daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde sommc in de bovengemelde be lastingen opbrengenzullenofschoon ter zake van bunnen eigen aanslag niet bevoegd, niettemin ter uitoefening van het stemregt worden toegelaten, wanneer zij de overige vereischten in zich vereenigen zoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde soinme in de belastingen op brengt, wanneer bij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt be voegd zijn, tot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vereischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal zijn ten opzigte van een' meerderjarigen zoonof eenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zouden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bij voorkomende gelegenheden, de uitoefening tot weder opzeggings toe zouden begeeren verrigt te hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om' daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-wed uwen, voor zoo verre die aan hetzelve mogtcn bekend zijn, of door hetzelve ondersteld worden in de ter men te dezen te verkeeren, met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of onge huwd is, en al of niet, bij de moeder-weduwe inwone, mits hij den ouder dom van 23 jaren vervuld hehbe, en alle verdere vereischten (dat omtrent de belasting-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregligden gevorderd wor dende, bezitte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet tneer dan eene stem kan worden uitgebragt. Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het kiezerschap te worden benoemd toepasselijkbehoudens de verdere ver eischten der kiezers, volgens de bepalingen van art. 23 van dit Reglement. Art. 20. Indien er, ter gelegenheid der stemming voor kiezers, ter ver vanging van het gewone aftredende een derde, ook tevens voor de vervulling van buitengewone vacatures in bet Kiezers kollegie wordt gestemd, en er dus wordt gestemd voor een getal kiezers-plaatsen dat der gewone aftreding te bo vengaande, zullen de personen, ten getale als de gewone vacatures bedragen, welke de meeste stemmen zullen hebben bekomenbeschouwd worden als ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemd, en diegenen welke op de zelve personen in betrekkelijke meerderheid van stemmen zullen volgen, ten getalle als de buitengewone vacatures bedragen worden beschouwd ter ver vulling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande, dat, wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewe/ene kiezers door wier gemis de buitengewone vacatures zijn ontstaan, verschillend mogt zijn, alsdan diegecn der benoemden voor deze buitengewone vacatures, welke het eerst in voege vorengemeld de betrekkelijke meerderheid zal hebben beko men geacht zal worden verkozen Ie zijn ter vervulling van de buitengewone vacature, waaraan nog de langste termijn is verknocht, en zoo vervolgens bij afdaling. Art. 22. Ken derde deel der kiezers zal om de drie jaren naar toerbeurten aftreden de al tredenden zijn ecliter weder verkiesbaar enz. Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijn, tenzij bij den ouderdom van 25 jaren heelt vervuld, binnen het Rijk of deszelfs Koloniën geboren is, of brieven van naturalisatie bekomen heeft, of wel bij wetduiding voor Neder lander gehouden wordt, binnen de Stad stemgeregtigd is, en voor een inboor ling der Stad, of met eene burger-dochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren, en voor een' inboorling van het Rijk of genaturaliseerden gedurende de laatste zes jaren, Stads ingezeten is geweest, (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningen door of van wege den Koning op gedragen, in deze hinderlijk zal kunnen zijn) en voorts jaarlijks in de ver ponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten bet patentregt, op den voet der stemgeregtigdenbetaalt eene som van ten minste honderd en vijf guldens. Tot Kiezers zullen daarenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van ccnig ambt, post of bediening door den Koning mogten zijn ontzet, ofwel ontslagen, anders, dan met vermelding, dat zoodanig ontslag op hun ver zoek of honorabel is gegeven, zoo lang zij door den Koning van de onbevoegd heid om benoemd te worden, niet zullen zijn ontheven. Ook zal tot Kiezer niet kunnen benoemd worden hij die aan eenen reeds benoemden Kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap, of zwagerschap bestaat. Twee personen, zich zoodanig bestaande, te gelijker tijd wordende benoemd, zal het lot tusschen hen beslissen; terwijl voorts de bepalingen van art. 45, 49 en 50, ook in deze zullen toepasselijk zijn. Art. 48. Voor aan elkander verzwagerden zullen te dezen opzigte niet gehouden worden zij, wier huisvrouwen elkander in een' der gemelde graden bestaan, enz. Art. 49. Opkomende verzwagering gedurende het zitting hebbenzal van bet gevolg zijn, dat bij, die de verzwagering veroorzaakt, zal moeten ophou den verdere zitting te hebben. Art. 50. Indien de vrouw, door welke de verzwagering is ontstaan, over leden is, zal de zwagerschap gerekend worden op te houden. EXTRACT uit het Koninklijk besluit van den 24. December 1829 n». 