DE PAUSEN. eenige zamcnspanning tegen den staat, onder toczigt der polieie gesteld of on bevoegd verklaard zijn tot het waarnemen van stedelijke posten. 4». Wij verlangendat alle lijfstraffelijke zakenwegens staatkundige misdrijvenwaarin nog geen eindvonnis is gevelddadelijk worden gestaakt en dat de beschuldigden op vrije voeten worden gesteld tenzij eenige van ben verlangen dat hun proces worde voortgezet, opdat hunne onschuld moge blijken. 5». In de vorige bepalingen is niet begrepen het gering aantal geestelijken, officieren en staatsambtenaren, welke reeds veroordeeld of ontvlugt zijn of vervolgd worden wegens staatkundige misdrijven. Ten opzigte van deze be houden wij ons voor te beschikken na van de bijzondere omstandigheden ken nis genomen te hebben. 6°. Even zoo worden van deze gratie uitgezonderd de gewone misdaden en wanbedrijven, welke door de regtbanken onderzocht worden. Wij willen vertrouwen, dat zij, die van onze goedertierenheid gebruik maken, in het vervolg hunne pligten en wetten zullen getrouw blijven. Wij hopen ook, dat hunne gemoederen, door onze vergiffenis getroffen, die ge voelens van haat zullen afleggenwelke altijd de oorzaak en het gevolg zijn van staatkundige harlstogtenopdat de banden van vredewaarmede God heeft gewild dat al de kinderen van eenen Vader werden omstrengeldnaau- wer toegehaald wordenmaar indien onze hoop teleurgesteld wierd zouden wij er tot onze bittere smart op bedacht zijndat, gelijk goedertierenheid het aangenaamste voorregt der opperraagt is, ook de regtvaardigheid de eerste pligt daarvan uitmaakt. Gegeven den 16(len Julij 1846. Pius IX. Dien ten gevolge is het Romeinsche volk gisteren naar het Quirinaal ge stroomd en heeft de lucht van vreugdegejuich en allerlei kreeten vervuld. Daar van half acht tot half tien ure de menigte, die het plein van den Monte Cavallo vervulde, steeds afwisselde, heeft de Heilige Vader tot drie malen toe op het groote balkon moeten verschijnen en telkens, onder de uitbundigste toejuichingen, aan het volk zijnen zegen geschonken. Tegen tien ure des avonds bevond zich in de kerk der H. Magdalena een uitgekozen orchest, om het S'. Cecilia-feest te vieren. Het volk begaf zich daarheen en cischte, dat de muzijkanten hunne galerij verlieten, om voor het Quirinaal mede de tolken van de gevoelens der menigte te zijn. De muzijkanten ge hoorzaamden daaraan, en nu was tegen elf ure het plein van den Monte Cavallo en de overige omtrek van het Quirinaal nog met digt opeengepakte volkshoopcn bedekt, die hunne vreugde op duizenderlei wijze aan den dag legden. Eindelijk werden de kreeten van: Leve Pius IX! zoo luide, dat de Paus, in weerwil van het late uur, besloot ten vierden male op het balkon te verschijnen. Het was een duistere nachtde Paus kwam op het balkon door dienaren omringddie groote flambouwen droegenmaar het licht daarvan werd door de fakkels, die het volk had aangestoken, ten eenenmale verduisterd. Dat ten vierden male uitdeelen van den pauselijken zegen, in dit nachtelijk uur, aan eene bevolking, wie het gevoel van erkentelijkheid buiten zich zelve bragtleverde een schouwspel op, dat zich niet beschrijven laat. De muzijk en een deel der volksmenigte bleven tot middernacht onder de vensters van het Quirinaal. Men heeft het gezond verstand gehad van geenerlei gewapende magt bij deze gelegenheid te doen verschijnen. Het is ijfodcloos er hij te voegen, dat men niet de minste wanorde, of zelfs het minste ongeluk te betreuren heeft. De stad zal verscheidene avonden achter een verlicht