LEYDSCHE COURANT; MAANDAG27 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs dor Courant is fl2 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 25 Julij. Gisteren avond ten 11 ure is Z. M. de Koning per spoorweg langs deze stad gepasseerdzich naar 's Gravenhage begevende. Dingsdag zou L. M. Schiedam bezoeken, hetgeen sedert zijne troonsbeklimming nog niet is geschied. Na de wedloopen te Scheveningenden 3 lcn Augustusbegeeft zich Z. 11. over Ko- blentz naar Luxemburg. Zijne afwezigheid zal omstreeks 10 dagen duren. De herigten omtrent de te veld staande aardappelen in den omtrek dezer stad en die van 's Gravenhage luideneven als die uit andere oorden van ons Vaderlandminder gunstig. Te Zandvoort is heden door een vischschuit een groote visch (cachelot) aangebragt, zijnde 9 a 10 Ned ellen lang. 's GRAVENHAGE, 25 Julij. HII. KK. 11II. de Prins en Prinses van Oranje worden heden avond in deze Residentie terug verwacht. Heden morgen heeft de hier in garnizoen liggende batterij Rijdende Artillerie, voor den Generaal-Majoor Soliman-Pacha, in de Maliebaan gema noeuvreerd. Hij was in Egyptische uniform ook Horace Vernet was tegen woordig. Niettegenstaande het regenachtige weder en de weinige bekendheid was er eene menigte volks op de been, en geen wonder; want het ontbreekt den Hagenaars wel niet aan de gelegenheid om Generaals te zien maar een Egyptische is toch wat vreemds. Den 20sten dezer is de 31ste Vergadering der Algemeene Hervormde Synode op de gewone wijs gesloten. AMSTERDAM, 24 Julij. De Arrondissements-Regtbank alhier, heeft uitspraak gedaan in de zaak van Evert Jan van Locnentegenwoordige uitgever der zoogenaamde waarachtige Physiologie van Amsterdam, en denzelven, ter zake van lasterlijke artikelen in dat geschrift geplaatst, veroordeeld tot zes maanden gevangenis, ƒ1,250 boete en tienjarige ontzegging, na afloop der gevangenisstraf, van de regten vermeld in art. 42 wetboek van strafregt. UTRECHT, 22 Julij. Gisteren is het bouwen van een Badhuis aan de Rijnkade aanhesteeden voor de som van ƒ13,600 aangenomen door den Heer van Kent alhier. Uit Amersfoort schrijft men dat het fabrijkwezen aldaar kwijnende is, waardoor vele handwerkslieden zonder werk zijn; dat echter door de vereeni- ging van Fabriekanten, sedert 1842 opgerigt, alles wordt aangewend, wat strekken kan om den behoeftigen werk te verschaffen, hetwelk hun, niettegen staande de moeijelijkheden daaraan verknocht, thans vrij wel gelukt. Eenige Fabriekanten hebben zich bijzonder toegelegd op de instandhouding en opbeu ring der Katoenfabriekdeze zijn voornamelijk de Heeren I. van der Moolen en de Gebr. Hubers. ZWOLLE, 23 Julij. Nadat gisteren Z. Exc. de Staatsraad Gouverneur en verscheidene hooge au toriteiten dezer provincievan hier naar Kampen gereden waren om van daar heden morgen ten 3 ure, per stoomboot Drusus, Z. M. den Koning op zee te gemoet te stevenen; nadat heden morgen vroeg deze stad een feestelijk aanzien haddewijl uit bijna alle huizen de nationale en koninklijke vlaggen wapperdenvernamen wij omst reeks ten 9 ure dat gemelde stoomboot om streeks ten 4 ure 'sLands stoomjagt had ontmoet, hetwelk voor den Ketel, tusschen Schokland en Kampen was ten anker gekomen, en dat Z. Exc. de Gouverneur, op het Lands jagt was overgegaan van daar is teruggekomen met het berigt, dat Z. M. door de zeereis eenigziris vermoeid zijnde, verklaard bad, daar eenige uren te willen uitrusten, eerst ten 12 ure te Kampen aan komen en van daar langs den JJssel, eerst heden avond aan het Katerveer zoude aankomen. De Kamper schutterij, die ten drie en de onze die ten elf ure was aangetreden, is dus ingerukt, en het gehoor alhier uitgesteld op morgen ochtend. Men denkt als nu, dat Z. M. den aanstaanden nacht ten huize van den Gouverneur zal doorbrengen, alwaar alles tot Hoogstdeszelfs ontvangst in ge reedheid is; morgen na het gehoor zal Z. M. per stoomboot de Stad Zwolle, de werken tot verbetering van het Zwolsche Diep in oogenschouw nemenen aldaar op 's Lands stoomjagt overstappen, en alzoo de terugreis morgen nacht aannemen. Men meldt uit Enschede, van den 13dei1 Julij: In den