KENNISGEVING. BEIJEREH. ASCIIAFFENBURG19 Julij. Heden kwam het Nederlandsche schip Amsterdam en Wccnen, op deszelfs reis naar Pesth, bij onze stad aan. Aan de landingsplaats werd het door eene groote menigte menschen met gejuich ontvangen. De stedelijke muzijk liet zich hooren terwijl de artillerie van de landweer het schip met salut- schoten begroette. Z. M. de Koning beschouwde deze feestelijkheid uit het pavcljoen van het slotpark. Men hooptdat het schip in drie weken de reis tot aan Pesth zal doen. BADE1V. De Kamer van Afgevaardigden heeft, in navolging van de Wurtem- bergsche Stenden, zich verklaard tegen de toelating van de Zusters van Diefde, omdat, zoo het schijnt deze zusters met de orde der Jesuiten in aan raking zijn, en dus om alle aanleiding tot stoornis van den Godsdienstvrede te voorkomen. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Julij. Dezen avond heeft men op den Koning geschoten. De zigthare bescherming der Voorzienigheid, die de verbittering en woede der moordenaars tart, heeft voor de zevende maal dit voor Frankrijk zoo waard en kostbaar leven behoed. De Koning is niet getroffennoch iemand in den omtrek. Zie hier de bijzonderheden die wij omtrent dezen onbegrijpelijkcn aanval hebben kunnen vernemen. Dezen avond om half acht nre, toen de Koning zich met zijn gezin te midden van de toejuichingen des volks, op het halkon der Tuilerien vertoonde om het concert te hooren, zijn er twee pistoolschoten op hem gelost. De Koning, wiens bewonderenswaardige koelbloedigheid zich nu zoo min als vroeger heeft verloochend heeft de Koningin en de Prinsessen gerust gesteld en zich aan het publiek vertoond om deszelfs regtmatige bekommering te doen bedaren, en vervolgens last gegeven om het concert voorlgang te doen hebben. De twee pistoolschoten zijn door denzelfden persoon gedaan. De moordenaar is terstond gevat en heeft geen weerstand geboden. Zijn naam is Joseph Henry, 51 jaren oud, fabrickant in staalwerk. Er heeft reeds een huiszoeking bij hem plaats gehad. Hij heeft zijne misdaad erkend en de pistolen als de zijne. Hij schijnt overigens reeds lang dit voornemen te heb ben gehad, en had gemeend het op den lsten Julij te doen als hij de wacht had aan de Tuilerien. Hij is klein, was netjes gekleed en had 140 francs aan goud bij zich. 's Avonds is de raad der Ministers hij den Koning vergaderd. De zaak wordt aan het hof der Pairs opgedragen. De Koning is daarna naar Neuilly gegaan en vertrekt morgen naar Eu. Op het oogenblik dat het schot viel, waren er vier jongelieden aan den anderen kant van den tuin die oproerige en voorden Koning beleedigende woorden spraken, en het volk om zich opruidden. Zij zijn gevat. Journal des Débats.) De tol-commiezen van Rouvrois-sur-Othain hebben in den nacht van 13 tol 14 dezer twee kisten in beslag genomen inhoudende 250 pistolen voorzien van eenen dolk welke door middel eencr springveer te voorschijn komt. De waarde dezer pistolen is op 1500 frs. geschat. Zij waren van Luik naar Parijs gezonden. Het smaldeel dat op de westkust van Afrika kruistom den slaven handel te keer te gaanheeft 3 schepen genomen een onder Sardinische en twee onder Braziliaansche vlag, welke naar Brest zijn opgezonden. BELGIË. BRUSSEL, 30 Julij. Eergisteren zijn H1I. MM. van Ostende naar Engeland vertrokken. Reeds sedert eenige dagen werd hier van gisting 'onder het volk, ter zake van de duurte der aardappelen, gesproken. Deze stemming is heden in dadelijkheid uitgebarsten. Op de groente markt is een landmandie de aardappelen, welke hij niet verkocht had, weder wegvoerde, door eenige lieden uit het gemeen aangevallen, waarbij zijne aardappelen op straat gestort en terstond gestolen en vertrapt zijn. Het vervoer op de Belgische spoorwegen gedurende de maand Junijis gisteren door den Moniteur afgekondigd. Dit vervoer is allezins opmerkelijk, vergeleken bij die van Meien gelijk men uit de tabel op de vierde bladzijde zal kunnen zien, begint de opbrengst van het vervoer der goederen dat van de reizigers te evenaren. De massa der vrachtgoederen gedurende de voor- ledene maand vervoerd, woog vier en zestig millioen Ned. uitmakende de lading van omtrent vier honderd schepen van den middelmatigen inhoud dergene welke onze havens bezoeken De geheele ontvangst voor de zes eerste maanden dezes jaars bedraagt 5,864,928 frs. 46 c. Dat is omtrent een millioen meer dan in hetzelfde tijdperk van 1844, en ruim een half millioen meer dan in dat van 1845. Dit vervoer belooft nog gestadig vooruit te gaan. Sints lang werd er te Antwerpen veel geklaagd over de onloereikenbeid van het rijtuig-materiëel voor de dienst der koopwaren op den spoorweg. Het bestuur heeft nu twee honderd wagons herwaarts gezondenmaar ook met die versterking schijnt men niet te kunnen volstaan. De Luiksche Tribune maakt den Minister der openbare werken opmerk zaam op de over eenige jaren aangelegde spoorwegenwaarvan de balken derwijze zouden verrot wezen, dat het dringend moet zijn dezelve te ver vangenindien men alle onheilen wil voorkomen. Het Journal de la Som/me berigl een boozen aanslag, welke op den Noorder-spoorweg zou zijn gedaan. Bij Vecqueinont namelijk zouden de baan wachters vóór drie dagen bemerkt hebben, dat zes en twintig wiggen, welke de sporen in de ijzeren stoelen of kussens moeten houden waren uitgehaald. Men begrijpt welke onheilen zulks zou hebben kunnen veroorzaken, indien men dit niet tijdig ontdekt had. STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gehad hebbende het verzoek van Wileem Bonten, Winkelierwonende alhier, strekkende ter bckoming van de vereischte vergunning om in deszelfs huizinge staande en gelegen op de Haarlemmerstraat. Wijk VI. N°. 