LEYDSCHE COURANT;/, WOENSDAG 29 JUL IJ. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. 1846. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt N°. 90. De Prys der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Julij. In onze vorige hebben wij de komst gemeld van Z. SI. tc Groningen den 21stcn dezer. In den namiddag heeft Z. SI. die stad verlatenden nacht te Leeuwarden doorgebragt, en zich den volgenden ochtend over SVeidum, Sneek en Bolsward naar Slakluim begeven, waar het dijksbestaur alles tot de ont vangst in gereedheid bad gebragt. Na de belangrijke zeewerken aan die zijde van Vriesland in oogenschouw te hebben genomenis Z. SI. over SVorkum en door Gaasterland naar de Lemmer vertrokkenwaar de stoomboot de Leeuw gereed lag om Z. SI. naar Kampen óver te voeren. Daar heelt de Ko ningna in den vroegen ochtend van den 23stcn voor de stad te zijn aangekomen, de tentoonstelling van voortbrengselen der provinciale nijverheid van Overijssel in oogenschouw genomeneene aanzienlijke som besteed tot aankoop van voorwerpendie of zich zelve aanbevolenof om den wille der vervaardi gers aan Z. SI. werden geprezen. In die stad heeft de echtgenoot van den veroordeelden Uitgever van de Kamper Courantvoor Z. SI. een voetval gedaan en hem een verzoekschrift tot begenadiging van haren man overhan digd. Vervolgens is Z. SI. naar Zwolle opgestoomdheeft den nacht op den IJssel in het stoomjagt doorgebragt en is in den ochtend van den 249lcn vergezeld van den Heer Staatsraad Gouverneur, naar Zwolle geredenwaar eene druk bezochte audiëntie plaats vond. Na afloop daarvan heeft Z. SI. de stad verlatenen zich weder aan boord der stoomboot hegevendie den Kóning naar Amsterdam heeft overgevoerd. Z. M. heeft te Kampen tol Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, den Heer AVttewaal van Stoetwegen, Burgemeester, en van der Veen, Commandant der dienstdoende Schutterij; en te Zwolle, tot Comman deur der Orde den Gouverneur van Overijssel Graaf van Rechteren tot Ahnem; tot Ridders Slr. B. RoyerWethouder, Mr. van Goens, Procureur-Generaal, en Dr. van Deen. •s GRAVENHAGE27 Julij. Z. SI. heeft den Heer SI. Emants, op verzoek eervol ontslagen- als Secretaris dezer Stad, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij besluit van den 18dcn dezer heeft Z. SI. tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den Heer SIr. SI. P. A. Roos van Hoylema. Bij Koninklijk besluit van 25 dezer is aan den Heer C. Jngate ver gunning verleend lot het aannemen en dragen van de versierselen der Orde van den Verlosser, hem door den Koning van Griekenland geschonken. Z. SI. de Koning is heden morgen ten 7 ure uit deze residentie naar Soestdijk vertrokken, en wordt heden avond omstreeks 11 ure alhier terug verwacht. Derhalve is de togt naar Schiedam uitgesteld. HH. KK. IIH. de Prins en Prinses van Oranje zijn van het Loo in deze stad teruggekeerd. De Slinister van Slarine verwittigt de daarbij belanghebbenden dat -zijne gewone audiëntie op Vrijdag den 31sten Julij aanstaande geen plaats zal hebben. Voor de wedloopen alhier zijn reeds 21 renpaarden cn 7 harddravers ingeschreven. Dezer dagen zijn alhier ontvangen een gesnoeide daalder en guldendie gebleken zijn koper te wezenmet een weinig zilver overtrokken. Wij inee- nen de aandacht van het publiek daarop te moeten vestigen opdat een ieder zich voor schade wachte. Deze valschc stukken zijn gemakkelijk te onder kennen, naardien de koperkleur op de afgesnoeide randen duidelijk ziglbaar is. Vrijdag 11. is in dienst gesteld 's lands stoomschip Batavia, liggende tc Rotterdam, bestemd naar Oost-Indië onder bevel van den lstcn Luitenant Anemaet. AMSTERDAM, 27 Julij. Gisteren avond had alhier in de Nieuwe Kerk der Nederduitsche Gerefor meerde gemeente de intreê-rede plaats van den Hooggeleerden Heer W. Moll Hoogleeraar en Concionator aan het Athenaeum Illustre dezer stad. Eene aan zienlijke schare van toehoorders, van allen rang en stand, was hij die pleg- tigheid tegenwoordig. Z. Hooggel. Verhond zich aan genoemde gemeente rnct «ene Leerrede, naar aanleiding van het Evangelie van Johannes VII. vs. 37'/ en 38. Het onweder van gisteren heeft in Noord-Holland treurige gevolgen ge had. Zoo wij vernemen is tusschen