worden. FRANKFORT. Eenige bankiers alhier hebben uit Berlijn de tijding ontvangen omtrent de bestemming, welke de voorgenomene vermeerdering van het kapitaal der Ber- lijner bank zal verkrijgen. Een derde gedeelte zoude in baar geld gedepo neerd blijven, een ander derde tot goede disconlo's besteed worden, en het overige tot voorschotten op producten en goederen, en op inlandsche (Pruis- sischej spoorweg-actiën aangewend worden. Aan den Berlijner-IIamburger spoorweg werken tegenwoordig dag en nacht meer dan 10,000 menschen. De Potsdammer-Maagdenburger spoorweg zal in het begin van de aanstaande maand geopend worden. ENGELAND. LONDEN, 26 Julij. Sedert eenige dagen hebben zich in de gasthuizen alhier verscheidene voor vallen opgedaan van die ziekte welke men de Engclsche cholera noemt. Deze ziekte is op dit oogenblik werkelijk als gevaarlijk te beschouwen; men schrijft derzelver oorzaak toe aan den toestand van den dampkring. Gedurende de eerste 5 maanden van 1846 zijn door de Engelsche fabrij- ken 64,159,568 katoenen garens uitgevoerd, dal is 9,467,017 ffi meer dan in hetzelfde tijdvak van 1845. De uitvoer van ruwe calicots is 291,921-039 yards geweest, en alzoo 8,117,111 yards minder dan in de eerste 6 maanden van 1845. De Westminsterbrug is Woensdag 11. merkelijk gezakt. Men heeft besloten om dezelve af te breken. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Julij. Volgens een Koninklijk bevelschrift zal er een Katholijk-Armenisch collegie alhier worden opgerigt, door de zorg en op kosten van de Armenische Aka- demie der Mechilaristen te Venetië. Uit Saint Pierre les Calais wordt, onder dagteekening van den 20stcn II., geschreven Zie hier een bewonderingswaardige trek van moed en van zelfopoffering, en het is door een zesjarig meisje dat dezelve betoond is geworden. Den 15dea dezer liepen twee meisjes, het jongste van twee, het oudste van zes jaren, op de Oostergracht spelen. Onverhoeds valt het jongste in het water en zinkt. Het oudsteofschoon zoo als w ij gezegd hebbennog maar zes jaren tel lende, geeft geen enkelen gil, aarzelt geen oogenblik, maar werpt zich ook in het water, waarin haar zusje ligt te worstelen. Eenige oogenblikken daarna komt zij weder boven, zij houdt haar in onmagt liggend zusje in hare armen, maar zij zelve, te midden van het gevaar hare volle bedaardheid bewarende, zwemt zoo goed en zoo kwaad als zij kan, om den oever weder te bereiken en zoo gelukt het haar zich aan eenige biezen vast te grijpen een heer, die het ongeluk van verre had zien gebeuren, kwam nu nog toegeschoten om de beide kinderen verder te redden. De troonsverheffing van Paus Pins IX na de 16-jarige regering van Grego- rius XVIde aandacht van het publiek op nieuw op onderscheiden bijzonder heden uit de geschiedenis der Pausen gevestigd hebbende, zoo laten wij hier thans eenige aanwijzingen daaromtrent volgen. Sedert het ontstaan van de Katholijke kerk tot op het jaar 1447, dagteeke ning van de troonsbestijging van Nikolaas V, zijn er voor 211 regeringen 1414 jaren geweest, hetgeen gemiddeld genomen 6 jaren en 8* maand voor elke regering geeft. Sedert 1447 tot op 1846, uitmakende 4 eeuwenzijn er geweest 47 regeringen, hebbende elke regering gemiddeld gehouden 8 jaren, 5 maanden en 27 dagen. In deze 4 laatste eeuwen zijn slechls 4 Pausen, op minder gevorderden leef tijd dan Pins IX, tot den troon gekomen; te weten: Paulus II (Barbe), be noemd in 1464, oud 48 jarenLeo X (Medicis)benoemd in 1513, op 36 jaren; Clemens VII (Mcdicis), benoemd in 1523, op 45 jaren; Clemens XI (Albani), benoemd