123. De buitengeivone vacatures, welke, hetzij door overlijden, vertrek, of an dere omstandighedenin de stedelijke Kies-Kollegiënmogten ontstaan, telken jare in den loop der maand Septembergenoegzaam tijdig vóór het tijdstip bij art. 26 der Stedelijke Reglementen, tot de bijeenroeping der Kiezers be paald, en alzoo vóór de eerste week van de maand October, zullen moeten worden vervuld, op de wijze, voorgeschreven bij art. 12 en volgende van die Reglementen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 30s'cn Julij 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTK AMMF.R. Door Z. M. zijn goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde Ge meenten van Langerak bezuiden de I.ck, en van Westbroek en Achttienhoven uitgebragle beroepen op A. Dieinont, Theol. Doet. en Candidaat bij de Com missie tot dc zaken der Waalsche kerkenen F. M. Caspars Predikant tc Kolhorn. ROTTERDAM28 Julij. Uit de bestaande nominatie is op heden door den Kerkeraad bij de Evang.-Lutherschc Gemeente alhierter beroeping van eenen derden Predikant; een nieuw drietal gemaakt, en daarop gebragt DD. W. D. Statius Muller, J. C. Schuil/. Jacobi en C. D. Vichofï', Predikanten te Bodegraven, Zutphen en Monnikendam. AÖ1KKTE1STIEN. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, A. van den BERG, geliefde Echtgenoot van Rijnsburg, 26 Julij 1846. F. van BREDERODE. Algemeene Kennisgeving. Heden werd de jongste onzer lievelingen, JACOBUS FREDERICUSin wiens bezit wij ons slechts 5 weken mogten verheugen, ons door den dood ontrukt. Leiden, D. H. REIVEILO, den 31 Julij 1846. M. F. RFJVEILO, Eenige algemeene kennisgeving. Geb. Henning. MSuvgemeestev en Assessoren van fjeyderdorp brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat de Mer«iiis of Jaarmarlkt binnen deze Gemeente voortaan een aanvang zal neinen op den eersten Maandag der maand Septemberen eindigen den daarop vol genden Zalurdagzullende dezelve alzoo voor dit jaar een aanvang nemen op Maandag den 7llctl Septemberen eindigen des Zaturdags den 12(len Septemberterwijl op dezelve geene BedelaarsHoroscooptrekkers en Loterij spelers zullen worden toegelaten. Burgemeester en Assessoren voornoemd P. G. HUBRECHT. Leyderdorp1 Julij 1846. Ter ordonnantie van dezelve, J. J. KONING. In den jare 1300 zes en veertig, den vijf en twintigsten Julij; ten verzoeke van JOHANNES HENDRIK KETTENIS, wonende te Legdenop de Marcn- dorpsche Achtergracht Wijk V. N°. 1075, ten deze gemagligd tot kosteloozc behandeling bij regterlijke beschikking van 12 Januarij 1846 behoorlijk ge registreerd en tot het doen dezer dagvaarding bij geregistreerd Proces-Verbaal van 20 April 1846. Heb ik COPiNELIS KAREL BIEGMAN, Deurwaarderaangesteld bij de Arrondissemcnts-Regtbank te Legdenwonende te Legden op de Breedestraat AVijk 4. N. 325 B II A G V A A li U, JOHANNA GROEN, doch bare woon- of verblijfplaats onbekend zijnde, Exploit doende aan den Edel Achtbaren Heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij gemeld Regterlijk Collegieen sprekende met den Edel Achtb. Heer Mr. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. welke het oorspronkelijke met gezien heeft geteekend Om vóór Dingsdag den zesden October 1800 zes en veertig, eenen voor de Arrondissetnents-Regtbank te Legden aangestelden Procureur voor zich te stellen, en denzelven op dien dag des voormiddags ten 11 ure te doen ver schijnen ter gewone teregtzitting van dezelve Reglbank; Ten einde te antwoorden en met den Requirant voort te procederen op den eisch welke hij bij deze tegen de Gedaagdesse insteltstrekkende dat Aangezien de Gedaagdesse de gemeenschappelijke woning verlaten heeft den derden Julij 1800 veertig en sedert dien tijd niet in dezelve is teruggekeerd zonder dat de Eischer van haar verblijf eenige kennis draagt Aangezien die daadzaak volgens de wet eenen grond oplevert, om de ont binding van het tusschen hem cn de Gedaagdesse bestaande huwelijk door Echtscheiding te vorderenmet al de gevolgen welke daaraan volgens dc wet zijn verbonden. Mitsdien bij vonnis door de Arrondissements-Reglbank voornoemd, zal wor den uitgesproken de ontbinding van bet tusschen den Eischer en de Gedaag desse bestaande huwelijk, door Echtscheiding, met al de gevolgen van dien volgens de wet, alles met veroordeeling van dc Gedaagdesse in de kosten van dit regtsgedingcn heb ik Deurwaarder aan de Gedaagdesse aangezegd dat JACOBUS HAZENBERG, Procureur voor de Arrondissements-Regtbank te Legdenwonende te Legden op de Hoogewoerd, Wijk III. N°. 455, voor den Eischer in deze zal occuperen en dezelve tevens Exploit doende aan en sprekende als boven, afschrift gelaten van dit Exploit aan den Edel Achtbaren Heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Arrondissements-Regt bank te Legdenen is dit Exploit door mij aangeplakt aan de Hoofddeur van de Gehoorzaal van voornoemde Regtbank te Legdenin voldoening aan Art. 4 N°. 7Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering. Dc kosten in debet f 2.25. (Get.) C. K. BIEGMAN, Deurwaarder. Gezien bij mij Officier van Justitie, (Geteekend) D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Geregistreerd met twee renvooijen te Legdenden acht en twintigsten Julij 1800 zes en veertig, deel 37, Folio 23, recto van 9. In debet aan regt en verhooging 1.10J. Dc Ontvanger, (Get.) P. de I1AAN JC. Voor afschrift Conform, JAC. HAZENBERG, Procureur.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3