LEYDSCHE COURANT. i 840. N°. 92; MAANDAG, 3 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is 13 in het jaar j de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 1 Augustus. De in het voorleden jaar alhier opgerigte Vereeniging voor de Nederlandsche Florazal op den 21slen Augustus aanstaande in de Lion d'Or eene algemeene Vergadering houden. Het Dagblad van 's Gravenhage bevat het volgende tarief voor den toe gang tot de wedloopen en harddraverijenop het terrein der stad 's Graven hage. bij Scheven»)genop den 3dcn Augustus aanstaande, des morgens om 11 ure. Voor een rijtuig met 4 wielen, met 6 of meerder inwendige zitplaatsen of 3 zitbanken4.50. Voor een rijtuig met 4 wielenmet inwendige zitplaatsen voor 4 personen of 2 zitbanken - 3.00. Voor een rijtuig met 2 wielen - 1.50. Voor een persoon te paard - 1.00. Voor elk persoon op het terrein, binnen de baan- 0.50. Voor entrée op de tribune n°. 3per persoon - 2.00. 's GRAVENHAGE1 Auvustus. Z. M. is gisteren om bij 12 ure naar Schiedam vertrokkenen zou ook Delftshaven bezoeken. Z. M. is des avonds om 8 ure in de Residentie terug gekeerd. Waarschijnlijk begeeft zich Z. M. heden namiddag over Utrecht naar Soest- dijk, en keert Zondag avond weder terug; terwijl Z. M. op Maandag, dadelijk na afloop van de wedrennenzich naar Arnhem zal begevenom de reis naar Limburg en Luxemburg te ondernemen. Daar het Handelsverdragdat gisteren tusschen Nederland en België door de wederzijdsche gevolmagtigden gesloten is, aan de bekrachtiging van de beide Regeringen moet onderworpen worden, zal de Nederlandsche Regering waarschijnlijk niet tot de bekendmaking van den tekst van het verdrag over gaan, voor en aleer de officiële mededeeling geschied zij, welke de Belgische regering verpligt is daarvan aan de Kamers te doenwelke tot de bekrachti ging moeten medewerken. Wij gelooven echter onzen lezers eene dienst te bewijzen met hun eene in lichting te geven, die wij uit goede bronnen ontvangen; namelijk, dat de bekrachtigingen van het traktaat binnen eene maandna de sluiting van het verdrag zullen moeten worden uitgewisseld of eerder zoo het mogelijk is en dat het verdrag kracht zal erlangenvijf dagen na de uitwisseling van de bekrachtigingen. (J. d. I. H.). Vier Leeraars van de Hollandsche Gereformeerde kerk te New-Yorkzijn alhier aangekomenom zich met hunne gelool'sgenooten hier te lande in na dere betrekking te stellen. AMSTERDAM, 30 Julij. De bouw van den nieuwen Franschen Schouwburg alhierop den Singel over de Latijnsehe school, onder den naam van Salon du Vaudeville Francais, is thans zoo ver gevorderd, dat men denkt, dat dezelve tegen het einde van Augustus geheel zal voltooid zijn. Gisteren middag is een driejarig knaapje, hetwelk op eene kamer in de Kleine Wittenburgerstraat eenige oogenblikken alleen was,geweest, met hel hoofd voorover in eenen emmer met water gevallen en levenloos in dien toe stand gevonden. De oprigting der gebouwen voor de gazfabriek alhier van de Heeren C. de Brujn en Zonen, is door Made en Comp. te Klundert voor ƒ77,500 aangenomen. MIDDELBURG, 27 Julij. Met zeer veel genoegen zien wij sedert eenige dagen aanvankelijk arbeiden aan het groote ontwerp, hetwelk onze gewesten, zoo wij hopen en verwachten, eenmaal aan Duitschland zal verbinden. Onderscheiden landmeters en teeke naars, zoo van hier als elders, bevinden zich reeds in onze stad, welke onder leiding van den Ingenieur Themmenwerkzaam zijnde concessionarissen geven daardoor steeds bewijzen dat zij met volharding