LEYDSCHE COURANT. N°. 93. WOENSDAG5 AUGÜSTUS. BINNENLAIVPSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 4 Augustus. Het aantal Reizigers en de opbrengst van den Rhijnspoorweggedurende de maand Julij, is als volgt: Aantal Opbr. van Opbrengst van Stations Reizigers. Reizigers. Goederen, enz, ƒ28,708.90 ƒ4,081.29. - 919.95 4.41. de Laan van A'reeland 1,846 - 971.00 5.56. - 647.55 8.52. - 836.65 5.92. - 763.95 4.41. -14,027.60 - 2,054.84. - 3,922.75 - 137.54. Alaarsbergen en Alaarn 621 - 543.80 1.75. - 1,062,60 - 170.01. - 1,254.25 - 44.53. - 428.40 - 15.21. Arnhem 8,096 -17,427.20 - 3,559.75. 57,138 71,559.60 ƒ10,093.74. Totale Opbrengstƒ81.653.34. 'sGRAVENHAGE, 4 Augustus. Men verzekert dat II. M. de Koningin tegen de helft dezer maand naar Italië' vertrekken, gedurende eenige maanden huiten 'slands blijven en tegen de maand November in de Residentie terugkeeren zal. Gisteren hebben de wedrennen te Scheveningen plaats gehad. Voetgan gers ruiters en rijtuigen van allerlei aard snelden van alle kanten derwaarts. Aan alle zijden waren tribunes en tenten opgerigt. In het midden en rondom de liaan wemelde het van rijtuigen ruiters en voetgangers. Al de duinen in den omtrek waren met menschen als bezaaid. Van stadswege waren er drie tribunes opgeslagenalseene voor de Koninklijke familie de tweede voor de Sociëteit en het Stedelijk bestuur van 's Gravenhage, met hunne Dames; en de derde voor het publiek. In het midden van het ren- perk bevond zich een fraai versierde aanleg van de Hecren Switzartegen woordige pachters van het Bad-flötelen in den omtrek waren vele dergelijke inrigtingen opgeslagen. Voor de tribune der Sociëteit was eene verhevenheid waar de Jury voor de wedren zich plaatste, en hierbij eene tent, waar het corps muzijkanten der Grenadiers en Jagers zich bij afwisseling deed hooren. Eenige oogenblikken na de komst des Konings, H. D. Zonen en gevolg, werden de wedrennen geopend. Ilct eerst werrl gereden voor den prijsdoor de stad 's Gravenhage uitgeloofd. Voor een wedren was nameiijk gesteld 50Ü gevoegd bij de inleg-gelden cn wel voor paarden geboren op het vaste land in 1843. De afstand die bereden moest worden was 11 maal de baan of 2500 Ned. Ellen. De prijs is behaald door de vos-hengst Urbanovan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden. Dat paard heeft de baan 11 maal in 3 minuten en 36 seconden afgelegd. Eene merrie van de Velzer Sociëteit was den winner het meest nabij. De Premie voor de schoonste Inlandsche paarden, is behaald door het paard Mohammed Alivan den Baron W. F. Tindal. De tweede prijs der Sociëteit werd behaald door den vosruin, de Generaal, van Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden. De afstand werd afgelegd in 2 minuten 35 seconden. De merrie Sarah van den Baron Mieiet van Coehoorn had slechts eene seconde langer noodig gehad. Daarna was er Harddraverij voor den prijs in zilverwerk van ƒ500 a ƒ600 door Z. K. II. Prins Frederik gegeven voor inlandsche paarden van allen ouderdom. De afstand was telkens eenmaal de baanin den draf, en partie liée. De prijs werd behaald door de bruine merrie, de Koningin, van den lieer A. v. d. Hoop. Voor den Wedren waarvan de inzet ƒ100 per paard zou beloopen waren geene paarden ingeschreven. Alsnu bad er een AVedren plaats waarvoor een prijs van ƒ600 door de pro vincie Zuid-Holland was uitgeloofd, de afstand beliep eenmaal de baan. De overwinning werd behaald door het ruin Pastille, van de Velzer Sociëteit, hetwelk de liaan in 2 minuten en 26 seconden aflegde. Het tweede aanko mend paard heeft eene premie bekomen. Het was weder de genoemde vos- ruin van Prins Alexander. Thans werd een wedren gehouden voor den prijs door Z. M. den Koning uitgeloofd, bestaande uit ƒ1,200 voor paarden van alle rassen, landen en allen ouderdom, welke prijs door de opbrengst van de inzetten en de forfaits verhoogd is. De prijs werd behaald door Toryvroeger Muskau Engelsche vos-hengst van Z. K. II. Prins Alexander. Eindelijk werd de AVedren gehouden