hier ter stede door Engelschen schier alle roode hessen, ten bedrage van vele duizende ponden opgekocht, om naar Engeland te worden overgevoerd. BUITEjNLAjNDSCHE BERIGTEIN. RU§L1N9. Men meldt uil Riga, dat de overgang van Protestanten tot de Grieksche kerk dagelijks toenamzoodat in den laatstcn tijd niet minder dan bijna 16,000 landlieden zich aan die kerk hadden aangesloten. Binnen kort verwacht men in ons land een Israëliet, Altaras genaamd, welke door de Franschc Regering gemagtigd is, om aan Joden in Rusland de volksverhuizing naar Algerië aan te biedenwaar zij door die Regering op alle mogelijke wijzen zouden ondersteund worden. ITALIË. ROME, 20 Julij. De Paus heeft den Kardinaal Gizzi, die in de vereering, welke de Ro- ineinschc bevolking voor Pius IX aan den dag legt, deelt, to' Secretaris van Staat voor de Buitenlandsche Zaken benoemd. Ook de binnenlandsehe aan gelegenheden zouden aan de leiding van dien Kardinaal worden toevertrouwd die eenigermate de betrekking van presiderend Minister zou bekleeden. Ver scheidene aanzienlijke ambtsbetrekkingen zouden door leeken worden bezet. Ook was de Paus voornemens om aan den Roineinschen senaat eenen meer uitgebreiden werkkring toe te kennen en onder dien senaat eenen stedelijken raad te doen optreden. In den avond van eergisteren is door bijna al dc zangers alhier, den Paus eene serenade voor zijn paleis toegebragt. Meer dan 40,000 perso nen waren bij dit vreugdefeest tegenwoordig. De geheele stad was verlicht. In den morgen van den 19Jen, toen de Paus na afgeloopen mis over den Monte Citorio trokontspande het opgewonden volk de paardenen ongeveer 400 jongelingen en mannen onder welke vele van de door de amnestie be vrijden trokken met rood zijden koorden het rijtuig tot aan het Pauselijk paleis voortaan liet hoofd van den stoet toog een rijksstandaard-drager met het gele gestikte vaandel van het Roomsche volkhetwelk de Paus bij hel af stappen kuste en voor zich tot geschenk verzocht. Eindelijk verscheen een bevel van de staatssecretarieten einde aan de voortdurende betuigingen der volks vreugde een einde te raaltcn. De Paus dankte het volk hartelijk voor He hem bewezen vrije betuigingen van deszelfs liefdedoch zeidc dat men zelfs het goede kon overdrijven, waarom Z. H. het volk verzocht hem een nieuw bewijs van gehoorzaamheid te gevendoor perk te stellen aan de buitengewone uitboezemingen van vreugde. BOLOGNA, 21 Julij. De vreugdebedrijven alhier zijn niet minder levendig dan te Rome. Men heeft hier eene tooneelvoorstelling gegeven ten voordeele van diegene der be genadigde veroordeelden, die in eenen armoedige» toestand in den schoot hun ner huisgezinnen terugkeeren. Morgen zal op een openbaar plein door 400 muzijkanten en zangers eene lofzang ter eere van Pius IX worden uitgevoerd, waarvan de muzijk door Rossini is vervaardigd. LIVORNO, 25 Julij. De gewezen Koning van Holland, Lodewijk Bonaparte, die in de laatste jaren den titel van Graaf van S'. Leu voerde, is lieden in deze stad overleden. Gisteren weid hij plotseling door eenen aanval van beroerte aangetast, en ver viel daardoor in eene geheele verdooving, te midden waarvan hij dezen och tend stil en zonder eenigen schok den laatslen adem heeft uitgeblazen. Hij was 68 jaren oud. Sedert een aantal jaren in eenen staat van verlamming verkeerende, leidde hij een zeer afgezonderd leven. Aan gecnerlei soort van staatkundige kuiperijen nam hij eenig deel, cn hij verdroeg de wisselvajlig- heden der fortuin met waardigheid. Op het oogenblik van zijnen dood had hij niemand bij zich dan een jong mensch, dien hij had opgevoed en die hem nimmer verliet. Er is een renbode naar Florence aan zijnen broederden Prins van Montfort, afgezonden. Zijne uiterste wilsbeschikkingen zijn onbe kend. Men weet, dat zijn vermogen niet aanzienlijk was en hoogstens ƒ30,000 aan jaarlijksche renten bedroeg. Van Napoleons broeders blijft er thans nog slechts één meer over, de Prins van Montfort gewezen Koning van Westphalen, die 62 jaren oud is. Het Journal des Deu.v-Siciles maakt een Koninklijk besluit bekend waarbij de militaire Commissie voor Staatsmisdaden worden afgeschaftdeze was in 1826 aangesteld. EXGELAXB. LONDEN, 2 Augustus. De Nederlandsche Gezantde Heer Dedelis zeer ernstig ongesteld. Gisteren namiddag is boven deze streken een ongemeen hevig onweder losgebarsten; door den veelvuldigen en zwaren hagel, die daarbij ncderviel, hebben vele gebouwen