avond van gisteren hadden wij, in de nabijheid dezer stad, wederom een droevig en afgrijselijk voorval te betreuren. Op een boeren feestmaal, een zoogenaamd ganzentrek- ken, was tusschen eenige personen twist ontstaan, welke eerst geene verdere gevolgen haddoch later des te erger afliep. Tegen den avondtoen het reeds donker was en ieder aan vertrekken begon te denken, hadden zich eeni- gen der personen, onder welke dien middag de twist was ontstaan, in de na bijheid der Glanebrugge geposteerd, om den persoon, op wien zij het gemunt hadden, zekeren G. J. Voogd, aldaar woonachtig, op te wachten. De zuster van dezen laatste, inmiddels te huis gekomen zijnde, vroeg dadelijk aan haren vader of haar broeder reeds te huis was, en deelde, toen dit ontken nend beantwoord werd, de vermoedelijke redenen van dit uitblijven mede; waarop de vader, met name Hendrik Voogd, terstond het huis verliet om zijnen zoon op te zoeken en bij te staan eenen ijzeren spil of staaf ter verde diging medenemende en door zijne vrouw en dochter gevolgd wordende. Naau- welijks eenige schreden van huis verwijderd bemerkt hij eenige personen, welke hij toeriep: Gerrit Jan zijt gij dat! In plaats van antwoord werd hij oogenblikkelijk aangevallen, hem het ijzeren werktuig ontweldigd en daarmede het hoofd verbrijzeld, ten gevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Later ontwaarde men dat zijn zoon in een nabij gelegen huis was gevlugt, om den aanslag te ontkomen. Drie personen zijn reeds in hechtenis, waarvan twee te Ahaus in Pruissen zijn gedetineerd en een naar Almelo is opgezonden. Bij het opsporen der daders als anderzins, kunnen wij niet nalaten den bijzonde ren ijver van den Heer Burgemeester van Lonneker te roemen; de justitie stelt verder alles in het werk, om deze afgrijselijke daad tot klaarheid te brengen. Men meldt van Tubhergen14 Julij. Het onweder, hetwelk heden middag, naar wij onderrigt zijn op onderscheiden plaatsen en vooral ook hier zoo hevig is geweest, heeft in de buurschap Alhergen, onder deze ge meente, een slagtofïer veroorzaakt; zekere Antonie Boshuis, daglooner van beroep en vader van een talrijk huisgezin, te dien tijde op het veld bezig zijnde plaggen te steken, is door den bliksem getroffen en op de plaats leven loos gebleven. Aan de Dedemsvaart heeft een vader, die zijn kindje belooverd meende, na het de voetjes met varkensdrek te hebben ingesmeerd, het over den rook gehouden, om den drek te doen indroogen, met dat gevolg, dat het kind door den rook gestikt is. LEEUWARDEN, 22 Julij. Bij het gcregtelijk onderzoek ten huize der te Steenwijk vermoorde Ililligje Koning, is in hare bedstede in aardenpotten gevonden voor ƒ2,000 aan zilver geld (waaronder veel reeds ter inwisseling opgevraagd geld) en papieren van waardeer zal bij nader onderzoek nog wel meer te voorschijn komen hare nalatenschap bedraagt, zegt men, p. m. ƒ6,000. Zij leefde in de slordigste armoedewas steeds in lompen gekleed morsig op lijf en woninghits en ongezellig van karakter, en gebruikte veeltijds afval van groenten en ander, slechts voor dieren geschiktvoedseldat zij op de mesthoopen bijeenzocht. GRONINGEN, 23 Julij. Laatstleden Dingsdag mogt deze stad de zeldzame eer genieten, Z. M. onzen geëerbiedigden Koning binnen hare vesting te zien. In de met vlaggen ver sierde straten wemelde het aldra van eene ontelbare menigte. Er waren cerc- wachten van de Schutterij en van het garnizoen bij de Apoort, op de grens scheiding dezer stad en bij het hotel van den Gouverneur, alwaar Z. M. zoude afstappen, terwijl het bataillon der Schutterij met haar corps mu- zijkanten Z. M. op de visch markt afwachtte. Tegen 10 ure kwam de Koning, vergezeld van zijne Adjudanten van Kar- neheek en van Coehoornen begeleid door den Kolonel Menso, waarnemende, bij afwezigheid van den Generaal-Majoor Volkherner, het provinciaal comman- dement van Vriesland, Groningen en Drenthe, die met de Hoofdofficieren van de Schutterij en het garnizoen Z. M. een eind weegs te gemoet gereden waren op het grondgebied dezer stad aan en werd door eene Commissie

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1