315, eene Tabaks-Eest te mogen doen stellen. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Inlorinatiën de Commodo et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 4111,11 Augustus aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen, terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd DU RIEU. Legden30 Julij 1846. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMF.R. BURGEMEESTER en WETIIOUDEBS der Stad LEYDENgelet heb bende op het 2,lc en 3llc Hoofdstuk van liet Reglement voor liet Bestuur dezer Stad, gearresteerd bij Zijner Majesteits besluit, van den 4 Januarij 1824, n°. 108, alsmede op de dispositie van II. 11. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 8. Januarij 1830, waarbij is medegedeeld 's Konings besluit, van den 24. December 1829, n°. 123, houdende bepalingen omtrent dejaarlijkscbe vervulling der buitengewone vacatures in de Kies-Kollegiën brengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten einde het Kies-Kollcgie op den 30. September aanstaandevoor de daarin veroorzaakt, buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op den 31 Augustus aan staande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rond gezonden benevens eene naamlijst der personen, die de vereischten bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke slembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuldeigenhandig geteekend en geslotenop den dag na de rond zending, van wege dit Kollegie, door de Stads-hoden, aan de huizen zullen worden opgehaald in eene geslotene kist; terwijl degcenwelke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben, gehouden wordt ditmaal te hebben afgezien ven de uiloefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoowel als die der stemgeregtigden, van heden tot den'15. Augustus aanslaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens van 10 lot 1 uur, ter visie van het publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stad. ten einde aan een' ieder, welke verineenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelatengelegenheid tot doleantie te gevenen alzoo zijn naam nog op de zelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch welke lijs ten op den gemelden 15 Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van hetgeen vereischt wordt om stemgeregtigd te zijnals om tot kiezer benoemd te wordenwordt bij dezen herinnerd aan de navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement: Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij, die ten minste gedu rende het laatstverloopenc jaar ingezetenen der stad of van derzelver grondge bied geweest, en nog werkelijk op het oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patentregt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldens, aan de wettelijke verpligtingen aan gaande de Nationale Militie, naar aanleiding der Grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenblik toe, hebben voldaan, en niet. vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uiloefening van het stemregt zijn uitgesloten zij, die in dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid, buiten au torisatie des Konings; die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden, alsmede die, aan welke geregtclijk een raadsman is toegevoegd die in staat van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van stemopneming nog in staat van crimi nele beschuldiging zijn. Art. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de hoven- gemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het montant waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting al of niet in eene andere gemeente wordt voldaan zul lende echter diegenen welke derzelver belasting betaling in eene andere ge meente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opgebragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekend, mits de personen, welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot het Kiezerschap zouden willen ontleenenwerkelijk als mede-eigenaars van zoo danige ponden op de registers der Ontvangers van de directe belatingen be kend staan. Art. 6. Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende huizen of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangeslagen, doch door de huurders aan hen restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengt der eigenaren blijven als alleen daarvoor bij de Ontvangers bekend staande. Art. 7. Zij welke gehuwd zijn, hetzij in gemeenschap van goederen, of

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2