in 1700, op 51 jaren. De gemiddelde ouderdom der Pausen op het oogenblik hunner verkiezing, is van 65 jaren. Innoccntius X (Pamphili), werd in 1644 verkozen, oud 72 jaren; Alexander VIII in 1689, oud 76 jaren; Innocentins XII in 1691, 76 jaren Calixtus III en Clemens XII eerst op hun 78ste jaar; Paulus IV op zijn 79sle; Clemens op zijn 80ste. Deze laatstgenoemde Paus, uit het huis van Alfieri, was nagenoeg blind toen hij verkozen werd, ook nam hij vol strekt geen deel aan het gouvernements-bestuur, en was hij geheel onkundig van hetgene er in Rome zelf omging. Toen de Prinsen zijne neven het paleis Alfieri met groote kosten op het plein del Gesu hadden doen bouwennoo- digden zij hem om het te komen bezoekenop het plein gekomen en in weer wil van zijn zwak gezigt dit ontzettend steenen gevaarte, hetwelk zoo over- groote uit de Pauselijke schatkist getrokken sommen gelds vertegenwoordigde, ontwarende, begon hij te srhrcijen en keerde hij terug, zeggende, geen oogen blik langer getuige van zulk een schandelijk misbruik van magt te willen zijn. Pius VI was 58 jaren oud, toen hij 15 Februarij 1775 ten troon steeg; hij regeerde 24 jaren 6J- maand, de langste regering van al de Pausen. Pius VII was 57) jaar oud, toen hij 14 Maart 1800 verkozen werd; hij regeerde 23 jaren en 7 maanden. De Pausen, die op den troon de meeste vastheid van karakter en de meeste onbuigzaamheid van wil betoonden, Julius II en Sixtus V, bekwamen het opperpriesterschap evenwel niet vroeger dan, de eerste op zijn 62ste, de ander op zijn 64ste jaar. Btiden werden den eigen dag van het openen van het conclave verkoren. Aan Julius II is eene 9-jarige en aan Sixtus V eene 5-ja- rige regering voldoende geweest, tot het volvoeren der groote zaken, die hunne namen vereeuwigd hebben. Zoo men, het pontificaat van Sint Petrus ter zijde latende, de regeringen neemt van de 10 Pausen, die van de eerste eeuw af tot op den tegenwoordi- gen tijd toe, den apostolischen stoel het langst bezet hebben gehouden, zoo bevindt men, dat slechts 5 langer dan 20 jaren geregeerd hebben; zie hier de naamlijst er van volgens de chronologische orde: 1°. Sint Sylvester, van 314 tot 336, alzoo 22 jaren. Zijne regering, die gelijktijdig is geweest met die van Keizer Knnstantijn is opgeluisterd gewor den door de stichting der groote Romeinsche Basilica van St. Petrus, St. Pau lus en St. Laurentius buiten de muren en dat van het Heilige kruis te Je ruzalem. 2°. Sixtus VI (de la Rovere) verkoren in 1471, regeerde 15 jaren en 47 dagen. 3". Paulus III (Farnese) verkoren in 1534, regeerde 15 jaren en 29 dagen. 4°. Paulus V (Borghese) verkoren in 1605, regeerde 15 jaren 8) maand. 5°. Urbanus VIII (Barberini) verkoren in 1623, regeerde 21 jaren min 7 dagen. 6°. Clemens XI (Albani) verkoren in 1700, regeerde 20 jaren en 4 maanden. 7°. Benedictus XIV (Lambertini) verkoren in 1740, na eene conclave dat zes maanden lang geduurd had, regeerde 17 jaren, 8 maanden en 6 dagen. 8°. Pius VI (Braschi) verkoren in 1775regeerde 24 jaren en 6) maand. 9°. Pius VII (Chiaramonti) in 1800 te Venetië verkoren te midden der verwarring door de veroveringen van Buonaparte veroorzaakt en toendeRoom- sche staat in een Romcinsch gcmecnebest hervormd waswerd benoemd na een conclave van 3) maand en regeerde 23 jaren, 5 maanden en 6 dagen. 10". Gregorius XVI (Capellari) verkoren in 1831regeerde 15)- jaar. Sedert 350 jaren telt men vijf regeringen, die slechts eenige dagen of weken hebben geduurdte weten die van

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3