voor den prijs van ƒ500 door een lid der Sociëteit gegeven, voor den afstand van 2,400 Ned. ellen, door 3jarige paarden. De prijs werd behaald door den hengst Turpin van de Velzer So ciëteit. Voorts is dit feest naar de wijze van meest alle feesten met een maaltijd besloten; waartoe de leden van de Regering en der Sociëteit op het Badhuis waren bijeengekomen en op welken het aan onderscheidene feestdronken niet ontbroken heeft. Op het Paviljoen had er eene Soirée Dansante plaatswelke door II. K. II. de Prinses van Oranje werd gegeven. Na den afloop der wedrennen is Z. M. per extra-spoortrein naar Arnhem vertrokkenom zich vervolgens naar Luxemburg te begeven. Gedurende den dag van gisteren zijn over den Holl. Spoorweg alhier aan gekomen 1,138 reizigers en van hier vertrokken 1,271; terwijl bovendien met den laatsten trein van hier vervoerd zijn 850 reizigers met 2 treinen waarvan de eerste bestond uit 20 en de tweede uit 11 rijtuigen. Gedurende den dag zijn alhier aangekomen en vertrokken, met inbegrip van den buitengewonen trein van Z. M.15 treinen. Alles is in den beste orde geregeld afgeloopen. SCHIEDAM, 31 Julij. Reeds vroeg had heden onze stad een feestelijk aanzien. De straten waren letterlijk door de vlaggen overschaduwd en de meeste huizen met groen en drapcriën versierd. Omstreeks 11^. ure kwam de Gouverneur van Zuid-Holland aandie tegen een ure Z. M. tegemoet reedvergezeld van den Secretaris der stad. De schutterij was buiten de Overschiesche poort geschaard. Ten ruim een ure kwam Z. M. vergezeld van H. D. Adjudant, den Kapitein van het Luxemburgsche Bondscontingent en E. G. L. AV. van Heemskerck aan. Bij het stations-gebouw van den spoorweg genaderd ter plaatse waar de brug over de Schie moet gelegd worden, werd Z. M. opgewacht door den Ingenieur- Directeur van de Ilollandsche Spoorweg-Maatschappij, F. AV. Conrad, en verzocht om den eersten steen te willen leggen van de brug. Z. AI. verklaarde zich daartoe bereid, en stond in zijn rijtuig op, om uit hetzelve te treden; doch het gedrang der op dat punt verzamelde menigte, maakte het hem onmogelijk, weshalve hij beloofde, het bij zijn vertrek te zullen doen. Z. Al. zette zijnen togt voort en vond bij de Overschiesche poort de schutterij geschaard onder commando van den Majoor Roelantsaan de poort zelve werd Z. AI. ontvangen door de Regering, begaf zich naar het raadhuis en verleende daar gehoor. Na afloop hiervan begaf Z. M.door eenige leden der Regering vergezeld, zich naar de branderij van den Heer J. G. Beukers, en vervolgens naar de werf de Nijverheid, van de Heeren scheepsbouwmeesters C. Gips en Z"bezocht de werf in alle bijzonderheden cn begaf zich in den romp van het in aanbouw zijnde schip van der Palm waarin II. D. eenigen tijd vertoefde. Over dit bezoek hoogst voldaan begaf Z. Al. zich naar de ijzer-gieterij van den Heer Nolet, waar in tegenwoordigheid van Z. AI. ge werkt en een stuk ijzer werd gegoten, prijkende met de woorden: Leve de KoningOp het plein voor de gieterij stonden twee kolossale modellen in pleister van herten zoo als die door den Heer Nolet voor den Heer Nottcbohm te Rotterdam zijn gegoten. Z. Al. bezigtigde dezelve, vond die modellen zeer fraai bewerkt, en toen de Heer Nolet hem aanbood om een paar soort gelijke voor hem te gieten heeft Z. AI. dit aanbod zeer minzaam aangenomen. Na zijne hooge tevredenheid over deze instelling aan den eigenaar te hebben betuigd begaf Z. AI. zich naar het huis van den Heer Burgemeester, waar H. D. een dejeuner werd aangeboden. Omstreeks zes ure verliet Z. M. de stad. Aan het spoorweg-station geko men werd II. D. op nieuw door den Heer Ingenieur-Directeur F. AF. Conrad, den Adsistent-Ingenieur Piepers, den Burgemeester van Alattenesse en den Aannemer Sebil opgewacht. Ditmaal stapte dc Koning uit het rijtuig cn begaf zich naar de plaats waar de steen gelegd moest worden en een tent was opgeslagen. Het zoontje cn het dochtertje van den Ingenieur-Directeur

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1