in deze stad eene zeer aanmerkelijke schade geleden. Het verspreide geruchtdat in ons land de cholera wederom zou heerschenis bevonden onwaar te zijn. Dc Regering had eene commissie van geneesheeren benoemd, die een verslag heeft uitgebragtwaaruit blijkt, dat wel eene meer dan gewone sterfte in de verloopen week heeft plaats ge had doch dat de cholera zich niet vertoond heelt. Alhier bestaat sedert 1838 eene sociëteit, welke ten doel heeft, voor de ligrharnelijke en zedelijke verbetering der dienstmeiden te zorgen. Ten dien einde heeft zij opgerigl: 1. Een huis vari arrest voor verleide vrouwen, alwaar ontvangen en op de proef gesteld worden allen die zich aanmelden. Nadat men vari hare verbe tering overtuigd is, worden zij aan hare vrienden terug gegeven, of van mid delen van bestaan voorzien. Tot in het vorige jaar hadden reeds meer dan 600 berouw hebbende vrouwen in dit huis verblijf gehad. 2. Een huis, alwaar fatsoenlijke dienstmeiden, wanneer zij zonder dienst zijn, voor weinig kosten eene schuilplaats vinden cn alwaar een kantoor van plaatsing is. Meer dan 700 dienstmeiden hadden van deze verblijfplaats partij getrokken. 3. Eene wijkplaats voor arme dienstmeidenalwaar zij opgenomen worden die de middelen niet hebben, om de vereischte kosten van het voorgaande huis te betalen; 312 jonge vrouwen waren cr toegelaten en werden voorzien van plaatsen. Twee dames worden gebezigd, om al deze vrouwen te onderwijzen, en te voorzien van godsdienstige boeken geschikt voor haren zedelijken toestand. Een soortgelijk genootschap bestaat er ook voor gouvernantes of bijzondere on derwijzeressen. [Ook hier tc land, bepaaldelijk te 's Gravenhage on te Kampen, heeft men sedert eenigen tijd dergelijke inrigtingen. Wcnschelijk ware hetdat in alle groote steden zulke hoogst nuttige pogingen werden in het werk gesteld om zich het lot der dienstbare klasse aan te trekken. De weldaad zou dubbele vrucht dragen. Aan vele ongeschikte en verwaarloosde dienstboden zoodon de oogen voor hun waarachtig belang worden geopend en zij leeren inzien dat ondeugd en onkunde de grootste hinderpalen zijn ter verbetering van haren toostand en daardoor lot oefening cn pliglsbetrachting worden aangespoord en terwijl zij alzoo de heilzame vrucht dier instellingen plukten zou die ook voor degenen die gediend wordenin getrouwere en betere bediening niet achterblijven, en die belangstelling cn hartelijkheid doen ontstaan, welke wederkcerig onmisbaar is.] De laatste berigten van de Kaap zijn even ongunstig, daar de Kafters weder nieuwe invallen gedaan en veel vee geroofd hadden; ook hebben zij ecu aanzienlijk coniooi opgeligt en het geleide vermoord. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Augustus. Nadere beriglen omtrent Joseph Henry, den man die op den Koning hie't geschoten, (zie onze vorige) melden nog dat hij 52 jarenoud is, te Charmes, in het departement der Üpper-Marne geboren en te Parijs eene vrij aanzienlijke fabriek had van voorwerpen van gepolijst staal, waarin een vijf cn twintigtal werklieden arbeidden. Men rekent, dat hij 'sjaars 100.000 franken omzette, en hel fraaije locaal in de straat Limoges waarin hij zijn winkel en fabriek hield, kostte hem 'sjaars 3000 franken aan huur. Volgens zijne eigene getuigenis echter waren zijne zaken in eenen zeer verwarden toestand. Hij moest binnen een kort tijdsverloop 25,000 franken aan wissels betalen, zonder daartoe in staat te zijn, en zou zich dus in staat van faillissement hebben moeten verklaren. Het gedrag zijner vrouw, die voor een jaar gestorven is, had er toe bijgedragen, om hem in eene sombere stemming te houden. Hij heelt twee zonen waarvan de een loffelijk als onder-officier in Afrika dient en de andere in zijne fabriek arbeidt. Voorts schildert men heni af als een zeer klein, mager man, met een gelaat, dat een somber, wrevelig karakter uitdrukt. Bij het door hem ondergaan verhoor heeft Joseph Henry verklaarddat hij geen bepaald staatkundig gevoelen was toegedaan en dat hij op den Koning geschoten had, alleen omdat hij zich in het ongeluk gestort zag, en geen moed hebbende om zich zeiven het leven tc benemendoor die misdaad aan alles een einde had willen maken. Hij heelt er bijgevoegd, dat hij door- zijne daad de nutteloosheid der doodstraf had willen aantoonenals hebbende die straf, zoo weinige maanden geleden aan een anderen koningsmoordenaar

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2