de hun opgelegde belangrijke taak zullen trachten te volbren en. TURKYE. CONSTANTINOPEL9 Julij. Men verzekert dat de Turksche regering steeds op de invoering van hervor mingen, vooral met opzigt tot de geestelijkheid en de regtspleging bedacht is, doch met de afkondiging der daartoe betrekkelijke verordeningen wachten wil, totdat Mehemed-Ali in Constantiriopel zal aangekomen zijn wiens reis ook met deze aangelegenheid in verband stond. De regering zou namelijk al de veranderingendie zij in Turkye wil invoeren gelijktijdig ook in Egypte door een hattisherif afgekondigd en in werking gebragt wenschen te zien, in de hoop dat daardoor de nadeelige indruk verminderen zou dien de voorge nomen nieuwe hervormingen hoogst waarschijnlijk op de regtzinnige muzel mannen zouden maken. De Sultan oordeeltdat nu de geschikte tijd gekomen is, om de rnagt der priesters te fnuiken. Het Wakuf (grondbezit) van de moskeen, kloosters, enz. omvat bijna het grootste gedeelte van alle grondeigendommen in Turkye; deze bezittingen worden, bij kleine gedeelten, als leenen, tegen geringe pach ten aan bijzondere personen geschonkenwelke daardoor afhankelijk zijn van de geestelijkheid. Al deze goederen zullen nu als vrij eigendom van hen, die tot dus verre slechts leenbezitters warenverklaard wordenwelke dus voort aan evenredige geldopbrengsten zullen betalen aan den Staat, die van zijne zijde de kosten voor onderhoud der moskeenkloostersenz., zal op zich ne men. De staat zoude op deze wijze een gevaarlijken mededinger geheel af hankelijk van zich maken. De grooten des rijks zijn in den laatsten tijd door den Sultan met groote geschenken in geldhet beste middel om hunne goede gezindheid te behouden, overladen. Ook in het justitiewezen zou eene geheele hervorming plaats grijpen. IJSLAND. RE1KIAVIK, 24 Junij. De uitbarstingen van den Hekla zijn opgehouden en de Geiser-bron is weder begonnen water op te werpen. De mazelen zijn op ons eiland hevig aan het woedenalleen in het kerspel Alptanes waren aan die ziekte 40 menschen gestorven. ITALIË. Men berekentdat door de Pauselijke amnestie ruim 6,000 ongelukkigen aan hunne betrekkingen worden wedergegeven. Alleen te Roine waren er 900 staatkundige gevangenen. Het onderhoud van allen kostte den Staat dage lijks 1,200 scudi. DWSTENRIJK. WEENEN, 21 Julij. De Regering heelt besloten om een spoorweg aan te leggen van Salzburg naar Munchen de beide staten zullen de kosten naar evenredigheid dragen. Z. M. de Koning der Nederlanden zou naar men verzekert, in onderhan deling zijn over den aankoop der heerlijkheid Esakathurm in llongarye, behuo- rende tot de nalatenschap van Graaf Ladislaus Feslelic, die eene schuld van 6 milioen nalaat Z. M. de Koning voornoemd zou voor die goederen 4 mill, geboden hebben. Bij een hevig onwedcr zijn 3 beambten bij het station van den spoor weg van Munchen naar Augsburg doodelijk getroffen de bliksemstraal liep langs den electro-magnelischen telegraaf, en een tiental personen, welke zich in de nabijheid bevonden, zijn omver geworpen, zonder eenig letsel te he komen. PRUISSEN. BERLIJN, 23 Julij. Te Bonn is een gedeelte van het stationsgebouw in den nacht van den 28slc" door de vlammen vernieldzonder dat men er de oorzaak van weet. Den 25sten was de oude toren der Ansgarikerk te Bremen door den bliksem getroffen doch men is de brand meester geworden sedert 1585 was dit reeds de negende keer dat deze toren door hel hcmelsch vuur in brand werd gestoken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1