Krommenie en Assendelft, des namiddags ten half 2 ure, de bliksem in twee boerenwoningen geslagen. De eene, die van W. Schape, is door ijverige hulp der brandspuiten nog voor de helft ge red de andereaan de Busch gelegenen door S. Wagemeester bewoondis geheel in den asch gelegd. GRONINGEN, 23 Julij. Gisteren heeft in de nieuwe kerk het jaarlijksch onderzoek naar de vorde ringen der kweekelingen van het Instituut voor Doofstommen en de nitdeeling der prijzen plaats gehad, in tegenwoordigheid van liet Hoofdbestuur en een zeer aanzienlijk aantal toeschouwers. De eerste Onderwijzer, Dr. Ch. Guyot, hield eene hoogst belangrijke redewaarin hij eerst eenigc statistieke opgaven en bijzonderheden mededeelde. Vervolgens ontvouwde hij de oorzaken der doofheid bij de meesten hunner, en toonde het onderscheid aan dat er tus schen de doofgeborenen en later doofgewordenen bestaat; de toestand der doofgeborenen is de ongelukkigste, in het bijzonder van diegenen, waarbij de oorzaak der doofheid tevens ongunstig op de hersenen gewerkt heeft, en die daardoor bijna voor geene ontwikkeling vatbaar zijn. De Spreker sprak daarna over het aantal dezer ongelukkigendat nog met andere ligchaams- en ziels gebreken behebt was noemde de plaatsen, waar de meeste kweekelingen te huis behoorden, en hoe aan allen, zonder dat er op den min of meer aan zienlijken stand hunner ouders of betrekkingen acht geslagen werd, in deze liefdeschool eene gelijke verzorging en opleiding tot goede burgers en toekom stige hemelbewoners ten deele viel. Hij eindigde zijne rede met opwekking tot ondersteuning dezer weldadige inrigting. Na afloop dezer treffende rede, die eenen zigtbaren indruk op de toehoor ders maakte, gaven de kweekelingen proeven hunner vorderingen. Merkwaar dig en bijna ongelooflijk is het hunne vorderingen te zien in het spreken; met verwondering hoorde men een zamenspraak van eenige kweekelingen, die elk ander de vragen van den mónd lazen cn die vragen luide beantwoordden. De vorderingen in het rekenen uit het hoofdzekerlijk eene der moeijelijkste we tenschappen voor den doofstomme, waren ook belangrijk; doch ons bestek laat niet toe meerdere bijzonderheden van dit examen op te noemen. AVij vermelden nu alleen nog, dat in dit jaar 152 kweekelingen in deze weldadige inrigting opgevoed en onderwezen werden, waarvan 14 hij deze gelegenheid eervol ontslagen zijn 7 van dezen hebben voor eenige weken hunne geloofs belijdenis naar de leer der Hervormden afgelegd en 6 Roomsch-Katholijken zijn, voor eenige dagen, tot de eerste H. Communie toegelaten, terwijl een, wiens ouders tot het Doopsgezinde Kerkgenootschap behooreneerlang in de plaats zijner inwoning hoopt aangenomen cn tot den II. Doop toegelaten te wordeh behalve deze 14 zijn er twee, welke het Instituut verlaten, als on vatbaar zijnde voor verdere ontwikkeling in kennis, alsmede in het aanleeren van een ambachtten gevolge van zeer bekrompene verstandelijke vermogens. OOÜT-INDIE. BATAVIA, 26 Mei. Bij besluit van den 9ltcn dezer heeft de Gouverneur-Generaaloverwegende dat het in het vereenigd belang van Nederland en deszelfs overzeeschë bezit tingen in Oost-Indië wenschelijk is, dat tot het drijven van handel en in het voorzien van de behoeften dier bezittingen onderling, aanwezig zij eene wcl- ingerigte en bemande koopvaardij-vlootwelke al de waarborgen aanbiedt voor een geregeld handelsverkeer, alsmede voor den belangrijken overvoer van gou- vernements-producten en benoodigdheden eene commissie benoemdom on derzoek te doen naar al heigeen betrekking heeft tot de Nederlandsch-Indische scheepvaartbeoosten de Kaap de Goede Hoop en tot de zoogenaamde kust vaart in den rnimstcn zin, zoowel wat betreft de scheepsbouw, bemanning en toerusting der schepen, alsmede de schcepsongelden en regten op de lading, enz. Deze commissie is zamengesteld als volgt: tot President is benoemd de Schout-bij-Nacht E. B. van den Bosch Commandant van Zr. Ms. Zeemagt ia Oost-Indië cn Inspecteur der Marine; tot Leden de Heeren L. Launy, Direc teur der Middelen en Domeinen; C. F. PaliudDirecteur der Producten ea Civile magazijnen; Mr. P. Mijer, waarnemend Procureur-Generaal hij het Hoog

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1